Az ​ördög naplója 8 csillagozás

Alfred Rosenberg és a Harmadik Birodalom ellopott kincsei
Robert Wittmann – David Kinney: Az ördög naplója

Átütő II. Világháborús dokumentum – egy lebilincselő nyomozás történetébe csomagolva. Az ördög naplója az Alfred Rosenberg náci államhivatalnok és filozófus (Hitler jó barátja) által papírra vetett személyes napló eltűnésének körülményeit vizsgálja, és feltárja annak titkos lapjait, hogy egy teljesen új, eddig sosem hallott történetet meséljen el a nemzeti szocialisták hatalomra jutásáról és a Holokauszt eredetéről.

Alfred Rosenberg a kezdetektől fogva Adolf Hitler legbelsőbb bizalmi köréhez tartozott. Azzal szerzett hírnevet magának, hogy aljas koncepciókat gyártott és terjesztett a zsidóság társadalomból kiűzésének és megsemmisítésének szükségszerűségéről. A Harmadik Birodalom hajnalán adta ki főművét, A huszadik század mítosza című esszét, amely a náci társadalomszemlélet egyik pillérévé vált.

Eredeti cím: The Devil's Diary

544 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632935409 · Fordította: Bayer Antal

Robert Kempner

Tündérke P>!
Robert Wittmann – David Kinney: Az ördög naplója

Robert Wittmann – David Kinney: Az ördög naplója Alfred Rosenberg és a Harmadik Birodalom ellopott kincsei

Nekem, aki már sokat olvastam a Harmadik Birodalomról és annak hírhedt alakjairól, Alfred Rosenberg alakja még számomra is rejtélyes, ködös volt. Annyit tudtam róla, hogy ő volt az NSDAP fő ideológusa és hogy ő írta a Mítoszt. Ebben a könyvben sokkal többet tudhattam meg róla és a naplójáról, ami szövevényes úton-módon került elő és ért el végső helyére. Nem csalódtam, mert bár nem sokat tudtam róla, szörnyetegnek tartottam a többiekkel együtt, ez a könyv pedig bebizonyította, hogy valóban az volt. Megérdemelte, amit kapott.

WerWolf>!
Robert Wittmann – David Kinney: Az ördög naplója

Végre egy II. vh-s könyv, ami nem démonizál.
Az írópáros egy teljesen más szemszögből mutatja be a Harmadik Birodalmat és annak részvevőit. Pontosabban Rosenberg naplója alapján rekonstruálja a történteket, összevetve az eddig ismert eseményekkel.
A könyv elején megismerhetjük a napló útját, eltűnését és felbukkanását az idők folyamán. Mégis 2013-ig kellett várni, hogy a kutatók hozzáférhessenek és tanulmányozhassák. Egy igazi kémtörténetbe illő kalandos utat tett meg a napló Rosenbergtől a Holokauszt Múzeumig, ahol napjainkban már szabadon hozzáférhető.
A történet rekonstruálásához hozzátartozik Kempner története is, aki a zsidó üldözések következtében menekült el Németországból, majd tért vissza diadalmasan a nürnbergi perben vádlóként.
Komolyan, néha nem tudtam eldönteni, hogy ki az igazi ördög, Rosenberg, az ideológus, akit eltűrtek de nem becsültek, vagy Kempner, aki mindenkin átgázolva próbált hasznot húzni mindenből és mindenkiből.
Érdekes és izgalmas olvasmány. Azoknak is ajánlani tudom, akik már úgy érzik, hogy mindent tudnak a II. világháborúról.

Mpattus>!
Robert Wittmann – David Kinney: Az ördög naplója

Lehengerlő az a nyomozómunka, az a tudás, ami a napló hollétének felderítéséhez szükségeltetett. A könyv elsősorban azok számára lehet érdekes, akik tájékozottak a korszakkal kapcsolatban, és kicsit más perspektívából ismernék meg akár a nürnbergi pereket, akár egy korabeli irat felderítésének nehézségeit.

Bővebben:

Risus P>!

-Rosenberg fontossága abban állt, hogy a gondolatai, amelyek korábban csak elméletként léteztek, Hitler kezében valósággá váltak… Tragikus, hogy Rosenberg elméleteit ténylegesen átültették a gyakorlatba.

19. oldal, Prológus: A kripta (Athanaeum, 2016)

duracell>!

1939 júliusában, nem sokkal a vízumok megérkezése után Kempner lemondó hangvételű levelet írt fiának Németországba.
„Drága Lucian! Tizenhat éves lettél, és minden jót kívánok a születésnapodra – legelsősorban azt, hogy egyszer még megadasson neked, hogy egy szabad országban élhess szabad, egyenlő jogokkal rendelkező emberként, ahol olyan munkát végezhetsz, amilyet csak akarsz, anélkül, hogy faji vagy vallási megkülönböztetésben részesülnél. Biztos vagyok benne, hogy ez a kívánságom egy napon teljesülni fog, és boldog leszek, ha visszakaplak téged, a fiamat. Ennek a kívánságomnak a beteljesülése fontosabb az életed szempontjából, mint bármilyen anyagi természetű kívánság, amelyet most, bármennyire is szeretném, de nem tudok azonnal teljesíteni, hiszen tudod, hogy a Harmadik Birodalom az összes többi nem-árjával és politikai személyiséggel együtt nemkívánatos személynek nyilvánított. Nem tudom, hol ünnepled idén a születésnapodat, és azt sem tudhatom, nem fogják-e el bűnös kezek ezt a levelet, de ez mind nem számít. Lélekben veled vagyok, gondolataim és érzéseim irántad változatlanok, dacára mindannak, amit elkövettek ellenem. Ne feledd, hogy ezt a harcot csak az irántad érzett szeretetem miatt vívom meg. Nem holmi önző indíttatásból, mert apádként – ellentétben mindazokkal, akik úgy döntöttek, hagynak téged vegetálni a Harmadik Birodalomban – én tudom, mit jelent zsidónak, nem-árjának, Mischlingnek lenni.”

279-280. oldal, 13. fejezet - A szökés

Kapcsolódó szócikkek: 1939 · Robert Kempner
Risus P>!

Te mit tettél volna? Mit fogsz tenni most a gyűlölet terjedésének megállításáért?

47. oldal, ,,Minden eltűnt" (Athenaeum, 2016)

Risus P>!

Egyik tanítványa Richardson előadását látva mondta, már érti, hogyan tudott Adolf Hitler tömegeket megnyerni.
Amikor ezt elmondták Richardsonnak, felsóhajtott:
„Egyesek Hitlerhez hasonlítanak, másik Istenhez. Mit válaszolhatok én erre?"

54. oldal, ,,Minden eltűnt" (Athenaeum, 2016)

Kapcsolódó szócikkek: Adolf Hitler
Risus P>!

Maga Kempner is mondta: a rossz irányba tett legkisebb lépések is katasztrófa felé vezethetnek egy nemzetet.

73. oldal, ,,Betekinteni egy sötét ember elméjébe" (Athanaeum, 2016)

Risus P>!

„Sosem fogjuk megfejteni, mi az élet vagy a világ értelme – mondta Hitler Rosenbergnek egyik beszélgetésük során. -…Tévedni szabad, ám tettetni magunkat vagy hazudni nem."

214. oldal, 10. fejezet ,,Számomra nem érett még meg az idő." (Athenaeum, 2016)

Risus P>!

„Keményítsék meg szívüket az irgalmasság ellen! – adta ki a parancsot Hitler a katonai vezetésnek tíz nappal azelőtt, hogy Lengyelország ellen küldte csapatait. -Cselekedjenek brutálisan! Legyenek kemények és könyörtelenek! Acélozzák meg magukat a szánalom minden jele ellen!"

291. oldal, 14. fejezet ,,Az eljövendő idők terhe" (Athenaeum, 2016)

duracell>!

Amikor Lydia megtudta, hogy fiát letartóztatták, szívrohamot kapott. Kempnert rokonai azonnal megpróbálták kiszabadítani, mert – ahogy azt később megírta – ha egy szerettedet letartóztatták a nácik, nem vártad meg, mire jut vele az igazságszolgáltatás. Hanem minden követ megmozgattál a kiszabadításáért. Azonnal.

204. oldal, 9. fejezet - "Ügyes munka és szerencsés véletlenek"

duracell>!

A kivándorlók bankszámláját zárolták, és csak úgy jutottak készpénzhez, ha uzsoraárfolyamon átváltották külföldi devizára. […] Mi több, a kivándorlóknak mindenféle okmányokat kellett bemutatniuk, kérvényeket kellett benyújtaniuk, hivatalos engedélyeket kellett megszerezniük. Minden egyes lépésnél előfordulhatott, hogy csúszópénzzel, ajándékkal vagy akár szexszel kell fizetniük. A Gestapo emberei bekopoghattak hozzájuk, és körülnézhettek, hátha találnak egy szép asztalt, szőnyeget vagy festményt.

200-201. oldal, 9. fejezet - "Ügyes munka és szerencsés véletlenek"

duracell>!

Amikor évekkel később kérdőre vonták Kempnert, hogyan volt képes az életüket mentő zsidókból megélni, csak megvonta a vállát. Diktatúrában élt. A törvények érvényüket vesztették.

201. oldal, 9. fejezet - "Ügyes munka és szerencsés véletlenek"