22. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján
49. legjobb gyermekkönyv iskolásoknak könyv a molyok értékelése alapján

Matilda 169 csillagozás

Roald Dahl: Matilda Roald Dahl: Matilda Roald Dahl: Matilda Roald Dahl: Matilda

Matilda ​különleges lány, de a szülei sajnos komplett idióták.

Az apja szélhámos, az anyja meg sötét, mint egy belső zseb. Ki nem állhatják a lányukat, azt szeretnék, ha többet tévézne, és kevesebbet olvasna. Czukor kisasszony, a tündéri tanárnő viszont hamar rájön, hogy Matilda zseni. Az iskola rettegett igazgatónője azonban mindkettőjük életét megkeseríti… Még szerencse, hogy Matilda elképesztő trükköket tartogat a tarsolyában, és nem fél megmutatni a szörnyű felnőtteknek, hogy vele jobb nem ujjat húzni!

A Matilda a Kolibri Kiadó Roald Dahl-életműsorozatának második darabja, amelyet új fordításban, Totth Benedek tolmácsolásában olvashatunk.

„Dorong kisasszony a tanári asztal mögött ült, és rémülten, megbűvölve meredt a pohárban vonagló gőtére. Matilda szintén a pohárra szegezte a tekintetét. És akkor lassan, nagyon lassan, valami roppant különös, egészen szokatlan érzés kerítette hatalmába. A szeme viselkedett a legfurcsábban. Mintha elektromossággal… (tovább)

Matilda három csodája címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1988

Tagok ajánlása: 11 éves kortól

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Roald Dahl-életműsorozat Kolibri · POKET zsebkönyvek POKET Publishing, Sztalker csoport

Kossuth / Mojzer, Budapest, 2020
ISBN: 9789635440269 · Felolvasta: Szinetár Dóra
POKET Publishing, Budapest, 2020
242 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158159319 · Fordította: Totth Benedek · Illusztrálta: Quentin Blake
Kolibri, Budapest, 2016
304 oldal · ISBN: 9789634370116 · Fordította: Totth Benedek · Illusztrálta: Quentin Blake

Beléndek Matilda · Ordass Miranda igazgatónő

Roald Dahl: Matilda

Roald Dahl-lal szemben meglehetősen elfogult vagyok, kedvenc íróim közé sorolom. A Matilda egy ifjúsági regény, de felnőtt szemmel olvasva színtiszta irónia. Ahogy az író mindent eltúloz, nemtörődöm, buta szülők, ijesztő, félelmetesen gonosz igazgatónő, Matilda sanyarú sorsa, majd Édess kisasszony története. Amikor azt hittem, hogy szegény Matildának elég baj az, hogy a szülei nem törődnek vele, nem szeretik, akkor még jött az igazgatónő, Ordass kisasszony is. Egyre rosszabb és rosszabb volt szerencsétlen Matildának, és a könyvbeli gyerekeknek is. Olyan érzésem volt, mintha Roald Dahl tükröt tartana elénk, felnőttek elé, hogy nézzünk bele, ne legyünk ilyen felnőttek soha, őrizzük meg gyermeki énünket örökké magunkban.

Bővebben:http://konyvutca.blogspot.nl/2016/02/roald-dahl-matilda.html

És egy újraolvasás utáni értékelés 7 hónap után:

KönyvParfé P>!
Roald Dahl: Matilda

Szeretem Roald Dahl humorát, amely ebben a könyvben is jól működik. Kicsit morbid, néhol egészen sajátságos, mégis rengeteg vicces szituációt teremt a történeteiben. Nem hiszem, hogy a rajongásommal egyedül vagyok, hiszen világszerte népszerű és könyveit még mindig szívesen olvassák a gyerekek (is). Szeptember 13-át számos országban „Roald Dahl Nap”-ként ünneplik, de arra biztatlak, hogy ne csak ekkor vegyél tőle könyvet a kezedbe. Dahl mindig, mindenkinek jó választás!
Bővebben: http://konyvparfe.blog.hu/2016/09/15/roald_dahl_matilda

Szöszmösz_Gorkie>!
Roald Dahl: Matilda

Nagyon szeretem a filmet a mai napig. Sokszor megnéztem már és még biztosan fogom is. :)

Meglepődtem, amikor megtudtam, hogy könyv is van, ráadásul, Roald Dahl a szerzője, aki már levett a lábamról a Charlie és a csokigyár c. regényével. Dahl előszeretettel mutatja be a valóságot úgy, hogy jól is szórakozz a történetein. Veheted egy humoros és kedves történetnek, vagy a sorok között olvasva, elgondolkodtatónak, tanulságosnak. Eltúlozza a karaktereit, ezzel pedig szórakoztatóak ugyan, de figyelemfelkeltőek is.

Matilda egy aranyos kislány, aki hamar megtanulja, hogy a szüleire nem számíthat. Rövidesen kiderül, hogy sokkal okosabb, mint az átlag, elképesztően gyorsan tanul, rengeteget olvas, majd napvilágot lát a különleges képessége is, de ettől függetlenül, szerény és jólelkű marad.

Nagyon jól esett elolvasni Matilda történetét, ugyanúgy berántott mint a film. A könyvben vannak képek is a filmből, jó volt nézegetni őket olvasás közben.
A film és a könyv szinte megegyezik a végéig, ott viszont olyan, mintha a filmet kibővítették volna további cselekményekkel. Így egy picit hiányérzem maradt a könyv végével kapcsolatban, pedig így is tökéletesen lezárt, kerek történetet kaptam, sőt, még egy kis magyarázatot is Matilda három csodájára. :)

Matilda mindig is a szívem csücske marad. Biztos vagyok benne, hogy a könyv is elő fog még kerülni, nem csak a film. :)

Geopen, Budapest, 1998
182 oldal · ISBN: 9639093092 · Fordította: Borbás Mária
Nikolett0907 P>!
Roald Dahl: Matilda

„Az anyukák és az apukák elég furák tudnak lenni néha. Ha az ő gyerekük a legundorítóbb kis féreg a világon, akit csak el lehet képzelni, akkor is el tudják hitetni magukkal, hogy nincsen nála csodálatosabb teremtmény.”

Ez valami elképesztő volt, csodálatos, hihetetlen, kedves és megrázó.

Az első gondolatom az volt, kell egy saját példány, a második pedig az, hogy újra olvasom.

Első könyvem az írótól, de nem az utolsó az is biztos.

Matilda egy rendkívül okos, szellemes, pimaszul vicces leányka, aki egy nem túl jó környezetben kénytelen lavírozni és növögetni.
Kisstílű bűnöző apja, kényeskedő édesanyja nem igazán figyelnek oda gyermekük igényére, hogy őszinte legyek a legtöbbször elfelejtik.
Mígnem úgy hozza a sors, hogy iskolába kezd el járni.
De itt sem felhőtlen a világ, hisz vannak olyan felnőttek, akik nem éppen kedvelik a gyerekeket….az itteni kalandok adják igazán a tetőpontját ennek a történetnek.

Az egész ahogy meglett írva, ahogy jó magam is belebújhatok ennek a csöpp lánykának a bőrében, valami olyan mély szeretetet, és pimaszságot hozott elő belőlem…ami bizony gyerekkoromat juttatta eszembe.

Csodálatos történet, és nagyon nagy kedvencem lett! ♥

Olvassátok el, megéri egy jó meleg bögre itóka társaságában! :)

Chöpp P>!
Roald Dahl: Matilda

Kicsim már az olvasása közben megnézte – még egyszer – filmen, és már az elolvasása előtt mondta, hogy biztosan el fogja olvasni újra (illetve önállóan is), mert ez egy nagyon jó könyv. Látta nálam ezt is, és mondta, hogy „Ez a Roald Dahl bácsi nagyon jó író”.
Mivel mindketten nagyon szeretjük nem is adhatunk kevesebbet, mint 5 *. Ha jól belegondolok, ennyire nagy összhangban nagyon ritkán értékelünk olvasást.

Angele>!
Roald Dahl: Matilda

Hát ez mélyen megdöbbentett, mert annyira nem erre számítottam. Nekem ez a fokú terror túl a lelkembe váj. Komolyan megelevenedett a „A szomszéd lány”, és bár tudom, hogy nem lehet minden mese habos – babos, azért az erőszaknak a mértékét gyerekeknél kicsit lejjebb tenném. Félve pislogtam jobbra balra, vajon kiakadnak e, hát imitt amott jött néhány mély sóhaj, de úgy láttam engem jobban felkavart.
Ez nem feltétlenül kritika, ez a könyv most erről szólt, ilyen is kell. Viszont unalmas, na az nem volt.

moonchristal P>!
Roald Dahl: Matilda

Nagyon kedves és tanulságos történet, élvezet volt olvasni, még akkor is, ha abszolút nem az én korosztályomnak szól. De így, felnőttként olvasva is egy remek mese, szerintem még fogok ismerkedni a szerző további írásaival.

ddani P>!

Ez egy tökéletes könyv.
Nagyon régen rendszeresen olvastam Roald Dahl kb összes művét, és ez volt az egyik kedvenc – nem mondom hogy"ronggyá olvastam" volna, mert keményfedeles kiadásban volt meg, és az bírja a strapát – viszont felnőtt olvasóként még kapott egy csomó társadalmi kontextust is ez a történet, és ez nagyjából a fenti mondatban összegezhető.
A magyar fordítás Tótth Benedektől remek, és ezt úgy mondom, hogy a mélységes nosztalgia és újrafelfedezés nagy erővel dorongolná le minden stikliért, de szerencsére nem volt semmi lesújtó, csak csupa jó megoldás. Klassz!
Olvassa el mindenki, aki volt már életében gyerek.

Roald Dahl: Matilda

Ebben a könyvben minden van, mi szem-szájnak ingere: könyvtár, csokitorta, könyvek, varázslat, könyvek, kedves tanító néni, könyvek, humoros szituációk és könyvek. Jahm, a könyveket mondtam már?!

Nem tudom elképzelni, hogy mi kapcsán jutott eszembe ez a könyv, de úgy ébredtem, hogy „Ha ma úgyis könyvtárba megyünk, akkor miért ne venném ki Roald Dahl: Matilda című könyvét?”
A hirtelen felindulásból elkövetett olvasást most sem bántam meg, két kézbevétellel el is olvastam. Imádnivaló történet, nagyon aranyos főszereplővel és elég idióta történetekkel. A fejezetek egy-egy sztorit mesélnek el Matilda születésétől kezdve: külön cím, külön történet. Folyamatosan megy a cselekmény, de az egyes fejezetek is megállnak a lábukon.
Egy-egy esti mese, ha gyereke van az embernek.

Egyetlen bajom van – olyan kurtán-furcsán van vége, mintha kimaradt volna egy utolsó fejezet a könyvből, holott nem. (Jobban tetszett a film vége, szeretem a porcukrot.)

Bővebben: http://hagyjatokolvasok.blogspot.hu/2015/01/roald-dahl-…

Sister>!
Roald Dahl: Matilda

Kislányként láttam az adaptációt, persze, és valamilyen oknál fogva szinte filmkockánként pergett le a szemem előtt az egész, mintha csak tegnap néztem volna. Úgy gondolom, ilyen szempontból elég könyvhű, mégis akadt egy-két változtatás, ami bizonyos szempontból még jobban is tetszett. :)

Matilda egy kíváncsi, kedves és nagyon okos kislány, aki minden gonoszságot, megaláztatást eltűr, pedig az egyetlen bűne csupán az, hogy sokkal több sütnivalóval született, mint a szülei vagy a testvére. A családja látványosan keresztül néz rajta, egyedül Czukor kisasszony fedezi fel a benne rejlő értékeket. Kíváncsi voltam, mi magyarázza Matilda varázserejét, és részemről abszolút hihetőnek találtam ezt a megoldást.

Jó volt kicsit felidézni az emlékeimet, és azt hiszem, most már biztosan kijelenthetem: Roald Dahl igazán ért a gyerekek nyelvén!

Kolibri, Budapest, 2016

AniTiger P>!

A könyvek idegen világokba röpítették, érdekes emberek izgalmas életével ismertették meg. Hajdanvolt vitorlásokon hajózott Joseph Conraddal. Eljutott Afrikába Ernest Hemingwayjel, Indiába Rudyard Kiplinggel. Beutazta a nagyvilágot – holott ki sem mozdult szobácskájából egy kis angol faluban.

13. oldal, 1. fejezet - A könyvek barátja

Kapcsolódó szócikkek: Ernest Hemingway · Joseph Conrad · könyv · Rudyard Kipling
Angele>!

Kapcsolódó szócikkek: anya · apa · gyermek
Bea_Könyvutca P>!

– Utálom a kis embereket – közölte megvetően Dorong kisasszony. – Titokban kellene tartani őket, egy dobozban, mint a gombokat. Fel nem bírom fogni, miért kell ennyi idő ahhoz, hogy megnőjenek. Biztos direkt piszmognak.
Ekkor egy bátor kisfiú az első sorban megszólalt.
– De hát régen az igazgató néni is kicsi volt, nem?
– Én soha nem voltam kicsi – csattant fel Dorong kisasszony. – Én egész életemben nagy voltam, és nem értem, mások miért nem így csinálják.
– De hát egyszer az igazgató néni is kisbaba volt, másképp nem megy – makacskodott a fiú.
– Még hogy én kisbaba?! – üvöltötte Dorong kisasszony. – Hogy merészelsz ilyet feltételezni!? Micsoda arcátlanság! Micsoda pokoli pimaszság!

Bea_Könyvutca P>!

– Szerintem a tökéletes iskolában nincsenek gyerekek. Egy szép napon alapítok egy ilyen iskolát. Lefogadom, hogy rettentő népszerű lesz.
Ez a nő megőrült, gondolta magában Czukor kisasszony. Elment az esze. Nem a gyerekektől kellene megszabadulni, hanem tőle.

Bea_Könyvutca P>!

Czukor kisasszony a terem végéből kiabálta:
– Dorong kisasszony! Hagyja abba! Engedje el a fiút, kérem! Le fogja tépni a fülét!
– A fülek sosem szakadnak le – kiabált vissza Dorong kisasszony. – Régóta kísérletezem velük, Czukor kisasszony, nekem elhiheti. A kisfiúk füle alaposan rá van nőve a fejükre.

Bea_Könyvutca P>!

– Egy…egy…krokodilkölyköt tettél az ivóvizembe! – üvöltött Dorong kisasszony. – Ennél nagyobb bűnt nem lehet elkövetni iskolaigazgató ellen.

janetonic P>!

Az okos lányok sosem fognak maguknak jó pasit.

AniTiger P>!

Gyakran foglalkozom a gondolattal, hogy feltalálok egy kisgyerekirtó szert. De szép is lenne!

119. oldal, 14. fejezet - Az első csoda

Kapcsolódó szócikkek: Ordass Miranda igazgatónő
AniTiger P>!

– Apuka mostanában elég sok butaságot csinál – jegyezte meg Matilda. – Nem gondolod anyuka?
– A férfiak sajnos nem mindig olyan okosak, amilyennek képzelik magukat – jegyezte meg Beléndekné tárcsázás közben. – Majd te is megtanulod, lányom, ha nagy leszel.

47. oldal, 6. fejezet - A platinaszőke férfi

Kapcsolódó szócikkek: Beléndek Matilda
AniTiger P>!

– Ez a bunkó – harsogott az igazgatónő, és lovaglóostorát mint valami vívótőrt Tomira szegezte –, ez a fafej, ez a gennyes kelevény, ez a pöcegödör, aki előttetek áll – egy undorító bűnöző, egy gengszter, egy maffiózó!
– Kicsoda? Én?! – tátotta el a száját Totyak Tomi.
– Tolvaj! – üvöltötte az Ordass. – Betörő! Útonálló! Kalóz! Briganti!
– Marhaság! – szólt Totyak. – Mármint dehogyis, igazgatónő kérem!

91. oldal, 11. fejezet - Totyak Tomi tortája

Kapcsolódó szócikkek: Ordass Miranda igazgatónő