A ​könyv története 5 csillagozás

A barlangfestményektől az e-könyvig
Roderick Cave – Sara Ayad: A könyv története

Az elektronikus könyv kora fordulópontot hozott a könyv történetében. Valójában egy régi technika elvetése és egy másik, új bevezetése végigkíséri a könyv történetét az óegyiptomi idők óta. Most, amikor a könyv az eddig ismert formájában történetének sorsdöntő pontjához érkezett, tekintsünk vissza az előző ötezer évre.

Kötetünk száz példán keresztül mutatja be a könyv történetének ötezer évét a sírfeliratoktól a papiruszig, a tekercsektől a kódexekig, a drága és különleges kéziratos könyvektől a kézisajtó feltalálásáig, a gépi tömegnyomástól a digitális könyvig, az e-könyvolvasóig és ami azután következik.

A világ tudáskincsének legjavát őrző tárgyakról készült csodálatos fényképek teszik teljessé a történetet. Némely munkák azért kerültek ide, mert klasszikus példái a könyvkészítés valamely korszakának, másoknak tartalma és hatása miatt adtunk helyet. Így vagy úgy, mind fontos szerepet töltött be az eszmék és a tudás közvetítésének sok évezredes történetében.

Eredeti megjelenés éve: 2014

Kossuth, Budapest, 2016
332 oldal · ISBN: 9789630985239 · Fordította: Dippold Ádám
Kossuth, Budapest, 2015
288 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789630980975 · Fordította: Dippold Ádám

Agatha_Emrys>!
Roderick Cave – Sara Ayad: A könyv története

Roderick Cave – Sara Ayad: A könyv története A barlangfestményektől az e-könyvig

Az előszónál kissé felszaladt a szemöldököm, de szerencsére a könyv tartalmába nem tudtam belekötni. Nagyon igényes kiadás, jó minőségű lapon, nagy felbontású képekkel és szép szerkesztéssel. Nyilván nem fért bele minden, de nagyon sok kuriózummal találkoztam, értékeltem, hogy mennyi érdekességet szedtek össze a világ minden tájáról.

Talán az egyetlen enyhén bosszantó dolog a képleírásoknál fordult elő, amikor szó szerint megismételt részeket a főszövegből, így kétszer olvastam el ugyanazt.
De ezt leszámítva tényleg elégedett voltam, nyilván annyira részletesen nem tudott belemenni a témákba, de érdekesség, ismeretterjesztés és figyelemfelkeltés céljából kitűnő, biztosan fogom még forgatni sokat :)

Gwener>!
Roderick Cave – Sara Ayad: A könyv története

Befejezettnek jelölöm, mert a végére értem – de ez is az a könyv, amit sokszor a kezembe veszek majd. Gyakran.

Szabó_Andi_Theo P>!
Roderick Cave – Sara Ayad: A könyv története

Nagyon jól illusztrált és érdekes könyv, részletes leírásokkal, nagyon jó minőségben. (Sajnos azért dátumbeli elírás van benne.)

Agatha_Emrys>!

A szótár előkészítéséhez Johnson alapos előtanulmányokat végzett, hogy a szavak használatáról szélesebb körű irodalomból tudjon példákat gyűjteni. Amikor már elég mintát gyűjtött, definíciókat készített – ezek manapság leginkább száraz humorukról ismertek:

MONSIEUR: A megvetés kifejezése egy francia számára.
ZAB: Gabonaféle, amelyet Angliában általában a lovaknak adnak, Skóciában viszont az embereknek.