Jean-Christophe ​gyermekévei / Ilja gyermekkora 4 csillagozás

Romain Rolland – Makszim Gorkij: Jean-Christophe gyermekévei / Ilja gyermekkora

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

Jean ​Christophe gyermekévei:
Ez a mű a századforduló emberének vallomása, annak a nemzedéknek tapasztalatait, tévedéseit, jóhiszeműségét és csalódásait summázza, amely fellázadt az emberi értékeket, képességeket gúzsba kötő társadalom ellen. A főhős – egy német kisváros ragyogó tehetségű szülötte – Németországban, Párizsban és Svájcban vívja meg harcát a boldogságért és az igazi művészet diadaláért. Az író szenvedélyes humanizmusa hatja át a művet, ez szüli tiltakozását a művészetet áruvá züllesztő világ embertelenségével szemben.

Ilja gyermekkora:
Az ikonfestő műhelyében inaskodó Miska életének leghőbb vágya, hogy egyszer, egyetlenegyszer eljusson a cirkuszba. Lonyka halálosan megrendül, amikor megtudja, hogy nagyapja az öreg koldus lopásra vetemedett az ő érdekében. Ilja még Lonykánál is ínségesebb, őt egy vén koldus „bérli” azért, hogy vele járjon kéregetni. Jaska pedig az Úristennek panaszolja el, hogy azért került a mennyországba tízéves korában, mert… (tovább)

>!
Móra, Budapest, 1963
230 oldal · keménytáblás · Fordította: Réti Laura, Havas András, Makai Imre, Rab Zsuzsa, Szőllősy Klára · Illusztrálta: Würtz Ádám

Kívánságlistára tette 1


Népszerű idézetek

Nandi>!

Nincs sajgóbb fájdalom, mint a gyermeké, aki először fedezi fel az emberek gonoszságát…

Nandi>!

Mert a bánat fogékonyabbá tesz minden iránt. Mintha minden élesebben vésődnék tekintetünkbe, amikor a fájó emlékek tovatűnő nyomait már elmosták a könnyek.

Lulu88 I>!

Nem volt rossz ember, csak gyenge jellem, amolyan félember. És ez sokszor rosszabb, mint az igazi rosszaság. Azt képzelte magáról, hogy jó apa, jó gyermek, jó férj – jó ember. Jóságnak hitte azt, hogy könnyen elérzékenyül, hogy majomszeretettel szereti övéit, mint saját énjének folytatásait. De tenni valamit, áldozatot hozni értük, lemondani kedvükért önző szenvedélyeiről – erre már képtelen volt.

39. oldal


Hasonló könyvek címkék alapján

François Mauriac: A Frontenac-misztérium
Anatole France: Barátom könyve
J. M. G. Le Clézio: Az afrikai
David Foenkinos: Charlotte
Cselenyák Imre: Tiszta szívvel
André Castelot: Napóleon
Marguerite Yourcenar: Hadrianus emlékezései
Ferdinando Camon: Oltár anyámnak
Eve Curie: Madame Curie
Louis de Wohl: Assziszi Szent Ferenc