Immunis ​a változásra 3 csillagozás

Hogyan ismerjük fel és győzzük le önmagunk és csapatunk ellenállását?
Robert Kegan – Lisa Laskow Lahey: Immunis a változásra

Hogyan ​és miért akadályozzuk önmagunkat céljaink elérésében?
Meddig fejleszthető gondolkodásmódunk rugalmassága?
Hogyan segíthetjük az általunk vezetett szervezetben dolgozó tehetségek kibontakozását?

A fejlődés természetetét gyakran tévesen értelmezzük. Úgy véljük, hogy azért kell tanulnunk és jobbá válnunk, mert a világ egyre bonyolultabb lesz, nekünk pedig alkalmazkodnunk kell hozzá. Ám az új képességek elsajátítása és a régi szokások elhagyása nem feltétlenül jelenti azt, hogy fejlődünk is, az emberi agy ugyanis sokkal immunisabb a változásra, mint gondolnánk.
Robert Kegan és Lisa Laskow Lahey változásmenedzsment-professzorok szerint egy új kihívás esetén hiába szánjuk el magunkat a változásra, gyakran mégis úgy viselkedünk, mintha egyik lábunkkal a gázpedált, a másikkal pedig a féket taposnánk. Ezért óriási szakadék tátong aközött, amit szeretnénk elérni és aközött, amire valójában képesek vagyunk. Könyvük elméleti és gyakorlati útmutató,… (tovább)

HVG Könyvek, Budapest, 2017
HVG Könyvek, Budapest, 2017
384 oldal · ISBN: 9789633046647 · Fordította: Garamvölgyi Andrea

Robert Kegan – Lisa Laskow Lahey: Immunis a változásra

Robert Kegan – Lisa Laskow Lahey: Immunis a változásra Hogyan ismerjük fel és győzzük le önmagunk és csapatunk ellenállását?

A könyv alapgondolata borzasztóan fontos: egy adaptív változást nem lehet technikai megoldásokkal előidézni. Ha én azért nem tudok delegálni, mert úgy érzem, ha nem én végzem el a munkát, nem vagyok a csapat hasznos tagja, akkor hiába küldenek el ezer tréningre, ahol megtanítják, hogyan kell delegálni, továbbra sem fog menni. Egészen addig, amíg nem sikerül megváltoztatnom a gondolkodásmódomat, és nem találom meg, hogy hogyan lehetek úgyis hasznos tagja a csapatnak, hogy nem mindent én csinálok. Le kell ásni egészen a legeslegmélyebb beidegződésig, igazságként elfogadott téves gondolatig, és azt kell megváltoztatni. Ám a gondolkodásmódunkat nem lehet hipp-hopp megváltoztatni, ezért készakarva el kell kezdeni vele ellentétesen viselkedni és letesztelni, hogy olyankor mi történik. És amikor sorozatosan azt látjuk, hogy mindig megcáfolodik a mi kis hipotézisünk, akkor előbb-utóbb átformálódik a gondolkodásmódunk is, és már nem fogjuk igazságként kezelni.

Másrészt, csak akkor tudok bármin változtatni, ha én személy szerint változtatni akarok azon a dolgon, ha engem nem zavar, csak valaki mást, akkor nincs megfelelő motivációm hozzá és nem is fog sikerülni végigcsinálni.

Harmadrészt, egyszerre csak egy nagy dolgot szabad kiválasztani és azon dolgozni hónapokon át, egyszerre több probléma megoldása nem lehetséges.

Nagyon hasznos az alapelmélet és egy jó eszköztárat adnak a kezünkbe a szerzők, ami egyénileg és csapatszinten is segíthet legyőzni a változással szembeni immunitást. Több példán végigkövethetjük, hogyan működik mindez. És ez volt az egyik negatívum, a temérdek példa. 1-1 is elég lett volna, de itt volt vagy 10. Egy idő után olyan érzésem volt, hogy így akarnak még több ügyfelet szerezni, hogy minél több ajánlást osztanak meg. Másrészt fura volt, hogy először leírtak egy csomó példát, aztán jött csak a végén, hogy na akkor hogyan is működik ez egyénileg, ill. csapatban. Rengeteg volt az önismétlés, kb feleennyi oldalba is belefért volna a lényeg néhány példával. Ráadásul néhol túl szakmai volt, nem lehetett könnyen követni.
De mint mondtam, az alapgondolat brilliáns, így a 4 csillagot abszolút megérdemli.

Zyta88>!

A kollektív diagnózis felállításának azonban van még egy feltétele: olyan viselkedésformákat kell feljegyezni, amit a csoportban kivétel nélkül mindenki elkövet, és nem csak „azok a renitensek”, nem csak „az a klikk”. Az egész csoportnak el kell ismernie saját, kollektív eredménytelenségét.

Zyta88>!

Ám a csoportimmunitás feltárásának folyamatához szükség van azokra a képességekre és fogalmi ismeretekre, amelyek az egyéni értékelés során szerezhetők meg. Ha egyszer megértettük, hogy felelősséget kell vállalnunk az önmagunk védelmét szolgáló, konkurens céljainkért, attól kezdve ezt már magától értetődőnek tekintjük, amikor a csoportimmunitás elemzését végezzük.

Zyta88>!

Amikor adaptív célok elérésén dolgozunk – olyanokon, amelyekhez fejleszteni kell a gondolkodásmódunkat –, olyankor a viselkedésünk megváltoztatásának tanulságait folyamatosan be kell építenünk a gondolkodásmódunkba.