Balkáni ​árnyak 23 csillagozás

Roboz Léna: Balkáni árnyak

Az ezredforduló Budapestjén járunk.
A harmincéves, kisiklott életű újságírónő a kávéját szürcsölgeti a szerkesztőségben. Főszerkesztője új üggyel bízza meg, hogy bizonyítson: egy hazai korrupciógyanús ügyletet kéne felgöngyölíteni, melynek szálai a Balkánra vezetnek. Miközben a lány egyre mélyebbre ás, egy balkáni gyilkossági ügybe is beleszalad, és saját múltjában is szörnyű titokra lel. A Balkáni árnyak című krimi a társadalom egyik fontos rákfenéjét, a korrupciót járja körül.

Megvesztegető ajándékot ne fogadj el! (Kiv 23, 8)

Eredeti megjelenés éve: 2016

Athenaeum, Budapest, 2016
Athenaeum, Budapest, 2016

ladybird>!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

Izgalmas, lendületes, magával ragadó történet! Nem viccelek, képtelen voltam letenni, és amikor végül mégis megtettem, az álmaimat is rabul ejtette. Rég olvastam ilyen jó krimit.

Nem igazán rajongok a műfajért, ezt szeretném előre leszögezni. Általában vagy nem kötnek le a krimik, vagy annyira egy kaptafa mind, hogy nem látom értelmét egy újabbat elolvasni. Roboz Léna könyve viszont valamiért már azzal a csöppnyi kis fülszövegével is elsőre megfogott. Talán az aktualitása miatt, vagy azért, mert ez a történet végre nem a messzi Amerikában játszódik, hanem itt, hazánkban. Nem tudnám pontosan megmondani, mi vezetett ahhoz, hogy elolvassam, de talán nem is annyira lényeges. Ennél sokkal fontosabb, hogy az első sorától az utolsóig teljesen magába szippantott! Nem volt sablonos, nem rugaszkodott el olyan mértékben a valóságtól, mint sok esetben más krimik, és ami a legfontosabb, mindvégig olyan feszültség áradt a történetből, ami miatt csak gratulálni tudok az írónőnek! Már ha az álnév mögött valóban egy nő áll.
Lenyűgözött, amilyen bátran a korrupció témájához nyúlt az író! Egy ilyen, nagyon is aktuális témát ilyen nyíltan és ilyen éleslátással kezelni, elég merész dolog. A könyv olvasása közben többször is meglódult a képzeletem, elkezdtem hasonlóságokat keresni a regény és a valóság között, és bár konkrét esetet nem találtam, amire ráhúzható lenne a teljes történet, de számos olyan elemet igen, ami – ahogyan az a borítón is olvasható – maga a mai magyar valóság.

További részletek: http://konyvextrak.blogspot.hu/2016/02/roboz-lena-balka…

Mpattus P>!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

Hol is kezdjem? Talán érdemes lenne a korrupció fogalmát megmagyarázni, hiszen nyilvánvalóan ez a kifejezés teljesen ismeretlen kis hazánk köz – és politikai életében. Vagy talán tévedek? Elképzelhető. Roboz Léna mindenesetre ezt a fogalmat, jelenséget állította regénye középpontjába. Bár a cím első blikkre talán nem, a könyv borítója azonban azonnal rávilágít arra, hogy a történet nem feltétlenül csak és kizárólag a Balkánon játszódik. Mai. Magyar. Valóság. Három mondatszó, mely kétségkívül az egész regényt lefedi. Persze-persze, maga a sztori a 20-21. század fordulóján játszódik, a cím szerint ráadásul nem is kis hazánk berkein belül, és regény lévén: fikció. De valóban így van?

Az értékelés itt folytatódik:

jaspi>!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

Amikor olvasni kezdtem a regényt és kiderült, hogy a regény főszereplője egy oknyomozó újságíró, a központi téma pedig a korrupció, nagyon megörültem. Felsejlett előttem egy hazai Millennium trilógia lehetősége. Reménykedtem, hogy a Balkányi árnyak főszereplője lesz az új Mikael Blomkvist vagy esetleg Lisbeth Salander.
Sajnos a reményem nem vált valóra. Az ígéretes kezdés után valahol elveszett a lendület, a szerző egyre inkább a főszereplő lelki életére koncentrált, miközben a sztori elveszett. A regényben felsejlő nagyvállalati korrupció, politikai összefonódás, világpolitikai érdekek összeütközése, gyilkosság mind kihagyott lehetőség maradt. A könyv végén az újságíró megkapja a szakmai díjat, és veszi a kalapját, abbahagyja az újságírást. Én pedig döbbenten nézek, hogy miként lehet így összecsapni egy regény végét? Lányregénybe illő rózsaszín massza, a felvetett kérdések megválaszolása helyett. Ha már olyan nagyot alkotott a főszereplő újságíró, hogy díjat érdemelt érte, legalább a cikk tartalmát érdemes lett volna az olvasó elé tárni.
Kár érte, benne volt a lehetősége egy nagyon jó regénynek, de ez most nem sikerült.

pillangóutca>!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

K.va jó – a picsogás baromság, nem is értem, h. ma még valaki ennyit tud mondani egy női szerző regényéről.
Grat a szerzőnek. Gejubelt! le a kalappal

Viiincee >!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

„Picinyem”, ez sokkal jobb volt, mint amire számítottam…
Picit talán kiforratlan az összkép, de szerintem első regénynek jó. Az olvasó érdeklődése állandóan fent van tartva valamivel, hol románccal (ami – hálisten – nem volt olyan sok), hol nyomozással, egyáltalán nem unatkoztam olvasás közben. A történet szépen halad előre, néha más szemszögből is látjuk az eseményeket, nem csak Sáráéból, bár talán ebből lehetett volna több. Amit nagyon hiányoltam, az az volt, hogy az írónő csak a személyes hátterű ügynek adott egy igazi lezárást, a korrupciós botrány valahogy eltűnt az éterben (vagy talál véletlenül nem történt senkivel semmi, egy-két gyanúsítgatást kivéve, de ez ugyebár elképzelhetetlen…:)). Emellett egy szerkesztő mégegyszer átolvashatta volna a tervezetet a nyomtatásba kerülés előtt, mert van egy pár olyan félresikerült mondat, aminél kellett egy kis szünetet tartanom.

WerWolf>!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

A korrupció nem az a krimi téma, aminek a végére pontot lehet tenni (sajnos). Hiszen ez a mező tele van gazzal, amit a polgárok előtt szép, zölden viruló angol pázsitnak próbál bemutatnia a politikai és gazdasági elit. Magyarország egy olyan mező, min szinte csak gaz van.
Roboz Léna regénye nem egy botrány szálainak kibogozásán vezeti végig az olvasót, hanem inkább arra próbálja rávezetni, hogy a mai magyar valóság hogyan is néz ki. Lesújtó képet mutat és az a baj, hogy nem téved. Persze rá lehet fogni, hogy ez csak egy regény és nincs köze a valósához, de erre csak azt tudom mondani, hogy csak Isten csodája tudja látásra bírni a vakokat.
Segélykiáltás ez a társadalom felé, hogy vegyük már észre mi folyik a szemünk előtt!

Andriska>!
Roboz Léna: Balkáni árnyak

Nagyon jól megírt könyv, olvastatta magát, annak ellenére, hogy engem a téma nem érdekelt (politikai korrupció), az alapvetésből is csak annyit értettem, hogy valami pénzügyi szabálytalanság körül forog a sztori.
Igazából szereztem 8 db délszláv háborúval kapcsolatos könyvet, ez is köztük volt, de ennek nyilván semmi köze nem volt a háborúhoz, csak egy része a Balkánon játszódott.
A könyv amúgy nem rossz, azoknak ajánlom, akik szeretik a krimiket.

robinson P>!

– Kétszázharminchétmillió forint szarajevói jogászoknak?
Ez még Budapesten is nagyon sok pénznek számított.

robinson P>!

Cuppogó hangok hallatszottak a kagylóból, amikor Sára letette. A búcsúzáskor egy rándulást érzett a gyomrában, és elöntötte a forróság. A férfival szeretkezni olyan érzés volt, mintha a súlytalanság állapotában lebegne valahol az ég és a föld között, és közben a tenger hullámai nyaldosnák a testét.

robinson P>!

– Ne pisszegj le. Miért nem a szállodában mondtad el? És mit akartál ezzel a romantikus délelőttel? Egy búcsúdugást?

robinson P>!

Ágnes nemcsak unatkozásból lépett félre, hanem elsősorban azért, mert ötvenhez közel megtapasztalta a szabadságot.