Karajan 3 csillagozás

Megjegyzések egy karrierhez
Robert C. Bachmann: Karajan

A ​XX. század egyik legnagyobb karmesterért, az 1989-ben elhunyt Herbert von Karajant a magyar televízió közönsége is láthatta még, amint néhány évvel ezelőtt az ünnepi újévi hangversenyen esendően és szánandóan, nagy nehezen felküzdötte magát a dirigensi pulpitusra. S tanúja lehetett annak is, amikor ez a megrokkant, beteg öregember karját vezénylésre emelve mintegy varázsütésre megszűnt öregnek, betegnek és elesettnek lenni – ő lett a zene királya, a csodálatos varázsló, aki utolérhetetlenül édes és lágy hangokat bűvölt elő a bécsi zenekarból. Monográfusa, Robert C. Bachmann azonban nemcsak a nagy varázslóról, a csodálatos zenei tehetségről ír könyvében, sőt elsősorban nem erről.Hiszen Karajan zenei zsenijéről bárki meggyőződhet ma már a lemezek, videokazetták segítségével. Bachmann inkább jegy karrier természetrajzát írta meg, azt, hogy miként kell a tehetségnek rámenősséggel, olykor gátlástalansággal párosulnia ahhoz, hogy manipulált és manipulálható világunkban valaki úgy… (tovább)

>!
Európa, Budapest, 1990
502 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630750880 · Fordította: R. Szilágyi Éva

Várólistára tette 3

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

bagatell>!
Robert C. Bachmann: Karajan

Robert C. Bachmann: Karajan Megjegyzések egy karrierhez

Igazi karaktergyilkos, sanda szándékú lejárató könyv, nem is olvastam végig. Mivel a szerző nem tudott felnőni Karajanhoz nevetséges állításokba bonyolódik……Karajan „menekült” a zenéhez, azért állt pódiumra, hogy magasabb legyen….nem volt teremtő, csak reprodukáló, ráadásul karrierista művész……szólistaként tetten érhető lenne a hibázása, ezért választotta a karmesterséget, mert a kavillálásnak nem marad nyoma…..védekezés és rejtőzködés minden síkon……és sorjázhatna tovább az épületes megállapításai a szerzőnek….

Mindez persze abból ered, hogy Karaján feltörhetetlen dió, tehát nem hajlandó kvaterkázni belső életéről és fecsegni a zenéről. Megfogadta az evangéliumi tanácsot, hogy disznók elé ne szórjon gyöngyöket…

A polgári lakosságot foszforral behintő, Drezda terrorbombázását elrendelő europééérekről egy szava sincs a szerzőnek, viszont félmillió áldozat azért van, és nem tudja, hogy Karajan vajon szanitéckedett-é akkor, hogy kitörjön kapcsolatteremtésre való képtelenségének elszigeteltségéből……

Ennél még jobb volt, mikor nem érdekelte a mestert, hogy Rubinstein haragszik-é rá, vagy sem. Már miért érdekelte volna egy túlértékelt klimpirista nyafogása?

Az az igazi hasfájása Bachmannak, hogy Karaján működésének egy része a szocializmus társadalmi kisérletének nemzeti jellegű idejére esik. Nem hallottam, hogy valaki is felrótta volna Picassónak komonista tagkönyvét.

Bachmann szerencsétlenségére Karaján akkora megkerülhetetlen mester, mint Leni Riefenstahl a filmművészetben…. nem lehet őket kihazudni a világból,…..tehát kenjük be őket sárral….szerzőnk ezen is ügyködött inkább nagyobb szorgalommal, mintsem tehetséggel.

Bachmann kavillálása mellett zeneszerzőként is próbálkozott, de ki hallgatja? Jobban tette volna, ha ezt a könyvet sem írja meg.


Hasonló könyvek címkék alapján

Tóth Júlia Éva: Borikönyv
Bérczes László – Cseh Tamás: Cseh Tamás
Kiss László – Bérczesi Róbert: Én meg az ének
Kang Myeongseok: Beyond The Story: A BTS tízéves története
Joonas Sildre: Két hang között
Nikki Sixx – Ian Gittins: A heroin-naplók
Seán O'Hagan: Freddie Mercury
Presser Gábor: Presser könyve
Sándor Erzsi: Szegény anyám, ha látnám
Bókay János: Bohémek és pillangók