Húzós ​3. (Húzós 3.) 5 csillagozás

Közérzeti beszélgetések
Rónai Egon: Húzós 3.

Itt ​a harmadik kötet, jelezve, a műsor negyedik évada szeptembertől már az ötödik látható a képernyőn éppolyan húzósra sikeredett, mint az előzők!
Rónai Egon most sem okoz csalódást, nyugodtan megkérdezi, amit más nemigen szokott.
Hogy milyen volt az első pár napja bevándorlóként Magyarországon.
Miért nem tudott hűséges maradni. Vagy éppen miként igen.
Hogy mi viszi a politika felé. Hogy mi tartja attól távol.
Sztárok, művészek, tudósok, hősök. És a beszélgetések után már ismerősök is.
Harminc arcél, több száz kemény vagy éppen együtt érző kérdés.
Halász Judit, Csányi Vilmos, Benedek Miklós, Huszti Péter, Bereményi Géza, Makk Károly, Lukács Sándor, Kulka János, László Zsolt, Pintér Béla, Ferge Zsuzsa és a többiek.
Harminc sors harminc megrázó, megejtő vagy éppen megdöbbentő interjú.

Bereményi Géza író, rendező: Cseh Tamással nem volt személyes a kapcsolatunk. Azóta személyes, amióta meghalt. Volt úgy, hogy csak némán… (tovább)

XXI. Század, Budapest, 2015
XXI. Század, Budapest, 2015

Rónai Egon: Húzós 3.

Rónai Egon: Húzós 3. Közérzeti beszélgetések

Az a helyzet, hogy számtalanszor volt már a 21. Századi kosaramban egy-egy Húzós kötet, de a rendelés véglegesítésekor mindig rájövök, hogy ennyi pénzem azért nincs, és az ilyen szűkítéseknek eddig rendre áldozatul estek. Persze muszáj volt megnéznem, kik vannak a többiben, és mindben van valaki, aki miatt kell nekem, szóval feltett szándékom az öszzeset beszerezni. Elmondhatatlanul jól esett olvasni.
Harminc nagyjából tíz oldalas riport olvasható a könyvben. Ez a terjedelem ugyan nem enged sokat, de nekem szinte mind mondott valami újat. spoiler Például, hogy Bálint gazda holokauszt túlélő volt, Halász Judit válogatott díjugrató…
Tizenkét név nekem teljes újdonság volt. Antall Péterről például eszembe nem jutott volna magamtól olvasni.
Nagy Bandót mindig is visszataszítónak találtam, ez semmit sem változott. A többiek inkább tetszettek, mint nem, bár sosem voltam rajongó típus, és – különösen az utóbbi időtől – tudom, hogy a legundorítóbb férgek is nagyon meggyőzően tudnak időnként beszélni, itt még a testbeszédet sem látom. Sokuknak van saját könyvük, egyet-egyet tervezek elolvasni. Pintér Béla kifejezetten élmény volt, nosztalgiáztam. Az említett elôadások közül többet is láttam, és megerősíthetem, hogy annak idején tényleg nem volt egyszerű jegyet kapni rájuk.
Az adások egyébként 2013–2014-ben voltak. Megdöbbentett, hogy már akkor is mennyien látták előre, ami most van.

btunde P>!

– Mindig szerettem volna írni. Az első regényemet tízéves koromban írtam, amit azért fontos csak megemlíteni, mert száznegyven oldal hosszú volt. Tehát el voltam szánva rá, hogy megírom azt a regényt.
– Megvan még?
– Sajnos meg, és erősen titkolom mindenki előtt. Mindjárt az első oldalon a Tower-hidat Londonból Párizsba helyeztem, mert szükségem volt ott egy felnyitható hídra, és úgy éreztem, hogy írói szabadságomban ezt megtehetem, és innentől kezdve még további marhaságokkal volt tele.
– Akkor tekintsük fantasztikus regénynek!
– Akkoriban apukám elolvasta, pontosabban nem elolvasta, felolvastam szegénynek. Minden este kötelező volt neki végighallgatnia az aznap megírt részt és azt mondta: „Figyelj ide, Tibike! Ne erről írjál! Itt van például a szomszédunk, aki összeveszett a feleségével, fogta az ágyát, kihúzta a gangra, körülvette egy pokróccal, kivezette az áramot, egy szál villany, és ott lakott novemberben a gangon. Írjál erről, mert ez sokkal izgalmasabb!”

82. oldal Bornai Tibor

btunde P>!

Emlékszem, egyszer Laár András rám nézett a ’80-as évek közepén, és ha nem is sziszegte, de nagyon dühösen azt mondta: „Az a szerencséd, hogy mindig igazad van, mert különben elviselhetetlen lennél!” Nyilván később ez a szerencsém elmúlt, és elviselhetetlen lettem.

80. oldal Bornai Tibor

btunde P>!

R.E. – Az mennyire más világ volt! Abban a fél évszázados történetben voltak vállalhatatlan dolgok, amikor azt mondtad, hogy egyszerűen nem vagy rá hajlandó?
K.Gy. – Voltak, az egyik miatt ki is rúgtak a Danubiusból. Nekem fel kellett vennem a telefont, és találomra felhívni valakit a telefonkönyvből, majd arra kérni, hogy ismételje meg az én egy perccel előbb elmondott mondatomat.
R.E. – Ez akkor a kereskedelmi rádiózásban divat volt, erre mondtad azt, hogy te nem zaklatsz embereket.
K.Gy. – És azt mondtam, hogy nem vagyok hajlandó telefonbetyárkodni. Ez nem nekem való. Én nyakkendőben, mindig rendes ruhában vezettem a műsort, Ez a tempó egy húszéves fiatalembernek való. Ki is vettek az adásból, csak volt valaki, aki utánam nyúlt, mert ha akkor elhagyom a Danubiust, évekre kiesem a rádiózásból. De volt egy műsor a Danubiusban, az volt a címe: Ki a párja? A szerkesztője azt mondta: Gyuri, maradj itt velem! Adott nekem két óra kívánságműsort, tizenkettőtől két óráig.
R.E. – Így volt.
K.Gy. – Így volt, és ez te voltál.
R.E. – A mai napig örülök, hogy ez így történt. De ennek ne szenteljünk több időt!

180. oldal Komjáthy György

btunde P>!

Éppen a Mesterkurzus kapcsán volt egy beszélgetésem az egyik gimnáziumi osztálytársammal. Többen nézték az előadást, és megkérdezték, hogy mi szükség van ezt bemutatni, már a Mesterkuzust, amely 1948-ban játszódik. Merthogy oly távol vagyunk azoktól az évektől, és hát akkor dúlt a sztálini diktatúra. Nem tudtam mit mondani, mert nem akartam politizálni, egyáltalán nem akarok politizálni. … A Mesterkurzus egyébként arról szól, hogy ’48-ban Sztálin és Zsdanov behívatja a két szovjet nagy zeneszerzőt, Sosztakovicsot és Prokofjevet, hogy megtanítsák őket helyesen zenét szerezni! Hogy irányt mutassanak a szovjet szocialista, realista zene kifjeződését tekintve…. Ez az alaptörténet, és a rendszer logikája, két ember ezt a másik két embert, a művészeket ledarálja három óra alatt. Ez egy fikció, ez állítólag nem történt meg annak idején. Na, és azután kaptam egy mms-t, amit nemrég fotóztak: egy épületre az volt felírva, hogy „Az egységes komolyzenei koncepció kialakításáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos.” És akkor az döbbenetes ráismerés volt.
… (Batta András a kormánybiztos – a szerk.)

200. oldal László Zsolt

btunde P>!

R.E. – Azt írta korábban, „Furcsa, hogy a politikai közbeszédben nem jelenik meg, hogy tanult, művelt és elégedett magyarokat akarunk, csak a létszámmal foglalkozik a politika”. Ez a megjegyzése nem annyira az állati, mint az emberi viselkedésmód és gondolkodás kutatásáról tanúskodik. De vajon miért nem foglalkozunk a minőséggel?
Cs. V. – A minőséget, hogy úgy mondja, alulról kell megteremteni. … Hogy csak egy példát mondjak, ’85 körül a finn gazdaságban visszaesés volt, és összeült a finn parlament, hogy mitől van az országban recesszió. Abban maradtak, hogy nem tudják, majd kiderül. Mindenesetre emeljék meg az oktatási tárca költségvetését harminc százalékkal. Most gondoljon a magyar parlamentre, az mikor fogad el egy ilyen ötletet.

87-88. oldal Csányi Vilmos

btunde P>!

R.E.: – Volt egy konferencia, amelyen azt mondta: „Az összes válság sújtotta országéval összemérve Gyurcsány Ferenc kormánya volt az egyetlen, ami semmit nem tett a vesztesekért.” Ezt most idézik is sorra.
F.Zs. – Ő kezdte a semmittevést, és ez azóta lelkesen folytatódik, úgyhogy a semmi még csökkenni is tudott. Tehát 2008-ban semmi nem történt, de azóta sem történik semmi, sőt a segélyek csökkentek.
R.E. – Érzéketlenül viszonyulunk a másik problémájához?
F.Zs. – A kormányzat is megy a társadalmunk saját, nagyon rosszfajta értékei ránevelték az embereket arra, hogy minél több a szegény, minél több az idegen, minél több a cigány, annál jobban gyűlöljük őket. Annál jobban koncentráljunk arra, hogy ami a miénk, az nekünk megmaradjon, nekik pedig semmi se jusson. Itt érzéketlenség van. Erről szól az a szép mondat, hogy mindenki annyit ér, amennyije van. Erről szólnak azok a mondatok, például Bogár Lászlónak a mondása, hogy az a hárommillió, aki az út szélén maradt, azzal mi már nem tudunk semmit sem csinálni, mert akkor a többinek nem jut. Most az idegengyűlölet-kampány, a koldusokkal, a hajléktalanokkal szembeni kampány, a lomizókkal szembeni kampány, mind arról szól, hogy ezek az emberek nekünk nem kellenek. Semmilyen értelemben. A társadalom egy része elfogadja et, főleg azért, mert maga is iszonyú szorongatott helyzetben van, és fél attól, hogy ő is lecsúszhat.

103-104. oldal Ferge Zsuzsa

btunde P>!

F.Zs. – …a Kádár-korszakban … Tudja, korrupció volt, de olyan kicsi szinten, olyan kispolgári korrupció. Ha kellett nekem egy 37-es cipő, akkor odamentem az eladóhoz, és azt mondtam, hogy 37-es barnát, és akkor hátrament, és zsebbe dugott húsz forintért hozott 37-es barnát. Amúgy nem.

105. oldal Ferge Zsuzsa

btunde P>!

R.E. – Mennyire értik a darabjaidat külföldön?
P.B. – Én azt gondoltam, hogy meglehetősen lokálisak az előadásaim, lokális üzentet hordoznak. Bár a Parasztopera esetében azért bíztam benne, hogy az erdélyi népzene és a barokk muzsika közege már önmagában félsiker, és azzal utaztunk a legtöbbet, New Yorktól Moszkváig elég sok helyre. Hanem ott van a Szutyok, ami a magyarországi szélsőjobb előretörésének problémáját fogalmazza meg egy családon belül, és a Szutyok megdöbbentően sok helyre eljutott. Mi több, amikor Svájcban játszottunk az előadást, akkor azt mondták, akár egy svájci faluban is megtörténhetett volna.
R.E. – Az a szeretetlenség következményeiről is szól.
P.B. – Igen, hogyan lesz egy örökbe fogadott lányból, akit kevésbé szeretnek, gárdista. Finnországban is szerették és értették az előadást. Na most, amikor Svájcban játszottuk, akkor éppen választások voltak, és tele volt egész Bern fekete-vörös-fehér plakátokkal, ahol a piros-fehér svájci zászlót taposták fekete csizmák. Ugye nyilván ott a bevándorlók ellen irányul a szélsőjobboldali érzelmű állampolgárok indulata. De az iránya mindegy, a szélsőjobb, mint olyan, mindenhol létezik, és mindenhol erős.

277. oldal Pintér Béla

btunde P>!

Olyan szintű eszközrendszer van ma a politikai pártok kezében, hogy ebben felépíteni egy régi értékrendet – a régit nem úgy értem, hogy elavult, hanem inkább egy alapértékrendre alapozott politikai erőt –, az gyakorlatilag lehetetlen.

Úgy látom, nincs meg az az erőtér, nincs meg a hiteles politikusi gárda, ami újra tudna építeni egy ilyen értékrendet.

114. oldal Dr. Gémesi György

btunde P>!

P.B. – A Titkaink – soha nem látott érdeklődés, soha nem látott siker.
R.E. – A darabban ki meritek mondani: vagy egy miniszterelnök-helyettes ma Magyarországon, aki ügynökváddal illettek. Azután a kulturális államtitkár egy asszony, alig leplezetten megjelenik képletesen a darabban, Hoffmann Rózsa. Nagyon direkt, egyértelmű jelenkori utalásaitok vannak, és nem csak a múlttal mertek úgy bánni, hogy Aczél György ebben a darabban – hiszen ez a Kádár-korszakban gyökeredzik – direkt módon megjelenik Csákányi Eszter zseniális megformálásában. A múlt már nem fog, de nem féltek attól, hogy a jelenkor visszaüt?
P.B. – Mindent vállalok, ami a darabban van, de azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy a darabbéli miniszterelnök-helyettest dr. Szujó Zsoltnak hívják, és göndör, gyapjas, birkahaja van, ugye, a jelenkori miniszterelnök-helyettes is Zsolt, de, mondjuk, nem így néz ki. Hoffmann Rózsára pedig kétségkívül hasonlít ez az államtitkár-figura, de őt Zakariás Beának hívják, és a darabbéli Aczél György, az Pénczél György, tehát nem azonos.

270-272. oldal Pintér Béla

Rónai Egon: Húzós 4. Ő csak kérdez