A ​császár új elméje 9 csillagozás

Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei
Roger Penrose: A császár új elméje Roger Penrose: A császár új elméje

Roger Penrose, a világ egyik legnagyobb tudású és legtermékenyebb matematikai fizikusa kutatómunkája közepette időt szakított arra, hogy olyan könyvet írjon, amelyet a nem szakmabeliek is megérthetnek. Ebben káprázatos utazásra viszi az Olvasót, olyan területeket érint eközben, mint a mesterséges intelligencia, a Turing-gépek, a formális matematikai rendszerek, a Gödel-féle eldönthetetlenség, a Mandelbrot-halmaz, a kvantummechanika meghökkentő paradoxonjai, a kozmológia, a fekete és fehér lyukak, a Hawking-sugárzás, az entrópia, az agy szerkezete és még sok más kutatási terület legjava.

Eredeti megjelenés éve: 1989

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Új Polihisztor Akadémiai

Akadémiai, Budapest, 2011
582 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789630591515 · Fordította: Gálfi László
Akadémiai, Budapest, 1993
490 oldal · ISBN: 963056582X · Fordította: Gálfi László

Roger Penrose: A császár új elméje

Roger Penrose: A császár új elméje Számítógépek, gondolkodás és a fizika törvényei

Bár a fülszöveg (és az előszó) szerint a nem szakmabeliek is megérthetik, inkább a tájékozottabbnak való. A (nekem) ismeretlen részeken jó meredekek voltak a lépcsők, nem is tudtam mindegyiket megugrani, de arról a pár területről, amit ismerek, érdekes és új dolgokat tudtam meg.
Ezt a könyvet még 1989-ben adták ki. Azóta történt egy s más. Kíváncsi volnék egy aktualizált változatra, bár valószínűleg ugyanarra a végkövetkeztetésre jutna a szerző most is.

Video>!
Roger Penrose: A császár új elméje

Bár a könyv elvileg a tudatosságról szól, a legnagyobb része nem érinti közvetlenül ezt a kérdést, hanem azt a fizikai és matematikai hátteret igyekszik elmagyarázni, ami ahhoz kell, hogy megérthessük, amit a szerző a tudatról gondol. Bár a végső mondanivalóval nem értek egyet, az oda vezető út rendkívül izgalmas és tanulságos, és jó látni, hogy valaki értelmesen tudja képviselni „a másik oldalt” is.

Pony>!
Roger Penrose: A császár új elméje

nem lett volna szabad ezt a könyvet így kiadni. Borzasztóan sok elgépelés, értelmetlen mondat, és tárgyi tévedés (!) ami ilyen könyvnél megengedhetetlen. ( mindamellett hogy a borító értelmezhetetlen, és a tartalomjegyzék is pocsék ) Kíváncsi lennék a szakmai és nyelvi lektorokra. Igaz, nincsenek feltüntetve )

Szilvi_F>!

…vannak a matematikában olyan dolgok, amelyekre a „felfedezés” szó sokkal megfelelőbb, mint a „találmány”; … Ezek azok az esetek, ahol a szerkezetből sokkal több jön ki, mint amennyit az elején beletettek. Lehet arra az álláspontra helyezkedni, hogy ezekben az esetekben a matematikusok „Isten munkájába” botlottak bele.

Szilvi_F>!

Azt hiszem, a dolgokat a megfelelő megvilágításba helyezendő, fel kell állítanom az alapvető fizikai elméletek három széles osztályát. Ezekre a következő címkéket akasztom:
1. SZUPER,
2. HASZNOS,
3. KÍSÉRLETI.

(Szándékomban állt egy negyediket lehasítani a tiszteletre méltó KÍSÉRLETI osztályból, és mondjuk a FÉLRESIKERÜLT címkével ellátni – de azután meggondoltam magam, mert nem akartam elveszíteni barátaim felét!)

176. és 179. oldal