Mi ​a baj a gravitációval? 14 csillagozás

Richard Panek: Mi a baj a gravitációval?

Mi ​a gravitáció? Senki sem tudja – és szinte senki sem tudja, hogy senki sem tudja. A modern tudomány egyik legnagyobb talánya, hogy hogyan lehet valami, ami ennyire áthat mindent ugyanakkor ennyire titokzatos, és miként lehetséges, hogy ezt a rejtélyt a fizikán kívül egyáltalán fel sem ismerik. Ahogy Richard Panek díjnyertes szerző ebben az úttörő jelentőségű könyvében bemutatja, a gravitáció az a „döglött akta”, amelynek megoldásához közelebb vagyunk, mint eddig bármikor – és amelynek nyomozása már eddig is temérdek ismeretet tárt fel a kozmoszról és magáról az emberiségről.

A Mi a baj a gravitációval? részben tudományos detektívtörténet, részben metafizikai lubickolás, de főképp revelatív írás: ennek a mindenütt jelen lévő, de megfoghatatlan erőnek az első, részletekbe menő, megközelíthető tanulmánya. Panek könyve rávilágít arra, hogy a gravitáció és a megértéséért tett törekvéseink nemcsak az általunk belakott világot alakították, hanem a testünket, a szellemünket és a… (tovább)

Scolar, Budapest, 2020
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635091591 · Fordította: Nattán Balázs

Bukros_Zsolt>!
Richard Panek: Mi a baj a gravitációval?

Gondoltam, elolvasok egy könyvet arról, hogy mi a gravitáció, de nem jártam sikerrel. Kiderült, hogy ez Kip Thorne szerint egy értelmetlen kérdés, és a tudósok sem tudják rá a választ, de úgy vannak vele, nem is kell rá igazán válaszolni. Ellenben mérni lehet, ki lehet vele kapcsolatban dolgokat számítani, és ezek elvezetnek más elméletekhez, amelyek elvileg megérthetőbbé teszik az univerzumunkat. Ennek ellenére jól szórakoztam, mert filozófusok, fizikusok, csillagászok sereglettek össze a könyv oldalain az ókortól mostanáig, és közben rengeteg izgalmas elmélet, elképzelés és hitrege bomlott ki előttem. Az emberiség egész történelme a gravitáció jegyében telt el, nagyon érdekes volt, egy délután alatt felfaltam.

Bereg_Isztria>!
Richard Panek: Mi a baj a gravitációval?

Ritkán látok ennyire alacsony értékelésű friss könyvet itt a Molyon.

Mi lehet ennek az oka?
Mást kapunk, mint amire beneveztünk. Filozófiát az ismeretterjesztés helyett.

Számomra úgy tűnt, 3 részből állt a könyv:
1. Az előszó aranyos volt, humoros, érdekes, pörgős.
2. Aztán jött nagyjából 150 oldalnyi unalmas katyvasz, zömmel filozófia és önismétlés, de az is olyan módon megfogalmazva, hogy nem volt sok veleje.
3. Aztán magára talált az író, és végre tények sorjáztak, kutatások, érdekességek, amikért végülis megvettem a könyvet. Még mindig azt mondom, hogy ezért az utolsó 30-50 jó oldalért megérte, sorjáztak a hűha-érzések, de ha ez nem lett volna, már meg is szabadultam volna tőle, ne foglalja a helyet a polcon.

Pozitívum:
– szép, fűzött, illatos kiadás, jól olvasható betűtípussal és betűmérettel,
– Rigó István mint szaklektor, nemegyszer tisztába tette a szerző tévedéseit, és tömör, szabatos megjegyzéseivel újabb aha-élményeket váltott ki,
– jól tagolt szerkezet, emészthető méretű fejezetek,
– ötletes fejezetszámozás, amely egyre lejjebb potyog minden fejezet elején.

Negatívum:
– rengeteg helyesírási hiba, elgépelés,
– arra illett volna figyelni, hogy a 10 500 így leírva egy sorba, azonos betűmérettel, nem azonos azzal, hogy tíz az ötszázadikon,
– rengeteg mondaton belüli mondat, ami megzavar az olvasásban, ilyen típusúakra gondoljunk, mint XY (aki egyébként ez és ez miatt ismert) Z helyen (amit ekkor alapítottak, és arról jelentős, hogy…) erre a dologra (ami filozófiai kapcsolatban áll WQ elődjének amazzal a gondolatával) jött rá. Bírom én a tízsoros mondatokat is, tényleg, ha nem három különböző témáról szólnak, és a mondat alanya és állítmánya nincs fél kilométerre egymástól.

Rogue2>!
Richard Panek: Mi a baj a gravitációval?

Mi a baj ezzel a könyvvel?
Hogy nem nagyon emelkedik a sok hasonló „közérthetően elmondom a tudomány történetét” könyv közül. Hogy olyan fejezettel kezdődik, ami nehezen kapcsolható a témájához. Hogy sok benne az elmélkedő helykitöltő bekezdés. Hogy igazából semmi különleges élményt nem szerez. Helyenként begyorsul, érdekessé válik, az ember alig várja, hogy olvashassa tovább, de sajnos ez nem tart ki végig. Kölcsönkapni megéri :)

Lehoczky_János>!
Richard Panek: Mi a baj a gravitációval?

Nem értem miért húzzák le ennek a könyvnek az értékét…. Nagyon jól megírt elgondolkodtató darab!