Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Karcsi és a csokoládégyár (Charlie / Karcsi 1.) 214 csillagozás

Öt szerencsés gyerek – se négy, se hat: pontosan öt – részesülhet abban a kitüntetésben, hogy bebocsátást nyer Vonka Vilmos úr csokoládégyárába.
S hogy kiket fogadott kegyeibe a sors? Tessék: Bendő Bandit, akinek az evés a hobbija, Csap Veruskát, akit szülei szörnyen elkényeztettek, Nyájas Violát, a rágógumizás világbajnokát, Kép Ernőt, aki folyton a tévét nézi, végül Picur Karcsit, könyvünk hősét, ezt az aranyos, őszinte, szófogadó, megbízható, bátor, jószívű, de mindig korgó gyomrú kisfiút.
Mi vár erre az öt gyerekre, amikor megismerkednek a híres-nevezetes Vonka Vilmos úrral? Mi vár rájuk a hatalmas gyárkapu mögött? S mi lesz, amikor találkoznak a gyár különös munkásaival, akiknek pici az árnyékuk és versben beszélnek? S legfőképpen: mi vár rájuk, amikor sorban megszegik Vonka Vilmos úr utasításait? Ez a veleje, Kedves Olvasó, a világhírű író, Roald Dahl tanulságokban gazdag meseregényének.
Charlie és a csokigyár címmel is megjelent.
Eredeti megjelenés éve: 1964
Tagok ajánlása: 10 éves kortól



Enciklopédia 14
Kedvencelte 24
Most olvassa 4
Várólistára tette 58
Kívánságlistára tette 37
Kölcsönkérné 2

Kiemelt értékelések


Mivel előbb a filmet láttam, kissé félve vettem kezembe a könyvet, de szerencsére nem csalódtam az eredeti műben, mely igazi tanmese. Ez a nevelő rész fantasztikus: nekem főleg ez a pedagógiai vonal tetszett. Annyira igaz, hogy a „neveletlen” gyerekek jellemvonásait nagyrészt a szülők alakítják! Kár, hogy nem ők kapnak büntetést a regényben… spoiler


Egy kicsit szokatlan történet számomra de mégsem találtam extra cimkét, egyszerű ifjúsági kötet. Ki az a gyerek aki a csokoládét ne szeretné és menne szívesen gyárlátogatásra a csokigyárba. A történet szereplői is épp ugyanolyanok mint a többiek, mégis egy dologban különböznek, ők lettek a szerencsés nyertesei a gyárlátogatásnak. Ezen kalandjukról olvashatunk egy kicsit meglepő és szórakoztató módon. Többet vártam volna ettől az ifjúsági kötettől már azért is mert az irótól már olvastam a Matildát és az nagyon magával ragadott még régebben.


Nem láttam a filmet, és az is nemrég tudtam meg, hogy a sztorit Dahl jegyzi. Aranyos mese a hibbant csokigyárosról és szegény legényről kisfiúról, aki elnyeri a jutalmát a jóságával, Kár, hogy Dahl antiszemita nézeteiről épp most tájékoztatott a moly. Kár az antiszemitizmusért úgy egészben.


Imádom a filmet, úgyhogy éppen ideje volt, hogy végre elolvassam a könyvet is (utólag pedig külön pluszpont a filmnek, hogy mennyire jól levették a lényeget, és jó adaptációt csináltak). Nos, a csokoládét szeretem, az iróniát szeretem, a fontos tanulságokat szeretem, a meséket szeretem, úgyhogy minden pipa, jöhet a folytatás! (ja, és éppen diót török, tehát AKAROK egy mókust!!!)


Azt hittem, égnek áll majd a hajam a magyarosított nevektől, de ennek a mesének még így, magyarítva, régivágásúan is minden betűjét imádtam!
Ez volt az első Dahl-om. Mindenki azzal bíztatott olvasás előtt, hogy ez messze nem a legjobb. Ezek után izgatottabban várom, milyenek lehetnek a többiek!


A filmet többször is láttam (legutóbb pont a könyv vége felé), és fura volt így olvasni. Végülis tanulságos történet: a legkisebb és egyúttal a legszegényebb gyerek nyeri a „próbát” és persze a jutalmat. Az 5 gyerek teljes különböző, sok-sok ellenszenves tulajdonsággal. Ezek által a mese akár felnőtteknek is íródhatott volna inkább, ráebresztve arra, milyen sok számít a nevelés, a család.
Olvasásnál nagyon idegesített a nevek magyarrá fordítása, még a vezetékneveknél annyira nem is, mivel a legtöbb beszédes név volt, na de a keresztneveknél nem értettem az okát.
Ha nem láttam volna a filmet, biztos jobban tetszett volna.


Megint egy könyv, amit kihívás kedvéért kezdtem el. És a magam kedvére fejeztem. be. Nem tudom, a gyerekek mit tudnak kezdeni ezzel az elég kemény iróniával, de én nagyon élveztem. Krcsi családja az állandó képosztalevessel már-már népmesei ihletésű, de nagyon… hát ,mit mondjak rá, édesnek mégsem titulálhatom őket. Aztán viszont az elkényeztetett gyerekek megpróbáltatásai, és végül persze (nem hiszem, hogy ezzeltitkot árulnék el) győz a legrátermettebb…
Ja, és hol is van a dugi-gumicukor?


Na ez jó volt! A filmről tudtam, de sosem éreztem kellő indíttatást, hogy meg is nézzem. Most a kisfiamék olvasták az iskolában délutáni pihenőidőben és őszintén szólva nekem is tetszett. Meglepően jó volt. A filmet is megnézte a kisfiam többször, fülhallgatóval, én így hang nélkül láttam először, de Johnny Depp zseniális mimikája annyira kifejező, hogy szinte kedvencemmé vált a film már akkor.
A történet mondanivalója szintén elgondolkodtató, már annak, aki a csokigyár rejtelmeinek felfedezése közben a csokivízesés meg a mindenízű rágógumi mögött észreveszi a fanyar humort, a csípős fricskát a szülőknek, mert bizony ezek is ott vannak a sorokban és a sorok között. A könyv természetesen gyerekeknek íródott, de felnőtt is bátran kézbe veheti, élvezetes olvasmány.


A filmről természetesen hallottam már, de eszembe se jutott, hogy megnézzem.
Most is csak kihívás miatt került a kezembe, de annyira magával ragadott, hogy most keresem a film – bármelyik – magyar nyelvű változatát, hogy megnézzem.
Ha egyetlen mondattal szeretném jellemezni a könyvet, akkor azt írnám, hogy a jó elnyeri méltó jutalmát.
Közben volt egy kis „tíz kicsi néger” érzésem, de sebaj.
Az az egy bajom volt csak, és ez azóta is motoszkál a fejemben, hogy senki nem kérdezte meg Karcsit, honnan volt énze egyszerre két tábla csokit megenni.
A máik pedig az, hogy a tábla csokikat Karcsi mindig gondolkodás nélkül megette, nem osztotta el a családtagok között. Mint ahogyan például a születésnapra kaott tortát sem szokta az ünnepelt egymagában megenni.
De ez már megint biztos csak az én kötözködésem.
Ettől függetlenül jöhet a film, ha rátalálok.
Népszerű idézetek




– Hiszen ez bolond! – kiabál rémülten az egyik papa. A szülők megrettent kórusa nyomban
csatlakozik:
– Dilis!
– Dinka!
– Dinnye!
– Buggyant!
– Flúgos!
– Golyós!
– Hangyás!
– Hibbant!
– Kerge!
– Lökött!
– Nyomott!
– Szédült!
– Fejre ejtett!
– Elmeroggyant!
– Szó sincs róla! – förmed rájuk Józsi nagyapó.




A folyó partját szép fák és bokrok szegélyezik – szomorúfüzek, égerfák, piros és fehér és rózsaszínű virágözön alatt roskadozó pünkösdirózsa-sövény. A mezőn pedig ezrével, tízezrével nő az aranysárga boglárka.
– Ezt tessék megnézni! – kiált fel Vonka




Csak meleg fagyit, ha átfagytatok a korcsolyapályán! Találmányom továbbá a meleg jégkocka, meleg italokba.
Valósággal felforr tőle a kakaó, a kávé!




Hogy micsoda palota volt! Száz terem volt benne, és minden, de minden csokoládéból készült. Tejcsokoládéból meg keserű csokoládéból. Csokoládé volt a tégla, csokoládécement tartotta össze, csokoládéból volt valamennyi ablak, csokoládéból készült a fal meg a mennyezet, de a szőnyegek, a képek, a bútorok, még az ágyak is! És ha kinyitottad a csapot a fürdőszobában, forró csokoládé zubogott belőle!




– Fülesbab?! – kotnyeleskedik Nyájas Viola.
– Fülesbaglyoknak, ez csak magától értetődő. Ne vitatkozzunk, kérem! Sürget az idő!
Nyomás, nyomás!
Ám amikor öt másodperc elteltével egy tulipiros ajtóhoz érnek, Vonka úr hirtelen meglengeti
aranyfejű sétapálcáját, és nagyot rikkant:
– Megállás!
A sorozat következő kötete
![]() | Charlie / Karcsi sorozat · Összehasonlítás |
Ezt a könyvet itt említik
Hasonló könyvek címkék alapján
- P. L. Travers: Mary Poppins 88% ·
Összehasonlítás - Matt Haig: A fiú, akit Karácsonynak hívnak 92% ·
Összehasonlítás - Elizabeth Goudge: Holdhercegnő 83% ·
Összehasonlítás - Bogáti Péter: Az ágasvári csata 93% ·
Összehasonlítás - Cressida Cowell: Így lopd el egy sárkány kardját 93% ·
Összehasonlítás - Trenton Lee Stewart: A Titokzatos Benedict Társaság 87% ·
Összehasonlítás - Marcus Sedgwick: Vízözön és vesztegzár 89% ·
Összehasonlítás - Jacqueline Wilson: A kofferes kislány 83% ·
Összehasonlítás - Maja Lunde: A Nap őrzője 94% ·
Összehasonlítás - Gail Carson Levine: Elátkozott Ella 92% ·
Összehasonlítás