Mohamed ​élete 2 csillagozás

Román József: Mohamed élete

Regényekben, történelmi írásokban gyakran találkozunk ezzel a mondattal: „Allah egy, és Mohamed az Ö prófétája”. Vajon gondol-e ilyenkor az olvasó arra, ki is volt az a Mohamed, akinek hívei a fenti mondatot magukénak vallják, és hirdetik a világ jelentös részében? Tudnak-e annál többet Mohamedröl, hogy az iszlám, a mohamedán vallás megalapítója volt, és követöi ma is Allah prófétájaként tisztelik? Pedig Mohamed élete, fellépése, történelmi szerepe, de különösen gondolkodásának és jellemének alakulása nagyon bonyolult és érdekes. A szerzö Mohamed írnokával, Zajd ibn Thábittal mondatja el ezt a különös, gazdag, érdekes élettörténetet.
A Mohamed életét és a mai mohamedán világ jellegzetességeit bemutató képanyag még érdekesebbé teszi Román József könyvét.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy emberek élete Móra

Móra, Budapest, 1966
296 oldal · keménytáblás

Mohamed

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Atyámat, Thábit ibn Thalábitot tengernyi tudása, ismereteinek sokoldalúsága békés szolgálatra rendelte; élete végéig igen magas hivatalt töltött be a ghasszanida hercegek udvarában. Ő egyeztette a nap, a hold és a csillagok járását az év napjaival, meghatározta az ünnepek idejét és az áldozatok megfelelő időpontját. Gyerekkorom idején azonban már számos nehézséggel kellett megküzdenie, mivel a bizánci hittérítők munkálkodásának hatására hercegeink lassan cserbenhagyták őseink vallását. Atyám – nem minden kényszer nélkül – kénytelen volt alkalmazkodni az új hit parancsaihoz, bár máig is azt kell hinnem, hogy a föld csodáinak és a csillagos ég titkainak kutatása inkább kételyeket, mint vallásos gondolatokat sugallt neki. Annyi bizonyos, hogy mélyen megvetette környezetének vallásos civódásait és a hittételek körül folyó viták szőrszálhasogatásait.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Atyám jámbor felfogása szerint még a gonoszság ösvényein is hevernek drágakövek… Soha nem zárta be a fülét más hitek és tanok megismerése elöl, s így engem is idejekorán beavatott a legkülönösebb dolgokba és szokásokba.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

„Olvass, ez Allah parancsa! Olvas hát!”
„Bárki légy is, te fényes-félelmetes, engem senki sem tanított a betűk ismeretére. E munkát házamban felszabadított rabszolgám, a derék Zajd ibn Thábit végzi.”

Sándor_Langer_Pudingman P>!

A szolganép sanyarú sorsa nem kevés elesettet kényszerített a hívők táborába. E nyomorultaknak vajmi kevés reményük maradt a földi szabadulásra; Allah hatalmas ígérete viszont, habár távoli, de elérhető üdvöt ígért.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Tudta, hogy Izrael fegyelmezett, összetartó fiaiban páratlan szövetségesre találna, ha sikerül egykor maga mellé állítani őket. Ennek érdekében a Próféta számos új rendelkezést hozott: megparancsolta, hogy ezentúl Salamon templomának szent helye, Jeruzsálem felé fordulva kell imádkozni. Néhány héttel később, a zsidók egynapos böjtjének példájára szintén bevezette az egy napos böjtöt, majd ugyancsak az Írás parancsát követő rituális héber tíznapos böjt hatására – a Sors éjjelét, Kadar napját megünnepelendő ramadán havában törvénybe iktatta az egyhavi szigorú böjtöt.
És Gábriel üzeneteiben is mind gyakrabban kaptak helyet az Írás prófétáinak nevei: Mózes, Illés, Ábrahám, Jákob. De a zsidó küldöttek csak jöttek-mentek, figyeltek, szóra azonban ritkán nyitották ajkukat. Mohamed mindössze annyit ért el velük, hogy a három zsidó törzs szerződést kötött a moszlimokkal, és eltiltották egymás közt a fegyveres támadást és háborúskodást.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Néhány héttel később a Prófétának újabb látomása volt, amely nem az én aggályaimat igazolta. „Imádkozz és ölj!” – közölte Gábriel Allah híveivel, éppen időszerűen megtoldván a már régebben kinyilatkoztatott tételt: „A mennyország kulcsa – a kardod.”

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Ám e békítő intézkedések ellenére Izrael népe megmakacsolta magát hitében, és Allah küldöttjének tanaira vállvonogató megvetéssel tekintett. Néhányan azt sem átallották, hogy csipös gúnyversekben tréfálkozzanak a tanítás felett, amely szerintük az Írás félreértett és megmásított torzképe volt csupán.

Sándor_Langer_Pudingman P>!

– Te, Abu al-Kászim, mindannyiunk füle hallatára prófétának nevezed magad. De magad is tudod, rajtad kívül igen sok férfiú járja a sivatagot és a városokat, hirdetve, hogy ő az igazi látnok és próféta. Azt mondod továbbá, hogy a mi Urunk, a Mindenható küldötte vagy. Kérlek, nevezd meg hát a mi örökkévaló istenünket!
– Megmondtam, és hallottátok! Az ő neve Allah, a végtelen kegyelmű, a könyörületes!
– Tudd meg hát, Abu al-Kászim – aki magad prófétának nevezed –, a mi mindenható Urunk neve kimondhatatlan, és Mózesnek megparancsoltatott, hogy nevét senki ajkára ne vegye. Ámde ha nem is ismered a mi kimondhatatlan nevű Teremtönk nevét, szólj hát, hogyan hangzik az ő parancsolata, amelyet köbe vésve adott át Mózesnek a Sinai hegyén!
– Allah parancsa ez – felelte Allah küldötte, de éreztem, hogy hangjában egyre magasabbra csapott az indulat –: Imádd Allahot, és pusztítsd el a hitetleneket!"

Kapcsolódó szócikkek: Allah
Sándor_Langer_Pudingman P>!

A zsidók között felháborodott moraj zúgott végig. De Kaab ibn Asraf lágy, széles karmozdulattal csendre intette a zúgolódókat. Omár nagy köteg szalmát dobott a lángokba, és a szétszóródó pernye visszahullott a magasból. Kaab Mohamed szemét kereste, tekintete szinte átfúrta a félhomályt, szavait lassan tagolva ejtette, mintha valamely rakoncátlan gyermekhez intézné:
– Ne ölj! Ez a mi nagy Urunk első parancsolata! Ámde Mózes még egy kőtáblára vésett parancsolatot hozott le népének a hegyről, ahol a Mindenség Urával tanácskozott. „Ne imádj idegen isteneket!” – így hangzik a parancsolat, s ne vedd zokon szavaimat, tiszteletre méltó Abu al-Kászim, én és hitsorsosaim joggal kérdezhetjük: miként vallhatod te magad az Ùr prófétájának, ha még parancsolatait sem ismered?

Sándor_Langer_Pudingman P>!

Régi mondás, hogy a Mindenható a tébolyt tíz részre osztotta; ebből kilenctizedet juttatott nektek araboknak, s csak a maradékot osztotta fel a világ más népei között.
– Te kívántad, hitetlen – sziszegte Mohamed –, jöjjön hát a szent háború!