Sarlatánok 89 csillagozás

Robin Cook: Sarlatánok

Robin ​Cook, az orvosi thriller koronázatlan királya ezúttal is letehetetlenül izgalmas regénnyel lepi meg régi és új rajongóit.

Dr. Noah Rothauser a világ egyik leghíresebb egyeteméhez tartozó egészségügyi központ, a Boston Memorial Hospital frissen kinevezett vezető sebészrezidense. Napi szinten ő irányítja a sebészeti osztályt, ő állítja össze a műtéti rendet és ő foglalkozik az orvosi műhibákból eredő halálesetekkel is. Fényes karrier vár rá a jövő csúcstechnikájával, hibrid műtőkkel felszerelt oktató kórházában, mígnem egy nap meghal egy makkegészséges ember, akire csupán rutinbeavatkozás várt. Noah arra gyanakszik, hogy a hibát a nőfaló dr. Mason követte el, a BMH híres, egocentrikus sztársebésze, aki persze a fiatal aneszteziológusra, Ava doktornőre akarja hárítani a felelősséget. Aztán újabb halálesetek történnek, és miközben Noah-nak minden kollégáját ellenőriznie kell, kiderül, hogy nem mindenki az, akinek mondja magát. A doktor végül állását, majd személyes… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2017

Geopen, Budapest, 2018
440 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155724435 · Fordította: Babits Péter
Geopen, Budapest, 2018
440 oldal · ISBN: 9789635160013 · Fordította: Babits Péter

Dr. Ava London · Dr. Noah Rothauser · sebész

Amerika · Amerikai Egyesült Államok · Boston · sebészet

Robin Cook: Sarlatánok

Cook nem tagadja, hogy regényei nem minden esetben tökéletesek, de a krimi adta lehetőségekkel igyekszik a közvélemény érdeklődését felkelteni olyan aktuális témák iránt, amelyekről az átlagember a mindennapokban kevés információhoz jut. A könyveinek egyik nem titkolt célja megtanítani az olvasókat arra, hogy a kórházak „veszélyes” helyek. Megnyugodhatunk: most sem ejtette a témát. Jólesően ismerős borzongás, amikor az üzlet rátelepszik a gyógyításra. Rengeteg történet kering igazi sarlatánokról, akik orvosnak adják ki magukat. Ez a könyv viszont nem csak róluk szól, hanem az egészségügyi rendszer valóságos, aktuális problémáival is foglalkozik. Kőkemény társadalomkritikai alkotás, egyszerre tükrözi az emberélet, mint érték devalválódását, az egyén elveszettségét, a rendszerbe vetett hit megingását, a teljes kiszolgáltatottság érzését. De a végén érezzük, hogy a szemünk előtt pergő történet nem volt más, csak üres szájtépés. Érezhető, hogy Cook mennyire biztos kézzel „tartja a gyeplőt”, a cselekmény elbeszélése erőteljes, dagad az energiától, és ez nagyon jó, hiszen a történetből adódóan, egy tehetségtelenebb író kezei alatt könnyen egy depressziós, unalmasan szürke nyögvenyelősbe fulladhatott volna. Leginkább az amerikai sorozatokra emlékeztető, sodró, pörgős történetmesélése most is működik, a „Sarlatánok”- kal pedig semmit sem engedett az eddig megszokott színvonalból.

mankaolvas>!
Robin Cook: Sarlatánok

Érdekes témát boncolgat a könyv… vajon csak azok az orvosok, akik végig járták a szamárlétrát?! Akik voltak valakinek a csicskái?! Sajnos az egészségügy hierarchikus rendszere több, mint 100 éve nem változott… Lehetsz te akármekkora koponya, lehet neked hatalmas lexikai vagy fizikális tudásod, ha a jó időben és jó ember előtt nem tudsz megalázkodni, kidob magából a rendszer…. A XXI. Század nagy változása, hogy az interneten minden tudás megismerhető és elsajátítható, akkor a jövő orvosának ér-e valamennyit a diplomája?! És a másik kérdés, hogy meg lehet-e mindent onnan tanulni?! Mert az interneten gyakorlati tudást nem adnak, hiába végzel el több szimulációs beavatkozást, élő alanyon vajon nem blokkolsz-e le?!… Hatalmas kérdéseket boncolgat Cook, nagyon szeretem a könyveit, nagyon elgondolkodtatott most is. Az az egy biztos, hogy az ágazatra ráfér a változás, és jó lenne, ha erre fel is lennénk készülve…
A levonás Ava személyisége miatt volt, nagyon nem jött be… :/

bokrichard>!
Robin Cook: Sarlatánok

Cook bácsi rövid időn belül a második könyvével állt elő, ami számomra meglepő. Az előző után félve, mégis izgatottan vettem kezembe ezt a könyvet, és, bár csak a közepe felétől, de azt kell, hogy mondjam, hogy üdítően kellemes meglepetés, mennyire jól is sikerült ez.
Ami Kingnek Maine, vagy Picoultnak New Hampshire, az Cooknak a Bostoni kórház. Állandóan történnek a turpisságok, kerülnek elő a simlis dokik, épp, hogy csak kevesebb dolog zajlik itt, mint a Csillagvirág klinikán. Spoiler nélkül elég nehéz bármit is mondani, de a könyv a lobbi, valamint a mai kor informatikai vívmányainak hátrányaival, szélesebb körben az emberi természetről próbál valami mait, valami újat mondani. És ez totális sikerrel jár. Attól függetlenül, hogy az eleje nekem elég semleges, mondhatni unalmas (erős kifejezés) a végére szinte letehetetlenné vált, annyira beindult minden. Noah teszetoszaságát részben tolerálni tudtam, talán, mivel a kórházi nagykutyák miatt némileg kényszerhelyzetben cselekedett, de bizonyos részeknél teljesen értelmetlenül húzta be fülét-farkát, ami viszont tényleg idegesítő. Ami még kisebb problémám, az a vége, aki olvasta, az talán megérti, kissé összecsapott lett.
Mindazonáltal ég és föld az előző és a mostani könyv közötti különbség, ami reményt ad a folytatásra.

Első olvasás: 2021. január 16., 20:15 → 2021. január 23., 13:23
Tartalom/történet: 1/5
Stílus: 2/5
Olvasás élmény: 2/5

Hát ez viszonylag borzalmas volt. Stephen King-gel sajnos nem vagyok jóban, többször tapasztaltam, hogy nem bírom a sok semmit olvasni, amikor nem történik semmi az ég világon. Nos, Cook sajnos most King-ezett egyet. Valójában a 440 oldal történéseit úgy 32 oldalban össze lehetne foglalni, de még akkor is lenne benne 9 felesleges.
Az első 100 oldalon gyakorlatilag semmi sem történik. Egy ember meghal, majd Noah felöltözik, Noha levetkőzik. Noah bemegy a kórházba, Noah eszik egy kakaós csigát, Noah iszik egy teát, Noah kimegy az utcára, Noah felveszi a cipőjét.
Kicsit utána beindul, volt egy jó 20 oldal, ami izgalmas volt, amikor az esetet tárgyalták. Aztán ismét semmi, semmi, semmi, semmi.
Unalmas volt, vontatott, túlírt, és oldalkitöltő.
Valójában a történet sem tetszett, teljesen kiszámítható volt. Rögtön tudtam ki a hunyó, egyszerűen nem is lehetett más. Így semmi meglepetés nem ért. Nyomozás szinte nulla, nagyjából 5 oldal volt, amikor Noah nekiállt ténylegesen nyomozni.

(Azt kell, hogy mondjam, bár imádom Cook-ot, de kicsit olyan, mintha köteleznék, hogy márpedig írj, te vagy Cook, veled el lehet adni a könyveket. Itt a téma, 327 oldalt kérünk. Holnapra. Mindegy mi van benne. Úgyis megveszik. Írd meg.)

Második olvasás: 2023. január 2., 08:51 → 2023. január 5., 16:58
Két évvel ezelőtt is pont januáran próbálkoztam ezzel a könyvvel. Megláttam a youtube-on, hogy valaki felolvassa, aztán mivel szeretem Cook-ot, gondoltam meg is hallgatom. Emlékeztem, hogy viszonylag lassú, és eléggé semmilyen történet, de azt gondoltam, hogy hátha majd így felolvasva kicsit jobb lesz.
De hát nem. Ez a könyv mindenhogy egy borzalom. Halál unalmas, és semmi sem történik benne az ég világon. Az első 150 oldalban ugyanazt az esetet taglalják 43-szor. A következő 150 oldalban van egy MNH konferencia (amit ha nem írt le 1000-szer Cook, akkor egyszer sem). És marad 140 oldal, amiben valóban történik valami, de azt is nagyjából 3 oldalban össze lehetne foglalni.
Az egyik legsemmilyenebb és legunalmasabb műve kedvenc szerzőmnek. Senkinek sem ajánlom.

Habók P>!
Robin Cook: Sarlatánok

Valamikor fiatal felnőttkén több Cook regényt is olvastam – nagy örömmel. Így aztán ettől a krimitől is sokat vártam. De vagy az én ízlésem változott, vagy a könyv nem volt jó választás – ezt bizony néhány helyen untam, néhány helyen meg nem is igazán értettem. A kórházi történések tetszettek (persze nem az, ami történt, hanem ahogy történt), de ami a közösségi médiával, reklámokkal, álprofilokkal volt kapcsolatban, az bizony zavaros volt és unalmas (és szükségtelenül véres)..

misszi68>!
Robin Cook: Sarlatánok

Nagyon izgi volt. :O) De végül is Cooktól mi más várna az ember? :O)))

Lish P>!
Robin Cook: Sarlatánok

Ez ismét egy jó orvosi krimi volt, tipikus Robin Cook könyv, még ha ugyanaz a sablon is, mint amit nála már megszokott az olvasó, ez mindenképpen a jobb regényei közül való. Lehet azért is, mert a mai korban játszódik, és a Robin Cook könyvekhez képest modern :) Mert ugye ő elég régóta ír ebben a műfajban (idén 78 éves!), nyilván azóta mind az orvosi, mind az egyéb technológiai környezet hatalmas fejlődésen ment keresztül. Szerintem dicséretes, hogy nem ragadt meg a ‘80-as, ‘90-es években, és ez nem csak annyit tesz, hogy van mobiltelefon meg Facebook a könyvében, hanem orvosi részről is képben van az újításokkal, és be is mutatja ezeket laikusnak is érthetően. (Ha valaki nem tudná, ő eredeti foglalkozását tekintve orvos, úgyhogy biztosan nem szamárságokat ír le, amikor a kórházi jeleneteket követhetjük.) Lehet, hogy a karakterek és a cselekmény nem hoz akkora változást az újabb és újabb könyveiben, de szerintem neki nem is ez a célja. Hanem inkább az, hogy az éppen aktuális témában, amire felépítette a sztorit, elindítson egy gondolatmenetet az olvasó fejében. Szerintem nagyon érdekes témát vetett fel most is (a közösségi média térnyerése, a mai világ sarlatánjai, étrendkiegészítős lobbi, stb.), ezek tényleg aktuális dolgok, amiken lehet rágódni. Állást csak az utószóban foglal röviden, én nagyrészt egyet is értek vele.
Összefoglalva: ez nem egy körömlerágós történet, ennek ellenére igenis érdekes, vannak benne izgalmas részek a kiszámíthatósága ellenére is. Mondhatni szokásomhoz híven a történet legvége nekem kevés, de már megszoktam, hogy ő így ír. Én szeretem Robin Cook könyveit, ha orvosi krimit akarok olvasni, biztosan tőle veszek elő könyvet :) Én bátran ajánlom ezt a könyvet azoknak, akik ismerkednének a műfajjal, de a régebbi könyvei között is lehet találni nagyon jókat.

Gregöria_Hill>!
Robin Cook: Sarlatánok

Jó időtöltés volt, könnyen olvasható, izgalmas könyv, különösen nekem, aki amúgy keveset olvasott tőle. De ennyi indokolatlanul elvarratlan szálat – hát nem posztmodern szépirodalom azért, hogy erre számítsak! Ugye krimi, így végig számítgattam, minek mi lehet az oka, a megldásban mi része lesz majd ezeknek, nagy csalódás volt, hogy volt, aminek semmi :) spoiler és spoiler

Szencsike P>!
Robin Cook: Sarlatánok

Ismét egy érdekes témát dobott be Cook: közösségi média illetve a sarlatánok szerepe.
Cook ugyan csak a végén foglal állást, a sztoriban inkább csak bedobja az ötletet. A közösségi média ellen/mellette már számtalan helyen állást foglaltak, Cook se mondott újat, inkább csak továbbgondolásra készteti az olvasót. Amit a sarlatánokról és az orvosképzésről ír, az már sokkal valódibb. Hány sztori került napvilágra, hogy egy-egy orvos hamis diplomával dolgozik, és függetlenül attól, hogy milyen szakember, ez ijesztő. Az egyre gyorsabban fejlődő tudományos és technológiai felfedezések miatt az orvostudományi képzést is érdemes átgondolni, de mivel ez tipikusan olyan terület, ahol a szakmai hagyományoknak nagy a szerepe, nem biztos, hogy azonnali lesz a változás, főleg ha csak a könyvben bemutatott kórházi hierarchiát nézzük.
A levonást a befejezés miatt kapta, túl egyszerű lett, vagyhát nem is tudom, nem ezt vártam volna Noah-tól, hogy annyiben hagyja az ügyet. Az egész olyan fura, sajnálom, hogy nem sikerült ezt tovább vinni, mert Vad Billnek nagyon is igaza volt Avával kapcsolatba, de úgy tűnik ezt már sose tudja meg.

voltam>!
Robin Cook: Sarlatánok

Úgy tűnik, Cook kezd visszatalálni régi önmagához. Ahhoz a Robin Cookhoz, aki méltán lett az orvosi krimi koronázatlan királya. Az első 430 oldal szinte tökéletesre sikeredett. Na igen! A dolgok szépséghibája éppen az, hogy a könyv 430 oldal. Voltak benne látszólag teljesen feleslegesen beindított szálak és volt benne egy nagyon aktuális, nagyon mai történet, ami rengeteg lehetőséget rejt magában. Szerencse, hogy az írót Robin Cooknak hívják, mert így sikerült megúsznia egy – tulajdonképpen a végéig – izgalmas történettel, amelynek során – ismerve az író korábbi munkásságát – joggal remélhettük, hogy egy remekül felépített és befejezett(!) krimit fogunk kapni. Nos nem. Az előző (Hibridóma) regényéhez hasonlóan ennek sincs vége. Számtalan, jobbnál-jobb befejezés lehetősége rejlik a történetben, de a mester egyikkel sem kívánt élni. Elfáradt volna? Nem hiszem. Egyszerűen nem értem. Még 100-150 oldal és egy csillagos ötös krimi keletkezhetett volna. Így csak egy erős közepes. Sajnálom. Ettől persze még jó volt és talán csak a 'cook'-i mércével 4-es, mert a történet nagyon aktuális, nagyon valós. A digitális, virtuális valóság egy újabb árnyoldalára(?) irányítja a figyelmet. Érdemes elolvasni és ki-ki gondolja tovább saját fantáziája segítségével. Lehet, hogy a szerző is ezt szerette volna elérni a befejezés hiányával.

mate55>!

Ami egyesek szemében probléma, az másoknak lehetőség.

mate55>!

Egy beteges önimádó előtt a látszatát is kerülni kell, hogy bármiért hibáztatjuk.

bokrichard>!

A Föld tengelyferdeségének köszönhetően június 27-ik napjának hajnala korán beköszöntött a massachusettsi Bostonban, éles ellentétben a sötét téli reggelekkel, amikor a nap lapos ívet ír le a déli égbolton.

Kapcsolódó szócikkek: Amerika · Amerikai Egyesült Államok · Boston · június
Judit_56 P>!

[…] a félműveltség rosszabb a butaságnál.

gesztenye11 >!

Csakis a szabadságérzetért. A virtuális világ legnagyobb előnye és szépsége a névtelenség. Egy kitalált névvel az ember azt kezd, amit csak akar. Biztosan hallottad már: Az interneten senki se tudja, ha papagáj vagy.

149. oldal, 11. - Július 8., szombat, 19,39

Judit_56 P>!

Megtettük, amit lehetett, de attól tartok, szembe kell néznünk a tényekkel.

Judit_56 P>!

Korábban követte a gyerekkori szokását és viselt pizsamát, ám idővel elhagyta, miután arra a felismerésre jutott, hogy a pizsama is csak egy újabb ruhadarab, ami rendszeres mosásra szorul.

Kapcsolódó szócikkek: gyerekkor · pizsama · szokás
Judit_56 P>!

Az ágy mellett, csípőre tett kézzel, dr. Ava London állt. Noah meredten nézte, mint egy jelenést, ami bármelyik pillanatban eltűnhet a szeme elől.

Kapcsolódó szócikkek: Dr. Ava London
Judit_56 P>!

Magától semmi sem változik meg.

Kapcsolódó szócikkek: változás
Judit_56 P>!

[…] a virtuális világ dialógusai egészen mások, mint a való világé.