A ​kreatív folyamat 36 csillagozás

Az alkotás mint életmód
Rick Rubin: A kreatív folyamat

Rick ​Rubin mesteri módon segít az embereknek abban, hogy kapcsolatba kerüljenek saját kreativitásuk forrásával. Ebben a csodálatosan míves könyvben az évek során felgyülemlett bölcsességét osztja meg olvasóival.

„Eredetileg arról akartam írni, hogyan készítsünk minél nagyszerűbb műveket. De végeredményben arról szól a könyv, hogyan éljünk.” – Rick Rubin

Sok híres zenei producer ismertsége arra épül, hogy létrehozott valamiféle karakteres hangzást, amelyet egy adott korszakhoz kötünk. Ellenben Rick Rubin egy közeget teremt meg, amelyben mindenféle műfajban alkotó, mindenféle hagyományba tartozó zenészek képesek arra összpontosítani, pontosan kik is ők, és mit kell nyújtaniuk. Rick rendszeresen segített az előadóknak túllépni saját várakozásaikon, hogy önkéntelenül felszabadítsák a bennük rejlő ártatlanságot, és ezáltal elkerülhetetlenné váljon a meglepő dolgok születése.

Rubin az évek során ráébredt, mi tesz jót a kreativitásnak és mi nem; felismerte, hogy… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2023

XXI. Század, Budapest, 2023
432 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635682812 · Fordította: Pék Zoltán
XXI. Század, Budapest, 2023
432 oldal · ISBN: 9789635682829 · Fordította: Pék Zoltán

Joó_Katalin_Kata>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Egy olyan kötet van a kezemben, amely egy igazi vászon borítású ékkő, amiről elhiszem, hogy több tíz év múlva úgy beszélnek: ritkaság. Vajon egy ennyire szép kötet megengedheti-e magának, hogy belülről ne legyen értékes?
Pék Zoltán ültette át magyar nyelvre és a kreativitásról szól. Globálisan minden, ami az alkotó tevékenység sajátja. Mindezt olvasás előtt mesélem, de nagyon szeretném szeretni.

A kreativitás mindenkiben fellelhető, egyesek egész nap benne égnek, míg másoknak egy kicsit keresgélni kell. De a megléte megkérdőjelezhetetlen. Tehát nem mindenki él művészként, de úgy gondolom mindenki kreatív.

A figyelem egyfajta érzékelési mód, ahogyan a világot szemléljük. Valaki az égbolt kékjének az árnyalataira összpontosít, míg mások egy szóra kapják fel a fejüket egy regényben, mert arról az egyetlen szóról eszükbe jut egy több oldalas gondolat.

Egy alkotó, egy író, aki az érzelmeiből formál betűket, mindennél jobban próbálja védeni a lelkét, távolságot tart, mert a boldogságot és fájdalmat magasabb szinteken érzékeli és fogadja be. A csontjáig hatol, legyen az a legtisztább öröm vagy a legmélyebb bánat.

Nincs két egyforma festmény, nincs két egyforma felhő, ahogy nincs két egyforma ízű alma sem. Én egy nagyon elvarázsolt ember vagyok, aki mindenre kíváncsi és habár a háttérből, de rendkívül érdeklődő. Minden nap eláll a lélegzetem a természettől. Ténylegesen rácsodálkozom a vonuló madarakra vagy egy őzbakra, akivel percekig egymás szemébe nézünk. Az emberekben azonban eddig nem kerestem ezt a minőségi, mély szépséget, mert nem számítottam semmi jóra, de ha megpróbálom, talán engem is meglep az élet. Hiszen pont ebből indul ki a kreativitás is: folytonos új impulzusok sokszínű feldolgozásából.

Sose leszek az az ember, aki tegnap voltam, és az sem, akivé másnap válok. A világ állandó változásban van, és mi emberek is körülötte. Bárcsak értő figyelemmel óvnánk és védenénk minden bajtól.

Tévutakra visz, ha azt próbálod látni benne, amit más. Hiszen épp arra hívja fel a figyelmet minden egyes festmény, vers, regény és építészeti alkotás, hogy számos szempár más árnyékot vet rá. Munkálkodj szorgosan, de ne túlhajszoltan. Hagyj időt neki és türelemmel szemléld. Gyűjtögesd a gondolatokat, akár az apró magokat, amik idővel meglepően nagyra nőhetnek, és nem a külső hatásokból érkező visszajelzések által lesznek sikeresek, hanem azért mert elmondhatod: kitartottál a saját érzéseid mellett és megcsináltad. Nem csak az ötletnek, hanem talán neked is késznek kell rá lenned, hogy együtt növekedve kiteljesedhess velük: kitöltve színekkel a fejedben megrajzolt kereteket.

Egy művész képes gyermekké válni, előcsalogatni a tapasztalatoktól mentes, ösztöni jelenlétet, ahol az ihlet fényvillanásként érkezik. Egy író az olvasóból empátiát válthat ki, megértést, ítélkezést, szeretetet vagy akár taszító érzéseket. Nem létezik olyan művészeti ág, ami ne támogatná a kapcsolódást. Azonban alkotáskor legyünk önzők és csakis nekünk tetszen, mert ha tetszelegni akarunk, és nem önmagunk legmélyét adni, az eltávolodik tőlünk és olyan lesz, mint a rossz gyógyszer: nem hat.

A halogatás, a tökéletes pillanat utáni várakozás időhúzás, inkább fogj hozzá, például ennek a könyvnek az olvasásához, majd alkoss, és ha újabb regénynek, versnek, festménynek, szobornak kezdesz neki, hidd el kísérletező hittel, hogy ismét sikerülhet.

A művészi lét egyfajta állandóan tüzes állapot, fény felé fordulás. Olyan érzés, mintha állandóan visszafognánk magunkat, és három ember energiája kopogtatna egy lélekben.
Ez a könyv, mindenki kezében más értelmet fog nyerni, mert elgondolkozik róla, hogy mit is jelent a számára a kreativitás. Nekem ezt jelentette, és neked?

Örülök, hogy a polcomon van.
Joó Katalin

Keresd azt, amit te észreveszel, de senki más nem lát. A művészek azt mutatják meg, amit mi nem láthatunk, de valahogy mégis tudunk.
Rick Rubin

btunde P>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Idézeteket olvasva tetszett meg a könyv, és szerencsére nagyon hamar hozzá is jutottam. Nem vártam tőle különösebben semmit, már annak is örültem volna, ha csak néhány, a korábban olvasott idézetekhez hasonló megerősítő, elgondolkodtató mondatot találok, de minden képzeletemet felülmúlta. Egész másként tekintek most nem csak a művészetre, hanem magára a világra, mint az olvasás előtt. Különösen tetszik a sok (látszólagos) ellentmondás. Azon gondolkodom, ki lehet az elsődleges célközönség. A művészeket maximum megerősíti abban, amit amúgy is tudnak, hiszen maguk is művelik. Akik szeretnének alkotni, de eddig mindig találtak kifogást, nekik segíthet.
Nagyon szépen és érthetően vezet végig egy olyan folyamaton, aminek egyébként a végeredménye csodálkozásra késztet. Bár arra hívja fel a figyelmet, hogy a kreativitás forrása mindenki számára elérhető, én mégsem szeretném, ha több lenne a művészetben alkotó ember, mint amennyi, mert az igazi művészet nem lehet semmire és senkire tekintettel. Egy ilyen világ számomra ijesztő. Ugyanakkor kreativitásra az élet minden területén szükségünk van, különösen, ha békében szeretnénk élni magunkkal és egymással. Ezért leginkább mindenkinek ajánlanám spoiler.

Zama>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Két dolgot vártam igazán a könyvtől. Gyakorlati tanácsokat és inspirációt. Illetve reménykedtem, nem lesz túlságosan amerikai. Értem ez alatt azt, hogy nem arra hívja fel a figyelmet, higgy az álmaidban, merj nagyot álmodni és hasonlók.

A könyvet nagyon gyorsan elolvastam. Tartogatott számomra újdonságot, inspirált arra, másképpen gondolkodjak. Bemutatta a kreativitás, az alkotás és a tudat kapcsolatát. Miként gondolkozzunk, hogyan vegyük észre a lehetőségeket, majd azokat milyen módon tudjuk hasznosítani. Ha jön a flow, akkor hogyan adjuk át magunkat az érzésnek. Legyünk részesei a változás körforgásának, haladjunk a kihívásokkal. https://zama.hu/a-kreativ-folyamat-az-alkotas-mint-eletmod/

VitF93>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Nagyon kettős érzésem volt a könyvvel kapcsolatban már az elejétől fogva, ezért pár fejezet után úgy döntöttem, hogy gyorsan elolvasom az egészet, így kapok róla egy összbenyomást, és utána végigmegyek az egészen újra, mélyebben átgondolva, ha érdemes. spoiler

Könnyű volt gyorsan végigszaladni rajta: a fejezetek /gondolati egységek/ szinte kivétel nélkül nagyon olvasmányosak, könnyed nyelvezettel, szemléletes leírásokkal, emellett rövidségükből fakadóan hajlamos voltam “na csak még egy utolsó fejezetet…” felkiáltással 100+ oldalakat végigpörgetni. Persze tele is van a könyv üres, vagy 2-5 sort tartalmazó oldalakkal, így ez a 432 oldal valójában inkább 200 környékének felelne meg, ha regényszerű lenne a könyv tördelése. (Ez nem szemrehányás, a szerkesztés nem öncélú: sokat hozzáad a könyv flowjához a laza szerkezet)

A fejezetek minősége elég széles skálán mozgott.
Bizonyos részeknél azt éreztem, hogy ezt a könyvet egy kreatív bibliaként magam mellett fogom tartani állandóan, és időnként felcsapom, hogy áthasson ez a “kreatív mindset”, néhol pedig olyan felszínesen ír olyan evidenciának tűnő dolgokról, hogy időpazarlásnak tűnt olvasni [­off] aztán az evidenciákat is el tudtam fogadni: olyan korban élünk, amikor talán inkább örülni kellene annak, hogy a saját értékrendemnek megfelelő, számomra evidenciának tűnő gondolatokat ír le valaki, és ad el nagy példányszámban…[­/off]

Egyébként ebben a könyvben valahogy az egész selfhelp-szagú bullshitelés (és bár tőlem viszonylag távol áll, de a spiritualitás is) autentikusnak hatott , és nem volt kényelmetlen olvasni, inkább csak itt-ott feltűnt a jelenléte. Sokat segít, hogy Rick Rubin úgy áll hozzá végig mindenhez, hogy ez nem világmegváltó, mindent magába foglaló tudás, csak néhány gondolat. Ragadd meg belőlük ami tetszik, és hasznosítsd tovább. Ami nem mozgat, azt meg csak engedd el.

Összességében a végére érve az lett a benyomásom, hogy elég sok önismétlés és bullshit volt benne, de ezeket mégis könnyű volt elnézni neki: a kreativitásról szól, és bőven van annyi misztikum a témában, hogy fölösleges ítélkezni, valakit lehet pont azok a részek fognak meg, ami nekem felszínes volt, ha pedig így éri el a célját a könyv, hát legyen. Mindenesetre a tiszta segítő szándék megkérdőjelezhetetlen, és végtelenül komolyan veszi, és tiszteli az olvasóját, mint alkotni vágyó embert.

A kettős érzésem ellenére azért döntöttem végül 5 csillag mellett, mert nem igényelt aránytalanul nagy energiabefektetést átrágni a számomra érdektelen részeket, azokért a gondolatokért viszont, amik jól rezonáltak nálam, mindenképpen érdemes volt elolvasnom, és azt hiszem, elő is fogom venni újra.

Konrád_Viktória>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Nemcsak a kreativitásról, hanem az ÉLET-ről is szól ez a könyv. Olvasás közben egy másik dimenzióba kerülhet az Olvasó a mű által. Szívből ajánlom!

mmkriszti>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Magasiskola! Egészen kiváló könyv, aki alkot, alkotni szeretne, vagy érteni szeretné az alkotást, annak nagyon ajánlom.
Nincs benne lépésről-lépésre útmutató sem a hírnévhez, sem a meggazdagodáshoz. … vagy mégis …?
Szerintem ez egy nagyon tiszta írás egy nagyon bölcs embertől. (Tudom, furán hangzik.)

GeeBoy>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Meglepődtem, hogy milyen nagy betűkkel és milyen széles sortávolságokkal került kiadásra a kötet. Normál esetben körülbelül fele ilyen vastag lenne a könyv terjedelme. A beltartalom tekintetében is csalódnom kellett. Felszínes életbölcsességeket kaptam. Viszont nagyon jó lett a reklám az csillagos 5ös:).

LorándLadnai>!

Rick Rubin: A kreatív folyamat Az alkotás mint életmód

Nem olvastam még ennyire inspiráló könyvet. A legnagyobb előnye, ahogyan Rick Rubin ír a művészetről és alkotásról, ez már alapból be tudja szippantani az embert, picit olyan érzésem volt olvasás közben, mintha valami vezetett meditáción lennék. Nem csoda, hogy olvasás közben telerajzoltam, jegyzeteltem a könyvet, nagyon jót tesz a kiadványnak a nagyalap és a keménykötés. Nyelvezetében egyszerű, inkább azért tartott sokáig olvasni, mert negyed óra után felálltam és elkezdtem valami projektet csinálni. Semmi újat, semmi forradalmit nem tartalmaz, de mégis sokrétű, inspiráló és kevésbé misztikus, sokkal kiegyensúlyozottabb mű, mint Steven Pressfield A művészet háborúja c. könyve.

Annamarie P>!

A cél nem az alkotás, hanem hogy abba a csodás állapotba kerüljünk, ami elkerülhetetlenné teszi az alkotást.
(Robert Henri)

Annamarie P>!

A fegyelem nem a szabadság hiánya, hanem harmonikus kapcsolat az idővel.

Kapcsolódó szócikkek: fegyelem
Annamarie P>!

Amikor a tudatosságunkat csiszoljuk, az univerzumot tágítjuk

Kapcsolódó szócikkek: tudatosság
Annamarie P>!

A művészet valósága örökre ismeretlen marad.

Hogyan mérjük a sikert?
Nem népszerűségben, pénzben vagy kritikai megbecsülésben. A siker a lélek magányában jön létre. Abban a pillanatban, amikor eldöntjük, hogy kiadjuk a művünket, de még mielőtt egyetlen véleménynek is kitettük volna. Amikor mindent megtettünk, hogy kihozzuk a műből a legnagyobb potenciált. Amikor örülsz, és kész vagy elengedni.

A sikernek semmi köze a külső körülményekhez.

A sikerhez hozzátartozik a haladás. Azaz, hogy befejezzük a művet, megosztjuk másokkal, és új projektbe kezdünk.
Minden, ami ezután a csendes elégedettség után következik, ki van téve a piaci körülményeknek, amelyeket nem tudunk irányítani. A mi hivatásunk, hogy a legjobb képességünk szerint szép műveket hozzunk létre. Ezeket néha megtapsolják vagy díjazzák, máskor viszont nem. Ha belső tudásunkat kétségbe vonva igyekszünk megjósolni, mit szeretnek mások, nem tudjuk kihozni magunkból a legtöbbet.
A népszerű siker gyenge barométere a műnek és értékének. A kereskedelmi sikerhez sok csillag együttállása szükséges, és egyiknek sincs köze ahhoz, milyen jó maga a projekt….

231-232

Kapcsolódó szócikkek: siker
presszócska P>!

Nem példátlan, hogy a tudomány
végül utoléri a művészetet.
Ahogy az sem, hogy a művészet
utoléri a spirituálist.

Annamarie P>!

Minden alkotásunk, legyen bármilyen bonyolult is, tartalmaz egy belső lényeget. Egy alapvető identitást vagy struktúrát, amely mint a csontváz, tartja a húst. Egyesek ezt van-ságnak nevezik.

btunde P>!

Képzeljük el, hogy a külvilág egy szállítószalag, amely megállás nélkül hozza a kis csomagokat. Az első lépés, hogy észrevegyük magát a szállítószalagot. Ezután már bármikor levehetjük róla az egyik csomagot, és kinyithatjuk, hogy megnézzük, mi rejlik benne.

A varázslat birodalmában
ténykedünk.
Senki nem tudja,
miért vagy hogyan működik.

presszócska P>!

A nagy művek nem mindig igényelnek nagy erőfeszítést, de ha nem teszed bele a munkát, sosem tudhatod, mi lett volna belőle. Ha hív az ihlet, addig kell lovagolnunk a villámot, amíg az energia el nem fogy.