Karcsi ​és a csokoládégyár (Charlie / Karcsi 1.) 227 csillagozás

Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Öt szerencsés gyerek – se négy, se hat: pontosan öt – részesülhet abban a kitüntetésben, hogy bebocsátást nyer Vonka Vilmos úr csokoládégyárába.
    S hogy kiket fogadott kegyeibe a sors? Tessék: Bendő Bandit, akinek az evés a hobbija, Csap Veruskát, akit szülei szörnyen elkényeztettek, Nyájas Violát, a rágógumizás világbajnokát, Kép Ernőt, aki folyton a tévét nézi, végül Picur Karcsit, könyvünk hősét, ezt az aranyos, őszinte, szófogadó, megbízható, bátor, jószívű, de mindig korgó gyomrú kisfiút.
    Mi vár erre az öt gyerekre, amikor megismerkednek a híres-nevezetes Vonka Vilmos úrral? Mi vár rájuk a hatalmas gyárkapu mögött? S mi lesz, amikor találkoznak a gyár különös munkásaival, akiknek pici az árnyékuk és versben beszélnek? S legfőképpen: mi vár rájuk, amikor sorban megszegik Vonka Vilmos úr utasításait? Ez a veleje, Kedves Olvasó, a világhírű író, Roald Dahl tanulságokban gazdag meseregényének.

Charlie és a csokigyár címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1964

Animus, Budapest, 2005
174 oldal · ISBN: 9639563625 · Fordította: Borbás Mária, N. Kiss Zsuzsa
Park, Budapest, 1990
174 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637970282 · Fordította: Kiss Zsuzsa, Borbás Mária · Illusztrálta: Kelemen István

Jagika P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Mivel előbb a filmet láttam, kissé félve vettem kezembe a könyvet, de szerencsére nem csalódtam az eredeti műben, mely igazi tanmese. Ez a nevelő rész fantasztikus: nekem főleg ez a pedagógiai vonal tetszett. Annyira igaz, hogy a „neveletlen” gyerekek jellemvonásait nagyrészt a szülők alakítják! Kár, hogy nem ők kapnak büntetést a regényben… spoiler

Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Egy kicsit szokatlan történet számomra de mégsem találtam extra cimkét, egyszerű ifjúsági kötet. Ki az a gyerek aki a csokoládét ne szeretné és menne szívesen gyárlátogatásra a csokigyárba. A történet szereplői is épp ugyanolyanok mint a többiek, mégis egy dologban különböznek, ők lettek a szerencsés nyertesei a gyárlátogatásnak. Ezen kalandjukról olvashatunk egy kicsit meglepő és szórakoztató módon. Többet vártam volna ettől az ifjúsági kötettől már azért is mert az irótól már olvastam a Matildát és az nagyon magával ragadott még régebben.

pikkupilvi P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Nem láttam a filmet, és az is nemrég tudtam meg, hogy a sztorit Dahl jegyzi. Aranyos mese a hibbant csokigyárosról és szegény legényről kisfiúról, aki elnyeri a jutalmát a jóságával, Kár, hogy Dahl antiszemita nézeteiről épp most tájékoztatott a moly. Kár az antiszemitizmusért úgy egészben.

wzsuzsanna P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Imádom a filmet, úgyhogy éppen ideje volt, hogy végre elolvassam a könyvet is (utólag pedig külön pluszpont a filmnek, hogy mennyire jól levették a lényeget, és jó adaptációt csináltak). Nos, a csokoládét szeretem, az iróniát szeretem, a fontos tanulságokat szeretem, a meséket szeretem, úgyhogy minden pipa, jöhet a folytatás! (ja, és éppen diót török, tehát AKAROK egy mókust!!!)

csucsorka IP>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Azt hittem, égnek áll majd a hajam a magyarosított nevektől, de ennek a mesének még így, magyarítva, régivágásúan is minden betűjét imádtam!

Ez volt az első Dahl-om. Mindenki azzal bíztatott olvasás előtt, hogy ez messze nem a legjobb. Ezek után izgatottabban várom, milyenek lehetnek a többiek!

Hanna IP>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Ez az értékelés a lányomé, aki zsinórban három Roald Dahl könyvet elfogyasztott és most várja a következőt.. :)
Szerinte a Boszorkányok és a Karcsi és a csokoládégyár a legjobbak, a Hugó és a csodaszer is rendben van, de a Róka úr nem annyira izgalmas. Hát így.

Paulina_Sándorné P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Aranyos mese volt, régen szerettem a filmet is. Vonka úr kedves, bár kicsit fura. Bírom az umpa-lumpákat. Karcsi és családja aranyosak, az öregeket nagyon bírom. A csokoládégyárat én is meglátogatnám az biztos. :-)

landi72 P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

A filmet többször is láttam (legutóbb pont a könyv vége felé), és fura volt így olvasni. Végülis tanulságos történet: a legkisebb és egyúttal a legszegényebb gyerek nyeri a „próbát” és persze a jutalmat. Az 5 gyerek teljes különböző, sok-sok ellenszenves tulajdonsággal. Ezek által a mese akár felnőtteknek is íródhatott volna inkább, ráebresztve arra, milyen sok számít a nevelés, a család.
Olvasásnál nagyon idegesített a nevek magyarrá fordítása, még a vezetékneveknél annyira nem is, mivel a legtöbb beszédes név volt, na de a keresztneveknél nem értettem az okát.
Ha nem láttam volna a filmet, biztos jobban tetszett volna.

Habók P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Megint egy könyv, amit kihívás kedvéért kezdtem el. És a magam kedvére fejeztem. be. Nem tudom, a gyerekek mit tudnak kezdeni ezzel az elég kemény iróniával, de én nagyon élveztem. Krcsi családja az állandó képosztalevessel már-már népmesei ihletésű, de nagyon… hát ,mit mondjak rá, édesnek mégsem titulálhatom őket. Aztán viszont az elkényeztetett gyerekek megpróbáltatásai, és végül persze (nem hiszem, hogy ezzeltitkot árulnék el) győz a legrátermettebb…
Ja, és hol is van a dugi-gumicukor?

FreeAngel P>!
Roald Dahl: Karcsi és a csokoládégyár

Na ez jó volt! A filmről tudtam, de sosem éreztem kellő indíttatást, hogy meg is nézzem. Most a kisfiamék olvasták az iskolában délutáni pihenőidőben és őszintén szólva nekem is tetszett. Meglepően jó volt. A filmet is megnézte a kisfiam többször, fülhallgatóval, én így hang nélkül láttam először, de Johnny Depp zseniális mimikája annyira kifejező, hogy szinte kedvencemmé vált a film már akkor.
A történet mondanivalója szintén elgondolkodtató, már annak, aki a csokigyár rejtelmeinek felfedezése közben a csokivízesés meg a mindenízű rágógumi mögött észreveszi a fanyar humort, a csípős fricskát a szülőknek, mert bizony ezek is ott vannak a sorokban és a sorok között. A könyv természetesen gyerekeknek íródott, de felnőtt is bátran kézbe veheti, élvezetes olvasmány.

BoneB P>!

Ahogy vattacukorhoz vatta, medvecukorhoz pedig medve kell.

18. fejezet (Park, 1990)

Kapcsolódó szócikkek: medvecukor · vattacukor
konyvolvaso>!

– Hiszen ez bolond! – kiabál rémülten az egyik papa. A szülők megrettent kórusa nyomban
csatlakozik:
– Nyomott!
– Szédült!
– Fejre ejtett!
– Elmeroggyant!
– Szó sincs róla! – förmed rájuk Józsi nagyapó.

konyvolvaso>!

Csak meleg fagyit, ha átfagytatok a korcsolyapályán! Találmányom továbbá a meleg jégkocka, meleg italokba.
Valósággal felforr tőle a kakaó, a kávé!

Kapcsolódó szócikkek: fagylalt · jégkocka
konyvolvaso>!

A folyó partját szép fák és bokrok szegélyezik – szomorúfüzek, égerfák, piros és fehér és rózsaszínű virágözön alatt roskadozó pünkösdirózsa-sövény. A mezőn pedig ezrével, tízezrével nő az aranysárga boglárka.
– Ezt tessék megnézni! – kiált fel Vonka

Kapcsolódó szócikkek: boglárka
Zonyika P>!

Viola, kék vagy, mint az ibolya!

110., o. 21. fejezet: Pá-pá, Viola!

pokolpetu>!

Milyen érdekes neved van! Mindig azt hittem, a veruska valami gyerekbetegség! De úgy látszik, tévedtem.

68. oldal (Animus Kiadó)

konyvolvaso>!

Hogy micsoda palota volt! Száz terem volt benne, és minden, de minden csokoládéból készült. Tejcsokoládéból meg keserű csokoládéból. Csokoládé volt a tégla, csokoládécement tartotta össze, csokoládéból volt valamennyi ablak, csokoládéból készült a fal meg a mennyezet, de a szőnyegek, a képek, a bútorok, még az ágyak is! És ha kinyitottad a csapot a fürdőszobában, forró csokoládé zubogott belőle!

Kapcsolódó szócikkek: csokoládé · palota
konyvolvaso>!

És a kezében aranyfejű sétapálcát tart.

Kapcsolódó szócikkek: sétapálca
konyvolvaso>!

– Fülesbab?! – kotnyeleskedik Nyájas Viola.
– Fülesbaglyoknak, ez csak magától értetődő. Ne vitatkozzunk, kérem! Sürget az idő!
Nyomás, nyomás!
Ám amikor öt másodperc elteltével egy tulipiros ajtóhoz érnek, Vonka úr hirtelen meglengeti
aranyfejű sétapálcáját, és nagyot rikkant:
– Megállás!

kmintkonyv >!

De igenis van benne, mikroszkopikus mennyiségben, a világ legritkább és legvarázslatosabb vitaminjából, ami pedig nem egyéb, mint a – Vonka-vitamin!
– És az mire jó? – érdeklődik némi gyanakvással Kép úr.
– Attól akkorára nőnek a lábujjai, mint amekkorák a kezén az ujjak.
– Csak azt ne! – sikolt Képné.
– Ne csacsiskodjon, drága hölgyem – inti szelíden Vonka úr. – Mi sem lehetne hasznosabb! A lábával is tud majd zongorázni!

Charlie / Karcsi sorozat · Összehasonlítás