Térképezett ​történelem 5 csillagozás

Rónai András: Térképezett történelem Rónai András: Térképezett történelem

Nagyon kevés embernek adatik két élet. Rónai Andrásnak megadatott. Élete első felében – a két világháború között – jelentős földrajztudós, Teleki Pál közvetlen munkatársa s élete második szakaszában viszont már európai rangú geológus. Aki csak ennyit tud róla, a legsikeresebb sorsteremtők közé sorolja őt is. Eszébe se jut, hogy a második életet az első teljes fölszámolásával kezdhette el. Ugyanis Teleki Pál öngyilkos golyója néhány éves késéssel őbeléje is belefúródott. Az Erdélyből elszármazó Rónai András azonban „tetszhalottként” csak alakot cserélt, lelket nem. Kettős életét megismerve, a szétdarabolás helyett, én inkább a rembrandti fény-árnyék drámaiságát fedeztem föl sorsában. Azt a belső izzást, amely az egykori kolozsvári diákot és a mai nyolcvanhárom éves tudóst egyaránt áthatja: a szétszakított, szétszórt magyarságot szellemében és lelkében is egyesíteni. – 1989 Csoóri Sándor

Püski, Debrecen, 1993
Magvető, Budapest, 1989

Liliane P>!
Rónai András: Térképezett történelem

Érdekes tények, sokkal jobb olyan ember írását olvasni a tanult dolgokról aki ott volt és meg is tapasztalta az eseményeket (bécsi döntések).