Lila 12 csillagozás

Vizsgálódás az erkölcsről
Robert M. Pirsig: Lila

„A ​zen meg a motorkerékpár-ápolás művészete olyan volt, mint egy első gyerek. Lehet, hogy ő is marad a kedvenc. De ez a másodszülöttem élesebb eszű. Azt hiszem, sokan nem értenek majd egyet egyik-másik gondolattal, amit a Lilá-ban megfogalmaztam. Lehet, hogy vitatkozni fognak erről az új könyvemről. De ha az emberek kétszáz év múlva még fognak könyveket olvasni, én azt jósolom, a Lila lesz az, melyet a két regényem közül fontosabbnak ítélnek majd.” Így nyilatkozott Robert M. Pirsig 1991-ben megjelent második könyvéről, melyben újból egy utazás történetét meséli el. Ezúttal azonban nem motorkerékpárral vág neki Amerikának, hanem egy vitorlás hajóval ereszkedik le a Hudson folyón. S ez az utazás egyben szenvedélyes filozófiai vizsgálódás is. A regény hőse, Phaidrosz régóta készül egy filozófiai-antropológiai könyv megírására, amelyben továbbfejleszti az első művében kifejtett Minőségmetafizikát. Hosszasan tanulmányozza az indiánok gondolkodását és életmódját, melyben az amerikai… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1991

Európa, Budapest, 2007
550 oldal · ISBN: 9789630781206 · Fordította: Csák János
Európa, Budapest, 1998
550 oldal · ISBN: 9630764148 · Fordította: Csák János

anonimláma>!

Robert M. Pirsig: Lila Vizsgálódás az erkölcsről

Nem olyan jó, mint az első könyve

ágica>!

Robert M. Pirsig: Lila Vizsgálódás az erkölcsről

Ha regényként olvassuk, nem olyan jó. Ha filozófiaként, érdekes. Én a cselekményt lapoztam át, és az elmélkedéseket olvastam el.

toody>!

Pár értelemzavaró fordítási hiba:
203
váltó – flip-flop (ez szakkifejezés, nem lefordítandó)

204-205
váltók érintkezői – bank of flip-flops (flip-flopok tömbje)

204
hogy ezáltal egységes gépi parancsnyelv alakuljon ki – to create a single machine language instruction (egyszerű/egyetlen gépi nyelvű utasítás)

204
„Indítsa el az akkumulátort” – 'Load accumulator' (töltse be az akkumulátort)

205
rezgésérzékelő – oscilloscope (oszcilloszkóp)

206
A program futás közben átkapcsolhat egy másik programra – can change itself into a different program (saját magát tudja módosítani)

Inpu>!

A statikus rendszerek elpusztításának másik erkölcstelen útja, ha az ember a terhet valaki más vállára rakja. Ezt a változatot Phaidrosz „karmaáthárításnak” nevezte. Ki kell találni egy ördögtől megszállt csoportot, zsidókat, feketéket, fehéreket, tőkéseket, kommunistákat, bárkiket, és aztán közhírré tenni, hogy ez a csoport a felelős minden szenvedésért: tessék gyűlölni őket és lehetőleg megsemmisíteni. Személyes és hétköznapi szinten mindenki fejében élnek dolgok vagy emberek, akiket és amiket utál és vétkesnek gondol a saját kínjaiért, s ez a gyűlölködés és vádaskodás valamiféle megkönnyebbülést hoz.

Inpu>!

Mindig a másik ember az, aki „téveszme” áldozata. Esetleg velünk is előfordulhatott valamikor a múltban. Saját magunk, a jelenben, sohasem esünk „téveszmék” vermébe. „Téveszmét” táplálhatnak egész embercsoportok is, feltéve, hogy mi nem tartozunk a csoportba. Ha a csoportba tartozunk, akkor a téveszme „kisebbségi véleménnyé” szelídül.

szigiri>!

A Római Birodalom bukásában az a leghátborzongatóbb, hogy a győztes hódítók soha nem fogták fel, mit is tettek.