Befejezetlen ​élet 7 csillagozás

John F. Kennedy 1917–1963
Robert Dallek: Befejezetlen élet

A ​történet egészen Írországig a Kennedy dinasztia születéséig, JFK gyermekkoráig nyúlik vissza. John bátyja, Joe árnyékában nőtt fel, és egészen a második világháborúig nem találta helyét a világban. Joe halála alapvetően megváltoztatta Johnnak a családban és a politikában elfoglalt helyét, és komoly egészségügyi problémái ellenére is mesterkedések révén sikerült kijutnia a frontra. Megismerhetjük Kennedy első politikai kampányainak izgalmas történetét, majd azt a változást, amely során a félszeg szónokból ellenállhatatlan és kiváló politikus lett, aki bejutott a Fehér Házba. Első ízben olvashatunk arról, hogy hogyan és miért Bobby Kennedy kapta meg az igazságügy-miniszteri posztot, miért választotta JFK Lyndon Johnsont alelnökének. Dallek Kennedyt olyan emberként ábrázolja, aki uralni tudta saját korát, aki képes volt arra, hogy nem sokkal hivatalba lépése után titokban hadba szálljon saját tábornokai ellen, mert azok kiálltak amellett, hogy Amerika elsőként vesse be atombombáit… (tovább)

Eredeti cím: An Unfinished Life

Eredeti megjelenés éve: 2003

GABO, Budapest, 2004
912 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639526185 · Fordította: Barna Judit, Magyarics Tamás

John Fitzgerald Kennedy · Jacqueline Kennedy Onassis (Jackie) · Nyikita Szergejevics Hruscsov · Richard Nixon · Lyndon B. Johnson

Amerikai Egyesült Államok · Moszkva · Oroszország · Vietnam · Fehér Ház (USA)

Robert Dallek: Befejezetlen élet

Robert Dallek: Befejezetlen élet John F. Kennedy 1917–1963

Egy újabb könyv Kennedy elnök életéről.
Ahogy a szerző is írja az Előszóban: „Miért éppen még egy Kennedy-életrajz?” Már annyi könyv jelent meg, annyi módon elemezték az életét, politikáját, hogy azt hihetnénk nincs több könyve szükség. Én úgy vélem, hogy van. És én nagyon-nagyon örülök, hogy újabb és újabb könyveket olvashatok róla, mert mindegyikben van valami más, valami eddig sosem hallott információ. Ebben a könyvben rengeteg ilyen volt. Aki szeretné beleásni magát a Kennedy történetbe, az ezt a könyvet semmiképp se hagyja ki.

A könyv Kennedy gyerekkorától göngyölíti fel az elnök életét, egészen az utolsó pillanatokig. A gyerekkorról mesélve megismerhetjük szüleit, testvéreit, sőt a nagyszüleit is. Azt is, hogy miért, és hogyan kerültek Amerikába, hogyan kezdtek el dolgozni, hogyan keveredtek a politikába, és miért volt annyira fontos, hogy a Kennedy gyerekek is kövessék ezt az utat. Rengeteget mesél a család dinamikájáról, Jack testvéreivel való kapcsolatáról, az anyja (Rose) vallásosságáról. Megtudjuk milyen volt az iskolában, milyenek voltak a tanulmányi eredményei, és hihetetlenül mély rálátásunk nyílik arra, hogy hogy is alakult ki a gyerekekben a versenyszellem, az hogy állandóan győzni akartak, mindig mindenben.
Alaposan leírja az összes betegséget, amit folyamatosan titkoltak a nyilvánosság előtt, és igazából most sem hiszem, hogy mindenki tudná mennyi minden súlytotta az elnököt, már gyerekkorában is.
Próbál magyarázatot keresni a nőcsábászatra, hogy miért falta ennyire a nőket már ifjú korában.
Részletesen elemzi, hogy bátyja halála után hogy került politikai pályára, milyen nyomásnak volt kitéve és még sorolhatnám.
Elemzi a képviselői munkát, a szenátusbeli munkát, az elnökjelölést és az elnökké válás minden pillanatát. És amikor azt mondom, hogy minden pillanatát, akkor tényleg úgy értem. Szinte minden hónapot kiemel és elemez, rengeteg gondolatot, interjút, mondatokat, érzéseket.
Az elnökké válásnál nagyok sok új információt tudtam meg, hogy kit és miért ültetett bizonyos pozíciókba, hogy miért Lyndon B. Johnson lett az alelnök, amikor igazából nem is szerette.
Az elnöksége éveit is roppantul részletesen elemzi, olyan ügyeket is, amikről mi keveset tudunk, például Latin-Amerika helyzete, vagy Laosz.
Vagy amikről azt hisszük, hogy rengeteget tudunk: A hidegháború, Hruscsov, rakétaválság, Disznó-öböl, Vietnám, belpolitikai harcok, rasszizmus, polgárháború, oktatás, adóintézkedések.

Gyakorlatilag az egész könyv egy hihetetlenül alapos, részletes, minden fontos pillanatba belemenő, politikai lenyomat.
És közben megismerhetjük az embert, aki a döntések mögött áll.

És. Sok könyvhöz képest itt úgy éreztem, hogy nem ideologizál annyira, mint az összes többi. Elmondja, hogy valójában beteg volt, nőcsábász, Jackie szenvedett mellette, az összes döntése politikai megfontolásból származott. Elmondja, hogy valójában nem tudott véghezvinni akkora döntéseket, amiket akart, mert nem volt meg a kellő támogatás hozzá.

Sokszor viszont úgy éreztem, hogy túl sok az információ. Mint egy történelemkönyv. Sokkal könnyebben olvasható lett volna, ha jobban van tagolva, alfejezetekre bontva.

Összességében csodálatos könyv, mindenkinek ajánlom.

Judit_56 P>!

Az emberiség véget kell hogy vessen a háborúnak – vagy a háború fog véget vetni az emberiségnek […]

Tizenkettedik fejezet - A válságmenedzser - 490. oldal

Kapcsolódó szócikkek: háború
Judit_56 P>!

Amikor otthon maradt, leginkább olvasás közben egy székben elnyúlva lehetett rátalálni. Egy riporter jegyezte meg róla: „Kennedy sohasem ül a széken. Ő letáborozik rajta.”

Ötödik fejezet - A képviselő - 177. oldal

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
Judit_56 P>!

[…] mindegy, mekkora a hazugság: csak elégszer kell ismételgetni, és a tömegek igazságnak tekintik majd.

Ötödik fejezet - A képviselő - 185. oldal

Kapcsolódó szócikkek: hazugság
Judit_56 P>!

A pénz a politika anyateje.

Negyedik fejezet - A politikusi pálya kezdetei - 155. oldal

Kapcsolódó szócikkek: pénz · politika
Judit_56 P>!

Jack számos kortársa és életrajzírója arra a következtetésre jutott, hogy neurotikus nőcsábász volt, aki valamely tudat alatti szükségletét elégítette ki a véget nem érő hódításokkal.

Ötödik fejezet - A képviselő - 178. oldal

Judit_56 P>!

1952-es kampányának megalapozásakor Jack választhatta volna, hogy olyan, elsősorban amerikai problémákkal foglalkozik, mint az oktatás, a veteránok lakáshoz juttatása, a munkanélküliség, a szakszervezeti jogok, a bérleti ügyek felügyelete, a közegészségügy és az egészségbiztosítás, az állami kiadások csökkentése és az adócsökkentés – amelyekkel többször foglalkozott a Képviselőházban töltött első két ciklusa alatt. Ő azonban úgy látta, hogy ezek a témák nem tudnak az emberekből olyan szenvedélyes reakciót kiváltani, mint amilyet ő szeretett volna elérni egy egész államra kiterjedő küzdelemben. Szerinte az volt a kulcs, hogy a széles körű figyelmet a külpolitikára, különösen pedig a kommunistaellenességre kell terelnie.

Ötödik fejezet - A képviselő - 184. oldal

Judit_56 P>!

1947 januárjában az amerikaiak 72 százaléka nem hitt abban, hogy Oroszország őszintén békét akarna. Ugyanebben az évben hasonlóan nagy százalékuk véleménye szerint Moszkva az egész világot uralni akarta.

Ötödik fejezet - A képviselő - 186. oldal

Kapcsolódó szócikkek: kommunizmus · Moszkva · Oroszország
Judit_56 P>!

Egy magasabb hivatalra vágyó fiatal szenátor számára azonban nélkülözhetetlen volt egy feleség.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy kizárólag a politikai célszerűség vezette a házassághoz; valóban beleszeretett Jackie-be.

Hatodik fejezet - A szenátor - 222. oldal

Judit_56 P>!

Jackie azzal magyarázta Jack viselkedését, hogy, mint mondta: „Nem hiszem, hogy létezik olyan férfi, aki hűséges lenne a feleségéhez. A férfiakban olyannyira ott van a jó és a rossz is.”

Hatodik fejezet - A szenátor - 225. oldal

Judit_56 P>!

1958-ban, amikor Ted öccse házasodott, véletlenül felvették magnóra, amint Ted fülébe súgja, hogy „a házasság nem jelenti azt, hogy hűségesnek kell lenned a feleségedhez.”

Hatodik fejezet - A szenátor - 225. oldal

Kapcsolódó szócikkek: 1958 · házasság · hűség · John Fitzgerald Kennedy