Életem ​legjobb kutyájának igaz története 6 csillagozás

Rick Bass: Életem legjobb kutyájának igaz története

Soha nem gondoltam volna, hogy egyszer vadászt szimpatikusnak, vadásztörténeteket nem visszataszítónak találjak. Rick Bass történeteit érdemes meghallgatni. Bölcsesség van bennük, igazi természetszeretet, egy értelmiségi felelősségtudata, és hozzá Bass, mint minden rendes ember, kutyabolond, kóbor korcsok megmentője és telivér vadászkutyák szerelmese. Colter hozott össze minket, a kajla kutya. Bass vadászott vele, és könyvet írt róla, én fordítás közben szerettem meg.

Eredeti megjelenés éve: 2000

Magyar Könyvklub, Budapest, 2001
190 oldal · keménytáblás · ISBN: 9635473451 · Fordította: Tótisz András

SteamGirl>!
Rick Bass: Életem legjobb kutyájának igaz története

Bevallom, Coltert könnyű volt a szívembe zárni és átéreztem később az író fájdalmát, mégis úgy éreztem, túl kevéssé került reflektorfénybe, pedig elvileg róla szól a könyv. Ilyenformán nem váltotta ki belőlem azt a könyv, mint amit a hasonló történetek szoktak: a mosolyokat, a könnyeket, a nevetést. Nem volt benne eléggé a kutya. Ettől függetlenül jó volt olvasni, csak én nem Rickre voltam kíváncsi, hanem Colterre.

Malnai_Istvan>!

Az áldás titokzatos utakon érkezik. Nem lehet kiérdemelni,
megdolgozni érte. Egyszer csak ott van a kapud előtt. Hiába
keresed, nem találod. Aztán hívatlanul érkezik.

maneki_neko>!

Aznap sokat hibázunk – pontosabban egyszer sem találunk –, de ez nem szegi kedvünket. Colter jelez egy bűzös borzot, de mindkét fél sértetlenül megússza a találkozást. Egyszer egy jó órára eltűnik, és amikor visszatér, egy tarajos sül tüskéje remeg az alsó ajkán.

maneki_neko>!

Egy minneapolisi bányavállalat aranyat akar bányászni ezekben a hegyekben, apróra zúzni köveit – hatvan tonna sziklát egy uncia aranyért –, és a gondolatát sem bírom elviselni, pedig most látom őket először, a távolból. Mit érezhet akkor egy feketelábú indián, aki mindig is a tövükben élt, aki ide vonult el megtisztulni, meggyógyulni – harmatkását szedett, és azt égette füstölőként a szent szertartáshoz, böjtölt, izzasztókunyhót épített, és várta a szellemeket. Itt élt. Milyen érzés lehet nekik most ezekre a hegyekre nézni? Hogyan győzhetett le egy ilyen sápadt és vértelen civilizáció, mint a miénk, ilyen erős és a természet ritmusához ennyire kötődő embereket?

maneki_neko>!

Valamikor tél vége felé, már-már a tavasz mezsgyéjén – jócskán túl mindenféle vadászévadon –, időnként fácánokról álmodom, ragyogó kakasokról, ahogy kirobbannak a hóborította bokrok közül; hatalmas fácánokról álmodom, kék égről, a háttérben rozsdabarna pajták, rozsdásodó mezőgazdasági gépek.
Mindig meglepnek, akkor rebbennek föl, amikor már elmentem mellettük. Colter álmaimban ilyenkor csatangol valahol, elváltam tőle, egymagam vagyok, és néha, bár meglepett és készületlen vagyok, rá is lövök a fácánra. Legtöbbször elhibázom. Ezeket az álombeli madarakat a legnehezebb eltalálni.

Bla IP>!

Colter szerepe pont az ellenkezője…üljön közel a madárhoz, anélkül, hogy megrémisztené, és mutassa hol van. A világ minden kutyakiképzője elmondhatja, hogy nem szabad a kajtató kutyát és a vizslafélét együtt futtatni.