Kisvakond ​ábécéje 9 csillagozás

Romhányi Ágnes: Kisvakond ábécéje

Romhányi Ágnes játékos négysorosai segítségével a kis olvasók megismerkedhetnek az ABC betűivel.

Móra, Budapest, 2009
22 oldal · ISBN: 9789631186215 · Illusztrálta: Zdeněk Miler

latinta SP
Romhányi Ágnes: Kisvakond ábécéje

Nemcsak a képek-rajzok kedvesek, változatosak, hanem a megfogalmazás, megszövegezés, megverselés módja is bravúros volt.
És természetes, hogy a Zs-él nem a kisvakond számára tájidegen zsiráf, hanem a baráti összefogással megvarrt ZSEBes nadrág lett a példa.

És ha valaki verstanilag is el akarna mélyedni benne, álljon itt egy hevenyészett kivonat:

A, Á -11 szótagos háromütemű, páros rímű négysoros versszak;
B – látszólag 15 szótagos, négysoros, páros rímű, ám valójában 8-7 szótagos, félkeresztrímes, kétszer négy, azaz nyolcsoros versszak;
C, Cs – mint az A, Á;
D – az első két sor 11-11 szótagos, de így rímtelen lenne, ám van belső rím: 6-7 szótagnál, és akkor ez már páros, utána a következő két sor 8-8 szótagos, eleve páros rímű;
E, É – 7 szótagos páros rímű, négysoros (és tudja, hogyan kell felszólító módban ikesen ragozni!);
F – páros rímű, négysoros;
G, Gy – négysoros, négyütemű, páros rímű tizenötös (4+4+4+3);
H – majdnem olyan, mint az előző, azzal a kis fricskával, hogy az utolsó sorban kimarad az első nyolc szótag;
I-Í – az első két sor páros rímű kétütemű nyolcas, a harmadik meg negyedik szintén páros rímű, de háromütemű tizenegyes, ráadásul az utolsó három szótag hosszú – tehát lelassítja a szöveget. Bravúros. (Csak azt nem tudom, itt miért kötőjel van a két betű között, holott korábban vesszővel választották el egymástól a hasonló eseteket.)
J – az első sor háromütemű tizenegyes, párosan rímel a következővel, amely négyütemű tizenötös, majd a harmadik és negyedik is hasonlóan páros rímű, négyütemű tizenötös (4+4+4+3);
K – az első gyönyörűséges tíz szótagú daktilikus sort egy nyolc szótagos sor páros rímmel követi, majd újra tíz és nyolc szótagos, megint páros rímű sorok zárják a strófát;
L, Ly – két négyütemű, páros rímű felező tizenhatos (akár belső rímekkel tagolható módon is) után két négyütemű, páros rímű tizenötös;
M – két négyütemű, belső rímes tizenötös (4+4a+4+3b; 4+4a+4+3b) után egy háromütemű tizenegyesre egy kétütemű hetes rímel;
N, Ny – két kétütemű páros rímű felező nyolcas után belső rímekkel tagolt négyütemű felező tizennégyes, majd az utolsó sorban négy-négy szótagutáni belső rímet hét szótag követi, és a harmadik sorral alkot páros rímet;
O-Ó Ö-Ő – ahogy két betűpárról van itt szó, a ritmus is inkább bimetrikus; az első tizenegy szótagú sor belső rímes, a további három nyolc szótagos sor egymással bokorrímet alkot;
P – az első két sor páros rímű háromütemű tizenegyes, a másik kettő szintén páros rímű, négyütemű tizenötös;
R – 9-8 szótagos keresztrímek;
S, Sz – tizenegy szótagú páros rímű négysoros;
T, Ty – páros rímű négyütemű tizenötös négysoros;
U-Ú Ü-Ű – a két páros rímű háromütemű tizenegyest két páros rímű négyütemű tizenötös követi;
V, Z – páros rímű négyütemű tizenötös négysoros;
Zs – mint a fenti.

bonnie9 +SP

Rajzok: 5*
Romhányi Ágnes versei: 5*
Betűismertető funkció: 3*
A nagy nyomtatott betűk a felső sarkokban rendben vannak. A szövegben a piros színnel való kiemelés rendben lenne, ha egészen másképp lenne. Egy betűhöz a négysoros szövegből találomra van kiemelve 2-3 szó, ami az adott betűvel kezdődik és az egész szó pirossal van. Ha a betűtanítás, az ismerkedés a célom, azt semmiképp sem így tenném.
1. Lehet az első nagy kezdőbetűt kiemelni pirossal, de nyilván nem lehet minden verset megerőszakolni a megfelelő betűs kezdésért, itt nem feltétlenül lenne célravezető alkalmazni.
2. Ha egy egész szót emelek ki, akkor vagy emeljem ki az összes adott betűvel kezdődő szót a szövegből, vagy csak egyet, ami a képen hívószó is, de ne úgy, hogy egyiket igen, másikat nem.
3. Lehetett volna csak az adott betűket kiemelni a versekben, de akkor is minden előfordulást jelölni.

Ez_elment_vadászni
Romhányi Ágnes: Kisvakond ábécéje

Félbehagytam rettenetesen gagyi, bánom, hogy megvettem, csak a Kisvakond miatt kap egy csillagot. Szegény Romhányi József forog a sírjában. :(