Örökkévaló ​és Csillagjós 12 csillagozás

Robert Rath: Örökkévaló és Csillagjós

Korokkal ​a magát Császárnak nevező entitás színre lépése, az aeldarik felemelkedését megelőzve, de még azelőtt is, hogy, a necrontyr faj tagjai halhatatlan fémbörtönre cserélték hús és vér testüket, erőszakos vajúdás végén megszületett egy világ.

Trazyn, az Örökkévaló és Orikan, a Csillagjós már akkor is egymás szöges ellentétei voltak, amikor még hús vér testben éltek. A múlt csecsebecséit megszállottan gyűjtő Trazyn galériájában számolatlanul sorakoznak a galaxis múltjának legveszedelmesebb ereklyéi és teremtményei. Orikan, minden időmágusok legnagyobbika eközben zodiákusai segítségével jósolja és formálja a saját képére a jövőt. Ám amikor felbukkan egy ereklye, ami a nekron evolúció következő lépésének kulcsa lehet, hőseink ezredéveken átívelő macska egér játékba kezdenek, mely civilizációkat dönt meg, idővonalakat ír át és örökre megváltoztatja mindkettejüket. De hiába a megannyi megoldott rejtély és feloldott titok, a kérdés mindvégig ugyanaz marad: vetélkedésükkel új… (tovább)

Tuan, Budapest, 2022
426 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635890545 · Fordította: Takács Gergely

Rozsomak69>!
Robert Rath: Örökkévaló és Csillagjós

Ez volt az első olvasmányom nekron témakörben és rögtön magával ragadott. Igaz nem feltétlenül a témakör miatt, hanem úgy egyáltalán.

Először is Robert Rath nevét feljegyzem az engramom legmélyére, mert nagyon tetszett az a pörgős és mégis részletgazdag leírásmód, amivel ezt a történetet végigvitte. Imádtam a fekete humort és azt a sokszor cinikus vagy éppen szarkasztikus stílust, ami az egész cselekményt élővé, lélegzővé és rendkívül olvasmányossá tette. Remekül keveri a kártyákat és jól vezeti végig azt, ahogyan a két címszereplő rivalizál. Ebből pedig tényleg ötletes fordulatok születnek és nem utolsósorban igazi WH40k epikus méretű összecsapások is. Segít jobban megérteni a nekronokat, de azért az egyéb fajokra is szakít időt és azoknál a részeknél egyaránt lehet jókat derülni vagy éppen szörnyülködni. Az pedig kifejezetten tetszett, hogy végig egy pengén egyensúlyozott, de valahogyan mindig megtalálta az aranyközép utat, hogy egyszerre legyen humoros és lesújtó is regény úgy, hogy közben méltóságát se veszítse el.

A két főhőssel nagyon együtt lehet érezni céljaiktól függetlenül és ez ismét dicséri az író keze munkáját. Tényleg érdekes karakterek, mind motivációikban, mind módszereikben és úgy egyáltalán. Valahogyan számomra jobban megfogta egy több tízezer éves entitás jellegét a szerző, mint Herbert a Dűne Istencsászárában (vádoljatok eretnekséggel bátran! ). Az antagonista kicsit WH40k középszer, de azért korántsem mondanám jelentéktelennek vagy éppen felejthetőnek.

A párbeszédek nagyon jók, amik kellenek is egy rivalizáló párosnál. Ebben szinte hibátlan a regény. Sokszor úgy éreztem, hogy érezni lehet a malíciát és a mondatok mögött megbúvó maró gúnyt vagy éppen a kétes értelmű mondatokba sűrített keserűséget, megvetést, de akár a másik elismerését is.

Szóval ez a kötet kicsiny és céltudatosan kicsinyen tartott WH40k gyűjteményem lélekkö….ékköve lesz. Sajnos beugró regényként nem merem ajánlani, mert bár tényleg gördülékeny és könnyen olvasható, de rengeteg háttértudást igényel. Aki viszont kicsit el tudja engedni az úm. kötelezően komor elemeket, amik ennek az univerzumnak a kellékei, annak maximálisan tudom javasolni.

OldNile I>!

A holtakat nem tudod meglopni, az ilyesmit archeológiának hívják.

Harmadik fejezet (Tuan - 2022)