Hetven ​év 10 csillagozás

Egotörténelem 1951–2021
Romsics Ignác: Hetven év

Romsics Ignác rendhagyó könyvében saját élettörténetén keresztül azt mutatja be, hogy egy Kalocsa melletti faluból, a régi paraszti világból milyen út vezetett az egyetemi tanárságig és az akadémiai tagságig. Nem szokványos önéletrajzot vagy visszaemlékezést írt, hanem olyan szociográfiai leírásokkal gazdagított éntörténetet, amely alulnézetből, egy szülőfalujából kiszakadt s az értelmiségivé válás egymásra épülő stációin felfelé törekvő fiatalember perspektívájából mutatja be az ötvenes évek „szűrt levegőjét” és a Kádár-korszak „fellazult világát” egészen az 1980-as évek közepéig. Ebben az értelemben a kötet egész generációjáról és arról a korról is szól, amelybe beleszületett. Az önéletrajz második kötete 2023-ban jelenik meg.

Helikon, Budapest, 2022
Helikon, Budapest, 2022

Marosán György

Romsics Ignác: Hetven év Egotörténelem 1951–2021

Mindig érdekes, ha egy általunk kedvelt személy könyvet ír az életéről. Magyarország mondhatni egyik legjobb történésze tavaly töltötte be a hetvenedik életévét, ennek alkalmából elkezdte megírni az életét. A tőle megszokott alaposságnak köszönhetően ez egy két kötetes vállalkozás lett, az első harmincöt év most a Könyvhétre jelent meg, a második fele jövőre várható. A kötetet a tőle megszokott alapossággal írta meg, amelyben nemcsak az életét, hanem egy korszak főbb történéseit és környezetének változásait is figyelemmel kísérhetjük.
Elsőként szűkebb környezete, a Kalocsa körüli szállások történetét ismerhetjük meg egészen az ő gyermekkoráig, majd az Alsómégyen töltött gyermekkor bemutatása következik. Megismerhetjük a családja származását és a gyermekkor felvázolása mellett megismerhetjük a paraszti életet az ötvenes években. Megismerhetjük szokásaikat és azt, milyen volt egy napig óvodába járni és mennyivel jobban szerette az iskolát. Képet kaphatunk olvasmányairól és arról, hogy a jó eszű, paraszti világban nevelkedett fiú hogyan kerül a kalocsai gimnáziumba. Természetesen magát Kalocsát is megismerhetjük úgy mint a kollégiumi életet és az barátait is. Láthatjuk hogyan lesz fokozatosan humán érdeklődésű és hogyan éli meg előfelvételisként a katonaságot. Megismerhetjük a politikai gondolkodását, Che Guevara hatásával. A katonaság után részletesen megismerjük Szegedet és az ottani főiskolai életet és láthatjuk fokozatosan hogyan válik főszereplőnkből – akit eleinte a forradalmak elmélete és története érdekelt – a Horthy-korszak kutatójává. Képet kaphatunk kecskeméti munkájáról is és arról, hogyan kerül az MTA Történettudományi Intézetébe és hogy milyen hatást kelt az, hogy ki meri mondani a 70-es évek végén, hogy a Horthy-rendszer nem volt fasizmus. Külön megismerhetjük első könyvei megjelenésének történetét is és a kötet vége felé azt is, hogyan viszonyul az adott korszak kutatásához: Képet kaphatunk a külföldi útjairól és magánéletébe is enged bepillantást, láthatjuk hogyan ismerkedik meg Szegeden a feleségével és milyen körülmények között alapítanak családot.
A kötet könnyen követhető, a szerzőtől megszokott olvasmányos stílusban van megírva. A szöveget gazdag képanyag egészíti ki, közelebb hozva hozzánk a szerzőt magát. Kihagyhatatlan kötet azok számára, akik szeretik a szerző munkásságát és egy olyan kötetet akarnak olvasni, ami életrajz és kordokumentum egyszerre. Várjuk a következő kötetet!

kismaco4>!

Romsics Ignác: Hetven év Egotörténelem 1951–2021

Egy Jugyus diáknak mindig érdekes Romsics professzor könyvét olvasni pláne, akkor ha arra a tanszékre járt amire Ő, igaz kb 26 évvel később.
Eléggé érdekes ugyanakkor nem csak a saját életéről mesél, hanem azokról a történelmi hullámokról és könyvekről amelyek hatottak rá. Kíváncsi vagyok a második kötetre is!

robcsy>!

Romsics Ignác: Hetven év Egotörténelem 1951–2021

Imádom Romsics professzor Úr írásait. „A Történész”
Ez a könyv róla szól, olvasmányos, érdekes, hogyan mit látott, gondolt, fejlődött. A táncparkett ördöge…:):):) Ajánlom mindnekinek aki szereti és kiváncsi az életútjára, szűkebb és tágabb pátriájára. Érdeklődve várom a második kötetet.

Alvarando P>!

1956 nyarán óvoda nyílt a faluban. Pontosabban gyermekmegőrzö hely az egyik tágasabb háznál, ahová – minden bizonnyal azért, hogy nagyanyámat tehermentesítsék – engem is beírattak. Fél napig bírtam. Az ebéd utáni csendes pihenőt kihasználva, amikor a társaim a besötétített szobában szunyókáltak, a nyitott ablakon át kereket oldottam. Fejlett tulajdonosi öntudattal kispárnámat is magammal vittem. Kicsit féltem, és befelé valószínűleg sírtam is, mert a falu túloldaláról kellett hazatalálnom egyedül. Nyáridő lévén, amikorra a mezei munkák dandárja esett, emberekkel nemigen találkoztam, s ha igen, törlődött az emlékezetemből. Nagyanyám elképedt arca azonban ma is előttem van. Nem kellett semmit mondanom, szipogásomat és a magamhoz ölelt kispárnát látva gyorsan felfoghatta a helyzetet. Magához vont, megsimogatta a fejemet, és többet nem kellett óvodába mennem.

Alvarando P>!

Nagyapám ekkor még nem tört meg. Az agitátorokat kancsó borral és baltával várta. A kancsót az asztalra helyezte, a baltát pedig a sarokba, úgy, hogy a jövevényeknek belépésük után azonnal feltűnjék. A balta használatára szerencsére nem került sor, a kancsó bor viszont mindig elfogyott. Az agitátorok ugyanis, akik ketten-hárman érkeztek, rendszerint azzal kezdték, hogy elnézést kértek a zavarásért. Mentegetőztek, hogy nem maguktól jöttek, hanem küldték őket. Fél óra, óra múltán így aztán békésen távoztak, és jelentették a tanácsi kirendeltségen, hogy Greksa Andrásék – minden erőfeszítésük ellenére – továbbra sem óhajtanak téesztagok lenni.

Alvarando P>!

Én mindig elismertem, és a mai napig beismerem történelmünk szégyenfoltjait vagy egy-egy politikusunk vállalhatatlan döntéseit. Beszélgető-vagy vitapartnereim részéről azonban csak legritkább esetben tapasztaltam ugyanezt az attitűdöt. Ennek ellenére azt gondolom, hogy nacionaliznusra nem érdemes nacionalizmussal válaszolni, az egyetlen helyes és hosszabb távon kifizetődő út a múltunkkal való őszinte szembenézés, a humanizmus és a felelősségvállalás

Alvarando P>!

Nagyapán tehát nem tartozott a hívő és vallásukat gyakorló katolikusok közé. Évente kétszer-háromszor ugyan elzarándokolt a templomba, ám sohasem gyónt és áldozott, pedig az Úristent gyakran vette a szájára – „hiába”. Ha az időjárás nem alkalmazkodott az elvárásaihoz, a tehén vagy a ló pedig az utasításaihoz, rendszerint az udvar közepére állva és olykor öklét rázva perlekedett a Fennvalóval. Mindezt akkora hangerővel, hogy a szomszédok is értesüljenek méltatlankodásáról. Nagyanyám ilyenkor csak irult-pirult, és szelíd szavakkal igyekezett „Andrást” a második parancsolat betartására bírni.

Alvarando P>!

Bár – nem lévén 18 éves – ekkor én még nem szavazhattam, a faluban minden választás után terjedtek a pletykák arról, hogy hány választási borítékba köptek bele, és hány érvénytelen szavazatot találtak.

Alvarando P>!

Szeged belvárosa az 1970-es évek elején úgy nézett ki, mint egy egyetemi campus, s ezt a vidám és fiatalos jellegét azóta is őrzi.

Alvarando P>!

Sajnos mindig voltak és lesznek emberek, akik örömüket lelik mások megalázásában. A hadsereg néha még azokból is előhívta az ilyen és ehhez hasonló aljas ösztönöket, akiknek a civil életben valószínűleg eszükbe sem jutott volna ezek szerint viselkedni. Néhányunk esetében azonban pont az ellenkező hatást értek el,mint amit remélték: a parancsot teljesítettük, de meg nem törtek bennünket, sőt erősítették bennünk az összetartozás és a szolidaritás érzését

Alvarando P>!

Az esküvőnk után majdnem egy hetet töltöttünk a Szelidi-tonal, a néhány éve épült ottani szállodában. Azért csak majdnem, mert a magunkkal vitt könyvekkel előbb végeztünk, mint terveztük.

Alvarando P>!

9 óra körül megfőztük a kávét, ami rendszeresen vendégül láttuk Szabó Miklóst és az idősebb korosztályhoz tartozó Heckenast Gusztávot (1922), aki az 19401050-es évek fordulóján Andics Erzsébet harcostársa, Gerőné Fazekas Erzsébet mellett dolgozott titkárként. Miklós, aki rendszeresen hallgatta a nyugati rádióadókat, és olvasta a Neue Zürcher Zeitung számait, missziójának tartotta a fiatalok politikai felvilágosítását, és általában örömmel és részletesen válaszolt kérdéseinkre. Azért írom, hogy általában és nem mindig, mert olykor megvárta, amíg Heckenast Gusztáv megissza a kávéját, és eltávozik. Azóta kiderült, hogy sejtése nem volt alaptalan; idős kollégánk nem csak kávét inni járt a gyerekszobába.

Alvarando P>!

A délután egyik leghangosabb figurája Marosán György volt, akik több pohárka ital elfogyasztása után elmesélte utolsó levélváltása Kéthly Annával, A magyar szociáldemokrácia demokratikus szárnyànak kiemelkedő alakjával, aki 1956-tól haláláig, 1976-ig emigrációban élt. 1972-ben jelent meg Marosán önéletrajzi sorozatának második kötete Az úton végig kell menni címmel, melynek egyik példányát elküldte egykori párttársának. Kéthly – mesélte Marosán – egyetlen mondattal válaszolt: A lejtőn nem lehet megállni . A vicces maga Marosán nevetett a leghangosabban, majd hosszú magyarázkodásba kezdett. Önêletrajzának folytatása egyébként ugyanezt a metaforát variálva jelent meg 1988-ban (Nincs visszaút )

Kapcsolódó szócikkek: 1972 · 1988 · Kéthly Anna · Marosán György