Minden ​idők 500 legjobb albuma 6 csillagozás

Rolling Stone: Minden idők 500 legjobb albuma

A ​könyvet kiadó Rolling Stone magazin szerkesztői 237 megkérdezett „illetékes” (rockzenészek, zenekritikusok és lemezkiadók) szavazatai alapján állították össze minden idők legfontosabb albumainak listáját. A szavazatokat az Ernst & Young cég dolgozta fel a súlyozott értékelés módszerével, az eredmény pedig ez a színes kötet, amely nem csupán a félezer legfontosabb és legnagyobb hatású nagylemezt ismerteti, hanem háttérrel is szolgál az előadókról, stúdiókról és a felvételek megszületésének körülményeiről.
A kötetben szereplő albumok lényegében a rockzene teljes történetét lefedik a Mississippi deltájában megfogant bluestól a Beatlesen, a Byrdsön és a Led Zeppelinen át egészen a U2-ig és Radioheadig. Azon persze vitatkozhatunk, hogy ami az amerikaiaknak fontos – például Bruce Springsteen, a Blondie vagy épp a Black Flag –, az Európában talán nem játszott annyira meghatározó szerepet.
Ha azonban elfogadjuk a kisebb-nagyobb, óhatatlanul szubjektív ízlésbeli… (tovább)

Cartaphilus, Budapest, 2008
228 oldal · ISBN: 9789632660820 · Fordította: Galamb Zoltán

sztimi53>!
Rolling Stone: Minden idők 500 legjobb albuma

Először is ez egy album, na nem nagylemez, de mint albumnak az a tulajdonsága, hogy lapozgatni kell, és miközben lapoz az ember, előszedi a muzsikákat, amiket talál útközben. Előszedi a CD-lemezeit, feltúrja a gépén a zene mappát, és néha bizony youtube-ot ragad.
Ez a könyv olyan szempontból jó, hogy nagyszerű albumok gyűjteménye, tényleg. Viszont a sorrend szubjektív. Néhány zenei újságíró, kritikus, zenész (Jeff Ament is köztük van:) összeült, elég impozáns a névsor, és megszavazták minden idők legjobb lemezeit. Ez így rendben is van, de kár volt sorrendet állítani. A másik kifogásom, hogy több a kép, mint a szöveg, nem sok plusz információt tudtam meg, kevés idézet, néhány stúdióismertető, pedig ekkora böhöm méretű könyvbe fért volna adat. Sokszor nem értek egyet a sorrenddel (Ten 205. hely, seriously?, egy FNM album se, nuku Tool), de végül is mindegy, mindenkinek megvan a maga 500-as (vagy hosszabb) listája (legalábbis nekem van), ahol oda pakolja a zenekarokat, ahová akarja.
Az album szép, és az általam felfedezettnek vélt hibái ellenére azért nagyon sok régen hallott muzsikát hallgattam hatására, már ezért is megérte.
(A könyv tele post-ittal. Amennyiben erőm engedi őrületbe foglak titeket kergeti zenés karcaimmal)