A ​csönd ereje a zaj diktatúrájával szemben 7 csillagozás

Robert Sarah bíborossal Nicolas Diat beszélget
Robert Sarah – Nicolas Diat: A csönd ereje a zaj diktatúrájával szemben

Egyre hangosabb világunkban, amikor a technika és az anyagi javak nagyobb teret követelnek maguknak, szinte merészségnek számít könyvet írni a csöndről. Mindamellett annyi zaj zúdul ránk, hogy néhány „csöppnyi” csöndre nagyobb szükségünk van, mint valaha.
Robert Sarah bíboros arra vállalkozott, hogy e könyv lapjain fennkölt szavait a csöndnek szentelje, útmutatót nyújtva szerzeteseknek és laikusoknak egyaránt. A 365 elmélkedést egy rendhagyó beszélgetés követi dom Dysmas de Lassusszal, a Grande Chartreuse (Nagy Karthauzi Kolostor) priorjával.
A Nicolas Diat-val folytatott beszélgetésben a bíboros felteszi azt a kérdést is: „Rátalálhatnak-e az igazságra, a szépségre és a szeretetre, akik nem ismerik a csöndet?” Válasza kétségbevonhatatlan: „A nagy dolgok csöndben teljesednek be. Isten a csöndben cselekszik.”

Eredeti cím: La force du silence – Contre la dictature du bruit

Eredeti megjelenés éve: 2016

Szent István Társulat, Budapest, 2018
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632777375 · Fordította: Barsi Balázs

Robert Sarah – Nicolas Diat: A csönd ereje a zaj diktatúrájával szemben

A „csönd barátjaként” az a véleményem, hogy igen magasra helyezi a mércét ez a könyv. De legalább nem mondhatjuk, hogy nincs hová fejlődni, nincs mire törekedni. Lassú, megfontolt olvasásra szánt gondolatok, nem szabad elsietni az olvasást (én sem tettem).

elharbar>!
Robert Sarah – Nicolas Diat: A csönd ereje a zaj diktatúrájával szemben

„God is silent, and this is his way of speaking. He is silent when he speaks.”
199.old.

Jesper_Olsen>!

A halál kapu, és el kell fogadnunk, hogy zaj nélkül menjünk át rajta, mert kinyílik, hogy minket az életre vezessen.

ajikarei P>!

Az Atya fiait a saját szívükben várja.

30. oldal, I. A csönd a világ zajával szemben (Szent István Társulat, 2018)

Jesper_Olsen>!

A csöndben az jelenti a szomorúságot, ha magunkra nézünk, az örömet pedig az, ha Istenre tekintünk. A csönd lényege: ki kell lépni önmagunkból, Istenre kell gondolni, ahelyett, hogy magunkra gondolnánk.

Jesper_Olsen>!

Minél bonyolultabbak vagyunk, annál inkább eltávolodunk Istentől, és minél egyszerűbbek leszünk, annál inkább közeledünk hozzá.

Jesper_Olsen>!

A legrosszabb dolgoknak is céljuk van, ha Isten országának oldalán vagyunk.

Jesper_Olsen>!

csak a csönd nyilatkoztatja ki az élet mélységeit.

Jesper_Olsen>!

[…] az ember minél inkább tanulmányoz egy misztériumot, egyre jobban megérti azt, hogy mit nem ért, és ez növeli csodálatát.

Jesper_Olsen>!

A szemlélődés inkább abból táplálkozik, amit nem értünk. Az elmélkedésben az ember arra törekszik, hogy megragadjon valamit a misztériumból. A szemlélődésben az ember csodálkozik és átadja magát Isten szeretetének, aki túlhaladja őt.

Jesper_Olsen>!

Isten az ember gazdagsága. Isten hiánya a legszörnyűbb és legembertelenebb szegénység.

Jesper_Olsen>!

Isten szegény és szereti a szegényeket. Isten szegény, mert Isten a szeretet, és a szeretet szegény. Aki szeret, csak a szeretett személytől való teljes függésben lehet boldog. Isten az abszolút szegénység, benne nyoma sincs a birtoklásnak.