A ​sintó szerepe Japán történelmében és kultúrájában 9 csillagozás

Ronald S. Green: A sintó szerepe Japán történelmében és kultúrájában

Mi ​is az a sintó? Erre a kérdésre a rövid válasz az, hogy Japán unikális, ősi vallása. A hosszabb válasz egy sokkal összetettebb hiedelemvilág sokarcú tárgyi, spirituális és ideológiai halmazára világít rá. Az amerikai valláskutató és eszmetörténész Ronald S. Green ismeretterjesztő szándékkal írta meg a könyvét. Fő törekvése kettős: először is annak a bemutatása, hogy a sintó szerepe Japánban az idők folyamán számos átalakuláson ment át – nemegyszer aktuális politikai ideológiai célokat is szolgálandó – másrészt annak a megvilágítása, hogy a sintó nem egy teológiailag koherens hitrendszer ígéretét hordozza, hanem követőinek az ember és a természet együttélésének harmóniájához kínál egyfajta hiedelem- és rítusközpontú spirituális fogódzót. Erre a természeti csapásoknak – földrengéseknek, cunamiknak, földcsuszamlásoknak, tájfunoknak – folyamatosan kitett szigetvilágban nagy szükség van. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a nyolcmillió kami (isten, azaz természeti szellem)… (tovább)

Eredeti cím: Shintō in the History and Culture of Japan

Eredeti megjelenés éve: 2020

Pallas Athéné Books, Budapest, Magyarország, 2021
144 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635730759 · Fordította: Rohonyi András

FélszipókásŐsmoly P>!
Ronald S. Green: A sintó szerepe Japán történelmében és kultúrájában

Eleinte inkább valami japán szak egyetemi tanulmányi jegyzetéhez vagy szakdolgozathoz hasonlított (nem csoda, eredetileg a Columbia University egyetemi kiadójánál jelent meg) a történelmi áttekintővel, kifejezésmagyarázatokkal, angol nyelvű könyvekre való hivatkozásokkal, aztán a popkulturális kitekintőkkel és mitológiai leírásokkal kezdett lazulni, élvezetessé válni a szöveg. Ronald S. Green egyetemi tanár tömör, de szemléletes, széles nyilvánosságnak szóló ismeretterjesztő hangvétellel ír Japán ősi vallásáról (ami nem olyan értelemben vett vallás, mint a kereszténység vagy az iszlám, hanem a mindennapi élettel szervesen összefonódó gyakorlás, a természeti erők tiszteletén és szellemhiten alapuló életmód). A sintoisták számára a természet elevenen élő, sőt, anyagi formája mellett saját szellemmel is bíró létező, melyet az állatokon, növényeken és embereken túl 神 kamik (istenségek és szellemlények) népesítenek be.

A szerző összevonja a sintón belül működő különféle hagyományokat, és az i. e. VII. században uralkodott Dzsinmu császártól eredeztetve – vagyis egységes birodalmi vallásként tekint rá. Ez a szemlélet némiképp egyoldalúvá teszi a sinto bemutatását, illetve a mai helyzetről viszonylag keveset ír, jobbára kihagyva a második világháború utáni vonatkozásokat, ideológiai tényezőket (pl. a kivégzett háborús bűnösök hamvait őrző jaszukuni fundamentalista szentély és a kamikazék), és inkább a vidéki szentélyek városiasodásáról ír az utolsó fejezetben.

Vékonyka kötet, de remek áttekintőként szolgálhat, kiindulópont lehet további olvasmányokhoz.

Claudia1013 >!
Ronald S. Green: A sintó szerepe Japán történelmében és kultúrájában

Rövid, lényegre törő, de átfogó leírása a sintó vallásnak. Nagyon élveztem a teremtéstörténetről szóló fejezetet, és a mitológiai alakok bemutatását, szívesen olvastam volna még ezekről. Kamikból is kevés kerül bemutatásra, holott „8 millió” van. A szentélyek és a sintó anyagi kultúrájának leírása is tetszett, oda tudtam magam képzelni a helyszínekre. Ha egyszer sikerül eljutnom Japánba, tuti előveszem még egyszer ezt a könyvet, hogy felidézzem az olvasottakat. Mindenképpen érdemes beleolvasni, ha az ember nem szeretne totál vakon elindulni szentélyeket vagy fesztiválokat látogatni.

Megitsune>!
Ronald S. Green: A sintó szerepe Japán történelmében és kultúrájában

Nagyon jó kis könyv, ami összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat a sintó vallással kapcsolatban, aki érdeklődik Japán iránt, az olvassa bátran nem túl hosszú, és főleg azoknak lehet pláne hasznos, akik voltak vagy mennek Japánba, mivel szinte biztos, hogy az odalátogató fog találkozni sintó szentéllyel, és a könyv sok mindenre választ ad, ami felmerülhet bennünk egy ilyen szentély látogatása során, magam is így utólag jöttem rá egyes dolgok jelentésére e könyv által, amire előző, Japánba való utazásom során még nem tudtam a választ.

FélszipókásŐsmoly P>!

A kicunék, azaz a rókák Inari hírvivői a mitológiában. Japánban a rókákat már igen régóta különleges lényeknek tartják, az évszázadok során megjelentek a népművészetben és a japán irodalomban is. Ezekben a történetekben a rókák mágikus képességekkel rendelkeznek, amelyek az életkoruk előrehaladtával egyre erősebbé válnak.

Kapcsolódó szócikkek: kicune / rókaszellem