Mitológiák 19 csillagozás

Roland Barthes: Mitológiák

Az itt következő esszéket hónapról hónapra írtam, körülbelül két év leforgása alatt, 1954-től 1956-ig és arról, ami éppen foglalkoztatta a közvéleményt. Akkoriban megpróbáltam rendszeresen átgondolni a francia hétköznapok néhány mítoszát. Vizsgálódásom nyersanyaga sokféle volt (egy újságcikk, egy képeslap illusztrációja, egy film, előadás vagy kiállítás), a témája pedig önkényes: arról írtam, ami felkeltette az érdeklődésemet.
Az elemzés kiindulópontja legtöbbször az a türelmetlenség volt, amely mindig elfog, valahányszor a sajtó, a művészet vagy a közgondolkodás „természetes”-nek tüntet fel egy olyan valóságot, amely, jóllehet benne élünk, minden ízében történeti képződmény: egyszóval valósággal szenvedtem tőle, hogy a hétköznapi beszédmód lépten-nyomon összekeveri egymással a Természetet meg a Történelmet, és a magától értetődő látványos meglobogtatásában akartam nyakon csípni azt az ideológiai szemfényvesztést, amely mögötte lappang.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mérleg Európa

Európa, Budapest, 1983
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630730529 · Fordította: Ádám Péter

oltidori I>!
Roland Barthes: Mitológiák

Igencsak érdekes, elég jó stílusban. Ami sajnálatos, hogy sok dolog számomra nyilvánvalóan ismeretlen, ami adott esszék alapját képezi.

Léczfalvy_Lili>!
Roland Barthes: Mitológiák

Teljesen véletlenül kaptam le a könyvtárban a polcról, mert megtetszett a címe és korábban már olvastam Barthes-től. Egy kis bepillantást engedett 1954-56 közötti francia kulturális élet egy-egy pontjába. Gyakorlatilag ez azért már egy kicsit távoli időben, de nem bizonyult rossz választásnak. Egy kicsit egyenlőtlennek éreztem az esszék színvonalát.

Mr_Catharsis91>!
Roland Barthes: Mitológiák

Vannak benne igen jó esszék (pl.: Üsd-vágd, nem apád! (pankrációs), Rómaiak a moziban, Erőszak és fesztelenség, Sztriptíz) de sok tanulmányt nehezen értelmeztem így 70 év távlatából és ezen a nyelvisége sem segített.
Mindenesetre a megközelítések egész eredetiek még szívesebben olvastam volna hasonló tanulmányokat, vagy akár még több Barthes-t.

Demonshadow>!
Roland Barthes: Mitológiák

Annak ellenére, hogy Barthes számomra nem kortárs, mégis lekötöttek az esszéi, mert többnek még ma is aktualitása van. Olyan témákról beszél elvontan, amire más sosem gondolna úgy, ahogy azt ő elméletileg fejtegetni kezdi. Ettől lesz olyan érdekes.

korneliar>!

Érthető, hogy ezen a fokon már édes mindegy, hogy a szenvedély valódi-e vagy sem. A közönség úgyis csak a szenvedély látszatát követeli, nem a szenvedélyt magát. Hogy igaz-e amit látunk, az a pankrációban éppúgy nem probléma, mint a színházban. Itt is, ott is ugyanazt várják: az általában rejtett erkölcsi helyzetek megjelenítését. A külső jelek magukba szippantják a lélek világát, a forma átveszi a tartalom funkcióját – íme, a győzelmes klasszicizmus lényege.

A pankráció, 15. o.

Surréalisme>!

[…] hallgatólagosan elismerik, hogy [az írónak] joga van az egyénibb életformához. De megálljunk! Nehogy a nők azt találják hinni, hogy ők is hasznot húzhatnak ebből a szerződésből, ha előzőleg nem teljesítették a nőiség örök kötelezettségeit. Elvégre azért vannak a földön, hogy gyermekekkel ajándékozzák meg a férfiakat; írjanak, amennyit akarnak, ékesítsék fel sors adta állapotukat, csak ki ne lépjenek belőle […]

61. oldal, Regények és gyerekek

Kapcsolódó szócikkek: gender · író · nők
Babramorgó>!

Az áldozatok lázadásától ugyanis mindig többet várhatunk, mint hóhéraik karikatúrájától.

Egy rokonszenves munkás

bagolyfiók>!

a gengszterek meg az istenek nem beszélnek, csak biccentenek, és a sors beteljesül.

92. oldal, Erőszak és fesztelenség (Európa, 1983)

bagolyfiók>!

Egy regény, egy gyerek, szemernyi feminizmus, némi házasélet, kötözzük oda a művészet kalandját az otthon szilárd cölöpéhez: ez az egy ide, egy oda mindenkinek hasznára válik; a mítosz terén mindig gyümölcsöző a kölcsönös együttműködés.

62. oldal, Regények és gyerekek (Európa, 1983)

Szelén>!

Ez: az írás dicsőséges, ám vakmerő vállalkozás; az író – „művész”, és ezért, a közfelfogás szerint, van némi joga a könnyed életvitelhez.

Surréalisme>!

Amit a legtöbb képviselőjelölt a fényképen elébünk tár, nem egyéb, mint társadalmi helyzete, a családi, jogi és vallási normák látványos kényelme, az olyan polgári javak vele született tulajdona, mint a vasárnapi nagymise, az idegengyűlölet, a hasábburgonyával körített bélszín meg a felszarvazás komikuma, egyszóval az, amit világképnek szokás nevezni.

134. oldal, A politikus mint fotómodell