Páncélos-hadviselés ​a keleti fronton, 1943-45 10 csillagozás

Vörös gőzhenger
Robert Forczyk: Páncélos-hadviselés a keleti fronton, 1943-45

1943-ban, ​a Sztálingrádnál elszenvedett katasztrofális vereség után a Wehrmacht páncéloshadseregei elvesztették a kezdeményezést a keleti fronton; a háború menetében fordulat állt be. Az összfegyvernemi harcászat, mely révén a németek 1941-ben és 1942-ben elsöpörték a szovjet csapatokat, veszített hatékonyságából. A keleti fronton ezt követően a páncéloserők vezette támadásokra helyeződött a hangsúly, s mint Robert Forczyk könyvéből megtudhatjuk, a Vörös Hadsereg gépesített alakulatainak erőteljes csapásai sorra zúzták szét a német védelmi vonalakat.

E tudományos igényű munka betekintést enged abba, milyen változások történtek a két legnagyobb gépesített haderőnél a páncélos harcászat és a fegyverzet terén a szovjet dominancia erősödése idején. A szerző német, orosz és angol forrásokra alapozva, a német és a szovjet látásmódot egyaránt érvényre juttatva közöl átfogó ismertetést és elemzést a keleten zajló páncélos-hadviselésről.

A történelem legnagyobb páncélos… (tovább)

Eredeti cím: Tank Warfare on the Eastern Front, 1943–1945 – Red Steamroller

Eredeti megjelenés éve: 2016

A következő kiadói sorozatban jelent meg: 20. századi hadtörténet Hajja & Fiai

Hajja & Fiai, Debrecen, 2022
368 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789637054952 · Fordította: Moczok Péter

Szovjetunió

Robert Forczyk: Páncélos-hadviselés a keleti fronton, 1943-45

Kicsit gyengébbnek éreztem ezt a kötetet, mint az elsőt, és mivel arra 4 csillagot adtam, ezért a 3,5 itt. Kicsit szárazabbnak éreztem, kevesebb elemzés volt az egyes nagyobb hadmozdulatok után, mint az első részben. Továbbra is nagyon alapos, felkészült mű ez, csak valahogy kevésbé csúszott most.
Ami van elemzés benne, az viszont tűpontos. Ahogy más értékelők is kiemelték, és az első résznél nekem is megragadt, az az, hogy lebontja azt a fennálló mítoszt, miszerint a szovjetek csak a mennyiségű fölényük miatt győztek a háborúban. Rendesen kielemzi ezúttal is a szerző, milyen hibákat követtek el a németek (és a szovjetek) a harcok és a harckocsik gyártása, alkalmazása közben. A legjobban azok a részek tetszettek, ahol arról elmélkedik, milyen tévutakra vittek a német harckocsi fejlesztések, hogyan rivalizáltak a tervezők, hogy az ők harckocsijaikat gyártsák inkább.

Robert Forczyk: Páncélos-hadviselés a keleti fronton, 1943-45

Ez a könyv most nekem nagyon bejött! Mostanság nem olvastam túl jó könyveket, ezért is gondoltam, visszatérek a témához, bejött! Jó dolog, hogy kiadták végül a 2. részt, nagyon vártam már az első után. Forczyk nagyon jól ír, elemzéséből (ami tényleg mély elemzés!) világos képet kapunk a két hadviselőfél hadműveleteiről, eredményeiről, ezek kudarcainak, sikereinek okairól. Bemutatja, hol készültek a német és szovjet páncélosok, mik voltak a motivációk, alkalmazásuk, harcászati és hadászati szinten való hasznosságuk, pro és kontra, technikai-személyi dimenziók szintjén. Forczyk elismeri a németek fölényét bizonyos területeken, bizonyos ideig, viszont úgy véli, messze nemcsak a mennyiségi fölényre vezethető vissza a Vörös Hadsereg győzelme; ezt azzal is alátámasztja (túl a haderőnemek egyre magasabb fokú együttműködésén, illetve a szovjet frontparancsnokok hozzáértésén), hogy szerinte a mennyiségi fölény 1941-42-ben is jelen volt, mégsem tudtak mit kezdeni a Wehrmachttal. Kitekint az időben máshol zajló hadműveletekre, illetve kiemelt jelentőséget tulajdonít az amerikai hadtápnak is. Véleménye szerint 1944-45-ben ennek volt köszönhető az igen gyors szovjet előrenyomulás. Elhibázottnak tartja a német harckocsifejlesztés irányát, ellenben a szovjet "futószalag"szerű harckocsi gyártással. Míg a németek bonyolult, nagy tömegű*, benzintemetőket** készítettek, addig a szovjetek mind hadtáp/utánpótlás, harctéri alkalmazás minél egyszerűbb felfogását követték irányadónak. Megjegyzi azt is, hogy szerinte egy 30-35 tonnás, 75 mm-es löveggel rendelkező közepes páncélost kellett volna kifejleszteni a német mérnököknek.
Kiváló könyv, mert az összefüggéseket a részletek függvényében elemzi. A nagy dolgok pedig mindig a részletekben rejlenek.
*a nagy tömeg miatt korlátozott volt a hadműveleti tevékenység (lásd hidak teherbíró kapacitása), helyben javítása sokszor megoldhatatlan volt (nem volt megfelelő mentő, illetve pótalkatrész), illetve a Panther esetében sorozatosan jöttek elő a hibák a meghajtó rendszerrel, motorjával stb
**Alapvető hibának véli Forczyk, hogy nem készült diesel üzemű német harckocsi, hiszen a benzin amúgy is korlátozott mennyiségben volt elérhető, ráadásul a fogyasztás akár a 4x (!) is lehetett, mint a korábbi Panzereknek egy Tigernél.

gergoturcsik>!
Robert Forczyk: Páncélos-hadviselés a keleti fronton, 1943-45

A két kötetet egyben értékelném : Sokáig szemeztem vele a polcomon , megvan már egy ideje az első része , és mivel érkezett a 2. rész ezért rászántam magam , hogy elkezdjem.Hezitálásom oka az volt , hogy inkább a memoárokat és kevésbé száraz könyveket részesítem előnyben , ezért bizonytalan voltam ,hogy tudok-e vele kellőképpen haladni.Szerencsére gyorsan kiderült , hogy szárazságot csak nagyon ritkán , nyomokban tartalmaz a könyv,és nagyon jó stílusban , a leglényegesebb információkat közölve ír a szerző.Az összes nagyobb páncélos megmozdulás mind két részről megemlítésre kerül a kötetekben , szemben állítva a két fél forrásait , képzettségi szintjeit , vezetőit és háttérdöntéseit , kifejezetten tárgyilagos és izgalmas formában. Külön kielemzi a szemben álló páncélos típusok technikai gyengeségeit és erősségeit is.A Panther például , ami véleményem szerint talán a legszebb / legjobb páncélos volt a háborúban , rengeteg gyerekbetegségtől szenvedett , és nagy része nem is harcokban hanem közlekedés közben pusztult el.. Néhol még személyes beszámolókat is tartalmaz. Számomra sok újdonsággal szolgált a két kötet , kicsit eloszlatta bennem a „csak a túlerő miatt győztek az oroszok” gondolatot amit memoárok alapján sokszor éreztem. Azért a kölcsönbérleti szerződésnek nyilván sokat köszönhettek az oroszok , de a németek gyakorlatilag saját magukat győzték le a benzintemető , konstrukcióhibás páncélosaikkal is.Mindenkinek ajánlom , remek könyv egy remek szerzőtől !

Gábor_Tarr>!
Robert Forczyk: Páncélos-hadviselés a keleti fronton, 1943-45

A kötet kivitele megegyezik a kiadó többi könyvének formátumával és kiviteli minőségével. Kis alakú, 370 oldalas, keménytáblás könyv, amely 27 képet is tartalmaz. A könyv három nagyobb fejezetből és függelékekből áll. A nagyobb fejezetek 4-20 oldalas alfejezetekre oszlanak, amelyek jellemzően az első fejezetben egy-egy kérdéskört, a második-harmadik fejezetben, pedig egy-egy hadműveletet ismertet. A könyvet egy rövid összegzés, függelék, jegyzetek, bibliográfia és név-, és helymutató zárja. Az első rész, bő 50 oldalon egyfajta elemzést és hátteret ad, amelyben a szerző felvázolja a két félpáncéloscsapatainak helyzetét 1943-ban. A második az 1943-as, míg a harmadik az 1944-es hadműveleteket elemzi. Ugyan a könyv címében szerepel az 1945-ös esztendő is, de a részletes ismertetők 1944 nyarán lezajló Bagratyion hadművelettel lezárulnak, az az utáni események inkább csak nagy vonalakban vannak felvázolva leginkább csak említés szintjén. Így a Hazánkban zajló harccselekmények is. A könyv végén a függelék a két fél hadrendjeit, páncélos állományának mennyiségi változásait, termelési adatait és a részvevő páncélosok műszaki adatait tartalmazza.

A szerző a hadműveletek részletes ismertetését számos alkalommal fűszerezi apró részletek leírásával, amivel a nehéz szakszöveget viszonylag olvasmányossá teszi. Gondolok itt visszaemlékezésekre, vagy olyan technikai részletek ismertetésére, ami megvilágítja előttünk, hogy milyen műszaki problémákkal küzdöttek egyes páncélosok, vagy milyen döntések hátráltatták azok gyártását. Lehet, hogy ha belemegyünk a részletekbe, akkor vannak benn szakmai hibák, de szerintem a könyv sokkal inkább egy folyamot ír le, ami segít megértetni, hogy az események miért történtek úgy, ahogy. Ugyan a könyv a páncélos hadviselésről szól, és természetesen azok hadműveleteit ismerteti, de azokat összefüggéseiben láttatja. Ugyan részletes számadatokat közöl a bevethető páncélosok számáról és azok veszteségeiről, de nem ragad le csak azoknál, ami sokkal jobban árnyalja a képet. Ugyan nagyon egyszerű lenne ha csak a két fél páncélos veszteség adataival foglalkozna, de mint azt kifejti, az hamis képet ad és egy olyan tévútra vezet, amely nem segít megérteni a keleti-front történéseit. Miről is van szó. Forczyk jellemző módon a páncélos számadatok mellett, majd minden alkalommal ír a bevethetőségről, a gyalogsági és tüzérségi támogatás mértékéről, a hadtápról és a műszaki támogatottságról, így egy sokkal árnyaltabb kép alakulhat ki bennünk. Én nem tudom megítélni, hogy mennyire pontos, bár vannak összehasonlító olvasmányélményeim.

Természetesen vannak benne tévedések, amelyek még nekem is feltűntek. Gondolok itt olyanra, hogy a befejező részben olyat ír, hogy Magyarországra 1944-ben az 1. és 4. Ukrán Front csapatai támadtak, míg a 2. és 3. délre, Bulgáriába és Jugoszláviába nyomult be. Ugye mi tudjuk, hogy ez nem teljesen van így, hiszen az elsőnek semmi köze nem volt hozzánk és a 2. sem ment le Bulgáriába és Jugoszláviába, de ezek olyan részlet tévedések amelyek nem befolyásolják a hadműveletek nagy egészének ismertetését. Jellemző, hogy ez is a már, a nagy vonalakban ismertető lezáró részben jelenik meg. Mellesleg van a könyvnek magyar vonatkozású fejezete, amely a magyar 2. hadsereg elleni hadműveleteket írja le. Mint ilyen érdekes, hiszen egy kívülálló szemszögéből ismerhetjük meg az események egy változatát.

Szerintem a könyvnek számos erénye mellett két gyenge pontja van. Az egyik a térképek hiánya. Ugyan vannak benne, de ha nagyon meggondolom a különböző hadműveletek ismertetése közül, csak jó ha negyede rendelkezik ilyennel, azok is jórészt sematikusak. A másik a függelék, amin látszik, hogy a kiadó összecsapta. Több alfejezet címét is elírták, ami a laikus, nem gondolkodó olvasót megzavarhatja. Ilyen rögtön az első, amely címében az 1941 júniusi hadrendeket ismerteti. Felmerülhet a kérdés, hogy miért is, de ha jól megnézzük ez az 1943-as, ugyanez az 5. függelék, amely címében az 1943-ban legyártott páncélosmennyiséget ismerteti, de valójában az 1944-est. Egyébként nem először találkozok ezzel a jelenséggel, hogy egy könyv végét, a kiadási határidő miatt összecsapják és nem ellenőrzik kellő képen, amivel számos hibát visznek be. Ilyet érzek az Ukrán Frontoknál is. Hiszen korábban vannak szerkesztői megjegyzések, ami itt viszont elmaradt.

Összességében nekem a könyv tetszett és csak ajánlani tudom. Mint azt az első kötet ismertetésekor írtam a szerző a szovjetekkel szemben némileg megengedőbb, mint a németekkel, de ezt lehet akár úgy is tekinteni, hogy mindenkit a saját képességeihez mér, bár persze lehet persze egy enyhe részrehajlásnak is tekinteni. Részletes, ugyanakkor viszonylag olvasmányos és segít árnyalni és megértetni velünk, hogy a keleti-fronton a szovjetek a hatalmas veszteségeik mellett miért tudtak győzni, és a németeknek ha nem is fogyott el, de hogyan apadt a katonai képzettségből adódó fölényük. Azoknak akiket érdekel a keleti-front hadieseményei mindenképpen érdemes elolvasniuk.

Anton_Gorogyeckij P>!

Ami azt illeti, a szovjet hadműveleti tervezést a Sztálingrád utáni elbizakodottság és a már-már franciás „majd csak boldogulunk valahogy” hozzáállás vezérelte, emellett a lehetséges német válaszlépéseket sem vették számításba. Az efféle tervezés, mely figyelmen kívül hagyja a terep- és időjárási viszonyokat, a hadtápbiztosítás lehetőségeit és az ellenség reakcióját, szinte megágyaz a katasztrófának.

Kapcsolódó szócikkek: Szovjetunió · Vörös Hadsereg
Anton_Gorogyeckij P>!

A „tartalékos tiszt” kifejezés sietősen kiképzett, felkészületlen tisztre utal, aki nem túlzottan alkalmas harctéri vezetésre, ám a német háborús tartalékos tisztek egyáltalán nem emlékeztettek a mai „gyorstalpalókon” végzett kollégáikra. Ellenkezőleg, többségük mögött már harctéri szolgálat állt, sokszor harckocsizóként, igaz, egy részük más fegyvernemtől érkezett. Közéjük tartozott Otto Carius húszéves tartalékos (d. R.) hadnagy is, aki a Barbarossa-hadművelet első heteiben töltőkezelőként szolgált, majd 1941 augusztusában altisztté léptették elő, 1942-ben pedig tiszti előléptetést kapott. Amikor 1943 januárjában szakaszparancsnokként az 502. nehézpáncélos-osztályhoz vezényelték, már veterán harckocsizónak számított, és később bizonyította is rátermettségét a harcmezőn.

Kapcsolódó szócikkek: Barbarossa-hadművelet · tank
Anton_Gorogyeckij P>!

Meglepő módon az intelligens, tanulékony Ribalko a háború első két évében nem kapott hadsereget, 1941-42-ben oktatóként szolgált a kazanyi páncélosképző iskolában. Más szovjet parancsnokokkal ellentétben Ribalko nagyon gyakorlatias volt, maga is megtanult T-34-est vezetni, és sok időt töltött a frontszolgálatos harckocsizók körében.

Kapcsolódó szócikkek: tank
Anton_Gorogyeckij P>!

1943 elején még úgy volt, hogy megkezdik a Pz. V-ös Pantherek sorozatgyártását, az összes páncéloshadosztály egyik osztályát mielőbb ezekkel a páncélosokkal szerették volna felszerelni. A korábbi típusokhoz képest a Pz. V-ös sokkal jobb lövegrendszerrel volt ellátva, de csak névleg számított közepes harckocsinak, a 44 tonnás monstrum túl nehéznek bizonyult, hogy átkeljen a meglévő hadihidakon. A Panther ráadásul üzemanyag-temető lett, 100 km-en kétszer annyit fogyasztott, mint a Pz. III-as, és az 54 tonnás Tigerhez hasonlóan nehéz volt elvontatni a harctérről.

Kapcsolódó szócikkek: 1943 · tank
Hanging_Moss_9102>!

Guderian szorosan együttműködött Speerrel a harckocsiipar kibocsátásának növelésében, és mindketten felismerték, hogy Németország egyféleképpen csökkentheti a szovjet harckocsigyártással szembeni hátrányát: ha egy-két jól bevált konstrukcióra összpontosít.

Anton_Gorogyeckij P>!

A háború után szovjet történészek legendákat szőttek a Ponyri és Olhovatyka térségében lezajlott négynapos páncélosütközet köré, ahol állításuk szerint több száz német páncélos semmisült meg, ám ezeket többnyire a szovjetek frusztrációjának leplezésére fabrikálták.

Anton_Gorogyeckij P>!

A T-34-eseken érkezett lövészek az állomáson vasúti pőrekocsikra bukkantak, rajtuk tíz vadonatúj Tiger páncélossal, melyeket a Großdeutschlandnak szántak. Egy másik szerelvény sebesült német katonákkal volt tele, akiket a győzedelmes szovjet „deszantnyikok” minden teketória nélkül gránátokkal és kézi lőfegyverekkel kivégeztek.

Hanging_Moss_9102>!

A szovjet túlerőre az új nehézpáncélosokat, például a fejlesztés alatt álló 68 tonnás „Königstiger” Tiger II-est szánták válaszul, nem próbáltak korszerűbb közepespáncélost építeni. A Wehrmacht Kurszk után lényegében már nem akart több vagy jobb 30 tonnás páncélost előállítani, abban a hitben ringatták magukat, hogy csekélyebb mennyiségű szupernehéz páncélossal még változtathatnak a veszni látszó háború menetén.

Hanging_Moss_9102>!

A rugalmatlanság azonban a Zitadelle kudarcához vezetett, mivel a német parancsnokok a mozgékonyság helyett a nyers erőt részesítették előnyben.

Hanging_Moss_9102>!

Mindent figyelembe véve a hangsúlyeltolódás az erősebb páncélzatú, nagyobb tűzerejű páncélosok, mint a Panther és a Tiger felé azzal járt, hogy a mozgó hadviselés korábbi formája lehetetlenné vált. Ezek a páncélosok nem tudtak terepen naponta akár 100 km-t megtenni, és a manőverezés helyett inkább a sokkhatásra kellett építeniük.