Robert Jordan: Új tavasz
„Az Idő Kereke forog, jönnek-mennek a korok. Emlékeket hagynak maguk után, melyek lassan legendává halványulnak, majd mítosszá. Végül a mítoszt is rég elfelejtik, mielőtt a kor, melyből ered visszatérne.”
Robert Jordan Az Idő Kereke sorozattal egy tolkien-i igényességgel megalkotott fantasy világot teremtett meg. Rendkívül részletes és igényes leírások jellemzik a szerzőt. Ez egy piszkosul szövevényes történet rengeteg különféle szereplővel, néppel, nemzettel, hatalmi frakcióval. Jordan a világában nagy hangsúlyt fektetett a kereszténység és a buddhizmus ötvözésére.
Egy olyan világban járunk, melyet évezredekkel korábban hatalmas katasztrófa sújtott. A Sötét Úr beszennyezte a saidint, azt a varázserőt, melyet csak a férfiak tudtak használni, Hatására a férfi aes sedai-ok – vagyis varázslók – megőrültek, óriási pusztítást vittek végbe, amit Világtörésnek neveztek el. A Sötét Urat és a bekattant férfi aes sedai-okat megállították, de a Sárkány Próféciái jóvoltából a népek biztosak lehetnek benne, hogy Lews Therin Telamon, a leghatalmasabb férfi aes sedai újjászületik, és az Utolsó Csatában szembeszáll a kiszabaduló Sötét Úrral. Ennek mindenféleképpen be kell következnie, még akkor is, ha ez újabb Világtörést idéz majd elő, melyben rengetegen meghalhatnak. A másik lehetőség sokkal rosszabb: a Sötét Úr győzelme és az emberiség vége.
Időközben csak a varázserő női fele, a saidar maradt tiszta, így csak az aes sedai nők tudnak kockázatmentesen fókuszálni (varázsolni). Az aes sedai-ok a Fehér Toronyból próbálnak hatni a világra. Vannak, akik a fontos dolgok, ügyek mellé állnak, vannak, akik hatalmat akarnak és manipulálni akarják a királyságokat. A Fehér Torony nővérei képviselik e világ egy legnagyobb hatalmát. A különféle nemzetek rendkívül széttagoltak és egymással is ellenségesek. A kaotikus helyzetre rátesznek egy lapáttal a nomád aielek, és más népek, akik néha napján háborúkat indítanak a Világ Gerincén túli országok ellen.
Az Amazon és a Sony meglovagolva a Trónok Harca sikerét ebből a fantasy eposzból készítenek sorozatot. A regény ciklus 1-11. köteteit annak idején már olvastam, most úgy döntöttem, hogy a TV-sorozat közeledtével előveszem a szériát. Az Új tavasszal indítottam, mely annak idején kimaradt, és már régóta terveztem, hogy elolvasom. Ez egy előzménykönyv Az Idő Kerekéhez. Jordan ezt a könyvet már akkor írta meg, amikor túl volt legalább 10 könyvön. Ez eléggé érződik rajta. Nem magyarázza meg a különböző dolgokat, világ specifikus fogalmakat – pl. fókuszálás, Egyetlen Hatalom… stb – Nem ajánlom indításként, esetleg csak az 1-4. kötetek után. Akkor már tisztában lesz az olvasó a háttérelemekkel. A Világ Szeme az első kötet. Mikor ezt olvastam annak idején elég sűrűn hátra kellet lapoznom a különböző fogalmaknál, de aztán belejöttem. Az Új tavasz olvasásánál engem nem zavartak, hogy az író nem magyaráz meg több dolgot, mivel már tisztában voltam velük.
Amire fel kell az olvasónak készülni. Terjedelmes, részletes leírások. Jordan nem sajnálja az oldalakat annak érdekében, hogy ezt a világot és annak szereplőit szinte a legapróbb mozzanatokig bemutassa nekünk. Mindenre kitér. Ruházkodás. szokások, etikett, tájleírás, környezetleírás…stb. A szereplők gondolataiba és lelki világába a legapróbb részletekig elmerülhetünk. E miatt figyelni kell, mert a fordulatokat a legváratlanabb helyzetekben dobja be és ilyenkor begyorsít az események leírásánál. De a csaták, összecsapások, varázspárbajok is nagyon szemléletesek és epikusak.
Nagyon erős női és férfi karakterek egyaránt színre lépnek. A női szereplőket külön ki kell emelnem. Számuk időközben rendkívüli módon meg fog duzzadni. A hölgyek nagyon impulzívak, szenvedélyesek, bátrak, ügyesek, talpraesettek, céltudatosak, erős akarattal, egyéni jellemvonásokkal.
Rátérek az Új tavaszra.
Az aielek épp befejezték aktuális hadjáratukat és visszavonulóban vannak a Világ Gerincén túli sivatagi birodalmukba. Útközben hazafelé e sivatagi nomádok megostromolják Tar Valont, a várost, mely otthont ad a Fehér Toronynak és az aes sedai nővéreknek. Itt, a Sárkánybércen születik meg a gyermek, a széria későbbi legfontosabb szereplője, az úgynevezett Újjászületett Sárkány, aki a próféciák szerint megváltoztatja a világot, rajta áll és bukik majd minden. Az aes sadai-ok vezetője az amyrlin épp a Fehér Toronyban tartózkodik, amikor krónikásának látomása támad erről. Tamra, az amyrlin megbízza a jelen lévő Moiraine Damodredet és Siuan Sanche-t, hogy minden követ mozgassanak meg a fiúért. A gyermeknek elő kell kerülnie időben. Az ellenség, az árnyak barátai sem restek, ők is a kiválasztott gyermek nyomába erednek. Moiraine és Siuan a könyv két legfontosabb szereplője. Moiraine szemszögén keresztül bepillantást nyerünk az aes sedai-ok világába. Kiképzés, próbatétel, a világ dolgaiba való beavatkozás. Az ifjú Damodred jól tudja milyen fontos, hogy a gyermek előkerüljön időben. Megkezdi utazását, hogy felkutassa.
spoiler
Jordan-hez méltó volt a cselekmény szövése. A nagy dolgok a kötet végén jöttek. Nem volt mindig dinamikus a történet, de így is kifejezetten élveztem. Négy és fél. Legközelebb A Világ Szemét olvasom újra a sorozatból.