A ​Sánta Bölény 29 csillagozás

Rónaszegi Miklós: A Sánta Bölény Rónaszegi Miklós: A Sánta Bölény

Nagy indiánregények írójának egyik kedves könyvét tartjátok kezetekben. Olyan világról ír benne, amely már a messzi múlté. Okos Hód Fiának izgalmas, szép története jó kétszáz esztendővel ezelőtt játszódik, amikor Észak-Amerika távoli vidékein még csak az indiánok voltak egyedüli urai erdőnek, mezőnek, hegyeknek, vizeknek. Igaz, nem volt könnyű az életük, nemegyszer éheztek is, de legalább szabadok voltak. Még nem láttak fehér embert, vagy csak akkor találkoztak vele először. Nos, egy ilyen első találkozás képe is felvillan ebben a történetben. Írója azt szeretné, ha szívetekbe zárnátok fiatal hősét, aki majdnem olyan, mint amilyenné ti szeretnétek válni: bátor és merész, tiszteli szüleit, szereti testvéreit, ismeri, óvja, védi a természetet, barátja az állatoknak, s persze minden nehéz pillanatban igyekszik derekasan megállni a helyét.

Eredeti megjelenés éve: 1958

Móra, Budapest, 1984
120 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631133591 · Illusztrálta: Szecskó Tamás
Móra, Budapest, 1958
56 oldal · Illusztrálta: Köpeczi Bócz István

ursus>!
Rónaszegi Miklós: A Sánta Bölény

Még könyvtárból vettem ki gyerekkoromban, Budán, a Török utcaiból. Nagyon szerettem, háromszor is elolvastam egy füst alatt. Sajnos még kisregénynek is rövid, talán azért :)

Szamღca>!
Rónaszegi Miklós: A Sánta Bölény

Nagyon aranyos es kifejezetten erdekes ifjusagi regeny egy indian kisfiurol. Mikozben izgulunk a kisfiu kalandjain a konyv szinte eszrevetlenul tanitja is a gyerekeket az indianok szokasairol, oltozkodesrol, eletukrol. Nagyon meghato volt a tortenetben a ket testver egymas iranti ragaszkodasa es szeretete.
A 11 eves fiamnak is nagyon tetszett, a konyv masodik felet egy szuszra olvastuk ki.

Bogoj>!
Rónaszegi Miklós: A Sánta Bölény

Kedves történet a felnőtté válásról és a testvéri szeretetről. Kicsit rövid, de van benne bátor és nemes indián, becstelen sápadtarcú. Ahogy szokás az ilyen könyvekben.

Bódizs_Boróka>!
Rónaszegi Miklós: A Sánta Bölény

Ez egy nagyon jó könyv. Mivel voltak benne egy kicsit nehezebben érthető részek, levontam egy fél csillagot.
Nehéz időszak következik a feketelábak népének történetében: A bölények hosszú ideje elkerülik a törzset. A vezérük, Sánta Bölény vezeti őket messze. Miközben az indiánok ezen aggódnak, bent a sátorban a törzsfőnök, Okoshód vitatkozik a varázslóval, Tüzesszemmel. A varázsló ereje hatalmas ez kétségtelen. Még a törzsfőnök fiát is képes veszélybe sodorni. A fiú elmenekül, lovával, és hősként tér vissza. Azonban az indiánok már a sápadtarcúaktól sincsenek biztonságban. Amikor Okoshód lánya, Mindigalvó eltűnik bebizonyosodik: az ifjú hősre új feladat vár.

dokijano>!

– Álmot láttam. Azt álmodtam, hogy megleltem Sánta Bölényt. És tudod, mi azt tartjuk, amelyik állattal álmában találkozik az ifjú, azt a valóságban is el kell ejtenie. Az lesz majd a totemállatja, annak szelleme őrzi majd egész életében. Arról kapja egyik nevét is…
    A lovacska nagy, sötét szemével kíváncsian nézett Okos Hód Fiára. Mintha mondaná: igen ám, de totemállatot csak a férfivá avatás előtt választanak és ejtenek el az ifjak. Hol vagy te még attól! Kicsi vagy még, mókusbőrrel takarózhatsz.

Az álom (Móra, 1984)

dokijano>!

– A feketeláb indiánok is letelepedtek?
    – Mi telepedtünk le utoljára. S nem is egy helyen. A rezervátum, mint amilyen ez is itt, védett terület. Itt nem háborgat senki, mégis úgy érezzük magunkat a szabad ég alatt, mint a karámba hajtott vadló, a musztáng. Elvándorolnunk innen nem szabad. Talán jobb lett volna csatában elpusztulni. Gyorsan és hősiesen, így lassan haldoklunk, mint a sas, amelyet nyíl talált, de meg nem ölt.

Szépszavú Öreg meséje (Móra, 1984)