Tervezz ​bátran! 28 csillagozás

Oldaltervezés és tipográfia egyszerűen és azon túl
Robin Williams: Tervezz bátran! Robin Williams: Tervezz bátran!

Az ​oldaltervezés és a tipográfia szabályait néhány egyszerű alapelvre visszavezető könyv anyaga Robin Williams évtizedes oktatói és tervezőgrafikusi tapasztalatait összegzi közérthető módon. A bárki által megjegyezhető, világos tervezési alapelvek működését életszerű példák sora teszi szemléletesebbé. A megszerzett tudás birtokában kiadványainkat tipográfiai előképzettség nélkül is könnyedén rendezettebbé, áttekinthetőbbé és figyelemfelkeltőbbé, kommunikációnkat hatékonyabbá tehetjük.

A szerző a témát minden eddiginél gyakorlatiasabban közelíti meg, a lexikális ismeretek helyett a hangsúlyt a tervezői látás- és szemléletmód kialakítására helyezi. A könyv nemcsak a grafikai tervezéssel, tipográfiával foglalkozók számára jelent segítséget, hanem bárkinek, aki írásbeli kommunikációját érthetőbbé, hatékonyabbá szeretné tenni.

Haszonnal forgathatja a könyvet, ha szeretné a kezéből kikerülő oldalakat szebb formába önteni, de nem tudja, hogyan tegye. Szeretne többet… (tovább)

Scolar, Budapest, 2017
190 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632443959 · Fordította: Soós Emil
Scolar, Budapest, 2012
190 oldal · ISBN: 9789632443959 · Fordította: Soós Emil
Scolar, Budapest, 2006
190 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639534674 · Fordította: Soós Emil

tekatana P
Robin Williams: Tervezz bátran!

Robin Williams: Tervezz bátran! Oldaltervezés és tipográfia egyszerűen és azon túl

valóban közérthető, ötletes és olvasmányos, tömören összefoglalja a kiadványszerkesztés legfontosabb alapelveit. elsősorban laikusoknak szól, vagyis nem profi grafikusoknak és kiadványszerkesztőknek (de ha csak a könyvborítókra, hirdetésekre vagy névjegykártyákra gondolok, amikkel naponta találkozom, az utóbbiak közül is sokra ráférne…).
mindenkinek kötelezővé tenném, aki vizuális kommunikációval foglalkozik, akár megrendelőként, akár önjelölt grafikusként.

lacza
Robin Williams: Tervezz bátran!

Nem tudom, hogy lehetne-e ennél közérthetőbben, egyszerűbben és helyenként viccesebben írni a témáról. Mindenesetre elismerésem a szerzőnek, aki könnyed, laza, de ugyanakkor rendkívül hatékony módon képes átadni tudását.

JUEX
Robin Williams: Tervezz bátran!

Az írónő neve ugyanaz, mint a közismert szinészé és hasonlóan magával ragadó a humora is. Mit tanultam belőle? Míg korábban egy kiadványtervre csak annyit tudtam mondani, hogy jó vagy nem jó, az érzékemre hagyatkozva, addig mostanra már meg is tudom magyarázni mások számára is érthetően, az okokat is. Sokkal meggyőzőbb lett az érvelésem a témában.

Sonnenschein
Robin Williams: Tervezz bátran!

Érdekes volt, nekem laikusnak is, bár én szeretem, ha amit kiadok a kezemből – pl. egy szakvélemény vagy tanulmány – az néz is ki valahogy. Emiatt sok laikusra is ráférne, hogy egy kicsit elidőzzön a könyvvel.

Robin Williams: Tervezz bátran!

Tökéletes olvasmány egy olyan embernek, aki a kiadványszerkesztői/tipográfiai dolgok iránt érdeklődik. Jobbal nem is kezdhettem volna.
Egy előzetes ismeretekkel nem rendelkező egyénnek van írva – minden szépen meg van magyarázva triviális szavakkal, értelmesen, ábrákkal magyarázva.
Tényleg bárki tudná hasznosítani a benne leírtakat, kezdve a bloggertől az épp vállalkozást indító személyig a dolgozatát beadó egyetemistán át. Legszívesebben mindenki számára kötelező olvasmánnyá tenném, ugyanis olyan dolgokat tanít meg, mint hogy szerkesszünk meg valamit úgy, hogy figyelemfelkeltő legyen, ne legyen nyomasztó és érdekesnek hasson.
Alig volt pár szakkifejezés, ami pedig volt, az magyarul volt lejegyezve, mellette zárójelben az idegen kifejezés. Így kell észrevétlenül tanulni! (segítségül pedig ott az alig fél oldalnyi kifejezés-magyarázat).
A könyv második felében pedig kedvet kap az ember a betűkkel való kacérkodáshoz – mit milyen stílusban kell(ene) írni, melyik betűtípussal milyen hatást érünk el, ésatöbbi.
Nagyon értékes kötet!
(köszönöm @sssajt-nak, hogy olvasta, ugyanis nála láttam!)

Cetti94 P
Robin Williams: Tervezz bátran!

Ez nekem egyfajta kötelező olvasmányként lett kiadva, mert kiadványszerkesztést tanulok. A képzés első évében nem pont azt az oktatást kaptuk, amit kellett volna, így egy gyorstalapalóként is szükség volt rá. Volt pár olyan „lecke”, amin kicsit fel is húztam magam, mert olyan dolgokat írt le, hasonlított össze (mi helyes-helytelen), amit már tudnunk kellett volna. Sajnos mint kiderült, amit megtanítottak első évben, még azt is rosszul, és erre olvasás közben döbbentem rá. Mondanom sem kell, a tanár már nem tanít, miután jól elszúrta egy évünket, lelépett (pedig ő is szajkózta, hogy a könyv alapján kéne csinálni pár dolgot, de még ő sem úgy csinálta.. :D) Persze sok hasznos tipp van benne, amiket én örömmel vettem, és rendszeresen fel is kell lapoznunk, így tudunk ismételni.

Bankó_Ádám_Cassus
Robin Williams: Tervezz bátran!

Nagyon hasznos könyv, ha még keveset tudsz a kiadvány (esszé/honlap/szórólap/bármi) tervezésről. Csak ajánlani tudom!

joey0119
Robin Williams: Tervezz bátran!

Hasznos tanácsok vannak benne!

bodr
Robin Williams: Tervezz bátran!

Sejtettem, hogy szeretni fogom, de azt nem, hogy kifejezetten tanulságos is lesz. A példák zsenik, és különösen tetszett az a koncepció, hogy fejezetről fejezetre egyre szebbé varázsolja őket.

pingween
Robin Williams: Tervezz bátran!

ajánlom mindenkinek, aki kicsit is szeretné fejleszteni a szépérzékét, látásmódját bármilyen írásos kiadvány terén, legyen az egy névjegykártya, CV, beszámoló, weboldal vagy bármi más. tényleg az alapoktól veszi át azokat az évszázados hagyományokat, amik ma is széppé teszik a nyomtatott oldalakat. nem utolsó sorban pedig meghozza a kedvet a további olvasáshoz a témában.

Natasha

[…] mint általában, a tervezésben is igaz: a szabályok azért vannak, hogy felrúgjuk őket. Azonban a szabályok felrúgására is vonatkozik egy szabály: ahhoz, hogy felrúghassuk, előbb ismernünk kell az adott szabályt.

Kapcsolódó szócikkek: szabály
volna

Ha csak kismértékben különböznek egymástól, akkor nem kontraszt, hanem konfliktus keletkezik közöttük. „Kis különbség nem különbség”, ezért ha két elem nem pontosan azonos, akkor tegyük őket különbözővé. Látványosan különbözővé.

63. oldal (Kontraszt)

Natasha

A világban minden viszonylagos – a kontraszt emeli ki a dolgok igazi értékét. Semmi sem létezik önmagában. – Herman Melville

Baki P

Napjainkban minden eddiginél több kiadvány jelenik meg, és minden hirdetés, brossúra vagy könyv kiadója azt reméli, hogy termékét elolvassák. A kiadók és még inkább az olvasók szeretik, ha a kiadványból egyértelműen kiderül a mondanivaló lényege. Senki sem vesz szívesen kézbe nehezen olvasható írásművet, az olvasók igényeit maradéktalanul csak a könnyen érthető, rendezett és áttekinthető szövegek szolgálják ki. Éppen ezért a fontos részeket ki kell emelni, a kevésbé lényegesekre pedig kisebb hangsúlyt kell helyezni…
A modern tipográfia technikájának is alkalmazkodni kell napjaink felgyorsult tempójához. Manapság már annyi időt sem fordíthatunk egy levélfejléc vagy bármilyen kiadvány elkészítésére, mint amennyi rendelkezésre állt akár a múlt század kilencvenes éveiben.

Jan Tschichold, 1935