Melegek 10 csillagozás

Ismeretlen ismerősök a 21. században
Ritter Andrea: Melegek

Oscar ​Wilde-ot a 19. század végén homoszexualitásáért még börtönbe csukták, Magyarországon a melegség 1961-ig számított bűncselekménynek. A homoszexualitás az üldözéstől lassan megszabadul, a betegség felfogástól azonban csak 1973-ban, amikor a pszichiátriai diagnosztikai kézikönyvben már nem szerepelt diagnózisként. A társadalmakat mindig is foglalkoztatta az azonos neműek szerelmi kapcsolata. Mára egyre több művészeti alkotás választja tárgyául ezt a témát, miközben az emberek közül sokan prüdériával fordulnak el még attól is, hogy gondolkodjanak rajta. Arról pedig még kevesebbet tudnak, hogy milyen lelki folyamatok dolgoznak mögötte. Fontos, hogy Magyarországon is mind többen legyenek tisztában azzal, miként gondolkodnak ma erről a nagyvilágban, mit mondanak róla a társadalomtudományok, hogy egyáltalán mit jelentenek az alapfogalmak.
Ez a tanulmánykötet azokról szól, akik a heteroszexualitástól eltérő orientációval élnek: a leszbikusokról, melegekről, biszexuálisokról,… (tovább)

Corvina, Budapest, 2014

Ritter Andrea: Melegek Ismeretlen ismerősök a 21. században

Bár nem vagyok pszichológus, de a téma érdekel, és a pszichológia bizonyos irányzatai is foglalkoztatnak autodidakta módon, önfejlesztés céljából. Ez utóbbi várakozásaimnak megfelelően teljesült is, mostantól önmagamat dinamikusabban el tudom helyezni az immár nem egy, hanem legalább kétdimenziós (három, ha az időt is bevesszük) szexuális térben, amely lehetővé teszi számomra a szabadság kibővítését és a szeretet teljesebb megélését.
Időnként előfordultak olyan fogalmak, amelyekkel a laikusok nem szoktak találkozni, de vagy rájöttem, vagy a végjegyzetben a nyomára akadtam, úgyhogy melegen :) ajánlom mindenkinek.
Zavart viszont a helyenként előforduló többszöri ismétlés.
Valamint lehetett volna hosszabb!

ábelarengetegben>!

Ritter Andrea: Melegek Ismeretlen ismerősök a 21. században

Értékes könyv, de inkább terapeutáknak, pszichológusoknak, pszichiátereknek. Megtévesztő a cím, mert LMBTQ kliensek terápiájáról szól a kötet és kevésbé a melegségről magáról.

Morpheus>!

Az sem jó, ha elutasítjuk, de az sem, ha idealizáljuk a meleg szexuális orientációt vagy életstílust. Világos, hogy az eltérő szexuális orientációk nem jobbak vagy szerethetőbbek, hanem egyszerűen mások, mint a heteroszexualitás. A végcél ennek a vélekedésnek a természetessé válása és elérése.

Kapcsolódó szócikkek: heteroszexualitás
Morpheus>!

A melegek egyre több helyen házasodnak, gyerekeket nevelnek, és ezekben a társadalmakban már nem gondolja senki, hogy közben ártanak a közvetlen környezetüknek, vagy hogy veszélyesek lennének az adott társadalmi berendezkedésre.

Nikolett0907 P>!

Meg kell szabadítanunk gondolkodásunkat a rejtett és nyilvánvaló előítéletektől, hogy könnyebb legyen az érintetteknek, a családtagoknak, a barátoknak, a munkatársaknak, azaz végső soron az egész társadalomnak.

Nikolett0907 P>!

A tudomány akkor tölti be a funkcióját, ha formálja az élet különböző területeiről való gondolkodásunkat.

Nikolett0907 P>!

Abban biztosak lehetünk, hogy bárki is írja le a világot, az valamilyen módon konstrukció lesz. Mi magunk építjük fel, sok-sok tapasztalatot felhasználva. Nincs abszolút igazság, csak adott környezetbe ágyazott saját igazság van, telítve a neveltetésünkből eredő sémákkal, és áthatva az aktuális társadalmi berendezkedés értékrendjével. Mindez befolyásolja a reakcióinkat, amelyek néha bajt okoznak a másikban. Eszünkbe kell hogy jusson ez akkor is, amikor nyilvánvaló előítéleteink alapján ítélünk meg egy helyzetet vagy embert. Sokszor egész kis dolgokon múlnak nagy változások is.

Morpheus>!

Nézőpontom szerint egyébként sem jó semmilyen formában belekényszeríteni senkinek a szexualitását egy dobozba. A legújabb elméletek, amelyeket magam is vallok, és amelyekről már szó esett, ehelyett a nemtől független tárgykapcsolatokra, helyzetekre helyezik a hangsúlyt, lehántva róluk a szocializáció és az aktuális társadalmi értékrend okozta torzító hatásokat.

Kapcsolódó szócikkek: szexualitás
Morpheus>!

A társadalom heteronormatív, az ettől eltérő szexuális orientációk elfojtását elvárja a többség. A hasított, kétpólusú heteroszexuális-homoszexuális felfogásából a legújabb, queer-identitás koncepció jelenthet kiutat, amely a társadalmi szintre emelt coming out sokdimenziós vonatkoztatási rendszerének pszichoanalitikus megértésében is használható lehet. Eszerint a heteroszexualitás csupán társadalmi, kulturális termék. Az egyén nem egy és változatlan identitású valaki, hanem több, néha ellentmondásos identitásból áll össze, az identitások milyenségét pedig belső igényeink, aktuális környezetünk, társadalmi berendezkedésünk, korszakaink befolyásolják. Ez nem valami fátum tehát, hanem mi alakítjuk nagyon is aktívan.

Nikolett0907 P>!

Mostanában egyre több művészeti alkotás, könyv, film szól a melegség kérdéséről.

Morpheus>!

A különbözőség fájdalmas átélése sebezhetővé tesz, éppen ezért a terapeuta dolga komfortossá tenni a szelfet ennek a különbségnek a tudatosításával, és átfordítani azt kreatív alkalmazkodássá, aminek segítségével akár mélyebb büszkeséget érhet el az individuum.

Morpheus>!

Ne azért kerüljük a kategorizációt, mert a tradicionális heteronormativitás szerint gondolkodunk, és „azt reméljük”, hogy a fiatal majd „jó útra tér”, és az átmeneti azonos nem iránti érdeklődést felváltja az „érett heteroszexualitás”. Ne ezért, hanem éppen azért kell kerülnünk, hogy szabad lehessen a felnőttkor választása, és a felnövő gyermek később olyan szeretetkapcsolatokat építhessen ki, amilyeneket csak akar, akár azonos nemű, akár ellenkező nemű partnerrel.

Kapcsolódó szócikkek: heteronormativitás