A ​fény túlsó oldalán 5 csillagozás

Rithnovszky János: A fény túlsó oldalán

Azzal ​a szándékkal nyújtom át ez írásművemet a tisztelt olvasónak, hogy az életem tükrében felvillantott epizódokon keresztül képeket kapjanak egy jobb sorsra érdemes embercsoportról. A fénytelenség zsarnok porkolábja által gúzsba kötve, ős is éppen úgy éreznek, élnek, mint sokan mások. Közülük sokan a látóktól is elvárják legalább képletes szabadulásukat az „örök homályból”; s hogy megismerkedjenek egy nagyszerű, odaadó, négylábú társsal, „aki” hűséges segítőkészségével megoldani látszik a gúzsbakötés első csomóit.
Ajánlom művemet mindazoknak:
akik sérült emberekkel foglalkoznak vagy foglalkozni kívánnak, függetlenül azok rokkantságának milyenségétől; akiknek családjában nemrég megvakult gyermek vagy felnőtt él; szülőknek, akiknek látás-sérült (vak vagy gyengénlátó) gyermekük van; akik balesetük folytán maradandó sérüléseket szenvedtek; és lelki válságba kerültek, akik alaposabban szeretnék megismerni a vakok életét; akik szeretnék tudni, mit jelent egy nagyszerű,… (tovább)

Gondolat, Budapest, 1991
364 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632826140 · Fotózta: Lipcseiné Vida Jolán

Rithnovszky János: A fény túlsó oldalán

Ez a könyv nem mai gyerek, és egy olyan ember írta akit nagyra becsülök és tisztelek. A mai napig hatalmas lelki erő birtokosa és sokan tanulhatunk abból, ahogyan az életét megváltoztató krízist megélte és kamatoztatta.
Vakvezetés szempontjából úttörő az a tevékenység, amit ő végzett és leírt. Azonban sok olyan pontja van ami nem alkalmazható általánosságban vakvezető kutyákra, azon egyszerű oknál fogva, hogy az átlagos vakvezető kutya-felhasználó nem Rithnovszky János, illetve a városi körülmények is jelentősen megváltoztak azóta.
Azonban az ahogyan ő a kutyákról, a velük élő együttműködésről és a kiképzésükről ír, a mai szemmel is annyira modern és haladó szellemiségű, hogy az számomra megdöbbentő volt. Így nem is csodálom, hogy abban a korban ez az üdítő másképp gondolkodás heves ellenállást és nemtetszést váltott ki. Rithnovszky úttörő munkát végzett és ezt nem vitathatják el tőle azok sem akik munkásságát nem nézték jó szemmel.
A könyv kicsit kapkodó, ugráló, szubjektív de értékes és megőrzendő kutyakiképzés, kortörténet és a vakok megértésének szempontjából is.

Lorien_Crow P>!

Az én kutyám miattam és velem együtt olyan kutya, amilyen.

Lorien_Crow P>!

A lakótársaknak is van lelkiviláguk. Egyébként is mindig úgy igyekeztem, hogy a lehető legkevesebb kellemetlenséget okozzak kutyáimmal lakó- és embertársaimnak. A jogaimhoz mindig ragaszkodtam, de sohasem éltem és nem élek vissza helyzetemmel.

Lorien_Crow P>!

Atlasz volt kutyás tevékenységem egyetlen kudarca. … Szinte fegyelmezhetetlen volt. Mindent csak kényszerrel volt hajlandó végrehajtani. Én meg ennek nem vagyok a híve. Meggyőződésem, hogy kutyát nevelni, oktatni jó eredménnyel, megbízható módon csak szeretettel lehet.

Lorien_Crow P>!

Örök kutyás törvény, hogy ha valaki igazán jó gazdája akar lenni az ebének, mindenekelőtt igyekezzék kitanulni annak „lelkivilágát”. Én is ettől vezérelve tanulmányoztam jövendő „munkatársamat”, hogy kitaláljam jelzéseit, megtanuljam hangszíneit, hogy mikor mit és miért akar. Ezek az ismeretek nagyon megkönnyítik a kölcsönös alkalmazkodást.