Rejtett ​dolgok 2 csillagozás

A Szentírás mint spiritualitás
Richard Rohr: Rejtett dolgok

Richard Rohr ebben a kötetben a Szentírás szövegeinek mindig új és élő jelentését tárja fel, amely manapság éppen olyan aktuális, mint valaha. Szerinte szó sincs arról, hogy a Biblia könyvei elavultak, semmitmondóak, érthetetlenek lennének korunk embere számára. Hatalomról, bölcsességről, Isten jóságáról értekezik; a bőség, a hála és az öröm keresztény látomását kínálja szükséggel, ítélkezéssel és félelemmel teli világunk alternatívájaként.

Ursus Libris, Budapest, 2010
310 oldal · ISBN: 9789639718272 · Fordította: Malik Tóth István

Richard Rohr: Rejtett dolgok

Richard Rohr: Rejtett dolgok A Szentírás mint spiritualitás

Az Ószövetség megítélése mindig nehéz kérdés volt számomra. Mert vannak olyan könyvek, amelyeknél azt érzi az ember, hogy tényleg közük van a lényeghez, és az Újszövetség felől nézve is van mondanivalójuk. De ott van a másik csoport, tele felsorolásokkal, kicsinyes, gonosz emberek történeteivel, és egy félelmetes, bosszúálló Isten képével. Ezekről igazán sosem értettem, hogy a zsidó hagyomány tiszteletén kívül mi szüksége van rájuk a kereszténységnek. Ez az, amiben a legtöbbet segített ez a könyv. Richard Rohr szerint a Biblia vajúdó szöveg, tulajdonképpen Isten és az ember kapcsolatáról szól, és mint minden kapcsolat a „három lépés előre, kettő hátra” sémán alapul. Vannak a „három lépés előre” szövegek, melyek központi eleme a könyörület, a befogadás, az erőszakmentesség és a bizalom, és vannak ”két lépés hátra” típusú szövegek, melyekben a bosszú, a kicsinyesség, a lényeg fölött álló forma játsszák a főszerepet. Tehát az egész Biblia a fejlődés, az emberi küszködés leképeződése, nem csak a végkövetkeztetéseket vonja le, hanem megmutatja az Istennel való egységhez vezető út problémáit és megoldási javaslatait is.
Egy másik érdekes gondolatmenet a Szentírás klasszikus felosztását – törvény, próféták, bölcsességi könyvek – állítja párhuzamba az ember lelki fejlődésének szakaszaival. Először a lényeg a rend: ez az önazonosság kialakításának időszaka. A hagyományok, a törvény, a fegyelem van a középpontban. Aztán jön a bírálat, a kritika a próféták, mint objektív külső szemlélők által. Ezt pedig a hagyomány és a kritika integrálása követi, a kettősség nélküli gondolkodás a bölcsességi könyvekben. A világ nem fekete és fehér, az emberek nem jók vagy rosszak, el kell fogadni a paradoxonokat, a szenvedést és azt is, hogy nincs mindenre válasz. Ennek a szakasznak a kicsúcsosodása Jézus, akivel egy új vallás veszi kezdetét.
Több fontos szimbólumot is végigvezet a Biblián, mint pl. a víz, a vér, a kenyér, a fény és a sötétség, a lakoma (még Babette lakomája is kap egy külön fejezetet). Részletesebben foglalkozik a hatalom és a kegyelem kérdésével is.
Végig nagyon elgondolkodtató, annak különösen ajánlom, aki éppen olvassa a Bibliát.

Ceri

A fundamentalista szellem alapjában véve ugyanaz a judaizmusban, a kereszténységben, az iszlámban és az olyan világi fundamentalistáknál, mint az ateisták, a militaristák és azok, akik azt gondolják, hogy a piacgazdaság égből pottyant ajándék.
A fundamentalista szellem olyannyira szereti a válaszokat és a magyarázatokat, hogy szándékosan nem tájékozódik arról, a történelem hogyan jutott el ezekhez a magyarázatokhoz, s hogy ezek általában mennyire öncélúak. A kielégítő valótlanság kellemesebb számunkra, mint a nem kielégítő igazság, a teljes igazság pedig sohasem kielégítő – legalábbis a kis én számára.

Ceri

Alázattal és türelemmel kell megközelítenünk a Szentírást, saját szempontjainkat félre kell tennünk az útból, és lehetővé kell tennünk a Szentléleknek, hogy feltárja számunkra a szöveg mélyebb értelmét. Máskülönben csak azt halljuk meg, amivel már egyetértünk, vagy aminek keresésére indultunk!

Ceri

Csak azok az emberek vannak olyan helyzetben, hogy alázatos, rászoruló, mindent magába foglaló és végül gyümölcsöző módon olvashatják a Szentírást, akik először éltek, szerettek, szenvedtek és kudarcot vallottak, majd újra éltek és szerettek. Ha olyanok kezébe adjuk a Bibliát, akik nem mentek át az élet beavatásán, akkor azok mindig elméleteket gyártanak belőle.

Ceri

Tudják, hogy ha a hitben élnek, sohasem teljesen biztosak abban, hogy igazuk van? Pontosan ezért nevezik „hitnek”.

Ceri

Isten mindig kiválaszt bizonyos embereket. Az első benyomásunkkal ellentétben Isten nem valamilyen szerepre vagy feladatra választja őket, noha úgy tűnhet, hanem azért, hogy minden egyes kiválasztott maga Isten legyen a világban.
Istennek képmásokra van szüksége, olyan emberekre, akik használható eszközök. Ezeknek az eszközöknek azonban először is meg kell tudniuk, hogy nincsenek egyedül, hogy nem a saját munkájukat végzik, hanem sokkal inkább Istenét. Ekképpen a megszokott „Ne félj!” felütés után szinte mindig valami ehhez hasonló következik: „Veled leszek” (lásd például Kiv 3,12).
A kiválasztottság nem azt jelenti, hogy Isten jobban szereti az egyik embert a másiknál, vagy hogy az egyikük különb, mint a másik. Ezek a kiválasztottak általában nagyon is gyarló, de legalábbis hétköznapi emberek, amiből nyilvánvaló, hogy az erejük nem a sajátjuk. Amiként Pál megfogalmazta: „Aki dicsekszik, az Úrban dicsekedjék” (1Kor 1,31).
Nem arról van tehát szó, hogy Isten bárkit jobban szeret, vagy hogy bárki értékesebb a többieknél. Az isteni kiválasztásnak az a célja, hogy hírül adja mindenki más kiválasztottságát!

Ceri

A szeretet az igazi cél, de a hit az a folyamat, amellyel eljuthatunk hozzá, a remény pedig az a készség, hogy lezárás vagy megoldás nélkül éljünk.

Ceri

Jézus ezer- meg ezerféleképpen tudtunkra adta, hogy Isten álruhában jön el hozzánk, a saját életünkként!

Ceri

Minden világi rendszer az erőszakos társakat részesíti előnyben az erőszaktól tartózkodók helyett, hiszen az előbbiek világos célponttal és hihető ellenségképpel látják el. A birodalmak fellélegeznek, ha vannak terroristák, akikre lőhetnek, és Barabásaik, akik szabadon kószálnak az utcákon. Az olyanok viszont, mint Jézus, Martin Luther King vagy Gandhi, már keményebb ellenségei a birodalomnak. Őket nem tudják felhasználni vagy megnyerni maguknak.
A kialakuló hatalmak tudják, hogy az erőszaktól tartózkodó próféták sokkal mélyebb problémát jelentenek számukra, de mégsem haragíthatják rájuk az embereket. Azért jelentenek ők mélyebb problémát, mert éppen azt a téveszmét utasítják vissza, amelyre az egész birodalom épül, különösen a megváltó erőszak mítoszát.

Ceri

Minden kontinensen úgy érezték, hogy Isten nem szerethet bennünket, ha nem adjuk neki a legjobbat és legértékesebbet, legidősebb fiunkat vagy szűz lányunkat.
Valakit kellett adni Istennek, mert alapvetően úgy vélték, hogy Isten nem a mi oldalunkon áll. Ha nem látjuk át ezt, akkor nem értjük meg, hogyan fordította feje tetejére Jézus a vallás egész történetét. A jelkép itt természetesen az, hogy Isten a vérét ontja, hogy elérjen hozzánk, miután az emberiség évezredekig ontotta a saját vérét, hogy elérjen Istenhez!