Charlie ​és a csokigyár (Charlie / Karcsi 1.) 86 csillagozás

Roald Dahl: Charlie és a csokigyár Roald Dahl: Charlie és a csokigyár Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Willy Wonkát, a világ legkülöncebb csokigyárosát régóta nem látta senki, épp ezért kelt nagy szenzációt, amikor egy napon kihirdeti, hogy pár gyerek elmehet hozzá. Charlie is a szerencsések között van, s izgatottan készül a látogatásra – amint belép a gyárkapun, elképesztő kalandok sora veszi kezdetét.

Karcsi és a csokoládégyár címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1964

Kossuth, Budapest, 2017
ISBN: 9789630987493 · Felolvasta: Stohl András
Scolar, Budapest, 2016
188 oldal · ISBN: 9789632445137 · Fordította: Borbás Mária · Illusztrálta: Quentin Blake
Scolar, Budapest, 2016
188 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632445137 · Fordította: Borbás Mária, N. Kiss Zsuzsa · Illusztrálta: Quentin Blake

Bendő Bandi · Vonka Vilmos úr

KönyvParfé
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Őszintén szólva: ha nem kedveled a Charlie és a csokigyárat, akkor nincs szíved! Nagyon édes mese, mégsem fekszi meg a gyomrod. Kifejezetten pimasz, ugyanakkor teret ad a képzeletnek. Gyors folyású, élvezetes, könnyen lehet olvasni, ezért általános iskolásoknak is nyugodt szívvel a kezébe adhatod. De nemcsak a gyerekeknek remek, én is nagyon jól szórakoztam, mert okos és vicces, mindez anélkül, hogy túl sok lenne a jóból.
Bővebben: http://wmn.hu/2016/07/27/charlie-es-a-csokileves-megfoz…

Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Egyszerűen imádtam! A történetet, az illusztrációkat, a szereplőket, a hangulatát… az egészet!
Először filmen láttam és nagyon tetszett. Örültem, mikor megtudtam, hogy könyv is van.
Amint ráleltem megis vettem és nagyon örülök, hogy olvashattam. Biztosan újraolvasom még. Remélem a kislányommal is. :)
Miután végeztem vele újra megnéztem a filmet. Az a számomra meglepő eset történt, hogy a film több, mint a könyv.
A nagy része teljesen ugyanaz, de
Mivel filmen láttam előbb volt egy kis hiányérzetem, de ezért sem tudok levonni az értékelésemből.
Ennek a történetnek hangulata van, ami magával ragad. Egy tanulságos, izgalmas, szeretnivaló mese. :)

CsakSimánDorka P
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Nagyon jó kis könyv. Nem is tudom, hogy eddig miért nem olvastam a fiúknak, mikor egyébként a filmet imádom. A fiúknak is nagyon tetszett, alig várták, hogy milyen kalandokba keverednek majd a csokigyárba. Mikor különböző édességeket mutatta be Vonka úr, akkor mindig megkérdezték tőlem a fiúk, hogy tényleg léteznek például olyan rágó, mert milyen jó lenne mondjuk az a fajta, amivel lehetne helyettesíteni a kajálást. Nemsokára majd a filmet is megnézzük, kíváncsi leszek, hogy az mennyire fog nekik tetszeni.

Sisyll
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

A Barátságos óriás óta tudom, hogy valami kimaradt az életemből: Roald Dahl meséi. Még nincs késő, még lehet pótolni. Lehet, hogy gyermekként még jobban rajongtam volna érte, de most sem kell félteni, mert könnyen át tudok szellemülni egy hét éves kislánnyá, aki szereti hallgatni a meséket.
Félig meddig végül is Charlieval és Vonka úrral már találkoztam, mert a könyvből készült filmet (Tim Burton féle változat) már jó párszor láttam, meg is voltam lepődve, hogy egész jól megalkották a mozit a könyv alapján. Ilyenkor fel is vetődik a kérdés, hogy a film emlékei mennyire nyomják rá a bélyegét az adott olvasmányra. Nálam szerencsére nem nagyon. Próbáltam azért a filmes emlékeket mellékelni, és egy újabb világot kreálni a fejemben, ami nem hasonlít rá.
Úgy gondolom, hogy ez is alapmű lesz gyermekeim számára a későbbiekben.
Egyrészt, mert bár Charlie családjának nincs semmije, viszont mégis nekik van a legnagyobb kincsük: az igaz szeretet.
Másrészt mert tele van olyan gyerekekkel, akik egyértelműen nem követendő példák, és sajnos mégis elég sokat találkozni velük a való életben.
Szeretném, ha a mi majdani porontyaink kis Charliek lennének, akikben még él a csoda, a tisztelet és a remény és nem válnának mohó, akaratos, elkényeztetett gyerkőcökké. Tudom, ez mind rajtunk múlik, de remélem ilyen mesék segítségével, lesz némi esélyünk. :)

u.i.: Büszke vagyok magamra, mert a megannyi édesség ellenére, nem ugrottam neki egy doboz bonbonnak vagy tábla csokinak sem :D

Mariann_Czenema P
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Az angol eredeti talán egy hangyányit jobb, de azért megunhatatlan, a kedvencem Dahl-tól.

Mert_olvasni_mindig_jó

Csokoládéimádóknak kötelező olvasmány!!!!

Láttad a filmet? Imádtad?
Akkor csapj bele és fald a sorokat!

Először a könyvet Kitabu.hu insta oldalán láttam meg. Őszintén szólva én nem tudtam, hogy a film egy könyv adaptációja, de mindenképpen el akartam olvasni mert kíváncsi voltam rá mégis milyen, mennyit változtattak a filmen a könyvhöz képest.

A 10 eltérést a könyv és a film között itt olvashatjátok:

Egyébként a könyv nagyon tetszett, egyszerűen imádtam és faltam minden sorát. Nagyon ajánlom azoknak, akik látták a filmet, mert szerintem nagyon érdekes és izgalmas. Egyedül az idegesített benne, hogy lefordítottak az angol neveket, amik hihetetlenül röhejes voltak és persze megértem, hogy ez igazából egy gyerek könyv, de azért fuldokoltam néha a röhögéstől.

Csak párat említek, mint a Vonka Vilmos Úr, vagy a Kép Ernő. Fogtam a hasam annyit röhögtem ezeken.

A rajzok benne nagyon jópofák voltak, tökéletesen megadták a történet hangulatát, ahogy a kis dalocskák is amiket nem hittem, hogy találni fogok benne. Arra gondoltam, biztos a filmben írták így, itt tuti nem lesznek. Hát eléggé meglepődtem és igaz, hogy teljesen más, mint az adaptációjában, de így is nagyon édes.

Kedvenc idézetem a könyvből:

„A Csoki Csupa Vitamin!”

5/5

Titina
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Nagyon örülök, hogy végre elolvastam, mert már régóta tervben volt. A filmet már láttam korábban szóval csak reménykedni tudtam abban, hogy nem lesz nehéz így az olvasása. Örömmel tapasztaltam, hogy egy-két eltéréssel, szinte ugyan azt az élményt kaptam, amit film nézés közben. Igazán szórakoztató ifjúsági regény, ami közben akaratlanul is megkívánja az ember a csokit! Egy ilyen gyárlátogatásra én is beneveznék! ;)

Dorczy
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Igazán aranyos történet, rengeteg újdonsággal, találmánnyal, és – nemcsak – gyereket elvarázsoló csokoládékülönlegességekkel.
Néha túlzásnak éreztem a tanító jelleget, de összességében nézve remek kis társadalomkritika, ugyanakkor esti mesének, felolvasva a gyerkőcnek is tökéletes.
Valószínűleg akkor is ennyire tetszett volna, ha nem láttam volna többször is a filmet korábban.

clarisssa P
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Íme a könyv, amit egészen biztosan nem lehet végigolvasni édességmajszolás nélkül! A filmverziót már láttam a csodás Johnny Deppel, de az írott változat mégsem volt unalmas, sőt, szinte ugyanúgy végigizgultam a mesés eseményeket, mintha nem is ismerném még a történet végét. Számomra nemcsak varázsos, humoros és abszurd volt, no és persze umpa-lumpás, de sok helyen megható is. Charlie igazi minta karakter, becsületes és egyenes, és tényleg nagyon megrendítő az az őszinte szeretet és törődés, amivel a kis család tagjai egymáshoz viszonyulnak.

bcsbcs
Roald Dahl: Charlie és a csokigyár

Nem láttam a filmet, a könyv is tök véletlen jött elénk a gyerekkönyvtárban, de nagyon betalált. Hangosan kacagós mese végtelen fantáziával, nincs olyan korosztály, akinek ne ajánlanám.

Gorkie P

Mert ezt a kisfiút szívük legmélyéből szeretik mind a négyen. Ő az egyetlen fénysugár öreg életükben, és az ő esti látogatására várnak egész nap. Gyakran bekukkant Charlie édesanyja, édesapja is, megállnak az ajtóban, és hallgatják az öregek meséit – és ilyenkor, esténként, egy félórára boldogság költözik a kis szobába, és az egész család megfeletkezik róla, hogy milyen szegények és milyen éhesek.

17-18. oldal, 2. fejezet

Gorkie P

– Bizony, bizony – bólogat a többi három. – Vonka Vilmos úr nem ismer lehetetlent.

21. oldal, 2. fejezet

Gorkie P

A gyertyám két végéről ég,
Nem tart ki hajnalig,
De halljad, barát vagy pribék,
A fénye elvakít.

Gorkie P

Egy tábla csokoládé – semmi más.
És akkor nagyapóból és kisunokájából kitör a kacagás. Úgy nevetnek, hogy az oldaluk is belefájdul.

52. oldal, 9. fejezet

Gorkie P

És Joe nagyapó csontos vén teste felemelkedik az ágyról, és a leveses tányér tartalma Jozefin nagyanyóra borul, és a kilencvenhat és fél esztendős öregember, aki húsz éve el nem hagyta az ágyat, kipattan a padlóra, és amúgy pizsamában győzelmi táncot jár.
– Hurráááááááá! – kiabálja. – Éljen Charlie!

65. oldal, 12. fejezet

Gorkie P

– Kavics, sóder, murva – hangzik a válasz. – Mi más? Kavicscukorhoz természetesen. Ahogy vattacukorhoz vatta, medvecukorhoz pedig medve kell.

110. oldal, 18. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: medvecukor
Gorkie P

– Drága Veruskám! Isten hozott! Micsoda boldogság! És milyen érdekes neved van! Mindig azt hittem, a veruska valami szemölcsféle vagy mérges pattanás! De úgy látszik tévedtem.

77. oldal, 14. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Vonka Vilmos úr
Gorkie P

– Mindent a maga idejében, drága fiacskám! – feleli mosolyogva Vonka úr.

79. oldal, 14. fejezet

Kapcsolódó szócikkek: Vonka Vilmos úr
Gorkie P

– Képzelje csak el! Bandi-ízű csokoládébevonatú Bendő! A kutya se venné meg!
– Már, hogy ne venné! – kiabál sértődötten Bendő úr.
– Hallani sem akarok róla! – sivítja Bendőné.
– Én sem – szögezi le Vonka úr.

98. oldal, 17. fejezet

Charlie / Karcsi sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik