59 ​másodperc 23 csillagozás

Egy kis ésszel sokra mész
Richard Wiseman: 59 másodperc

Mitől ​válik kreatívabbá az, aki cserepes növényt tart az asztalán? Miért nagyobb az esélye, hogy visszakapjuk elvesztett tárcánkat, ha egy mosolygós csecsemő fényképét őrizzük benne? Hogyan növelhetjük az esélyeinket egy állásinterjún? És az első randin? Vajon miért hangol azonnal jobb kedvre, ha egy ceruzát veszünk a két fogsorunk közé?

Áligazságokat leleplezni nem egyszerű dolog, ám ennél is nehezebb valóban működő igazságot ajánlani helyettük. A neves amerikai pszichológus, Richard Wiseman mindkét feladatra vállalkozik: meggyőzően cáfolja meg a „Hogyan legyünk sikeresek és boldogok?" jellegű önsorsjavító könyvek csúsztatásait, és sokkal praktikusabb módszereket javasol a boldoguláshoz. Méghozzá egyszerű és kipróbált módszereket, amelyek a családi problémák során ugyanúgy beválnak, mint a munkahelyen, az első randevún, az új munkatárs kiismerésében vagy éppen egy vállalat vezetésében.

Wiseman jó érzékkel ismerte fel, hogy manapság nincs időnk hónapokat-éveket… (tovább)

Eredeti mű: Richard Wiseman: 59 Seconds

Akadémiai, Budapest, 2011
256 oldal · ISBN: 9789630590709 · Fordította: Nagy Mónika Zsuzsanna

Amapola P

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

Sok érdekességet tartalmaz: néhány ponton magunkra ismerhetünk (a csuda vigye el!), néhány ponton másokra (naná, mindig is tudtam!).
Ezen felül kedves humorral van megírva, szórakoztató.

megan29

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

Tanulságos könyv, csak ajánlani tudom.

Piros

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

Felháborító így ékeskedni mások tollával!!! Pedig annyira jó a fülszövege! De sajnos csak az 50. oldalig bírtam, aztán lapoztam még párat bele-beleolvasva, de ez igazából sokféle terület megfigyelési és kísérleti eredményeinek összeollózása igen kevés saját gondolattal. Ha majd az itt említett témák valamelyikének kutatási eredményeire leszek kíváncsi, akkor azok eredetijét fogom elolvasni…

Kun_Csilla

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

Az elején még felfedeztem benne némi iróniát, aztán olyanná vált, mint azok a self-help könyvek, amelyeket kritizál. Instant életreceptek olyanoknak, akik túl elfoglaltak, hogy érdemben tegyenek a boldogságukért. Ilyen könyv is csak napjainkban születhetett meg.

lorem

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

Érdekes, hasznos, közérthető. Könnyen olvasható, több rövidebb részletből áll össze, így 1-2 megállóra is érdemes elővenni tömegközlekedésen. Széleskörűen vázolja fel a témákat, kis elmélettel és a mindennapok során használható gyakorlati technikákkal. Érdemes akár csak bele-beleolvasni is, egy-két 59 másodperces módszert beépíteni.

Nikolett_Földesi

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

Az elején még tetszettek a tudományos statisztikák bemutatása különböző témakörökben pl. melyik csoport volt a leghatékonyabb stressz kezelésben, ki milyen sikereket ér el a fogyásban ha ezt és ezt csinálja.. A végére ez már baromi sok volt, arról nem beszélve, hogy ezek csak számok. Mindannyian különbözőek vagyunk, így számomra ezek a kutatások aligha voltak figyelemfelkeltőek. Persze a céljaink eléréséhez van egy terve az írónak, ami akár hasznos is lehet. De valahogy nem kötött le, pedig az elején még nagy érdeklődéssel olvastam a könyvet. Félbehagytam a közepénél mert nem éreztem, hogy bármelyik témában adott volna egy plusz megvilágosítást, más nézőpontot. Biztos velem van a baj de felszínesnek éreztem.

ciemat P

Richard Wiseman: 59 másodperc Egy kis ésszel sokra mész

A könyv azzal a felütéssel kezd, hogy a rohanó világunkban ennek a tempónak megfelelő gyors – 59 másodperces – megoldásokkal tudjuk az életünket apró lépésekkel jobbá, szebbé, boldogabbá tenni. Aztán olvasás közben egy-két fura csúsztatás jön szembe az olvasóval, majd azért szép lassacskán kiderül, hogy az ötletek sokkal-sokkal több erőfeszítésbe kerülnek, mint 59 másodperc. Ami persze teljesen rendben van, hisz ez túl egyszerű lenne.
Nekem a végére a tucat életmód könyv hangulat maradt meg.

palastim

Kutatók szerint az emberek 24 százaléka krónikus halogatónak tartja magát. Ez a szám talán még alá is becsüli a probléma kiterjedtségét, tekintve, hogy ez csak azoknak a véleményét tükrözi, akiknek sikerült időben kitölteniük a kérdőívet.

palastim

(…) az aktív figyelemnek semmi köze a boldog házassághoz.
(…)
Gottmann szerint túlságosan nehéz feladat azzal próbálkozni, hogy átfogalmazzuk partnerünk mondanivalóját, és aztán együtt érezzünk vele, amikor az bennünket kritizál. Ez a fajta viselkedés olyan „érzelmi tornagyakorlatot” igényel, amire csak kevesen képesek. Jóllehet a kutatócsoport eredményeit sokan vitatják – elsősorban azok a párkapcsolati tanácsadók, akik fölesküdtek az aktív figyelem módszerére –, más kutatásoknak sem sikerült igazolniuk, hogy az aktív figyelem a jó kapcsolat sarkalatos pontja lenne.

szabreni

Létezik egy régi történet, amelyet az idő kitöltése céljából gyakran mesélnek tréningeken. A történet egy olyan emberről szól, aki meg akarja javítani a bojlerét. Több hónapig próbálkozik, de minden erőfeszítése hiábavalónak bizonyul. Végül feladja, és kihív egy szakembert. A szerelő megérkezik, kicsit megkocogtatja a bojler egyik oldalát, majd hátralép, és vár, amíg a szerkezet magához tér. Ezután a szerelő benyújtja emberünknek a számlát, aki azt mondja, ő csak egy ennél szerényebb összeget hajlandó fizetni, tekintettel arra, hogy a munka alig pár percig tartott. A szerelő erre szelíden elmagyarázza, hogy nem azt az időt kell megfizetni, amit a bojler megkocogtatásával töltött, hanem azt a sokévnyi tapasztalatot, amelynek folytán most tudja, hol kell kocogtatni. No, hát ahogy az anekdota bojlert kocogtató szerelője, úgy a könyvemben leírt módszerek is arról tanúskodnak, hogy a hatékony változás nem feltétlenül emészt fel sok időt. Sőt talán még egy percbe sem telik, és gyakran csak azon múlik, tudjuk-e, hol kell kocogtatni.

palastim

Az önsegítő könyvek egyike-másika által adott tanácsokkal az a baj, hogy nemigen állnak összhangban a tudományos kutatások eredményeivel. Vegyük például a pozitív gondolkodás hatalmát. Vajon valóban csupán attól függne a boldogságunk, hogy sikerül-e száműzni a fejünkből a negatív gondolatokat? Ami azt illeti, a kutatások azt támasztják alá, hogy a gondolatok ilyenfajta elnyomása inkább növeli, semmint csökkentené a boldogtalanságot.

palastim

Zig Ziglar  egy nevezetes megjegyzése szerint olyan nincs, hogy valaki céltalanul császkál, és egyszerre a Mount Everest tetején találja magát. Ugyanígy, akik céltalanul csellengenek az életben, azok sem valószínű, hogy aztán majd hirtelen új vállalkozásba fognak, vagy ledobnak egy csomó kilót magukról.

palastim

Egy régi közmondás szerint, a boldogság titka, hogy azt kell akarni, amink van, és nem azt megszerezni, amit akarunk.

palastim

Ha elmondjuk másoknak a céljainkat, az segít azok elérésében, ugyanis amikor a dolgok nem mennek simán, a barátok és a családtagok sok esetben megadják az oly szükséges támogatást. Egyes kutatások tulajdonképpen arra engednek következtetni, hogy ha vannak mellettünk barátok, attól könnyebbnek tűnik az élet.

palastim

Más vizsgálatok is azt igazolják, hogy az emberek sokkal inkább hajlamosak támogatni azokat, és egyetérteni azokkal, akik hozzájuk hasonlónak tűnnek. …
Mindegy, hogy a hasonlóság alapja ruházat, beszédmód, családi háttér, életkor, vallás, politikai nézet, italozási, dohányzási vagy étkezési szokások, vélemény, személyiség vagy testnyelv, azokat az embertársainkat kedveljük, akik hasonlítanak ránk, és őket jóval meggyőzőbbeknek találjuk másoknál.

palastim

A segítségnyújtási hajlandóság világos üzenetet hordoz: minél többen vesznek körbe valakit, aki segítségre szorul, annál kisebb a valószínűsége, hogy valaki segít is.

Ha tisztában vagyunk a felelőség megoszlásával, az más helyzetekben is segíthet. Ha például e-mailen keresztül kérünk valakitől segítséget, semmi esetre se küldjük el az üzenetet egyszerre egy egész csoportnak. Ha a címzett azt látja, hogy ugyanazt az e-mailt rajta kívül egy csomóan megkapták, ugyanaz a hatás lép fel, és mindenki azt gondolja, hogy majd a másik válaszol.

palastim

…ha javítani akarjuk az esélyét annak, hogy visszajutassák a tárcánkat, amennyiben elveszítjük, csak tegyük bele a lehető legbájosabb és legboldogabb csecsemő képét, amit csak találunk, és gondoskodjunk arról is, hogy a képet a tárcában jól látható helyen tartsuk.