Melegek 6 csillagozás

Ismeretlen ismerősök a 21. században
Ritter Andrea: Melegek

Oscar ​Wilde-ot a 19. század végén homoszexualitásáért még börtönbe csukták, Magyarországon a melegség 1961-ig számított bűncselekménynek. A homoszexualitás az üldözéstől lassan megszabadul, a betegség felfogástól azonban csak 1973-ban, amikor a pszichiátriai diagnosztikai kézikönyvben már nem szerepelt diagnózisként. A társadalmakat mindig is foglalkoztatta az azonos neműek szerelmi kapcsolata. Mára egyre több művészeti alkotás választja tárgyául ezt a témát, miközben az emberek közül sokan prüdériával fordulnak el még attól is, hogy gondolkodjanak rajta. Arról pedig még kevesebbet tudnak, hogy milyen lelki folyamatok dolgoznak mögötte. Fontos, hogy Magyarországon is mind többen legyenek tisztában azzal, miként gondolkodnak ma erről a nagyvilágban, mit mondanak róla a társadalomtudományok, hogy egyáltalán mit jelentenek az alapfogalmak.
Ez a tanulmánykötet azokról szól, akik a heteroszexualitástól eltérő orientációval élnek: a leszbikusokról, melegekről, biszexuálisokról,… (tovább)

Corvina, Budapest, 2014

vargarockzsolt P

Ritter Andrea: Melegek Ismeretlen ismerősök a 21. században

Pszichoanalitikus pszichológus írja pszichoanalitikus pszichológusok számára. A szemlélete, nyitottsága, természetessége szimpatikus, de a fülszöveg alapján nem ezt vártam.
Egy témát emelnék ki. Rendszeresen felmerül a kérdés, hogy a melegség biológiailag meghatározott adottság vagy „szerzett”, külső hatásokra kialakuló tulajdonság? A szerző ezzel nem foglalkozik érdemben, viszont azt mondja, hogy ez mindegy is, azaz akár mindkét lehetőség egyformán előfordulhat, de ez a lényegen nem változtat: a melegség normális állapot. És ezt a felfogását a terápiás (például családterápiás) gyakorlatában is érvényesíti.

Ritter Andrea: Melegek Ismeretlen ismerősök a 21. században

Bár nem vagyok pszichológus, de a téma érdekel, és a pszichológia bizonyos irányzatai is foglalkoztatnak autodidakta módon, önfejlesztés céljából. Ez utóbbi várakozásaimnak megfelelően teljesült is, mostantól önmagamat dinamikusabban el tudom helyezni az immár nem egy, hanem legalább kétdimenziós (három, ha az időt is bevesszük) szexuális térben, amely lehetővé teszi számomra a szabadság kibővítését és a szeretet teljesebb megélését.
Időnként előfordultak olyan fogalmak, amelyekkel a laikusok nem szoktak találkozni, de vagy rájöttem, vagy a végjegyzetben a nyomára akadtam, úgyhogy melegen :) ajánlom mindenkinek.
Zavart viszont a helyenként előforduló többszöri ismétlés.
Valamint lehetett volna hosszabb!

ábelarengetegben

Ritter Andrea: Melegek Ismeretlen ismerősök a 21. században

Értékes könyv, de inkább terapeutáknak, pszichológusoknak, pszichiátereknek. Megtévesztő a cím, mert LMBTQ kliensek terápiájáról szól a kötet és kevésbé a melegségről magáról.

도경수

Ritter Andrea: Melegek Ismeretlen ismerősök a 21. században

Ahhoz képest, hogy azt ajánlja a fülszöveg, „Magyarországon ez az első olyan pszichológiai szakkönyv, amely széleskörűen föltárja a homoszexualitás lelki és társadalmi oldalait.”, én nem találtam elég széleskörűnek a könyvet. Felületesen bemutatja a témát, de nem éreztem úgy, mintha többet nyújtana az összes eddig itthon hasonló témában megjelent könyvnél. Amolyan „egynek jó volt” kategória, de a témában egyébként nem jártasaknak nem ezt ajánlanám kezdő olvasmányként.

Morpheus

Az sem jó, ha elutasítjuk, de az sem, ha idealizáljuk a meleg szexuális orientációt vagy életstílust. Világos, hogy az eltérő szexuális orientációk nem jobbak vagy szerethetőbbek, hanem egyszerűen mások, mint a heteroszexualitás. A végcél ennek a vélekedésnek a természetessé válása és elérése.

Kapcsolódó szócikkek: heteroszexualitás
Morpheus

A melegek egyre több helyen házasodnak, gyerekeket nevelnek, és ezekben a társadalmakban már nem gondolja senki, hogy közben ártanak a közvetlen környezetüknek, vagy hogy veszélyesek lennének az adott társadalmi berendezkedésre.

Morpheus

Nézőpontom szerint egyébként sem jó semmilyen formában belekényszeríteni senkinek a szexualitását egy dobozba. A legújabb elméletek, amelyeket magam is vallok, és amelyekről már szó esett, ehelyett a nemtől független tárgykapcsolatokra, helyzetekre helyezik a hangsúlyt, lehántva róluk a szocializáció és az aktuális társadalmi értékrend okozta torzító hatásokat.

Kapcsolódó szócikkek: szexualitás
Morpheus

A társadalom heteronormatív, az ettől eltérő szexuális orientációk elfojtását elvárja a többség. A hasított, kétpólusú heteroszexuális-homoszexuális felfogásából a legújabb, queer-identitás koncepció jelenthet kiutat, amely a társadalmi szintre emelt coming out sokdimenziós vonatkoztatási rendszerének pszichoanalitikus megértésében is használható lehet. Eszerint a heteroszexualitás csupán társadalmi, kulturális termék. Az egyén nem egy és változatlan identitású valaki, hanem több, néha ellentmondásos identitásból áll össze, az identitások milyenségét pedig belső igényeink, aktuális környezetünk, társadalmi berendezkedésünk, korszakaink befolyásolják. Ez nem valami fátum tehát, hanem mi alakítjuk nagyon is aktívan.

Morpheus

Ha az az elismert magyarázat, hogy „ez öröklött dolog, nem tehetünk róla, hogy ilyenné váltunk”, jogosan kérhetik számon, ha megkülönböztetik őket. Támadhatatlanná válnak, hiszen azért senki sem kisebbrendű vagy beteg, mert különböző tulajdonságokkal születik…
A kikényszerített szabadság rabsága ez. Az élet feletti teljes önrendelkezés jogának feláldozása az ára.

Kapcsolódó szócikkek: önrendelkezés · szabadság
Morpheus

Vajon most ott tartunk az eltérő szexuális orientációkról való gondolkodásban, hogy megszabadultunk a „szerzett”, traumatizált, beteg címkétől, de emiatt fel kellett áldozni magunkat, és az „öröklött” kategóriába szorultunk? Mint ahogy jeleztem, ez is csapda, ne lépjünk bele.

Morpheus

A különbözőség fájdalmas átélése sebezhetővé tesz, éppen ezért a terapeuta dolga komfortossá tenni a szelfet ennek a különbségnek a tudatosításával, és átfordítani azt kreatív alkalmazkodássá, aminek segítségével akár mélyebb büszkeséget érhet el az individuum.

Morpheus

Ne azért kerüljük a kategorizációt, mert a tradicionális heteronormativitás szerint gondolkodunk, és „azt reméljük”, hogy a fiatal majd „jó útra tér”, és az átmeneti azonos nem iránti érdeklődést felváltja az „érett heteroszexualitás”. Ne ezért, hanem éppen azért kell kerülnünk, hogy szabad lehessen a felnőttkor választása, és a felnövő gyermek később olyan szeretetkapcsolatokat építhessen ki, amilyeneket csak akar, akár azonos nemű, akár ellenkező nemű partnerrel.

Kapcsolódó szócikkek: heteronormativitás
mouse9696

Bámulatos az a tény, hogy a századfordulótól kezdve a rengeteg dimenzió közül, amely mentén egy ember nemi aktivitása megkülönböztethető a többiekétől (s ezek magukban foglalják egyes aktusok, testtájak vagy testtípusok preferenciáját, a gyakoriságot, bizonyos szimbolikus tárgyakhoz való viszonyulásokat, kor- vagy hatalmi viszonyokat, a résztvevők számát stb.), éppen csak egy, a választott tárgy neme lett kulcsfontosságúvá, és azóta is ez az az egyetlen dimenzió, amelyet a »szexuális orientáció« mára mindenütt jelen lévő kategóriája jelöl.