Az ​őszinteség jutalma 48 csillagozás

Egy volt maffiózó megrázó vallomása
Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma

A ​szerzőt, egy bűnszervezet prominens tagját 2009 februárjában első fokon tizennégy év börtönre ítélték, bár a tanúvédelmi program keretében segített leleplezni egy szerb maffiacsoportot. A bezártság nem törte meg, hiszen egyetlen, a bűnszervezetben dolgozó barátja sem érte meg a negyvenet. Ő most harmincnyolc, és a börtönben pár évig még biztosan nem forog veszélyben az élete… Különben is: átélt már ennél jóval rázósabb dolgokat is, kezdve a gyerekkori vajdasági bunyóktól a délszláv háborún és a kilencvenes évek vad budapesti éjszakai életén át a legkeményebb testőrkiképzésekig és a holland alvilágban zajló könyörtelen presztízsharcokig. „Amíg lélegzem, harcolok” – vallja Yugovich. Az elsőfokú ítéletet másodfokon hat évre csökkentették, majd a Legfelsőbb Bíróság nemrég jogerősen kilenc évre súlyosbította büntetését. Ő viszont tovább küzd az igazáért a strasbourgi emberi jogi bíróság előtt. Ezt a könyvet azért írta meg, hogy emléket állítson az alvilágban töltött, nem éppen… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2010

Alexandra, Pécs, 2010
Alexandra, Pécs, 2010

Svédország

Bt_Dóri P>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Na kérem, így kell ezt! ☺ Frankón leírni mindent, mi szép s jó, de azt is ami csúf és rossz. Véleményem szerint ez egy jó kis sztori és Rob olvasmányos, haladós: izgalmas kis életútját olvasva sokszor mosolyogtam a beszólásain, máskor meghűlt bennem a vér… A vajdasági magyar srác élete a magyarsága miatt már piszkálódások tárgya, majd az iskolából kimaradva, iszik, bulizik, koncertekre jár a barátaival. A besorozása után szinte be is üt a délszláv háború, annak minden borzalmával és izgalmával együtt. Talál barátokat, de ez nem nyerő nekik, megszöknek. Az igazi kaland ekkor veszi kezdetét, mert játszani fog minden, Budapest és Szeged, Hollandia és egyéb országok is, testőrkiképzésen és biztonsági főnökségen át. Nem nagyon unatkozott, az fix! ☺ Majd jönnek a bonyodalmak, meghal a barátja és bekerül komolyabban az alvilági hierarchiába, de előtte még tesztként lecsukatják… Jó hecc, ugye? Szenzációs életút! Végig azt éreztem, hogy Rob nem gonosz és végképp nem rossz ember, de belekeveredett és utána nincs kiszállás. Ahogy a példája is mutatja, kicsiny hazánkban minden van, csak igazságszolgáltatás, na az nagyon nincs. Akkor sem volt és most még kevésbé. Anno és most is a korrupció miatt szerették a magyar piacot a drogbizniszben, mert kilóra megvettek mindenkit, akit kellett.

snowwolf P>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Igaz történet. Az író a szerb maffia tagja volt, a könyvet a börtönben írta, tanúvédelmi program alanyaként, álnéven.
A stílusa egyszerű, lényegretörő és nagyon is hiteles – mintha egy sör mellett mesélné, hogyan is történt. Tanulságos volt olvasni. Balkáni háború, maffia, politika, pénz, összefonódások és mindennek a „működési szabályzata”.
Eddig is sejtettem, hogy a farok csóválja a kutyát, de ne hittem volna, hogy ennyire.
Jók a vele készített interjúk is, de ezeket a könyv olvasása után ajánlom.

Anton_Gorogyeckij P>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Ha csak a fele igaz annak, amit a szerző leírt, már az is elképesztő. Mondjuk a végén lévő tárgyalásos rész, ismerve a Tolvajkergetők elleni pert, nem lepett meg; eddig is tudtam, hogy a magyar (i)gazságszolgáltatás egy közép-afrikai banánköztársaság színvonalán van, különösen az ügyészi „munkavégzés”.

Koradett>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Olvasmányos könyv. Párszor eszembe jutott azért, hogy na ne, ilyen nincs. A szerző azt nyilatkozta, a cselekmény többnyire megfelel a valóságnak.
Most is megdöbbentő volt olvasni az alvilág működéséről, ahogy Dezső András legutóbbi könyvében is. A hazai börtönviszonyok olvasása szintén elég sokkoló.
A szerző végig fenntartotta az érdeklődést, egyedül a könyv végi függelék első két részén lettem volna túl idő előtt.
Szeretem, amikor egy-egy olvasmány további kutakodásra, tájékozódásra sarkall, itt megtörtént.
Az őszinteség jutalmát nyilván nem azért veszi a kezébe az ember, hogy irodalmi remekművet olvasson, hanem egy olyan témára ad rálátást, amiről az átlagembernek nem feltétlenül van sok fogalma. Számomra a történet politikai vonzata a legérdekesebb mind közül.

AnTalk>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Nem rossz könyv. Jó kis nyári olvasmány. Igaz, az utolsó cirka 50 oldal már nem olyan érdekfeszítő.
Kíváncsi vagyok az érintettek (rendőrök, ügyészek, bírók és magyar bűnözők) mit szólnak hozzá. Úgy tűnik a magyar igazságszolgáltatásnak több köze van a szolgáltatáshoz, mint az igazsághoz. Megdöbbentő!

zergusz>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Szerintem nagyon érdekes könyv volt. Nyilván ezzel a múlttal nem az szerző írói tehetségét kell nézni, hanem a könyvben leírtakat. Az pedig izgalmas volt számomra.

BKatus78>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Olvasmányos, kalandos és nem utolsó sorban jó kis kritika a magyar rendvédelmi szervezetről.

Istvan_Dudas>!

Robert Yugovich: Az őszinteség jutalma Egy volt maffiózó megrázó vallomása

Ezt mindenkinek el kell olvasnia egyszer élete során.

Kosa P>!

A magyar állam nem igazán örült nekünk, így nem is próbálta megkönnyíteni a helyzetünket. Semmit sem jelentett az, hogy magyarok vagyunk. Ugyanolyan szabályok vonatkoztak ránk is, mint a más nemzetiségű menekültekre. Akinek volt pénze, azt csípték, gyorsan megkaphatta a letelepedésit, de aki csóró volt, azt legszívesebben visszaküldték volna. A munkavállalói engedélyt olyan feltételekhez szabták, melyeket a hozzám hasonló nincstelenek gyakorlatilag képtelenek voltak teljesíteni. Épp ezért sok vajdasági magyar sorstársam kényszerült arra, hogy törvénytelen úton boldoguljon annak ellenére, hogy dolgozni szerettek volna.

Kosa P>!

2007 elején egy ismerősöm felhívott Szegedről, hogy találkozni szeretne velem. Találkoztunk is, és ő beavatott egy már jól működő „üzletbe”. Ez abból állt, hogy külföldi állampolgárok nevére olyan cégeket vásárolnak, melyek az előző évben pozitív szaldóval zártak, így jogosultak voltak a Széchenyi– kártyára, mely akár huszonötmillió forint is lehetett cégenként. A pénz felvétele után még áruforgalmat bonyolítottak le, ami után nem fizették be az áfát, de sokszor magaert az áruért sem fizettek. Az ismerősöm elmondta, hogy az APEH–nál, a bankokban és a cégbíróságon is megvannak a megfelelő emberek, akik intézik a dolgokat, ráadásul nagy kockázat sincs, hiszen a jogi felelősség csak a cégtulajdonos balekokat terheli, akik EU–n kívüli országokból valók – ők főként szerbeket és albánokat használtak. Engem azért keresett meg, mert szerette volna, ha beszállok a buliba, ugyanis szükségük volt valakire, aki távol tartja tőlük az alvilágot. Milliárdos csalásokat vittek véghez, így előbb–utóbb várható volt, hogy lesznek jelentkezők, akik szívesen részesülnének a haszonból.
Egy ilyen infóra bármelyik ország igazságszolgáltatása ugrana – Nyugaton az adócsalás és az állam pénzügyi megkárosítása egy szinten van a gyilkossággal –, de nem így Magyarországon! Közölték ugyanis, hogy nincs alku. Ma már nem lepődnék meg, de akkor még nem tudtam, hogy a magyar bíróságok addig pártatlanok, ameddig a sajtótájékoztató tart, és hogy itt az igazságszolgáltatás nem más, mint a politika egyik fő eszköze, amelyet bármikor, bárki és bármi ellen be lehet vetni, okkal vagy ok nélkül.

b_nikolett92>!

Az élet egy színház, Magyarország pedig a képmutatók színakadémiája.

263. oldal, 20. fejezet - Sokkoló ítélet

Kosa P>!

Hogyan lehetséges az, hogy a kinti szervezet 2000 óta havonta szállított, vagy talán még ma is szállít, akkora mennyiségű szintetikus drogot, mint amekkora tételről az egész vád szól? 2000 óta semmiféle tudomásuk sincs arról, hogy ilyen létezik. Amikor ezt feltártam, majd a nyomozás alátámasztotta, a komplett drogellenes osztály csak ült, és bámult maga elé. Ezt persze az Ügyészség sem reklámozza, de amikor villám sebességgel ezt a két csoportot letartóztatták, még a csapból is ez folyt. Az Ügyészség által kreált négy csoportot oly sikeresen és büszkén sikerült felszámolni, hogy napokon keresztül a címlapokon kapott helyet a hír az akciókról. De valójában ez volt a cél. Ezután az Ügyészség elmondhatta: Hölgyeim és Uraim, az akciók sikeresek voltak, mind a címlapokon, mind a tv–képernyőn ott vagyunk!

Kapcsolódó szócikkek: ügyészség
Kosa P>!

Sokan nem tudják, de Szeged volt Magyarország drogbölcsője, itt kezdtek el először marihuánát termeszteni, és nem is akármilyet. Akkoriban a szegedi fű aranyat ért az egész országban. Később hallottam, hogy a híre eljutott egészen az amszterdami Green Festig, az évente megrendezett marihuánafesztiválig. A szegedi „cucc” ezen a versenyen Hungarian Brutal néven futott, és aranyérmet nyert.

Kosa P>!

Az igazi meglepetés akkor ért, amikor bementem a rendőrségre, es közöltem, mi járatban vagyok. A fogadópult mögött ülő hölgy felvilágosított, hogy amit tettem, nem törvénybe ütköző cselekedet, körözés sincs kiadva ellenem, így sajnos nem tud segíteni. Nem akartam hinni a fülemnek, és újra próbálkoztam:
ma reggel szöktem meg, magyaráztam, három évre ítéltek jogerősen, a göteborgi börtönben ültem, és csak azért léptem le, hogy átszállítsanak egy másik helyre.
De a rendőrnő megismételte, hogy semmiféle bűncselekményt nem követtem el, így ő nem jogosult semmilyen intézkedésre, de talán menjek vissza a börtönbe, és próbálkozzam ott. Felhívtam az ügyvédet, és elmeséltem neki, mi a helyzet. Ő nevetett egy jót, aztán elmondta, hogy a rendőrségnek teljesen igaza van, ő sem véletlenül ajánlotta, hogy egyből a börtönbe menjek. Hívtam egy taxit, és bemondtam a börtön címét. Miután odaértem, vagy fél órán keresztül csengettem, mire egy hang beleszólt a kaputelefonba. Elmondtam neki is a gondomat, de nem tudott segíteni. Azt mondta, neki nincs engedélye, hogy bárkit is beengedjen, jöjjek vissza holnap munkaidőben, és a parancsnok megmondja, mi ilyenkor a teendő. Aztán hozzátette, még sosem hallott olyat, hogy valaki megszökik reggel, este meg visszajön. Jót nevetett, majd megszakította a beszélgetést. Amikor a taxisnak elmeséltem, mi a gondom, úgy röhögött, hogy félre kellett állnia. Elvitettem magam egy hotelba, és némi borravalóért személyi nélkül is kaptam egy szobát. Még jó, hogy Attiláék kisebb vagyont küldtek az ügyvéddel, így simán tudtam szállodában aludni, meg naphosszat taxizgatni. Egész este Brigivel beszélgettem telefonon, őt is sikerült megnevettetnem a történetemmel.

Kosa P>!

Az állig felfegyverkezett „nindzsák” nagyon büszkék voltak magukra, és sűrűn dicsérték is egymást: „kiválóan dolgozik a Bravó 4–es!” – mondogatta az előttem ülő fickó. Mivel végigcsináltam néhány kiképzést, szakmailag is rengeteg hibát fedeztem fel. Például tudták ugyan, hogy évtizedes küzdősportos múlttal rendelkezem, a lábamat mégis szabadon hagyták. Egy kisbuszban szállítottak. A hátsó ülésen ültem, mellettem egy kétméteres csávó, aki jól a keze köré csavarta a vezetőszíjat. A hátam mögött ült egy másik csóka egy géppisztollyal, és előttem is egy fegyveres, mellette pedig a sofőr. Egy szempillantás alatt fejbe tudtam volna rúgni a sofőrt. Úgy százhússzal mentünk, és csak rajtam volt biztonsági öv. Ha lerúgom a csávót, tuti, hogy komoly sérüléseket szenvednek az amúgy nagyon keménynek látszó nindzsák.
Elképesztő volt a felkészületlenségük. Ezek tényleg csak arra valók, hogy húszan lerohanjanak egy–két embert, és irtó primitív módon beledöngöljék őket a földbe. Ha egy mindenre elszánt bűnöző ült volna a helyemen, komoly bajba kerültek volna.

Kosa P>!

Emlékszem, Attila sokszor mondogatta, nagy kár, hogy nem minden országban van olyan rendőrség, mint Magyarországon, ahol úgy táncolnak, ahogy ő fütyül. Ezzel arra utalt, hogy gyerekjáték elhitetnie a konkurenciáról, hogy amazok kemény bűnözők. Nincs más dolga, mondta, mint elküldeni Magyarországra pár ezer ecstasyt, feldobni a futárt, és a rendőrség kapva–kap az alkalmon: néhány bogyóból hatalmas bűnügyet kanyarít, melynek végén újra „felszámol” egy egész „maffiát”.

Nikoletta_Klein>!

[…] az élet egy színház, Magyarország pedig a képmutatók színiakadémiája.

Nikoletta_Klein>!

De a magyar igazságszolgáltatásnak azon is el kell gondolkodnia, hogy jogában áll-e emberek, családok életet tönkretenni csak azért, mert nem képes megfelelő döntéseket hozni vagy bizonyos dolgokat felelősségteljesen kezelni.