Ugyanaz ​duplán 21 csillagozás

Robert Sheckley: Ugyanaz duplán

A leleményes vákuumtisztító beleszeret egy külvárosi feleségbe…
Az egyszerű őrrobot majdnem megöli főnökét…
A jó modorú férfinak, Thot-Hermész istennek köszönhetően, soha többé nem kell a környezete erőszakától szenvednie…
A tizennégy remek történet, minden SF rajongó örömére, Sheckley sziporkázó írásának legjavát mutatja be. A logika szabályai a jövőben is örök érvényűek.
Sheckley rendelkezik a legtökéletesebb humorérzékkel az SF-ben. A legrémisztőbbnek tűnő röhejes helyzeteket képes megalkotni, ami alól ez a válogatás sem kivétel.
Robert Sheckley az az ember, akit a komisz, bizarr humora klasszissá emelt.

Eredeti cím: The Same to You Doubled

Eredeti megjelenés éve: 1961

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Phoenix Science Fiction & Fantasy

Hajja & Fiai, Debrecen, 1997
170 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639037192 · Fordította: Hajja Attila, Nemes István, Pákozdy Andrea, Szegi György

zamil
Robert Sheckley: Ugyanaz duplán

Szeretem Shackley novelláit, bár itt kevés olyan volt ami miatt szeretem. A felhozatal színvonala vegyes, ahogy vegyes volt olyan téren is, hogy nem mindegyik novellának volt a sci-fihez köze.
Jó volt újra az írótól olvasni, aki szereti az írót, az megtalálja ebben a kötetben is a számára tetszetős írást.

jezsek P
Robert Sheckley: Ugyanaz duplán

Ez a novella-válogatás, amit egy kihívásra (http://moly.hu/kihivasok/robert-sheckley) Sheckley harmadik könyveként olvastam, sokkal jobban tetszett, mint a másik Sheckley-gyűjtemény, a Zarándokút a Földre. Olyan volt, mintha „meghökkentő mesék”-et olvasnék, volt benne humor, abszurditás, és a stílusuk, tömörségük is elnyerték a tetszésemet. Nem is volt mind sci-fi, mert a Menüett (az egyik kedvencem) hétköznapi történet 3 nézőpontból elmesélve, a Hagyma és répa, az Ugyanaz duplán, A megkövült világ inkább misztikusak. A legjobb novella A szabály volt számomra, kicsit Asimov elromlott robot történeteit idéző logikai feladvány. A Doktor Zombi… és A Mnemon pedig igazán mély mondanivalójú, rám témájuk és hangulatuk miatt erősen ható novellák.

Tóth_László_Zsolt
Robert Sheckley: Ugyanaz duplán

Voltak benne frappáns történetek, és sok jó ötlet/történet, alapjában tetszett!

pat P
Robert Sheckley: Ugyanaz duplán

Hihihi. Szeretjük Sheckley humorát. Nem a legjobb tőle, de sose legyen rosszabb.

Eltiron
Robert Sheckley: Ugyanaz duplán

Remek válogatás, sajnos helyenként döccen a fordítás, főleg a klasszikus idézeteknél. A „pindaric ode” kifejezést pl. nem „pindarik ódá”-nak, hanem pindároszi ódának fordítjuk, etc. Ehhez hasonló apró hibáktól eltekintve még mindig messze az ajánlott kategóriában van.

dr_Eminens

– Csodás, Lil! Azt hiszem, maga mindvégig tudta, mi lesz a dolga. Tudja, hogy maga egy nagyon csinos fiatal hölgy?
– Nem…
– Akkor lehet, hogy mégsem. Ha maga sem tudja, akkor én honnan tudnám?

Kiruccanás c. novella

dr_Eminens

Az egyik épületre a következő felirat volt írva: PADLÁSSZOBA KIADÓ!
Papazian azonnal bement, és kibérelte. Úgy érezte, ez a következő helyes lépés. Titokban azonban abban bízott, hogy mégsem, mert az sokkal szórakoztatóbb.

Kiruccanás

dr_Eminens

A helyesen gondolkodó emberek mind egyetértettek abban, hogy az irodalom a legjobb esetben fölösleges, a legrosszabban pedig romboló hatású. Végül is mi értelme van megőrizni egy tolvajnak, mint Villon, egy homoszexuálisnak, mint Genet vagy egy skizofrénnek, mint Kafka a mondásait? Hát szükségünk van nekünk ezernyi különféle véleményre, hogy aztán megmagyarázhassuk, melyik miért hamis? A befolyások ilyen bombázása alatt, hogyan várható el bárkitől is, hogy megfelelő, helyes módon viselkedjen? Hogyan bírhatná így akárki is engedelmességre az embereket?

A Mnemon c. novella