Az ​indián hercegnő (Pokahontasz 1.) 56 csillagozás

Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

„A nagy játszma”, „A hínáros tenger” és „A királynő kalózá”-nak írója ezúttal is távoli időkbe, messzi, kalandos utakra hívja olvasóit. A történet színhelye az első amerikai angol település: Jamestown erődje. Főhőse pedig John Smith kapitány, a Magyarországot is megjárt híres kalandor katona, akit ma méltán tisztel nemzeti hősként Amerika. De nem egyedül csak róla szól a regény. Hiszen előttünk válik a félszeg, álmodozó nyársforgató gyerekből, Tom Savage-ből, megrázó élmények és egy szép szerelem hatására talpig férfi, valóságos hős, és szemünk láttára lesz a nagyravágyó, különös-kedves indián lányból, Pokahontaszból az angol gyarmatalapítás másik hőse: az „indián hercegnő”. Hármuk fordulatos, romantikus históriája egyben Amerika sok véren, kínlódáson keresztültörő első időszakának jelképe is. A titokban, izgalmakban, tengeri viharokban és indián csatákban bővelkedő regényt Szecskó Tamás rajzai díszítik.

Eredeti megjelenés éve: 1966

Móra, Budapest, 1983
Móra, Budapest, 1979
388 oldal · ISBN: 9631117049 · Illusztrálta: Szecskó Tamás
Móra, Budapest, 1973
410 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631132986 · Illusztrálta: Szecskó Tamás

Ibanez P>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Amolyan „Robinson Crusoe” érzésem volt a regény olvasása közben, a fejezetek, alatta a „mi történik benne” jelzésekkel, az elmesélés módja. Virginiába utazunk vissza Tom Savage elbeszélésében, aki mint John Smith kapitány apródja vetődik az indiánok földjére, s írja le nekünk mi is volt valójában Pokahontasszal, az indiánokkal és az első (vagyis nem is az első) telepesekkel, hogy éltek, mit rontottak el. Főképp ez utóbbi, mert a kötetből világosan látszik, hogy a fehér ember mennyire kapzsi, egoista, hataloméhes, erőszaktól vissza nem rettenő, pénzéhes figura. Képet kapunk az akkori világról, az emberi butaságról (ismét főként a pénzéhség függvényében), a betegségekről és lehetőségekről. Egy kicsit Tom alakja túlontúl naiv volt a hajón, nem igazán értettem, miért akart állandóan hinni James-nek, akivel már az elejétől nem voltak jóban (én biztos, hogy kerültem volna a vele lévő barátkozást, csevegést és tuti, hogy nem hallgattam volna rá) (még jó, hogy egyszer Smith kiosztja és akkor már okosan viselkedik) :-D

Izgalmas, fordulatos kis regény egy nagy hírű történetről. Kár, hogy Pokahontasz a végén nem hitt Tomnak (nem is értem igazából, miért, hiszen láthatta-átélhette, hogy igazat mondott)…

Agatha>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Én azt hittem, minden Rónaszegi Miklós könyvet olvastam, de ezek szerint ez valamiért hiányzott a könyvtárunkból. Sajnálom, mert biztos, hogy jóval nagyobb élményt jelentett volna akkor mint most – válogatós lettem, na.
Nagyon szeretem az írót, és a stílusával most sem volt baj, inkább azzal, hogy a történet első felére esküszöm, szinte semmi szükség nincs. És kábé addig a mi kis címszereplőnknek sincs se híre, se hamva.
A történetet egy 12 éves árva kisfiú meséli el nekünk, aki az egyik gyarmatosító apródjául szegődik. Nyilván ezzel lehetett volna ezt az alapjaiban véve cseppet sem vidám történetet gyermekbaráttá tenni, de nekem nagyon furcsa volt Tom elbeszélésmódja, olyan kis koravén. Nyilván azokban az időkben gyorsan fel kellett nőni, de nekem nagyon érződött, hogy egy felnőtt adta a szájába a szavakat.
A történet elejéről annyit, hogy elindul egy rakás ember hajón az új világ felé egy új gyarmatot létrehozni, és a hajón megy a politikai huzavona, meg intrikálás, meg nyalizás, hogy kik lesznek benne az új gyarmat kormányzótanácsában.
A kalandok Virginiában kezdődnek igazán, lényegében Pocahontasz történetét olvashatjuk Rónaszegi Miklós tolmácsolásában – és ez nagyon jól sikerült. Hitelesen megírta a telepesek mindennapi életét, és az indiánokat sem valami romantikus módon kezelte, mindenhol jellemző volt a kegyetlenség, a széthúzás, a kapzsiság – valahogy én is így képzeltem Amerika dicső kezdeteit…

Lahara IP>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Újraolvasást után újraértékelt értékelés. Jó, de annyira nem nyűgöz le, mint elsőre, lehet, hogy John Smith törökverő kalandjai kissé túlságosan erőszakosak voltak, és a második megemlítéskor már én is azt kérdeztem, hogy mit keresnek ebben a könyvben. Még akkor is, ha John Smith valóban harcolt a magyarok oldalán a törökök ellen. (Nem maga a cselekedet volt erőszakos, hanem az oktatójelleg, ami néha áradt a könyvből kifele.)
Jó pont viszont annak, hogy habár regény, sőt ifjúsági regény, Rónaszegi igyekezett minél hitelesebb képet kialakítani a korról és Virginiáról, az akkori életről, szemléletről és történelmi tényekről. Ez a könyv sokkal hitelesebb és hihetőbb, mint a Disney cukormázas musicalje (amit különben szeretek). És érdekes, hogy az a rajzfilm sok dologban pont épp az ellenkezője ennek a könyvnek, például a hajnali kukoricatörés versus Disney Pokahontasza megmutatja John Smith-nek, mi az „arany”.

kregina>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Olvasmányos, gördülékeny, szép a stílus. Az emberi természet árnyoldalait jól megragadja az író: tragédiák közepette is egymással marakodnak a szereplők, arra sincsenek tekintettel, akinek az életüket köszönhetik. Ezt ellenpontozza a narrátor és a címszereplő között kialakuló szép barátság.

SteelCurtain>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Rónaszegi Miklós kiváló mesemondó volt, rengeteg izgalmas kalandregénnyel örvendeztette meg ifjú olvasóit. Kamaszkoromban én is nagy rajongója voltam műveinek, Az indián hercegnő és folytatása, az Indián halál különösen a szívemhez nőtt.

Dooorka>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Én tavaly olvastam és nagyon tetszett :DD Érdekes,hogy egy fiatal fiú,milyen férfiasan helyt tud állni! :))

Cill>!
Rónaszegi Miklós: Az indián hercegnő

Igazi kalandos ifjúsági regény, amit akár felnőtt fejjel is élvezni lehet (bár érezhető, hogy a 12-14 évesek az elsődleges célközönség). A szerzőtől a Kartal-könyveket korábban olvastam, és nagy kedvencem volt a 2. rész, ahhoz képest ez egy kicsit csalódás volt, de az nem jelenti azt, hogy rossz lenne. Érdekes elgondolás, hogy Virginia sorsának alakulásában ilyen nagy szerepe lehetett egy nyársforgató kisfiúnak, de olyan jól sikerült megírni, hogy az ember szinte elhiszi, hogy így volt (még az angliai minimúzeumot is). De a Disney-Pokahontasznál egész biztos, hogy több köze van a valósághoz. Ami nekem nem tetszett, az a kicsit sehonnan sehova futó cselekmény. Mintha egyszer csak elvágta volna az író a fonalat.

Jaumijau>!

-Biztosan tudják kegyelmetek, vagy megint csak az eszük szalad összevissza?
-Már kikérem magamnak! Ha a kormányzótanács elnökével beszél, válogassa meg a szavait!
– Nem szoktam megválogatni, tisztelt elnök úr. Egyszerűen nem értek hozzá.

Jaumijau>!

De hát ne várjatok sokat attól, aki mindig csak a tűz mellett kuporogva szőtte álmait, és akinek egyetlen bátorsága, hogy állja az ütéseket… ne várjátok tőle, hogy győztes bajnok legyen.

nagya>!

S egyszerre csak ott álltam a hatalmas tölgyfa alatt.
Ahol ketté ágazik, ott van a kincs.
Felnéztem a lombjukat vesztett ágakra.
Nagyot dobbant a szívem.
A kincs, amelyről gyermekkorom álmait szövögettem. A fa, amelyet annyiszor megálmodtam. Hát minden eljön egyszer, minden álmunk valóra válik. Úgy igaz!
De mégsem! Átkozott legyen az arany, amely megrontja az embereket, átkozott, mert hazugokat nevelt, mert gyilkosokat buzdít, mert tiszta szíveket mocskol! Nem kell! Ezerszer is nem!!

359.

Kapcsolódó szócikkek: arany · emberség · erkölcs · gazdagság · hatalomvágy · pénz · tisztaság · tisztesség
nagya>!

Azt hiszem tehát, hogy a magyaroknak nincs is hazájuk, hanem csak a fejükben meg a szívükben hordozzák a haza képét, úgy, ahogy én anyámról szoktam ábrándozni, aki pedig nincs.

Kapcsolódó szócikkek: haza · hazaszeretet · magyarok, magyarság · Magyarország
gjudit8>!

Hiszen, ahány hajó, annyiféle. Ha ugyanolyan rajz szerint építenek fel tíz hajót – az tízféle lesz.

Kapcsolódó szócikkek: egyediség · hajó · tervezés
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

London felett sűrű, sötét felhők álltak, de sem hó, sem eső nem esett belőlük. Ellenben
egész nap valami szokatlanul enyhe, tavasszagú szél fújt, mitől kipirultak az arcok, felcsillantak a szemek, és a magamfajta kis legénykének folyton – folyvást nevethetnékje támadt.

8. oldal ELSŐ FEJEZET

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

A sas a legmerészebb minden vad között. Magasra repül, és
az erős medve, a vérengző puma, a gyors lábú szarvas csak nézi.

263. oldal Tizennegyedik Fejezet

Kapcsolódó szócikkek: bátorság · sas

mérhetetlen gonoszság,
bárgyú nyomorúság a háború, amelyben ember a másik-
nak életére tör – én mondom ezt, aki tudom ám, mit je-
lent meghalni! –, s ebben se pogánynak, se keresztény-
nek nem lehet igazsága isten előtt.

Kapcsolódó szócikkek: háború
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Az igazság olyan, mint a hajnal. Mindig eljön,
ha nem várjuk, akkor is.

Kapcsolódó szócikkek: hajnal · igazság
Sylvie P>!

Megálljatok! Ébredjetek! Hát micsoda köd üli meg szemeteket, micsoda mágia zavarja meg agyatokat? Hát élő ember vagyok én is, húsból és vérből való ember, akihez szólni lehet, és akinek szavát megértitek. Aki együtt örül veletek a világ színeinek, együtt érez veletek, akit szeretni, megérteni és gyűlölni lehet, de megölni nem! Nem!

110-111

Pokahontasz sorozat · Összehasonlítás