Hontalan ​hazafi 6 csillagozás

Robert Yugovich: Hontalan hazafi

Lágyan ​ránézett, majd visszafordult, és beledőlt a mélységbe. Danit elhagyta az ereje, egész teste elernyedt, majd térdre rogyott. Fejét az égre emelte, és száját kitátva torkaszakadtából üvölteni kezdett. Aztán a hópihék és a néma csend leple borult a vidékre. A gyász csendje a legszörnyűbb csend, ami létezik. A csend, amely ölni képes, amely úgy tud fájni, mint a nyílt seb a forró tőr forgatására. A szerző hátborzongató őszinteséggel meséli el mindazt a szörnyűséget, amit a Jugoszláv Néphadseregben szolgálva vajdasági magyar emberként élt meg a kilencvenes évek délszláv háborúja idején. A válogatott borzalmak és a harctéri jelenetek részletes, valósághű ábrázolása az olvasóban nem hagy kétséget afelől: megtörtén eseményekről értesül, méghozzá első kézből. A kordokumentummal felérő regény szerzőjének elsősorban az a célja, hogy a délszláv háborút elfogulatlanul ábrázolja. Igyekezett úgy rekonstruálni az eseményeket, hogy közben objektív maradjon, és senkit se sértsen meg, hogy… (tovább)

jethro>!
Robert Yugovich: Hontalan hazafi

Az egyik legjobb háborús regény – első kézből. Sok mindent elolvasott már az ember, Hellert, Jonest, Mailert, és még sorolhatnám. Ez a könyv viszont padlóra vitt, rendesen. Yugovich lehengerlő módon mutatja be a délszláv háború kegyetlenségét, értelmetlenségét, majd egyenes út vezet a kiábrándultságig. Érdekessége a könyvnek, hogy nem didaktikus, ennek ellenére próbálja meg magyarázni a katonák érzéseit harc közben, vagy egy-egy parancs értelmét vagy értelmetlenségét keresve. Ezt még a fentebb említett nagyok is csak hébe-hóba művelték.
Egy kis kiegészítés az életrajzhoz: „Yugovich 1990-ben bevonult katonának, majd 1993-ban a délszláv háborúban vállalt ügynek meg a korábbi nézeteinek hátat fordít, és mint dezertőr Magyarországra érkezik. Több honfitársával együtt jugoszláv menekültként tekintenek rá. 1995-ben Hollandiában telepedik le, ott azonban az alvilág végleg magába szippantja. 2007-ben önként felhagy a bűnözői életvitellel, és feladja magát a magyar hatóságoknak. (Ezt a döntését élete legnagyobb hibájának tartja azóta is.) A magyar állam törvényszéke azonban mint a rotterdami szerb bűnözői csoport hírhedt alakját a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségének a kizárásával, minden enyhítő és mentő körülményt figyelmen kívül hagyva kilencévi fegyházbüntetésre ítéli.”
Lehet, hogy Yugovich egy gátlástalan bűnöző volt. De hogy írni tud, az biztos.

Robert Yugovich: Hontalan hazafi

Egy olyan fiatalember életet tárja elénk, aki át és túl élte a háborút. Hogy lesznek a barátbol ellenségek,a szomszédból előitélettel teli idegenek. Felkavaró, olykor megdöbbentő-az iró fájdalmasan világit rá ,az igazságra. Csak remélni tudom, és kivánom, senkinek ne keljen, hasonlót sem átélnie élete során.

cOOlin>!

Békeidőben a külső a fontos, háborúban pedig a belső. A tettek.

Kapcsolódó szócikkek: háború
cOOlin>!

A csend, amely rájuk telepedett, rosszabb volt száz sértő szónál. A csend olykor halálos fegyver tud lenni. A hallgatás az őrületbe is kergetheti a másikat. Aki a csendet használja fegyverként, annak óriási önmegtartóztatásra van szüksége, valamint olyan mérhetetlen kegyetlenségre, amellyel a csend okozta kínokat rezzenéstelen arccal végig tudja nézni .

cOOlin>!

Pontosan ismerni fogjátok egymás adottságait, azt, hogy ki miben legerősebb és miben a leggyengébb – vette át a szót a hadnagy. – Nos, ennek megfelelően kell kiegészítenetek egymást. A nagy egységekben lehetőség van némi önnön érdekből végzett cselekedetekre , mondjuk, haszonvágyból a tisztek seggét nyalni, itt azonban ilyesmi nincs! A kis létszámú harci egységekben nincs egyedi siker, csak közös siker van.

cOOlin>!

A polgárháború, mely lassan megfertőzte az egész országot, etnikai és vallási alapon szedte áldozatait. Előbújtak a papok, a pópák, az imámok, és gyakran előfordult, hogy ki-ki a saját valláshoz tartozó seregeket támogatta, még áldást is adott a harcokra, megszentelték a katonákat, a harci járműveket és mindent, ami a háború szimbóluma, és ezzel még jobban feltüzelték, az amúgy is felajzott, elszánt harcosokat.

cOOlin>!

Danit elhagyta az ereje, egész teste elernyedt,majd térgyre rogyott. Fejét az égre emelte , és száját kitátva torokszakadtábol üvölteni kezdett. Aztán a hópihék és a néma csend leple borult a vidékre. A gyász csendje a legszörnyűbb csend, ami létezik. A csend, amely ölni képes, amely úgy tudd fájni,mint a nyílt seb a forró tör forgatására.

cOOlin>!

Zorán több társával együtt állva várta meg a következő dörrenést. De addigra ott legbelül, egyszeriben elcsendesült a lelkük. Már csak a megváltásra vágytak, a halálra. Pihenni szeretnének, nyugalomban, csendben. Elegük van már a csatazaj és a halálhörgés után beállt csendből is. […] egy olyan édeni idő után vágyakoznak, amelyben az ember nem öl, hanem teremt, amelyben, nincs gyűlölködés csak szeretet.

cOOlin>!

A háborút nem lehet megszokni, csak elviselni. Az ember biztosan ráismer arra a törvényszerűségre, hogy az egoisták gyorsan kidőlnek, a gyengék összeroppannak, a középszerűek megzavarodnak, az erősek pedig olyanná vállnak, mint maga a háború.

Kapcsolódó szócikkek: háború
cOOlin>!

– Azon szoktam gondolkodni, hogy vajon milyen képet alkotnak rólunk az emberek. Ha majd vége lesz a háborúnak, és olyan valaki kérdi meg tőlem, aki csak hírből ismeri a frontot, hogy öltem-e embert, és hányat, vajon mit válaszolok neki? Megmondom-e neki, hogy igen, öltem, mégpedig sokat, ráadásul még gyerekeket is? És ha elmondom neki az igazat, vajon a normális ember megérti-e? Meg lehet ezt egyáltalán érteni?

cOOlin>!

A dermesztő, szinte sarki hideg, a csontig hatolt. Ha a szabad ég alatt kellett, ilyen zord időben is az éjszakát tölteniük, akkor akár csak az álomban a kiskutyák, úgy bújtak össze hároman-négyen. Kiöntötték a kulacsaikból az ivóvizet, és vizeletükkel töltötték meg, majd a combjuk közé fogták, így melengették az agyonfagyott végtagjaikat.

cOOlin>!

Mivel az elit katona sohasem tudhatja, mikor tér vissza a bázisra, a hátizsákjába a következőket pakolja be: az engedélyezett 1800 grammnyi táplálékmennyiséget […], egy palack vizet (kulacs),valamint 12 db víztisztító-fertőtlenítő tablettát, továbbá morfiuminjekciót és többféle gyógyszert, például lázcsillapítót és mérgezés elleni szérumot. Benne kell lennie a hátizsákjában még nedvességálló gyufának, 50 darab alkoholtablettának, melynek nagy a hőfoka, de csak piciny, alig látható lánggal ég, vízhatlan hálózsáknak, lőszernek és egy összecsukható gyalogsági ásónak.