5. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján
8. legjobb vers könyv a molyok értékelése alapján

Szamárfül 378 csillagozás

Romhányi József: Szamárfül Romhányi József: Szamárfül Romhányi József: Szamárfül

Az országszerte nagy népszerűségnek örvendő rajzfilmek, a Frédi és Béni, a két kőkorszaki szaki, a Dr. Bubó, no meg a Macskák című musical magyar szövegének kivételes tehetségű szerzője Romhányi, a „Rímhányó”. Rövid, groteszk állatversei közül íme egy „másodperces”: „Apróhirdetés-rovatot / indítottak férgek és rovarok.” "Lakás: Vakolatban falbérleti / lakrést keres kisigényű / nyű."

Eredeti megjelenés éve: 1983

128 oldal · ISBN: 9638466472 · Illusztrálta: Nepp József

Piroska

Bla I>!
Romhányi József: Szamárfül

Sajnos csak 5 csillagot lehet adni. Ez pedig többet érdemel.
Romhányi – aki a magyar nyelv kiváló ismerője volt, rendkívüli éleslátással és nem kevés zenei érzékkel fedezte fel a nyelvben rejlő játék lehetőségét, szellemes és ötletes, olykor bravúros rímei, szócsavarásai miatt kapta meg a “rímhányó” jelzőt, 1983-ban megjelent önálló versgyűjteménye a Szamárfül című vékonyka verseskötet, amely akkor hihetetlen sikert aratott, s most is lenyűgöző. Benne a szerző állatverseit gyűjtötte csokorba a tőle megszokott nyelvi játékokkal fűszerezve. Legszívesebben akár minden versét idézhetném – annyira magas színvonalúak – de nem tehetem. A kacagtató-ironikus költeményekben saját emberi gyengeségeinkre is ráismerhetünk. Miután a költőt a kultúrpolitika erőteljesen negligálta, hosszú időn keresztül kimagaslóan megoldott nehéz feladatait (pl. a Macskák-at is ő fordította, s írta a librettót) – a kötet megjelenésének évében Romhányit – jócskán megkésve – „Érdemes művész” címmel jutalmazták, ám az elismerésnek már nem örvendhetett sokáig, néhány héttel később ment el.

Ákos_Tóth IP>!
Romhányi József: Szamárfül

Ha ezt a szöveget fiatalon megeszed,
felnőttként tán Esterházyt is megveszed,
az életed meg jobbá teszed.

De ha már magadévá felnőttként teszed,
Jól nyisd ki a szemed,
Romhányi téged célzó mondataitól megáll majd az eszed!

Móra, Budapest, 2016
96 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634154082 · Illusztrálta: Buzay István
Nikolett0907 P>!
Romhányi József: Szamárfül

Bár valóban érték, amit olvastam és sokszor jókat kacagtam. Még is úgy érzem, hogy voltak olyan alkotások, amik erőltetettre sikeredtek. Persze ez is csak az én véleményem. Azt viszont nem sajnálom, hogy kézbe vettem. Egy élmény volt.

Cicu>!
Romhányi József: Szamárfül

Ki ne ismerné Romhányit a rímhányót. Sokunknak szerezett kellemes perceket, órákat remek rímeivel. Frédi és Béni, avagy a két kőkorszaki szaki ; Kérem a következőt (Dr.Bubó) A Mézga család vagy a Mekk mester, hogy csak párat említsek.
Nálam örök kedvenc, és most a Szamárfüllel is mosolyt csalt az arcomra. Remek rímes állatversek és szösszenetek csokra, Nepp József illusztrációival. Szenzációsan jó! :)

olvasóbarát P>!
Romhányi József: Szamárfül

A kötetet korábban már olvastam és akkor is tetszett, ez az újabb kiadás most Buzay István grafikáival tesz hozzá az élményhez. A rímhányó Romhányi klasszikus.

Zsuzsanna_Makai>!
Romhányi József: Szamárfül

Arra jutottam, hogy gyakorlatilag fura, hogy gyerekkoromban ez a könyv nekem nem volt meg, és még csak nem is rémlenek a versek belőle.
Imádtam!
A legyesen elmorzsoltam bizony pár könnycseppet is.

Ibanez P>!

A CSODACSIGA

Egy csiga azt leste a magas buckáról,
hogy aki jégre megy, elhasal, bukdácsol.
Figyelte csak egyre, dideregve, fázva,
mert érdeklődését roppant felcsigázta.
Majd töprengve egy-két hete,
alkotott egy elméletet:
– Talpon marad a síkoson,
ki csak araszolva oson.
És hogy bizonyítsa ezt az eszes tételt,
jégre ment, és estig csúszott is egy métert.
Látjátok! Nem esem! Csúszó csoda vagyok! -
szólt ki diadallal, aztán odafagyott.

HALÁÁÁÁÁLI!!! HALÁÁÁLI!!!! És nem, kérem, ez nem gyermekirodalom, vagy nem csak az! Mintha a Shrek esetében, itt is ugyanaz a felállás: véleményem szerint a poénok (de még milyen poénok) nagy részét egy gyermek meg se érti igazán! (főleg a legkisebbek)… Ez kőkeményen viháncolós, felnőtt-humor-mese-vers mittudoménmi, de olyan szórakoztató, hogy én könnyesre röhögtem magam rajta. Most komolyan másoljam be az összeset? :-D

(apróhirdetés rovat Házasság)

Feleséget keres komoly
szándékú moly.
Szekrény van.

Éjjeli pillangó
megismerkedne.
…Mindegy!…

:-D Az egyiket már karcoltam egy zónába (https://moly.hu/karcok/1229484)
a másik ide hosszú, de ki ne hagyjátok (A róka és a holló variációi, fetrengős!!!) Ezt a kötetet mindenkinek el kell olvasnia! :-D @kovikinga99, itt a következő, tényleg, hallgass rám! :-D

EGY BOLDOGTALAN SÜNNEK PANASZAI
A HALOVÁNY HOLDNÁL

– Sanyarú sors, te szabtad rám gúnyámat,
céltábláját az emberek gúnyának.
Engem senki sem cirógat, becézget,
mert bőröm egy kicsikét recézett.
Hogy irigylem a nercet, a hódokat!
Nekik jár elismerés, hódolat.
Hányszor kértem a bennfentes rókától,
hogy legyen az én ügyemben prókátor.
Könyörögtem: Szólj a szűcsnek, bátyuska,
protezsálj be prémesállat státusba,
vagy vegyen be legalábbis bélésnek.
De hiába! Nem enged e kérésnek,
Értékemért agyon sose csapnának,
nem kellek én se muffnak, se sapkának…
Így keserdett sündörögve, bujkálva,
míg egy fakír nem került az útjába.
Az felkapta, gyönyörködve vizsgálta:
– Jössz a szögeságyamra, te kispárna!

Dénes_Gabriella P>!
Romhányi József: Szamárfül

Rímhányó Romhányi megunhatatlan. Számos alkotása forog közszájon, nem is olyan régen egy öreg pap bácsi éppen a tétova tevével szórakoztatott bennünket. XD Persze, lehet vitatni az irodalmi értékét, tartalmát, de kétségtelen, hogy szórakozni és okulni lehet a rímeken/-ből. Érdekes, hogy a sorainak nincs izzadságszaga, nem érződik, hogy olyan erőltetett, majd kettéroppan a mű… (kortárs költőknél érzem ezt sokszor…), pedig ha valamihez, akkor a Romhányi-versekhez kellett fantázia, szókincs és kreativitás is. spoiler

Kek P>!
Romhányi József: Szamárfül

Nemcsak Romhányi humoros, groteszk állatverseit gyűjti egybe e kötet, de hátul még egy keletkezés- és kiadástörténetet is olvashatunk e könyvecskéről Rigó Béla tollából, ami szerintem igen hasznos és tanulságos, mert minden gyerek és fiatal szereti e versikéket, de a mai kor fiataljai már csak alig tudnak valamit arról a korról és miliőről, amikor ezek keletkeztek. S noha mindenki Dr. Bubón, Mézga Aladáron nőtt fel hazánkban, valahogy nem tartjuk számon, hogy alkotójuk semmiféle díjban nem részesült. Ennél nagyobb érdem az övé: a mindenki által ismertség, a kívülről fújt rímek és sorok „örökkévalósága”. Kétnyelvű keresztfiamnak vettem meg legelőször e kötetet, de nem adtam oda neki, mert elrémített a magyar nyelvben való bizonytalansága, s azon kezdtem gondolkozni, hogy vajon ő mit ért meg ezek halmazából: kentaur, dilemma, kamasz, hibrid, észlény, tenyészmén… Valószínűleg ennél a versnél döntöttem úgy, hogy még várok vele, majd nagyobb kamasz korában kapja csak meg. Szerencsére ezek a versek minden korosztálynak élvezetesek lehetnek, de szeretném, ha a nyelvi ízeket se kellene magyaráznom.
Hogy nekem melyik a kedvencem? Nem tudnám megmondani, de a Szamármese nyelvi-tartalmi-stílusbeli mutatványáért egyaránt rajongok, mégis leginkább a végső, magától értetődő, pofára ejtő válaszáért, azért az odadöfésért.

kornél>!

Feleséget keres komoly
szándékú moly.
Szekrény van.

Apróhirdetés-rovatot indítottak férgek és rovarok

Kapcsolódó szócikkek: feleség · házasság · moly · szekrény
amnaen>!

Medve-tanköltemény

Felmordult a medve a sok rossz mackóvers hallatán:
– Ez mind kontár! Sarlatán!
Mit gügyögnek, locsognak
szerencsétlen bocsoknak!
Oly negédes némelyik,
hogy már szinte émelyít.
Te szent múzsa, irgalmazz,
milyen ócska rímhalmaz!
Minden sorvég szinte önként adódik.
Majd én írok egy igazit, valódit:
– Dörmeg-dirmeg a vén medve,
mert ma cudar ám a hangulata.
Csípi darázs, marja bolha,
vidor kedve mitől kerekedne?
Mikor ma a kasba nézett,
nem talált egy nyalás csemegét.
Szeder, málna? – Sehol semmi.
Mit lehetne akkor vacsorázni?
Hogy ne haljon szegény éhen,
szundikál majd egész gyertyaszentelőig.
Kézbe kapta e verset egy lektor,
aki tanult némi verstant egykor.
És most újra letette a vizsgát,
összeírta a rím-hiánylistát:
Ezt viszont kiadta.

Kapcsolódó szócikkek: málna · medve · szeder
metahari P>!

Rég gyötrődve kutatjuk,
hogy a tojás volt-e előbb vagy a tyúk.
A tyúkot ez a gond sohasem bántotta,
csak az, mi lesz előbb: pörkölt vagy rántotta?

ÁrnyékVirág P>!

Tavaszt zengnek a madárkák.
Soha kedvesebb dalárdát!
Ám az egyik némán kushad.
Csak nem készül kritikusnak…

Tavaszi madárdal

Marsie>!

Nerc:
Hogy lenyúztak, ó, én árva,
elvittek az operába!
Lógott ott még hód, nyest, menyét.
Ó, hogy utálom a zenét!

Sírfeliratok

Kapcsolódó szócikkek: hód · zene
szangi P>!

Egy tehén szerelmes lett a szép bikába,
Minden vad bikának legvadabbikába.

Mafia I>!

Aludj, édes, tente-tente,
szép véres a naplemente.

Kapcsolódó szócikkek: naplemente
worsi P>!

Egy hétfejű sárkánykölök csúnyán összevesztek.
Rájuk szólt az anyja, de ő nem maradtak veszteg.
Bár már egy sem emlékeztek, hogy min kapott össze,
Végül leharapta egymást, önmagát is közte.

Ja, hogy hol itt a tanulság? Szájbarágom, tessék:
Minden fejtúltengés vége teljes fejetlenség.

Sárkánymese

Kapcsolódó szócikkek: sárkány
ÁrnyékVirág P>!

Egy tévedés áldozata vagyok.
Az elefánt átkelt rajtam gyalog.

Sírfeliratok - Zebra

Cicu>!