A ​mozgóbüfé (Barrytown-trilógia 3.) 21 csillagozás

Roddy Doyle: A mozgóbüfé

A ​méregzsákból ismert kicsit bumfordi, de aranyszívű Jimmy Rabbitte ezúttal is jó pár Guinnesst legurít a barátaival. Pedig újabb történetének kezdetén jóformán már inni sincs kedve, ugyanis munkanélküli, és örül, ha nagy néha elmehet kocsmába. De azért próbálja tartalmasan tölteni az idejét: könyvtárba jár, golfozik, nézi a csajokat, igyekszik rendet tartani a házban és megőrizni atyai tekintélyét… Aztán amikor legjobb barátját, Bimbót is kirúgják az állásából, minden megváltozik. Kettesben lófrálni is, golfozni is izgalmasabb. Majd pedig nagy vállalkozásba kezdenek: helyrepofoznak egy kiszuperált mozgóbüfét, és a Bimbo Burger-féle sült krumplival, sült hallal és hamburgerrel megcsinálják a szerencséjüket. Dublin a focivébé lázában ég (Írország bejut a negyeddöntőbe, és mellesleg 1:1-re „megveri” közben az angolokat), úgyhogy az emberek mást sem csinálnak, csak nézik a tévét, imádják az ír focistákat, és falják a krumplit meg a halat… Roddy Doyle felülmúlhatatlan az egyszerű… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1991

Európa, Budapest, 2001
392 oldal · ISBN: 9630769913 · Fordította: M. Nagy Miklós

Üzletben nincs barátság….
Ezt mindenki tudja, csak nem hiszi.

A Barrytown trilógia szerintem zseniális, de ha a Méregzsák ötcsillagos, akkor ez nem lehet annyi… bár Doyle ismét kényes témákat feszeget, a maga sírva-vigadós módján, itt valahogy kevesebbszer röhög fel az.

Európa, Budapest, 2001
392 oldal · ISBN: 9630769913 · Fordította: M. Nagy Miklós
RandomSky>!
Roddy Doyle: A mozgóbüfé

Ez a regény a Commitments és A méregzsák folytatása. Itt van újra az egyszerű, hétköznapi, és annyira szeretni való, ír Rabbitte család, ahol épp gondok vannak, mert öreg Jimmy munkanélküli már egy ideje. Kevés a pénz, vagy még inkább a minimálisra is alig elég. Aztán az öreg havert, Bimbo-t is kirúgják, úgyhogy Jimmynek már van társasága, nem kell unatkoznia. Bimbo pedig kitalálja, hogy csináljanak mozgóbüfét. Jön a foci-vb (1990, Olaszország), ahol az írek is szerepelnek, tehát akad munkájuk is, a bolt beindul. Végig izgulhatjuk a kicsiny vállalkozás minden viszontagságát, az iszonyat lepukkant állapotú büféskocsi megvételével, a hamburger és sültkrumpli receptek kitalálásával meg a focimeccsekkel együtt. (Emlékszem, akkoriban épp a Tiszán nyaraltunk, és egy Ifa platón néztük a meccseket egy kis fekete-fehér orosz tévén, ami agregátorról ment; de jó is volt!) Nevethetünk sokat, mert Doyle humora mit sem csökkent, és persze lehet sírni is, mert van, ami szomorú. S végül szinte lelki élménnyé lesz a regény, mely egy barátságról és annak próbájáról szól.
A könyvből film is készült, A furgon címmel le is adták magyar tévék. Nem rossz az sem, de az eredeti regénynek vágott, itt-ott megváltoztatott verziója, úgyhogy könyvben sokkal jobb. Éljenek az írek!

Eltiron>!
Roddy Doyle: A mozgóbüfé

Ritkán írok ilyet, de ebből igenis jobb a film. Stephen Frears mindenképp a kedvenc rendezőim közt van, de itt még magához képest is kurva nagyot hozott össze – pedig nagyon magasak voltak az elvárások, hiszen a The Comitments-et Alan Parker rendezte. A könyv is remek, többször olvasható darab, de a film igenis elhomályosítja.

Enzo>!
Roddy Doyle: A mozgóbüfé

Mint gyakran, most is a 3. rész elolvasásával kezdtem egy sorozatot, de ez alapján az első kettőre is kíváncsi vagyok.

regulat>!

Csak kapkodta a fejét, annyi minden történt a világban, különösen a Varsói Szerződés országaiban. Egyik nap beszélgettek róla , ő meg Darren meg Sharon meg Veronica, sőt még az ikrek is, vacsoránál; szóval beszélgettek róla, és észrevett valamit: az ikrek Thatchert Thatchernek mondták, Busht meg Bushnak, de Gorbacsovot Mr. Gorbacsovnak: ez azért jelentett valamit. Mert különben szemtelen kis kurvák bírtak lenni, ha akartak.

Kapcsolódó szócikkek: Gorbacsov · Margaret Thatcher
regulat>!

ÖREG JIMMY RABBITE egyedül volt a konyhában.