71. legjobb meseregény könyv a molyok értékelése alapján

Karcsi ​és a csokoládégyár (Charlie / Karcsi 1.) 189 csillagozás

Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Öt szerencsés gyerek – se négy, se hat: pontosan öt – részesülhet abban a kitüntetésben, hogy bebocsátást nyer Vonka Vilmos úr csokoládégyárába. S hogy kiket fogadott kegyeibe a sors? Tessék: Bendő Bandit, akinek az evés a hobbija, Csap Veruskát, akit szülei szörnyen elkényeztettek, Nyájas Violát, a rágógumizás világbajnokát, Kép Ernőt, aki folyton a tévét nézi, végül Picur Karcsit, könyvünk hősét, ezt az aranyos, őszinte, szófogadó, megbízható, bátor, jószívű, de mindig korgó gyomrú kisfiút. Mi vár erre az öt gyerekre, amikor megismerkednek a híres-nevezetes Vonka Vilmos úrral? Mi vár rájuk a hatalmas gyárkapu mögött? S mi lesz, amikor találkoznak a gyár különös munkásaival, akiknek pici az árnyékuk és versben beszélnek? S legfőképpen: mi vár rájuk, amikor sorban megszegik Vonka Vilmos úr utasításait? Ez a veleje, Kedves Olvasó, a világhírű író, Roald Dahl tanulságokban gazdag meseregényének.

Charlie és a csokigyár címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1964

Tagok ajánlása: 10 éves kortól

Animus, Budapest, 2005
174 oldal · ISBN: 9639563625 · Fordította: Borbás Mária, N. Kiss Zsuzsa
Park, Budapest, 1990
170 oldal · ISBN: 9637970282 · Fordította: Borbás Mária, Kiss Zsuzsa

Jagika P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Mivel előbb a filmet láttam, kissé félve vettem kezembe a könyvet, de szerencsére nem csalódtam az eredeti műben, mely igazi tanmese. Ez a nevelő rész fantasztikus: nekem főleg ez a pedagógiai vonal tetszett. Annyira igaz, hogy a „neveletlen” gyerekek jellemvonásait nagyrészt a szülők alakítják! Kár, hogy nem ők kapnak büntetést a regényben… spoiler

Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Egy kicsit szokatlan történet számomra de mégsem találtam extra cimkét, egyszerű ifjúsági kötet. Ki az a gyerek aki a csokoládét ne szeretné és menne szívesen gyárlátogatásra a csokigyárba. A történet szereplői is épp ugyanolyanok mint a többiek, mégis egy dologban különböznek, ők lettek a szerencsés nyertesei a gyárlátogatásnak. Ezen kalandjukról olvashatunk egy kicsit meglepő és szórakoztató módon. Többet vártam volna ettől az ifjúsági kötettől már azért is mert az irótól már olvastam a Matildát és az nagyon magával ragadott még régebben.

pikkupilvi P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Nem láttam a filmet, és az is nemrég tudtam meg, hogy a sztorit Dahl jegyzi. Aranyos mese a hibbant csokigyárosról és szegény legényről kisfiúról, aki elnyeri a jutalmát a jóságával, Kár, hogy Dahl antiszemita nézeteiről épp most tájékoztatott a moly. Kár az antiszemitizmusért úgy egészben.

wzsuzsanna P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Imádom a filmet, úgyhogy éppen ideje volt, hogy végre elolvassam a könyvet is (utólag pedig külön pluszpont a filmnek, hogy mennyire jól levették a lényeget, és jó adaptációt csináltak). Nos, a csokoládét szeretem, az iróniát szeretem, a fontos tanulságokat szeretem, a meséket szeretem, úgyhogy minden pipa, jöhet a folytatás! (ja, és éppen diót török, tehát AKAROK egy mókust!!!)

csucsorka P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Azt hittem, égnek áll majd a hajam a magyarosított nevektől, de ennek a mesének még így, magyarítva, régivágásúan is minden betűjét imádtam!

Ez volt az első Dahl-om. Mindenki azzal bíztatott olvasás előtt, hogy ez messze nem a legjobb. Ezek után izgatottabban várom, milyenek lehetnek a többiek!

Hanna IP>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Ez az értékelés a lányomé, aki zsinórban három Roald Dahl könyvet elfogyasztott és most várja a következőt.. :)
Szerinte a Boszorkányok és a Karcsi és a csokoládégyár a legjobbak, a Hugó és a csodaszer is rendben van, de a Róka úr nem annyira izgalmas. Hát így.

FreeAngel >!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Na ez jó volt! A filmről tudtam, de sosem éreztem kellő indíttatást, hogy meg is nézzem. Most a kisfiamék olvasták az iskolában délutáni pihenőidőben és őszintén szólva nekem is tetszett. Meglepően jó volt. A filmet is megnézte a kisfiam többször, fülhallgatóval, én így hang nélkül láttam először, de Johnny Depp zseniális mimikája annyira kifejező, hogy szinte kedvencemmé vált a film már akkor.
A történet mondanivalója szintén elgondolkodtató, már annak, aki a csokigyár rejtelmeinek felfedezése közben a csokivízesés meg a mindenízű rágógumi mögött észreveszi a fanyar humort, a csípős fricskát a szülőknek, mert bizony ezek is ott vannak a sorokban és a sorok között. A könyv természetesen gyerekeknek íródott, de felnőtt is bátran kézbe veheti, élvezetes olvasmány.

Habók P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Megint egy könyv, amit kihívás kedvéért kezdtem el. És a magam kedvére fejeztem. be. Nem tudom, a gyerekek mit tudnak kezdeni ezzel az elég kemény iróniával, de én nagyon élveztem. Krcsi családja az állandó képosztalevessel már-már népmesei ihletésű, de nagyon… hát ,mit mondjak rá, édesnek mégsem titulálhatom őket. Aztán viszont az elkényeztetett gyerekek megpróbáltatásai, és végül persze (nem hiszem, hogy ezzeltitkot árulnék el) győz a legrátermettebb…
Ja, és hol is van a dugi-gumicukor?

Erzsébet_Szászi>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Gyermekkorom egyik nagy kedvence ez a könyv. Véletlenül találkoztunk a könyvtárban, gondoltam megpróbálkozunk vele a gyerkőccel. Nem nagyon akart kötélnek állni, de végül sikerült rávennem, hogy legalább az első két fejezetet olvassuk el. Aztán már nem volt megállás, gyorsan végig kellett olvasni. Nagyon tetszett neki, kacagott, izgalmában az ágyon ugrált olvasás közben. Majd mikor a végére értünk, rögtön kijelentette, hogy a legközelebbi könyvtárlátogatásnál ki kell kölcsönöznünk a következő részt. És hogy csak az volt a baj, hogy végig csorgott a nyála a sok csoki után. :D

landi72 P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

A filmet többször is láttam (legutóbb pont a könyv vége felé), és fura volt így olvasni. Végülis tanulságos történet: a legkisebb és egyúttal a legszegényebb gyerek nyeri a „próbát” és persze a jutalmat. Az 5 gyerek teljes különböző, sok-sok ellenszenves tulajdonsággal. Ezek által a mese akár felnőtteknek is íródhatott volna inkább, ráebresztve arra, milyen sok számít a nevelés, a család.
Olvasásnál nagyon idegesített a nevek magyarrá fordítása, még a vezetékneveknél annyira nem is, mivel a legtöbb beszédes név volt, na de a keresztneveknél nem értettem az okát.
Ha nem láttam volna a filmet, biztos jobban tetszett volna.

BoneB P>!

Ahogy vattacukorhoz vatta, medvecukorhoz pedig medve kell.

18. fejezet (Park, 1990)

Kapcsolódó szócikkek: medvecukor · vattacukor
konyvolvaso >!

– Hiszen ez bolond! – kiabál rémülten az egyik papa. A szülők megrettent kórusa nyomban
csatlakozik:
– Nyomott!
– Szédült!
– Fejre ejtett!
– Elmeroggyant!
– Szó sincs róla! – förmed rájuk Józsi nagyapó.

konyvolvaso >!

A folyó partját szép fák és bokrok szegélyezik – szomorúfüzek, égerfák, piros és fehér és rózsaszínű virágözön alatt roskadozó pünkösdirózsa-sövény. A mezőn pedig ezrével, tízezrével nő az aranysárga boglárka.
– Ezt tessék megnézni! – kiált fel Vonka

Kapcsolódó szócikkek: boglárka
Zonyika>!

Viola, kék vagy, mint az ibolya!

110., o. 21. fejezet: Pá-pá, Viola!

konyvolvaso >!

Csak meleg fagyit, ha átfagytatok a korcsolyapályán! Találmányom továbbá a meleg jégkocka, meleg italokba.
Valósággal felforr tőle a kakaó, a kávé!

Kapcsolódó szócikkek: fagylalt · jégkocka
pokolpetu>!

Milyen érdekes neved van! Mindig azt hittem, a veruska valami gyerekbetegség! De úgy látszik, tévedtem.

68. oldal (Animus Kiadó)

konyvolvaso >!

Hogy micsoda palota volt! Száz terem volt benne, és minden, de minden csokoládéból készült. Tejcsokoládéból meg keserű csokoládéból. Csokoládé volt a tégla, csokoládécement tartotta össze, csokoládéból volt valamennyi ablak, csokoládéból készült a fal meg a mennyezet, de a szőnyegek, a képek, a bútorok, még az ágyak is! És ha kinyitottad a csapot a fürdőszobában, forró csokoládé zubogott belőle!

Kapcsolódó szócikkek: csokoládé · palota
konyvolvaso >!

És a kezében aranyfejű sétapálcát tart.

Kapcsolódó szócikkek: sétapálca
konyvolvaso >!

– Íme, az Öröknyalóka! – kurjantja el magát büszkén Vonka úr. – Legújabb találmányom!
Sovány zsebpénzű gyerekek számára! Bekapod az Öröknyalókát, és nyalogatod, nyalogatod,
nyalogatod, nyalogatod, és mindig ugyanakkora marad!
– Olyan, mint a rágógumi! – kiált diadalmasan Nyájas Viola.

gjudit8>!

A gyermeknevelő gyakorlat
Bennünket főképp arra oktat:
Soha, soha, SOHA, SOHA
Tévéhez ne engedd oda!
Még jobb, ha nem kerül a házba
Efféle idióta láda,
Hisz láthatod, bármerre mész,
Szájtátva az ernyőre néz
Mind elterül a földön, ágyon,
A szemük meg kilóg kocsányon.
(Sőt gurul is nem egy helyen
Pár szemgolyó a szőnyegen.)
Mind ül és bámul, bámul és ül,
Amíg egészen belerévül,
És meg nem fojtja az eszét
A tömérdek szörnyű szemét.
Jó, jó, teljes a nyugalom,
Nem lépnek ki az ablakon,
Nem verik be egymás fejét,
Míg a konyhán fő az ebéd
Vagy szorgos kezek mosogatnak –
De ki gondol utána annak,
Hogy valójában mit jelenthet,
Ha elvan így a drága gyermek?
HOGY SZINTE SZÉTROHAD AZ AGY!
A KÉPZELET PADLÓN MARAD!
AKÁR A BÁVA DENEVÉR,
A FŐ LECSÜNG, AMÍG HENYÉL!
TÜNDÉREK? FANTÁZIAORSZÁG?
NEM MOZDÍTJA A FÜLE BOTJÁT!
ELMÉJE, MINT A LÁGY TOJÁS,
BERAGAD A GONDOLKOZÁS,
A SZEM MŰKÖDIK – SEMMI MÁS!
Már halljuk is: "Ó, persze, persze!
De tessék válaszolni erre:
Miután kilöktük a gombot,
Hogyan oldhatjuk meg a gondot?"
Kérdés ad e kérdésre választ:
A drágák régen mit csináltak?
Hogyan múlatták az időt
E monstrum nélkül azelőtt?
Már semmi sem dereng? No, jól van,
Elmondjuk hangosan, tagoltan:
KÖNY-VET olvastak, könyveket,
Könyvet, könyvet, temérdeket,
Könyv, könyv, könyv és újra könyv,
Könyvet forgattak át, özönt.
Könyv állt a gyerekszoba polcán,
A szőnyegen felsorakozván,
S ágyánál nem egy kisgyerek
Torlaszba rakott könyveket!
S mi mindenről olvashatott!
Királynők, cetek, vándorok,
Kincses sziget és messzi part
(Csempész álcában arra tart),
Kalóz nadrágján lila pánt,
És vitorlás és elefánt;
Sok ínyenc kannibál örül
Egy gőzölgő kondér körül.
(Mily ínycsiklandó! Mi lehet?
Nem a szomszéd az? Szent egek!)
Böngészte nagyobbacska s apró,
Közkézen forgott Micimackó,
Ott volt Aliz és Csodaország,
A Nemo kapitány-t lapozták,
A kezükben volt Mary Poppins,
Szentül hitték, hogy nála jobb nincs,
A Gerry Durrell léghajója
Ragadta őket fel magosba,
S tán Mauglit se nyelte úgy el,
Mint őket Kiplingtől a dzsungel,
Sőt, nem volt éppen az se rossz,
Könyvből kitudni, hogy ki Óz,
Vagy a Dahl szupersráca, Danny –
Talán elég egy szuszra ennyi.
Micsoda remek könyveket
Olvastak rég a gyerekek!
Ezért esengünk kérve-kérve:
Ki a tévével a szemétbe,
És a hűlt helye, ó mi jó,
Könyveknek bepolcozható!
Azután jöjjenek a könyvek!
Ne hátráljunk, bárhogy hörögnek,
Bár mind visít, csíp, rúg, harap,
S némelyikük husángra kap:
Sose féljünk a gyerekektől,
Javukra majd e csata eldől,
Pár hét, s meggyőződhetni erről:
Hisz nem tehetnek semmi mást –
Újrakezdik az olvasást.
Eztán egy új káprázatot
Figyelhetünk – mily boldogok
Hamarosan. S ha már leszoktak,
Felnyílik a volt bámulóknak
Szeme: eddig rabjai voltak
Az émelyítő, szörnyű, rothadt,
Ármányos televíziónak!
S a könyveken túl a gyerek
Ezért csak még jobban szeret.
U.i.: Vagy úgy. A kicsi Ernő?
Várjuk ki, amíg újra megnő,
S volt önmagát felérheti.
Ha pedig nem – úgy kell neki!

Kapcsolódó szócikkek: gyermek · gyermeknevelés · manipuláció · média · televízió

Charlie / Karcsi sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik