QED 17 csillagozás

A megszilárdult fény
Richard P. Feynman: QED Richard P. Feynman: QED

Richard Feynman a fizika világának legendás alakja, aki mit sem törődve az elismertséggel, a világot egy egészen sajátos nézőpontból szemlélve ér el újabb és újabb eredményeket a természet megértésében, melyeket aztán üdítően elegáns módon képes aztán másokkal megosztani. Feynmanról régóta köztudott, hogy milyen fantasztikus előadó. Azon túl, hogy Feynman igyekszik eleget tenni a számtalan neves társaság és szervezet meghívásának, egyetemi szobájában afféle helyi kis fizikus klubot működtet a hallgatók számára. E könyv igen kockázatos vállalkozás. Megpróbálja becsületesen elmagyarázni a kvantumelektrodinamika elméletét, mely napjaink fizikájának egyik legbonyolultabb területe.

Eredeti megjelenés éve: 1985

Scolar, Budapest, 2020
144 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635090990 · Fordította: Alföldy Bálint, Alföldy Bendegúz
Scolar, Budapest, 2003
144 oldal · ISBN: 9639193585 · Fordította: Alföldy Bálint

Richard P. Feynman: QED A megszilárdult fény

Én még ilyen szórakoztató fizikakönyvet nem olvastam. Hazudnék, ha azt állítanám, végig követni tudtam benne minden gondolatmenetet, de aminek fölfogtam az értelmét, az nagyon érdekes volt. Feynmannek a 80-as évek elején tartott négy előadását olvashatjuk a könyvben, szerkesztett formában, rengeteg magyarázó ábrával és lábjegyzettel. off
Ez az ember nagyon értette a szakmáját – a Nobelét nem véletlenül kapta –, de ami sokkal ritkább tehetség, képes volt szórakoztatva, élvezettel továbbadni tudását másoknak.

batagy>!

Richard P. Feynman: QED A megszilárdult fény

A cím kicsit félrevezető. Ez a könyv nem egy ezotorikus téma, hanem kvantum elektrodinamika (QED). Feynman közérthetően írja le, képletek nélkül! Amúgy a nyilak a komplex számokkal való számolást jelképezik. Aztán meg a részecskék átalakulásáról van szó, Feynman diagramokkal. Izgalmas, pl a kétréses interferencia kísérletet is megmagyarázza. Ajánlott, élvezetes könyv.

Novák_Natália I>!

Richard P. Feynman: QED A megszilárdult fény

Akit érdekel a kvantumfizika, annak igazi csemege a második legnépszerűbb fizikus (Einstein után) 4 – laikusoknak szóló – előadását tartalmazó könyv. Hogy meglegyen az élmény meg a fonál, azért oda kell figyelni, és célszerű mindent elfelejteni, amit az iskolában mondtak. Megtudjuk belőle, hogy a fény nem is egyenesen halad, csak ha olyan kedve van, hogyan görbítsük el az útját, ha nincs kéznél egy fekete lyuk, hogy lazán megy a fénysebességnél gyorsabban is, hogy visszafelé haladni az időben semmi különös, csak olyan, mint előre, stb. A kvantumfizikával nincs szükséged drogra, és mennyivel gazdaságosabb is. Képletekkel nem ijesztget, szerintem bárki megértheti, ha koncentrál.

Algernon P>!

Richard P. Feynman: QED A megszilárdult fény

A bionika fizikai alapjai nevű kurzus keretében az egyik ajánlott irodalmam volt.
Irodalomnak nevezni erős túlzás, érhető nyelven a kettős természetű részecskékről laikusok számára is. Néhol komolytalan stílust éreztem, de lehet csak azért, mert a tárgy keretében ennél sokkal durvább dolgokat is kellett tanulnom, ez ahhoz képest, esti mese.
Érdeklődőknek alapmű, kívülállóknak is érdekes olvasmány lehet. Nem annyira száraz, mint azt az ember egy fizikakönyvtől „elvárná”, néhol egész élvezetes, nem is igazi tankönyv.

Voidlord>!

Richard P. Feynman: QED A megszilárdult fény

Ez a könyvet azért vettem mert régóta érdekelt Feynman munkásága. Kicsit csalódtam benne, a kvantum elektrodinamika közel se tűnik túl izgalmas témának, mint a később a könyv legvégén, pár oldalon keresztül taglalt kvantum-színdinamika, annak a taglalását nagyon élveztem. De az a rész viszont még hiányos volt, hiszen az előadásokat amikről ez a könyv is szól már nagyon régen tarotta. A könyv végén Ő maga írta egy 1985 ös megjegyzésben a kézirathoz hogy," A helyzet kétségkívül meg fog változni mire elolvassák a könyvet. A dolgok gyorsabban változnak a fizika területén, mint a könyvkiadásban." Ez így is történt. Pl: Az elemi részecskék standard modelje teljes már. A másik problémám a könyvben elhelyezett ábrákkal volt. Ezekre az ábrákra gyakran hivatkozik a szöveg, de lehet hogy az előző vagy következő oldalon lesz és folyton lapozgatni kell miattuk.
Mindenképpen meg kell említenem A. Zee előszava nagyon jó volt a könyv elején.

PogiB P>!

Láthatjuk, hogy a vegyészek inkább költők, mintsem természettudósok: ahelyett, hogy egy, kettő, három, négy vagy öt protont mondanának, azt mondják, hogy hidrogén, hélium, lítium, berillium, bór.

atomarcú P>!

Egyetlen elmélet sem tudta ezt az ellentmondást feloldani, kénytelenek voltunk hát elfogadni a fény kettős természetét, azt, hogy hol hullámként, hol pedig részecskeként viselkedik, az adott kísérlettől függően. Valaki viccesen meg is jegyezte, hogy úgy tűnik, a fény hétfőn, szerdán és pénteken részecskeként, míg kedden, csütörtökön és szombaton hullámként viselkedik. Vasárnap pedig nem dolgozunk.

atomarcú P>!

Helyezzünk egy fotoelektron-sokszorozót a víz alá – tételezzük fel, hogy az egyetem gazdasági osztályáról senki sincs jelen.

PogiB P>!

Nyilvánvaló, hogy önök közül senki sem volt jelen a múlt alkalommal – különben ma nem jöttek volna el –, ezért röviden összefoglalom annak tartalmát.

atomarcú P>!

Ez a kvantum-elméleti háttere annak a régóta ismert klasszikus elvnek (Fermat-elv), hogy a foton – ellentétben számos taxisofőrrel – a legkisebb menetidejű utat választja.

PogiB P>!

Remélem senki sem fog arra gyanakodni, hogy elméletünk csődöt mondana a bonyolultabb esetekben. Becsszóra: nem.

PogiB P>!

Nyilvánvalónak tűnik, hogy a tükör szélső területeinek annyi köze van a visszaverődéshez, mint a sajt árához. (A benzin árának alakulására nyilván ez is gerjesztő hatással van.)

Gazsó_István I>!

Hát nem csodálatos? Fognak egy darab tükröt, úgy helyezik el, hogy ne legyen visszaverődés, kivágják egy részét, és íme, visszaverődés lép fel!

atomarcú P>!

Nyugodtan kijelenthetjük, hogy a kvantumelektrodinamika a fizikai világ minden jelenségét leírja, kivéve a gravitációt, mely a székükben tartja önöket (valójában persze ehhez az önök udvariasságára is szükség van)…

Pisti01>!

Amiről szó lesz, azt fizikus hallgatóim a képzés 3., 4. évében tanulják. Önök nyilván azt gondolják: Feynman majd leegyszerűsíti nekünk, hogy mi is megértsük. Nem, önök ezt nem fogják megérteni. Akkor vajon miért bosszantom magukat ezzel? Miért kell itt ülniük több óra hosszát, mikor úgysem érthetik meg azt, amiről szó lesz? Meg kell győznöm önöket, hogy nem szabad elcsüggedniük csak azért, mert egy szót sem értenek. Higgyék el nekem, hogy fizikus hallgatóim sem értenek az egészből semmit. Sőt, én sem értem. Senki sem érti.