Pszichológia 134 csillagozás

Rita L. Atkinson – Richard C. Atkinson – Edward E. Smith – Daryl J. Bem: Pszichológia Rita L. Atkinson – Richard C. Atkinson – Edward E. Smith – Daryl J. Bem: Pszichológia

Az ​"Atkinson" új kiadása nemcsak formailag, hanem tartalmilag is jelentős átdolgozáson ment keresztül. Szerzői között a régiek közül csak Smith és Nolen-Hoecksema szerepel, (maga Atkinson is visszavonult), Frederickson és Loftus személyében pedig két kiváló, az elméleti kutatást s a gyakorlati szempontokat egyesítő szerző csatlakozott a csapathoz. A könyv a fejezetek sorrendjét és az anyag felosztását többé-kevésbé megtartotta (kivéve a személyiség-lélektannal és a szociálpszichológiával foglalkozó két-két fejezetet), de egészében véve valamivel terjedelmesebb lett. Az új, mindenütt előtérbe helyezett szempontok az evolúciós magyarázat keresését, a modern idegtudományi módszerek és eredmények részletes bemutatását s az alkalmazások részletes illusztrálását hangsúlyozzák. Új színfolt a kötetben az ellentétes vélemények ütköztetése, amely az „Érem két oldala” betétekben többnyire a szakma nagyjainak – sokszor gyökeresen ellentétes – véleményét ismerteti, érzékeltetve egyben azt is,… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1993

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Osiris iniciálé Osiris

Osiris, Budapest, 2001

Camelia>!

Már többször volt lehetőségem bele beleolvasni ebben a pszichológiai könyvbe, azonban most végre végig kellett olvasnom, mivel több órámhoz is kötelező olvasmány.
Hogy őszinte legyek talán ez a kedvenc pszichológiai tankönyvem, ha lehet ilyet mondani.
Nagy pszichológiai könyvnek is lehetne ezt a kis féltéglát hívni, mert tényleg minden benne van.
Szinte az össze egyetemi órámhoz találok benne hasznos és érdekes információkat.
Ami nekem nagyon szimpatikus benne, hogy érthető, laikusoknak is kedvező módon írja le a pszichológia tudományát. Nagyon sok kísérletet, példát is behoz, annak érdekében, hogy még könnyebben megértsük a saját testünk működését.
Ezért is találtam nagyon hasznosnak ezt a könyvet, mert röviden és lényegre törően szépen leírja a saját magadról fontos tudnivalókat, amiket bármikor fontos lehet tudni és építkezhetsz belőle.

Lunemorte P>!

Olvasmányos, érthető, részletes, képekkel teletűzdelt könyv.
Vizsgaidőszakban még hatalmas hasznát fogom venni. :)

Morn>!

Az alapmű.
Szinte kötelező jellegű mindenkinek, aki kicsit is belekontárkodik eme tudományágba. Ha nem is teljes egészében, de pörgetni a lapokat, ismerkedni a témákkal, ötleteket szerezni, „hirtelen kell még egy magyar forrás” felhasználására is kiváló. Nyilván önmagában kevés annak, aki jobban belemélyed a pszichológiába, de kiindulási pontként, összegzésként nagyon is megállja a helyét. Különösen tetszik a fejezetek végén levő vélemény-ütköztetés, hogy (akár) ellentétes szemszögből is rá lehessen tekinteni egy-egy témára. A példákban szereplő személyek neveinek magyarosítása viszont nem tetszik, nem is teljesen értem a miértjét.
Összességében javallott, jó ha a polcon áll, hogy bármikor elő lehessen kapni.

Osiris, Budapest, 2005
848 oldal · ISBN: 9633897130 · Fordította: Boross Ottilia, Gábris Krisztián, Ivády Rozália Eszter, Nábrády Mária
Rita_Sándor>!

Az érthetősége és élvezhetősége miatt az egyik leghasznosabb egyetemi tankönyvnek tartom.

Multiplikato>!

Számomra az ilyen jellegű könyv nem elejétől a végéig olvasós. Ha kíváncsi vagyok valamire, akkor felütöm, és elolvasom belőle, ami érdekel. Értékes könyv.

dorcika>!

Azért jelöltem félbehagyottnak, mert már 2 éve olvasom (elvileg), de persze ez csak annyit jelent, hogy mindig belelapozgattam, ha valami nem volt tiszta a tanulnivalóban. Amúgy nagyon olvasmányos, könnyen érthető, tényleg csak a lényegre szorítkozó írás ez, ajánlom!

kirkkaus>!

Az tény, hogy csapongó és elég alapszintű – de könnyen érthető, olvasmányos, jól illusztrált, és érdekes. Tankönyvtől többet nem várok. Majd holnap kiderül, mire mentem vele, drukkoljatok.

zsebibaba007>!

Nekem nagy kedvencem. Már végigolvastam vagy 5x, olyan számomra, mint a Biblia. Szerintem tökéletes annak, akit érdekel a pszichológia, mindent jól összefoglal, érthetően elmagyaráz, nem szükséges különösebb előzetes tudás hozzá :)

Lunemorte P>!

Az emberi agy több mint 10 milliárd idegsejtet és szinte végtelen számú idegi kapcsolatot tartalmaz, így talán a világegyetem legbonyolultabb szerkezete.

34. oldal, 2005

Frank_Waters I>!

A pszichológia valójában a viselkedés és a mentális folyamatok tudományos igényű vizsgálata.

A pszichológia öt nézőpontja

Biológiai nézőpont

A viselkedés és a mentális folyamatok hátterében álló neurobiológiai folyamatok megértésére törekvő kutatási irányzat.

Behaviorista nézőpont

A megfigyelhető viselkedés ábrázolása a kondicionálás és a megerősítés fogalmain keresztül.

Kognitív nézőpont

Az észlelés, emlékezés, érvelés, döntéshozatal és problémamegoldás mentális folyamatainak megértésére és a viselkedéssel való kapcsolatuk feltárására irányuló törekvés.

Pszichoanalitikus nézőpont

A szexuális és agresszív impulzusokból eredő tudattalan motivációk vezérelte viselkedés megértésére irányuló megközelítés.

Szubjektvista nézőpont

A viselkedés és a mentális folyamatok megértésére irányuló megközelítés az emberek aktívan megkonstruált szubjektív valóságain keresztül.

1. A pszichológia természete

A személyiség az egyén jellemző és megkülönböztethető gondolkodási, érzelmi és viselkedési mintázata, amely meghatározza személyes stílusát és azt a módot, ahogy fizikai és társas környezetével kapcsolatba lép.

356. oldal, Az egyéni különbségek mérése

Kapcsolódó szócikkek: személyiség
Frank_Waters I>!

Freud úgy gondolta, hogy ugyanolyan ösztönöknek (a szexualitásnak és az agressziónak) engedelmeskedünk mi is, mint az állatok, és szüntelenül próbáljuk lerázni a bennünket impulzusaink ellenőrzésére kényszerítő társadalmat. A pszichoanalitikus nézőpont az eddigiektől eltérő módon tekint a fejezet elején bemutatott kérdésekre. Az agressziós például velünk született ösztönnek tartja. Bár a humán pszichológia berzenkedik a fenti állítás ellen, az állati agressziót tanulmányozó biológusok és pszichológusok sok tekintetben egyetértenek vele.

Kapcsolódó szócikkek: Sigmund Freud

A borderline személyiségzavarban szenvedő emberek sokszor szörnyen üresnek érzik magukat […].

461. oldal Személyiségzavarok

Kapcsolódó szócikkek: borderline személyiségzavar

A borderline személyiségzavar fő jellemzője a labilitás. A borderline személyiségű egyének hangulata labilis, gyakori és sokszor minden ok nélkül megjelenő depressziós, szorongásos és dührohamokkal.

461. oldal Személyiségzavarok

Kapcsolódó szócikkek: borderline személyiségzavar
Frank_Waters I>!

A gyerekkori amnézia részben a hippokampusz éretlenségének lehet a következménye, mivel ez a képlet csak az első, illetve a második év végére fejlődik ki teljesen.