Tiszta ​kód 13 csillagozás

Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve
Robert C. Martin: Tiszta kód Robert C. Martin: Tiszta kód

A ​rossz kód is működhet, de ha a kód nem tiszta, az térdre kényszerítheti a fejlesztőket. Évente számtalan óra és jelentős erőforrások vesznek kárba a rosszul megírt kódok miatt. Ennek azonban nem feltétlenül kell így lennie.

Az elismert szoftverszakértő, Robert C. Martin egy forradalmi módszert mutat be a Tiszta kód – Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve című kötetében. Martin és kollégái az Object Mentor cégnél összefogtak, hogy az agilis programfejlesztés legjobb „menet közbeni” kód-kitisztítási eljárásait egy olyan könyvben gyűjtsék össze, amely felruház minket mindazokkal a szakmai erényekkel, amelyek révén jobb programozóvá válhatunk – de csak akkor, ha mi is teszünk érte.

Miféle munkát fogunk végezni? Nos, kódot fogunk olvasni – rengeteg kódot. És el kell gondolkodnunk rajta, hogy mi az, ami jó a kódban, és mi az, ami rossz. Ami pedig ennél is fontosabb: át kell értékelnünk mindazt, amit a szakmáról tudunk, és a szakma iránt érzett… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2008

Kiskapu, Budapest, 2010
466 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639637696 · Fordította: Gilicze Bálint, Rézműves László

vince>!

Robert C. Martin: Tiszta kód Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve

Kár, hogy csak és kizárólag Java nyelven megvalósított példák vannak. Emiatt pl. a Párhuzamossággal foglalkozó 13. fejezet számomra – PHP fejlesztőként – érdektelen volt. A kifejezett Java5 tanácsok Java ismeret nélkül sokszor zavarosak.

Ugyanakkor, ha sikerül a kifejezett Java specifikus tanácsokat lefejteni, akkor rendkívül hasznos tanácsokat ad a mindennapi kódoláshoz. Szinte minden fejezet elmondja, hogy egy kódot nem csak magunknak írunk. Hanem a fejlesztő csapat többi tagjának és a jövőbeli csapattagoknak.

Az általunk írt kód árulkodik arról mennyire figyelünk oda a részletekre, mennyire figyelünk másokra, mennyire magunkra. Igényes emberek igényes kódokat állítanak elő, amiben hatékony a hibák felderítése és javítása. És nem csak az eredeti kódot előállító fejlesztő számára

horvathm>!

Robert C. Martin: Tiszta kód Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve

Sajnos az olvashatóságot eléggé rontja a fordításnak az elavultsága. Többnyire le vannak fordítva azok a szavak, amiket egymás között (feltételezem manapság) már egyértelműen nem szoktunk. Egy újrafordítás jó lenne és örülnék ha lenne is belőle vásárolható példány. Annyira nem rossz egyébként, hogy csak eredeti nyelven szabadna olvasni, de azért megfontolnám.

Lencse>!

Robert C. Martin: Tiszta kód Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve

Nagyon hasznos könyv, jó szemléletet ad a fejlesztéshez, még ha nem is kell ha-törik-ha-szakad módon ragaszkodni a benne leírtakhoz.

Kifejezetten tetszik az a szenvedély, ahogy a programozásról és az áttekinthető kódhoz való elkötelezettségéről ír, és bűzlő trágyakupacot, meg penészes zugokat emleget a rossz kóddal kapcsolatban. :D

cheoppy>!

Robert C. Martin: Tiszta kód Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve

Programozóknak nagyon ajánlott mű, ha mindenki követné a tanácsait, akkor kevesebb feszültséget eredményezne mások kódjait olvasni. :) Ugyan az egész könyv Java példákat hoz, de a szemlélet gond nélkül átvihető pl. php, python vagy fortran kódokra is, mert a kód érthetősége és koherenciája nyelvfüggetlen dolog.
A fordítás viszont nem túl jó, néhol csak úgy értettem meg a mondanivalóját, hogy visszafordítottam angolra, mert szerintem túlságosan erőlteti a szaknyelv magyarítását.

Doge>!

Robert C. Martin: Tiszta kód Az agilis szoftverfejlesztés kézikönyve

Egy egyszerű de még is hasznos könyv, amit minden programozónak illene elolvasnia.
Mint leendő programozó ez a könyv egy nagyon jó alapot szolgáltat, hogyhogy legyen valaki jó szakember. Igaz, a tanulmányaimhoz kellett elolvasnom, és vitatkoznék a tanárommal, mert szerintem ezt 2-3 év tapasztalat alatt nem lehet teljesen megérteni, még is érdekes és hasznos könyvnek találtam. Egyben az első könyv is amit a témában olvastam, mert eddig, mint a mostani programozók nagy része az internetről és videókból tanultuk a mesterséget, nem könyvekből, de szerintem nem fog ártani, ha elolvasok még egy pár könyvet „Bob bácsitól”.
Még megjegyeznék annyit, hogy sajnos helyenként elég nyersre sikerült a fordítás, de szerintem így is teljesen értékelhető.