Führer-nap 62 csillagozás

Robert Harris: Führer-nap Robert Harris: Führer-nap

A ​huszadik század legpesszimistább regényei a „Mi lenne, ha…”, „Mi lett volna, ha…” kérdésre keresték a választ. Orwell 1984 című műve a sztálini totalitárius diktatúra világméretűvé válásának rémképét vetítette elénk. Robert Harris Führer-napja pedig a hitleri birodalom továbbélésének lázálma.
Mi lett volna, ha győz a Harmadik Birodalom? Ha minden megvalósul, amit a könyv szereplői – a valós történelmi figurák – eszelős pillanataikban elképzeltek?
…1964. április 14. Már csak néhány nap van hátra a Führer 75. születésnapjáig. Berlinben, amint a megnyert második világháború után Albert Speer gigantomán tervei alapján építettek újjá, egy öregember hullája hever egy tó partján. Xavier March, a Kripo, a bűnügyi rendőrség nyomozója kezd vizsgálódni. A tényállás világos: öngyilkosság. De amikor kiderül, hogy a halott a náci párt egyik alapító tagja, majd a háborúban lopott felbecsülhetetlen értékű műkincsek kerülnek elő a villájából, March gondolkodóba… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1992

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Híres háborús regények

Magyar Könyvklub, Budapest, 1999
446 oldal · keménytáblás · ISBN: 963548965X · Fordította: Balázs György
Aranyhíd, Budapest, 1993
304 oldal · ISBN: 9637809015 · Fordította: Balázs György

Arthur Nebe · Charlotte "Charlie" Maguire · Lehár Ferenc · Xavier March

Németország · Berlin · Svájc · Zürich

Razor P>!
Robert Harris: Führer-nap

Az alternatív történelmi lehetőségek egyik igen kedvelt témája a II. világháború eltérő befejezése, különösképpen a „mi lett volna ha a náci Németország nyer?” szcenárió. Harris regénye pont ezt veszi alapul: a Harmadik Birodalom 1943-ban „győzött” a Szovjetunióban (valójában a regény jelenében még mindig harcolnak az Uralnál a szovjet partizánokkal és ellenállókkal), térdre kényszerítette Nagy-Britanniát és ezáltal Nyugat-Európát, az Egyesül Államokkal pedig némi kölcsönös farokméregetés után hidegháborús állapotokat vett fel. Berlint Alber Speer tervei alapján építették újjá, a Birodalom élén pedig továbbra is Adolf Hitler, a Führer áll, akinek 75. születésnapjáig alig egy hét van hátra a regény kezdetekor. Ráadásul az amerikai elnök, Kennedy (nem JFK., hanem az apja, Robert) hamarosan találkozni fog a Führerrel, ami a feszült amerikai-német viszonyok enyhülését hozhatja.
Ilyen háttérrel nem sokakat érdekel, amikor egy idős német holttestére bukkannak Berlinben a tóparton, az ügy gyors lezárására törekednek, hisz minden öngyilkosságra vagy balesetre utal. Xavier Marchot, a Kripo nyomozóját viszont más fából faragták, alaposan utánajár az öreg hátterének, akiről hamarosan kiderül, hogy egyike az "ős"náciknak, akik már a Sörpuccs idején Hitler mellett álltak. Hamarosan újabb öngyilkos régi párttag bukkan fel, és Xavier egy amerikai riporternővel kiegészülve hamarosan olyan összeesküvést kezd el felgöngyölíteni, ami az egész Birodalmat megrázhatja.
Ahogy talán a fentiekből látszik, Harris regénye inkább krimi, az alternatív történelem csupán a hátteret szolgáltatja. Nem rágja rögtön az olvasó szájába mi hogyan alakult, hanem szépen a cselekmény során a megfelelő időben csöpögteti el az infókat, pl. amikor főhősünk Svájcba utazik, akkor tér ki a tágabb európai viszonyokra. Maga az alternatív világ nagyrészt megmaradt a realitások talaján, a technika a valódi 60-as évekbelinek feleltethető meg. „Sajnos” a nagy rejtély is megmaradt a realitások talaján – én megmondom őszintén valami nagyobb összeesküvésre számítottam, bár jobban belegondolva adta magát az spoiler témája.
Úgy összességében nem bántam meg az olvasást. Krimit viszonylag ritkán veszek a kezembe, ez a könyv is főként a világa miatt hívta fel magára a figyelmet, de szerintem tisztesen helytállt mindkét témában.

Magyar Könyvklub, Budapest, 1999
446 oldal · keménytáblás · ISBN: 963548965X · Fordította: Balázs György
Robert Harris: Führer-nap

Remekül felépített, összeszedett nyomozó thriller, melyben látogatást tehetünk egy alternatív világ kulisszáiba, annak jellemzőivel, a történelem során is megismert alakjaival, jelképeivel; a ’60-as évek grandiózus Berlinje, mint a Nagy Német metropolisz, be kell vallani, csakugyan monumentális alkotás lehetett volna. De persze, a felszín alatt megbuvó sötét titkokra is rálelünk, a rendfentartó erők és titkosszolgálatok közötti feszült ellentétek is átérezhetőek, mindegy, hogy éppen melyik országban is vagyunk, a helyzet mindenhol ugyanaz. Aki pedig minél mélyebbre ássa magát a titkok sűrűjébe, végül kíméletlenül ráfizethet. Xavier March nyomozása során nem csupán a hazájának, a vezetőinek, de még önmaga privát környezetének is szép lassan felfedezi eleddig rejtett arcát. Bizonyos pontokon még Orwell „1984” -e is beugrott, talán nem véletlenül.
Nem sok választja el Harris regényét a zseniálistól; a jövőben még folytatni fogom a további műveivel is.

Aranyhíd, Budapest, 1993
304 oldal · ISBN: 9637809015 · Fordította: Balázs György
ThePaleEmpress P>!
Robert Harris: Führer-nap

Nagyon izgalmas volt, azt kell mondanom. Bár lassan haladtam vele, ez nem az általam feltételezett unalmassága miatt volt. Persze miután átlendültem egy bizonyos ponton, alig bírtam letenni. Nem számítottam erre a befejezésrespoiler, a függővégre, kicsit sajnálom is, hogy így lett vége. De végül is nem baj, így legalább a képzeletemre lett bízva a folytatás. Ebből inkább elfogadnék egy sorozatot, mint a szerző másik könyvéből.

odivne>!
Robert Harris: Führer-nap

1964-et írunk, s Németország a Führer születésnapjának ünneplésére készül. Vagyis a Német Birodalom legyőzte egész Európát. Virágzik az SS, a Gestapo, gőzerővel folynak a lehallgatások, megfigyelések, Mindenki gyanús, aki csak egy provokatív fejbiccentéssel is az államhatalom ellen van.
Ilyen körülmények között találják meg az első áldozatot. Az öngyilkosságnak álcázott emberölések sorra követik egymást.
A nyomozással megbízott March pedig felfedezi az összefüggéseket. Előbb elveszik tőle az ügyet, majd őt is megpróbálják elhallgattatni. Ami végül sikerül is, csak előbb nyilvánosságot kap a kibontakozó botrány, ami visszanyúlik a 2. világháború kitöréséig.
Alternatív történelem, a „mi lett volna, ha” gondolatát fogalmazta meg Harris.
A regényben leírtak mégsem döbbentettek meg igazán, erre számítottam már az olvasás elkezdésekor.
Minden komolysága ellenére nekem Virág elvtárs szavai jutottak eszembe: az a gyanús, ami nem gyanús…

Qedrák P>!
Robert Harris: Führer-nap

Ilyen történetből jöhetne még több, egy jól kidolgozott „Mi történt volna ha…?” típusú történet. Különös volt végigolvasni úgy, hogy tudatában voltam a halálesetek közötti összefüggésnek, ahogy March ellenfelei is tudatában voltak, éppen csak a főhősnek kellett mindent kitalálnia. A végére azért így is maradt csavar. Viszont az, ahogy a napfényes birodalmi Berlinből egyre alább szállunk a pokol bugyraiba, nagyon nyomasztóvá tette a történetet.

Az viszont picit zavart, hogy az én példányomon a címlapon nem sikerült a szerző keresztnevét eltalálni…

nyolcadikutas>!
Robert Harris: Führer-nap

A mi lett volna ha… tipikus esete. Egy alternatív világ, ami eljöhetett volna. Remek darab, mely végig leköti az embert. Mondhatni, mikor a gyermek saját szülője ellen fordul, az tényleg a világ legalja.
Felhívom mindenki figyelmét, hogy a könyvből remek film készült Rutger Hauer és Natasha Richardson főszereplésével. Érdemes a könyv után előtt, helyett, vagy után megtekinteni.

Roli>!
Robert Harris: Führer-nap

Szerintem ez egy alapmű, nagyon alapos munka, mindenkinek csak ajánlani tudom!
A történet maga egy rettentő izgalmas nyomozás egy roppant érdekes világban.
Bemutat egy képzelt történelmi kort, ahol nem kommunista, hanem fasiszta uralom alakul ki Európában az összes párhuzamos jellemzőjével együtt, egy átlagember, egy középkorú rendőr szemén keresztül, aki emlékszik még a háború előtti időkre, nyitott szemmel jár, és meg meri kérdőjelezni a rendszer tökéletességét.

Ha nem ismerném a történelmet, még el is hittem volna, hogy tényleg így történtek a dolgok. :) Lebilincselő.

negoti P>!
Robert Harris: Führer-nap

Ez egy nagyon jó krimi, ami egy olyan világban játszódik, ahol Hitler 75. születésnapjára készülnek, a Nagynémet Birodalom bekebelezte Európát és ahol minden gigantikus és nagyon náci. Szerintem, pont ilyenné vált volna a világ, ha a németek nyernek.
March nyomozó gyilkossági ügye nem csak egy ügy a sok közül. A kérdés az, hogy a nyomozó gyorsabb és okosabb-e, mint a Gestapo?

tigrisbigris>!
Robert Harris: Führer-nap

Kategóriájában nem rossz ez a könyv. Az alapötlet érdekes, az alternatív történelmi háttér tűrhetően ki van dolgozva. A nyomozás szál átlagos, megvan benne a végén a „kötelező” csavar. Tehát egész jó könyv, ajánlható azoknak akik szeretik az alternatív történelmi regényeket.

azoltan>!
Robert Harris: Führer-nap

…később megfilmesítették, de nem teljesen a könyv szerint készült a film. Ajánlom. *****

SDániel P>!

A rendőrállam olyan ország, amelyet bűnözők kormányoznak.

Kapcsolódó szócikkek: rendőrállam
SDániel P>!

– Mit tegyen az ember – mondta –, ha egész életét bűnözők leleplezésére szánja, és aztán lépésről lépésre rájön, hogy az igazi bűnözők azok, akiknek dolgozik. Mit tegyen az ember, ha mindenki azt mondja neki, nem érdemes idegeskedni, te úgysem tehetsz semmit sem a dologban, különben is régen voltak ezek?
A lány most másképp nézett rá. – Azt hiszem, meg kell tőle háborodni.
– Vagy, ami még rosszabb, épelméjűvé lesz az ember.

SDániel P>!

– A világ olyan, amilyen. Ezt még én is be tudom látni.

Kapcsolódó szócikkek: Charlotte "Charlie" Maguire · világ
Razor P>!

[…] Kortyintott a borából. – Lehet, hogy valami apakomplexusom van. Maga milyen idős?
– Negyvenkettő.
– Pontosan az én érdeklődési köröm. – Rámosolygott poharat karimája felett. – Jobb, ha vigyáz. Nős?
– Elváltam.
– Elvált. Ez ígéretes. Meséljen róla.

242. oldal (Magyar Könyvklub, 1999)

Kapcsolódó szócikkek: Charlotte "Charlie" Maguire · Xavier March
SDániel P>!

– A svájci polgároknak csak három osztálya van – mondta a Kripo szakembere Marchnak. – Amerikai kémek, német kémek, s végül a bankárok, akik megpróbálják megszerezni a pénzüket.

SDániel P>!

– Jó kolbász, jó motor, jó sör – Németország három adománya a világ számára.

Kapcsolódó szócikkek: Németország
SDániel P>!

Az életben az embernek szüksége van egy kis szerencsére.

tigrisbigris>!

Megkóstolták a béke kényelmét, s már nem volt étvágyuk a háborúra.

SDániel P>!

A háború idején a propagandaminisztérium hízelgő becenevet talált a tengeralattjárók legénységének: „szürke farkasok”. Egy bizonyos értelemben jó neve lett volna ez Marchnak, mivel elszánt detektív volt. Ám természeténél fogva nem volt farkas, nem tartott a falkával, s inkább az agyára hagyatkozott, mint az erejére, úgyhogy kollégái inkább „a rókának” nevezték.

Kapcsolódó szócikkek: Xavier March
SDániel P>!

Minden német rendőr elve. Ne bonts fel csomagot, ha nem tudod, mi van benne. Ne tégy fel kérdést, ha nem tudod, mi lesz a válasz.