Új ​tavasz (Az Idő Kereke 0.) 72 csillagozás

Robert Jordan: Új tavasz Robert Jordan: Új tavasz

Az ​Idő Kereke forog, jönnek-mennek a korok. Emlékeket hagynak maguk után, melyek lassan legendává halványulnak, majd mítosszá. Végül a mítoszt is rég elfelejtik, mielőtt a kor, melyből ered, visszatérne.

Az aielek átkeltek a Világ Gerincén, seregeik már Tar Valon falai alatt vannak. A Fehér Torony két fiatal beavatottja, Moiraine és Siuan azonban nem a város alatt dúló csata, hanem a közelgő próbatétel miatt izgul: nemsokára kiderül, hogy lehet-e belõlük aes sedai. Lan Mandragoran alig várja a háború végét, hogy visszatérhessen északra, és a Fertőben vívja meg elpusztult nemzete utolsó csatáját. De sorsukra rávetül a legkomorabb jóslat árnyéka: a Sárkány Újjászületett, és meg kell találniuk, mielõtt a Sötét Úr elpusztíthatná.

Az Idő Kereke sorozat elõzményében számos ismert szereplő múltja tárul fel, és a tolkieni igényességgel kidolgozott világ újabb részeit ismerhetjük meg. A regény a „high fantasy” stílus nagyszerű darabja, megunhatatlan olvasmány, mely a műfaj… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2004

Az Idő Kereke

45 tag · 274 karc · Utolsó karc: 2022. január 16., 14:51 · Bővebben

Ancalimë P>!
Robert Jordan: Új tavasz

Eddig ez volt a legjobb Az Idő Kereke kötet.
Bár a rétestészta írásmód itt is megvolt.
Mindig is kedveltem Moirainet és Siuant, így örömmel olvastam a múltjukról. Itt is nagyon szimpatikusak voltak. Lanből viszont elég keveset kaptunk. Én örülök, hogy jobban megismerhettem Tar Valont, az aes sedaiokat és az ajahokat, tényleg nagyon érdekes volt, viszont a Moiraine fejezetek elnyújtása helyett kaphattunk volna több Lant. Kicsit jobban elmerülhetett volna az aiel háborúban Jordan bácsi, azt hittem ennél sokkal többet fogok kapni belőlük. De legalább spoiler Bukamát és Rynet is megkedveltem, spoiler Jó volt olvasni spoiler. Örülök, hogy ilyen szép lezárása van a könyvnek. Bár szomorú vagyok, hogy a tervezett trilógiából csak az első kötetet kaptuk meg, mivel szívesen olvasnám tovább Moiraine és Lan múltját, de azért mégis jobb így, mintha függővéggel ért volna véget.

Kimletti P>!
Robert Jordan: Új tavasz

A Fényre, ez de jó volt!
Nem tudok elfogultság nélkül írni Moiraine karakteréről, mindig is őt csíptem a legjobban, szóval az, hogy előzménykötetet kapott nekem nagy öröm. Jó volt látni, honnan indult a történet, nyilván mindenből egy kicsit kevesebbet kaptunk, mint egy átlagos Idő kereke kötetben, de így is kedvet kaptam arra, hogy újra elmerüljek a világban.

ftamas>!
Robert Jordan: Új tavasz

Ez egy előzménykönyv, az úgynevezett 0. rész, mégsem érdemes ezzel kezdeni. Itt nem a sötét úr és nem magának a sárkánynak az útja a cél, hanem Moiraine története. Aki szereti Jordant, az tudja, hogy a lány karaktereket igen szereti. Mégis a leglenyűgözőbb bennük az, hogy mindegyik teljesen kidolgozott, saját személyiséggel rendelkezik, ami nem egyezik meg a többiekével. Moiraine az a személy aki kitűz egy célt és addig megy előre, akár leszegett fejjel, amíg meg nem valósítja. Engem lenyűgözött a könyv és végre Lan is emberibbé vált. Még nem kezdődött el a háború, de az első csata igen a sötétség és fény között.

Scientia>!
Robert Jordan: Új tavasz

Kifejezetten a sorozat után érdemes elolvasni az előzménykötetet.
Ez egy kis nyalánkság, miután öt hónapot töltöttem Jordan világában, és képtelen vagyok lemondani erről az univerzumról.

Nuwiel P>!
Robert Jordan: Új tavasz

A Kerék sző, a Minta jő. Annak apropóján, hogy hamarosan érkezik a Mennyei tűz új kiadása, és még a Hódít az árnyék II-t sem olvastam el, gondoltam, hogy újrakezdem a sorozatot. Nem is bántam meg, a hosszú kihagyás miatt már alig emlékeztem az Új tavasz történetére, és így, hogy az utána következő három és fél részt is olvastam, sokkal több mindent értettem meg, mint amikor ezt olvastam elsőként a sorozatból.

Aki tehát ezzel kezdené Jordan egyébként fantasztikus sorozatát, ne tegye. Néhány könyvet olvasson el a sorozatból, mert ugyan fogja élvezni, de sokkal-sokkal jobb lesz, ha már ismeri a világot.

Darth_Revan>!

Robert Jordan: Új tavasz
„Az Idő Kereke forog, jönnek-mennek a korok. Emlékeket hagynak maguk után, melyek lassan legendává halványulnak, majd mítosszá. Végül a mítoszt is rég elfelejtik, mielőtt a kor, melyből ered visszatérne.”
Robert Jordan Az Idő Kereke sorozattal egy tolkien-i igényességgel megalkotott fantasy világot teremtett meg. Rendkívül részletes és igényes leírások jellemzik a szerzőt. Ez egy piszkosul szövevényes történet rengeteg különféle szereplővel, néppel, nemzettel, hatalmi frakcióval. Jordan a világában nagy hangsúlyt fektetett a kereszténység és a buddhizmus ötvözésére.
Egy olyan világban járunk, melyet évezredekkel korábban hatalmas katasztrófa sújtott. A Sötét Úr beszennyezte a saidint, azt a varázserőt, melyet csak a férfiak tudtak használni, Hatására a férfi aes sedai-ok – vagyis varázslók – megőrültek, óriási pusztítást vittek végbe, amit Világtörésnek neveztek el. A Sötét Urat és a bekattant férfi aes sedai-okat megállították, de a Sárkány Próféciái jóvoltából a népek biztosak lehetnek benne, hogy Lews Therin Telamon, a leghatalmasabb férfi aes sedai újjászületik, és az Utolsó Csatában szembeszáll a kiszabaduló Sötét Úrral. Ennek mindenféleképpen be kell következnie, még akkor is, ha ez újabb Világtörést idéz majd elő, melyben rengetegen meghalhatnak. A másik lehetőség sokkal rosszabb: a Sötét Úr győzelme és az emberiség vége.
Időközben csak a varázserő női fele, a saidar maradt tiszta, így csak az aes sedai nők tudnak kockázatmentesen fókuszálni (varázsolni). Az aes sedai-ok a Fehér Toronyból próbálnak hatni a világra. Vannak, akik a fontos dolgok, ügyek mellé állnak, vannak, akik hatalmat akarnak és manipulálni akarják a királyságokat. A Fehér Torony nővérei képviselik e világ egy legnagyobb hatalmát. A különféle nemzetek rendkívül széttagoltak és egymással is ellenségesek. A kaotikus helyzetre rátesznek egy lapáttal a nomád aielek, és más népek, akik néha napján háborúkat indítanak a Világ Gerincén túli országok ellen.
Az Amazon és a Sony meglovagolva a Trónok Harca sikerét ebből a fantasy eposzból készítenek sorozatot. A regény ciklus 1-11. köteteit annak idején már olvastam, most úgy döntöttem, hogy a TV-sorozat közeledtével előveszem a szériát. Az Új tavasszal indítottam, mely annak idején kimaradt, és már régóta terveztem, hogy elolvasom. Ez egy előzménykönyv Az Idő Kerekéhez. Jordan ezt a könyvet már akkor írta meg, amikor túl volt legalább 10 könyvön. Ez eléggé érződik rajta. Nem magyarázza meg a különböző dolgokat, világ specifikus fogalmakat – pl. fókuszálás, Egyetlen Hatalom… stb – Nem ajánlom indításként, esetleg csak az 1-4. kötetek után. Akkor már tisztában lesz az olvasó a háttérelemekkel. A Világ Szeme az első kötet. Mikor ezt olvastam annak idején elég sűrűn hátra kellet lapoznom a különböző fogalmaknál, de aztán belejöttem. Az Új tavasz olvasásánál engem nem zavartak, hogy az író nem magyaráz meg több dolgot, mivel már tisztában voltam velük.
Amire fel kell az olvasónak készülni. Terjedelmes, részletes leírások. Jordan nem sajnálja az oldalakat annak érdekében, hogy ezt a világot és annak szereplőit szinte a legapróbb mozzanatokig bemutassa nekünk. Mindenre kitér. Ruházkodás. szokások, etikett, tájleírás, környezetleírás…stb. A szereplők gondolataiba és lelki világába a legapróbb részletekig elmerülhetünk. E miatt figyelni kell, mert a fordulatokat a legváratlanabb helyzetekben dobja be és ilyenkor begyorsít az események leírásánál. De a csaták, összecsapások, varázspárbajok is nagyon szemléletesek és epikusak.
Nagyon erős női és férfi karakterek egyaránt színre lépnek. A női szereplőket külön ki kell emelnem. Számuk időközben rendkívüli módon meg fog duzzadni. A hölgyek nagyon impulzívak, szenvedélyesek, bátrak, ügyesek, talpraesettek, céltudatosak, erős akarattal, egyéni jellemvonásokkal.
Rátérek az Új tavaszra.
Az aielek épp befejezték aktuális hadjáratukat és visszavonulóban vannak a Világ Gerincén túli sivatagi birodalmukba. Útközben hazafelé e sivatagi nomádok megostromolják Tar Valont, a várost, mely otthont ad a Fehér Toronynak és az aes sedai nővéreknek. Itt, a Sárkánybércen születik meg a gyermek, a széria későbbi legfontosabb szereplője, az úgynevezett Újjászületett Sárkány, aki a próféciák szerint megváltoztatja a világot, rajta áll és bukik majd minden. Az aes sadai-ok vezetője az amyrlin épp a Fehér Toronyban tartózkodik, amikor krónikásának látomása támad erről. Tamra, az amyrlin megbízza a jelen lévő Moiraine Damodredet és Siuan Sanche-t, hogy minden követ mozgassanak meg a fiúért. A gyermeknek elő kell kerülnie időben. Az ellenség, az árnyak barátai sem restek, ők is a kiválasztott gyermek nyomába erednek. Moiraine és Siuan a könyv két legfontosabb szereplője. Moiraine szemszögén keresztül bepillantást nyerünk az aes sedai-ok világába. Kiképzés, próbatétel, a világ dolgaiba való beavatkozás. Az ifjú Damodred jól tudja milyen fontos, hogy a gyermek előkerüljön időben. Megkezdi utazását, hogy felkutassa.
Jordan-hez méltó volt a cselekmény szövése. A nagy dolgok a kötet végén jöttek. Nem volt mindig dinamikus a történet, de így is kifejezetten élveztem. Négy és fél. Legközelebb A Világ Szemét olvasom újra a sorozatból.

Voorhees>!
Robert Jordan: Új tavasz

Nagy érdeklődéssel fogtam bele a hatalmas fantasy eposzba, az Idő Kerekébe, és hát elsőnek természetesen mi mást olvasna az ember, mint az előzményeket tartalmazó „nulladik” könyvet. Lehet róla mondani hideget-meleget.
Először is, ami pozitívum, az az, hogy Jordan írói stílusa nagyon jó. A könyv olvasmányos, a szereplőkkel lehet azonosulni, a cselekmény élvezhető és könnyed. Ami nagyon tetszett a könyvben, az a mágia leírása, az Egyetlen Hatalom és annak fonatai. Remélem a következő könyvekben erről bővebben is lehet majd olvasni, mert Jordan nagyon jól kitalálta ezt a részt.
Negatívumként értékelendő, hogy már ebben a könyvben is eléggé meglátszik az író választékos, ámde rendkívül részletező leírása. Olyan dolgokat, amik izgalmasak, sokszor lerendez pár mondatban, viszont látszólag oda nem illő cselekményszálakról oldalakt képes írni. Így fokozottan igaz, hogy a könyv csak úgy lehet teljességgel értékelhető, ha az ember elolvassa a többit is, viszont így nem sok értelme volt előzményekről könyvet írni. Egy ilyen könyv legfőbb ismérve kellene legyen, hogy az ember elolvasás után eldönthesse, érdemes e tovább olvasni vagy sem. Az Új Tavasz azonban nem adja meg nekünk ezt a lehetőséget, ugyanis általánosságban ír és fogalmaz, az egész során az embernek olyan érzése van, mintha egy sokkal bővebb cselekménynek egy fonalát ismernénk meg. Viszont akkor felesleges előzménynek hívni.
Nem lehetett nem észrevenni a hasonlóságot a Fehér Torony és Tolkien Gyűrűk Urájából ismert Minas Tirith között. Ezért a túl egyértelmű hasonlóságért ismét csak pontlevonás jár nálam.
Összességében az ötlet eredeti, a szereplők jól megformáltak, de a cselekmény alig bontakozik ki, valószínűleg majd a későbbi könyvekben egyre jobban és jobban. Jordan stílusa azonban okot és alapot ad a folytatásra, ezért tudom ajánlani!

kecske>!

Kicsit csalódtam.
Az első 300 oldal egy lightos nosztalgia vonat volt, amire felszálltunk és az ablakból néztünk régi, jól ismert karakterekt, óóó nézd, mind egy helyen voltak ~20 éve, óóóó ő is ott van és ekkor még ezt meg azt csinálta. Körítve csupa olyan cselekménnyel és információval amit igazából már a a sorozatban is olvastam. (beavatott lét, próba stb…) Bevallom, untam ezeket a részeket, nem sok újdonságot ismertem meg a világról.
A maradék ~100 oldal cselekménye pedig sűrű volt és kapkodó, bejött egy teljesen jelentéktelen karaktercsapat akik köré konfliktus épült, hogy jó legyen valami történés is Moiraine és Lan összeismerkedése köré, ami szintén megért volna párszáz oldalt, olyan Jordanes lassúsággal, mondjuk a Fehér Toronyban töltött oldalak helyett.
Na igen és Moiraine, kiábrándító volt. Egy rejtélyes, bölcs nőként ismertük meg már a Világ Szemében is, legalább egy Gandalf szintű vezető volt, viszont ebben a könyvben eléggé csitrisen viselkedett több alkalommal, éretlenül. Nem akartam így látni. Nem kellett volna így látni. Megrendítette a karakterről felépített képet.
Sokkal érdekesebb lett volna, ha későbbi keresésekről, vagy nagyobb időugrásokkal operál a könyv, Moiraine és Lan kalandjai címmel például, a közös útjukat mutatja be a Folyóközig. Például, hogy jött rá bizonyos rég elfelejtett, tiltott fonatok használatára. Az még mindig jobban foglalkoztatja az elmémet.
Így kb 2,5 hónappal a nagy eposz befejezése után kicsit lehúzott. Érdekesebbet is tudott volna a Mester!

Swoosh>!
Robert Jordan: Új tavasz

Nagyon jó. Van egy olyan érzésem, hogy kedvencelem majd ezt a sorozatot.

Vác_nembéli_István_fia_istván>!
Robert Jordan: Új tavasz

régóta dicsérik már a sorozatot ,de valahogy nagyon lassan haladtam vele .nem tudom miért pedig nem rossz .
majdnem 2 nappal a befejezés után átgondoltam ,fogom folytatni.
a fő szereplő csaj amilyen szimpatikus volt az elején annyira rühelltem a végére .
a Beholder-es kiadás tele hibával ,helyesírás , furcsa értelmezhetetlen mondatok .
igaz csak olvasó vagyok de hol a szerkesztő aki esetleg észre veszi a hibákat..

Az Idő Kereke sorozat · Összehasonlítás