André ​Kertész – A korai évek 2 csillagozás

Robert Gurbo: André Kertész – A korai évek

„Én ​egy amatőr vagyok, és életem végéig az is kívánok maradni, visszautasítok minden professzionális okoskodást és virtuozítást…” André Kertész, 1930

André Kertész a fényképezés történetének legeredetibb, legnagyobb hatású és legtermékenyebb alkotói közé tartozott. Művészete, amelyben a modern látásmód költői szellemiséggel társult, fényképészek nemzedékeinek szemléletmódjára gyakorolt tartós hatást.

Amikor a 31 éves Kertész Andor 1931-ben Párizsba indult, batyujában e könyvecskében látható fényképei lapultak. Andréként érkezett meg, és olyan művészek körébe csöppent jó időben, ahol rajta kívül nem volt fotográfus. Néhány képe megjelent már Magyarországon az 1920-as évek Érdekes Újságjában. Ezek alapján az „apró semmiségek” fotográfusaként jellemezték őt. Nem rohant riporterként az események után, sokkal inkább „érezve”, mint „látva” kereste a poézist abban, amit fényképezett.

Ez a könyv, amely elsőként vállalkozik kizárólag Kertész korai, Magyarországon… (tovább)

Vince, Budapest, 2005
158 oldal · ISBN: 9639552666 · Fordította: Havas Lujza

lauranne>!
Robert Gurbo: André Kertész – A korai évek

Mostanáig nem tudtam Kertész André dunaharaszti vonatkozású képeiről. A könyvtárunk helytörténeti gyűjteményében találtam rá erre a kis formátumú könyvre. Izgalmas élettörténet, klassz fotók, a művész kötődése a szülővárosomhoz.

Tomas Opitz – Üveges Krisztina (szerk.): Fényképezte Zsigmond Vilmos / Photographed by Vilmos Zsigmond
Robert Capa: Kissé elmosódva
Amy Wills: Stranger Things rajongói kézikönyv
Susan Faludi: Előhívás
Kádár Lynn Katalin (szerk.): Magyarország 1938
Dragon Zoltán: Tennessee Williams Hollywoodba megy, avagy a dráma és film dialógusa
Vasváry Ödön: Magyar Amerika
Hirsch Tibor: Keresztapa story