Ilyen ​az élet 3 csillagozás

Vérpezsdítő biológia
Robert Winston: Ilyen az élet

-Hogyan alakult ki az élet a Földön?
-Hol laknak a világ legfurcsább teremtményei?
-Ki áll a tápláléklánc csúcsán?
-Van-e élet a Földön kívül?

Hihetetlenül változatos és sokszínű bolygónkon számtalan élőlény nyüzsög. Hogy kerültek ide? Mi a közös bennük? Mi tartja őket életben? Ezekre a kérdésekre keressük a választ e könyv.
Felkutatja az élet építőköveit, és a szemünk elé tárul az a csodálatos rendszer, amelyet élővilágnak nevezünk.

Eredeti cím: That's Life

A következő kiadói sorozatban jelent meg: HVG Okoskönyvek HVG Könyvek

HVG Könyvek, Budapest, 2013

Robert Winston: Ilyen az élet

Robert Winston: Ilyen az élet Vérpezsdítő biológia

Nagyon élvezetes olvasni ezt a könyvet. Olyan, mintha egy mesekönyvbe merülnénk bele. Színes, érdekes, a szöveg betűtípusa és mérete változik, még a szöveg iránya is! Gyerekkoromban volt egy ilyen szerkezetű Alice Csodaországban gyerekkönyvem – nagyon egyedi és magával ragadó volt. Ez a könyv is ilyen.
Csak emlékeztetni kell magunkat, hogy ez nem mese, hanem maga a valóság, ami olyan fantasztikus, hogy nehéz felfogni. Minden egyes mondata, állítása elképeszt és elgondolkodtat. (Felnőtteknek is ajánlom). Ez a könyv emlékeztet minket milyen sokszínű és varázslatos az élet.

Minden oldalán van valami olyan érdekesség, amin az olvasó elcsodálkozhat vagy hitetlenkedhet. Bármelyik is az, még többett akar tudni a témáról. Ez amolyan ízelítő a sok-sok témáról, amikkel az ismeretterjesztő könyveket bújva jobban megismerkedhetünk.

Molu P>!

Az emberi testben az oxigén után szénből van a legtöbb.

Molu P>!

Testünk minden egyes sejtje olyan, mint egy apró gyár, amelyben szorgos munka folyik. Minden pillanatban több ezer kémiai kölcsönhatás megy végbe, amelyek energiát termelnek, felépítik a testünket, és segítenek lélegezni, mozogni és gondolkodni.

Molu P>!

Az elefánt ormánya valójában az orr és a felső ajak összenövése, amely az évmilliók során megnyúlt, miközben a metszőfogak is megnőttek és agyarrá változtak.

Molu P>!

Hosszú ideig a novények országába sorolták a gombákat. Valójában azonban jobban hasonlítanak az állatokra. Sejtfalukat ugyanaz a kitin alkotja, amelyet a rovarok és héjas állatok páncéljában találunk. A táplálékot pedig glikogén formájában tárolják, ami egy olyan szénhidrát, amely az állatok izmaiban és májában szokott előfordulni.
A növények sejtfala ezzel szemben cellulózból van, ráadásul a tápanyagot is másként, vagyis keményítő formájában raktározzák.

Molu P>!

Az állatok közel 97%-a gerinctelen, vagyis nincs gerincoszlopuk.

38-ik oldal

Molu P>!

Rovarok fajok száma: több mint 1 millió.

Molu P>!

Léteznek több száz éves hangyakolóniák.

Molu P>!

Arra is találtak bizonyítékot, hogy egy delfincsapat tagjai neveket adnak egymásnak, s így közvetlenül meg tudják szólítani egymást.

Molu P>!

Vannak állatok, amelyek az életük egy szakaszában, vagy ha a körülmények a fajuk túlélését veszélyeztetik, megváltoztatják a nemüket. Ez elsősorban halakra, békákra és más hímnős állatokra jellemző.

Molu P>!

Amikor az utolsó egyede is elpusztul egy fajnak, a faj kihal. Ez természetes folyamat – a Földön valah élt összes faj 99%-a mára már kihalt…
A kutatók szerint jelenleg is olyan nagy mértékű a fajok pusztulása, hogy hamarosan újabb tömeges fajpuszutlással kell szembenénznünk az élőhelyek eltűnése, a környezetszennyeződés és a vadászat következtében. Ezúttal azonban mindezért az ember felelős.