A kötet a szerző 1991-ben megjelent, nagy sikerű Bethlen-életrajzának második, átdolgozott kiadása, mely öt nagy, kronologikus egységben mutatja be a modern kori magyar történelem e nagy alakjának életét és politikáját. Az 1991-es magyar és az 1995-ös angol nyelvű kiadáshoz képest az első négy fejezeten a szerző alig változtatott, viszont az 1993-ban előkerült szovjet levéltári dokumentumok alapján teljesen újraírta az Epilógus: a Szovjetunióban című zárófejezetet. A könyv 1991-es első kiadását Borbándi Gyula mesteri biográfiaként méltatta, John Lukács pedig a Századokban ekként vélekedett: Romsics életrajza sok szempontból példás. (…) Megállapításai, ítéletei kiegyensúlyozottak; írásmódjának stílusa és hangneme pedig szinte mintaképe az olyan történetírói prózának, ami nemcsak könnyen olvasható, hanem egyben józan és mértéktartó.
Bethlen István 16 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 2005
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nemzeti Könyvtár
Kedvencelte 2
Most olvassa 2
Várólistára tette 10
Kívánságlistára tette 12
Kölcsönkérné 1

Kiemelt értékelések


Átfogó, részletes és elemző, értékelő életrajz. Ezt a kort 89-ig általában a kommunisták, szociáldemokraták szempontjából értékeltük, csak az ő harcuk jelent meg a “gonosz” Horthy-rendszer ellen. És lám, a rendszer nem volt olyan szörnyű, például szociálpolitikája az egyik legjobb, legmodernebb volt az akkori országok között, sok juttatást most is szívesen fogadnánk. És valójában a kor hősei nem a baloldali harcosok voltak, hanem például Bethlen, aki a realitásokat és a társadalmi mozgásokat felismerve próbálta az országot egy jobb jövő felé kormányozni. Kár, hogy javaslatai a lemondása után már többnyire süket fülekre találtak. Könnyű most megítélnünk, hogy milyen hibákat követett el, hogy mit kellett volna másként csinálnia, hogy miért volt neki kedves saját társadalmi osztálya. Az életrajz alapján én még Romsics bírálataival sem értek egyet. Bethlen kivezette az országot egy sötét korból, amely sajnos egy másik tragédiához vezetett. Hogy ez mennyiben volt az ő hibája? Én elsődlegesen a nyugati hatalmakat okolom, amelyek elutasították hazánk közeledését, s szinte odalöktek bennünket a németek oldalára. A tragédiánk, hogy kis országként két hatalom között sajnos mindig az elveszés határán egyensúlyoztunk, s egyensúlyozunk most is.


A Horthy-korszak egyik legmeghatározóbb politikusának életrajza sokkal több egy szimpla biográfiánál. A szerző Bethlen életének bemutatása mellett részletes korrajzot is ad azokról az időkről, melyekben a címszereplő élt. A könyv legnagyobb része természetesen Bethlen miniszterelnökségéről szól, de emellett megismerhetjük diákéveit, politikai pályáját a kezdetektől és a miniszterelnöksége után következő éveit. Bepillantást nyerhetünk a Teréziánumban folyó oktatásba és láthatjuk hogyan lesz az erdélyi gazdából az ellenzék egyik legnagyobb képviselője, majd a Tanácsköztársaság egyik ellenfele. Miniszterelnökként a politikai tevékenysége mellett megtudhatjuk mivel töltötte kevéske szabadidejét, hogyan viselkedett környezetével és kikkel ápolt szorosabb emberi kapcsolatokat. Végezetül láthatjuk, mekkora befolyása volt lemondásában a magyar politika nagy emberének a mindenkori kormányokra, illetve bepillantást nyerhetünk a második világháború alatti tevékenységébe. Profin megírt életrajz, ajánlható bárkinek, akit érdekel a Horthy-korszak!
Népszerű idézetek
Hasonló könyvek címkék alapján
- Bencsik Gábor: Horthy Miklós ·
Összehasonlítás - Nagy László: A rossz hírű Báthoryak 88% ·
Összehasonlítás - Rákóczi album ·
Összehasonlítás - Laczkó Géza: Rákóczi ·
Összehasonlítás - Ablonczy Balázs: Teleki Pál ·
Összehasonlítás - Laczkó Géza: Német maszlag, török áfium ·
Összehasonlítás - Nagy László: Az erős fekete bég – Nádasdy Ferenc ·
Összehasonlítás - Kende János – Sipos Péter: A magyar történelem nagy alakjai 11. ·
Összehasonlítás - Márki Sándor: II. Rákóczi Ferenc élete ·
Összehasonlítás - Sík Sándor: Pázmány, az ember és az író ·
Összehasonlítás