Görög ​mítoszok 4 csillagozás

Robert Graves: Görög mítoszok Robert Graves: Görög mítoszok

Az antik hagyomány, a régi görög világ színes kaleidoszkópja elevenedik meg Robert Graves több évtizedes kutatómunkájának ezen összefoglalásában. Az olvasó megtalálhatja benne az összes görög mítoszt – a teremtésmítoszokat, az Olümposz sokszor nagyon is emberi isteneinek, istennőinek születését és viselt dolgait, a nagy hősök, Thészeusz, Héraklész csodás kalandjait, Oidipusz szomorú sorsát, az aranygyapjú történetét, a trójai háborút, Odüsszeusz bolyongását –, élvezetes, modern prózába öntve. A mű bőséges irodalmat ajánl a téma iránt érdeklődőknek. Egyúttal közli a tudomány, elsősorban a régészet és az antropológia magyarázatát az egyes mítoszok eredetére és értelmezésére vonatkozóan.

A görög mítoszok és Görög mítoszok – Képes kiadás címmel is megjelent.

Eredeti mű: Robert Graves: The Greek Myths

Eredeti megjelenés éve: 1955

Szukits, Budapest, 2002
420 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639393827 · Fordította: Szíjgyártó László
Szukits, Szeged, 2001
392 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639344109 · Fordította: Szíjgyártó László

Elsie
Robert Graves: Görög mítoszok

Mindig szerettem a görög mitológiát, Trencsényi-Waldapfel művein nőttem szinte föl, és Rick Riordannek szintén nagy szerepe volt abban, hogy ez az érdeklődés később is megmaradt. Vonzottak más kultúrák vallásai, hitvilágai. Gravestől korábban az Én, Claudiust és a Claudius, az istent olvastam, meg belekezdtem az Aranygyapjúba.Utánanéztem a Wikipédián, és csodálkozva láttam, hogy „Robert von Ranke Graves angol költő, regényíró, kritikus, tudós, műfordító. Önmagát költőnek tartotta elsősorban (…) ” Valami ilyesmit vártam volna: „Robert Graves, angol történész, író.” Én a művein keresztül (persze csak a regényeit ismerem) történésznek tartom, elképesztő alapossággal nyúl mindenhez, néhol pedig meg is vádoltam – lehet, hogy alaptalanul – azzal, hogy túl alaposan is, laikus számára túl szárazon. De látszik, hogy megértéssel, ha lehet így megfogalmazni, empátiával foglalkozik más kultúrákkal.