A könyv Richard P. Feynman Nobel-díjas fizikus három előadását tartalmazza. Ezekben a nagyközönség számára tartott előadásaiban azonban Feynman kibújt fizikusi bőréből: nem tárgyal egyetlen fizikai tételt sem, helyette egyszerű polgártársként elmondja véleményét, gondolatait egy sor alapvető és közérdekű kérdésről. Néhány téma ízelítőül: a tudomány jellegzetes vonásai, a kételkedéshez való jogunk és annak hasznossága a tudományban, a vallás főbb aspektusai, tudomány és etika, a tudomány és vallás közötti konfliktus, tudomány és erkölcs, tudósok vallásossága, XIII. János pápa enciklikája, mint egy új békésebb jövő kezdete, kormányzat és diktatúra, választási ígéretek, stb. stb.
A dolgok értelme 18 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 1998
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Talentum Tudományos Könyvtár Akkord
Enciklopédia 1
Várólistára tette 13
Kívánságlistára tette 30

Kiemelt értékelések


Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai
Feynman mint figura régóta érdekel, viszont a fizika mint tudomány meglehetősen távol áll tőlem – alighanem a törés kettőnk viszonyában középiskolai tanulmányaim során mélyült el, amikor is az egyébként imádni való és igazán karakteres Szűcs tanár úr kezei alá/közé kerültem. Tőle amúgy sok mindent megtanultam – például azt, hogyan kell finoman aktuálpolitikai kérdésekkel akár fél órát is lelopni a fizikaórából, valamint azt, miképpen feleltessünk tíz-tizenöt embert uszkve tíz perc alatt. (Villámkérdésekkel. A Szűcs-féle villámkérdéses módszer amúgy is meglehetősen hírhedt volt, különösen mert a villámkérdések nem korlátozódtak sótlanul a fizikatudományra, hanem elkalandoztak egyéb vadászmezőkre is. Lásd: "Egy heted hét hány tized évtized?") Amit nem sajátítottam el – az a fizika. Igen, azt hiszem, akkor veszített el a kvantumfizika egy potenciális tudóst személyemben. (Hogy a matematika, a biológia, a kémia, a testnevelés vagy az ének-zene hogyan vesztegetett el ebben az időszakban egy esetleges héroszt, arról hajh! mesélhetnék… de nem fogok.) És erre meglátom a könyvtárban ezt a könyvet – Feynman-előadások, amelyek nem a fizikáról szólnak! Csúcs! Mi ez, ha nem isteni jel? Ám olvasgatván a könyvet, egyre inkább az a benyomásom támadt, hogy ha isteni jel volt is, hogy e mű elém került, nem azt akarta jelezni Isten általa, amit beleértettem… hiába, az isteni jelek dekódolásában nem segít semmiféle Google Translate. Merthogy ez a könyv – nem jó.
Először is azért nem jó, mert nem jó a fordítás. Biztos vagyok benne, hogy Dr. Ill Márton nagyszerű tudós és kiváló tudományszervező volt, sajnos – de az a helyzet, hogy a fordításhoz nem ilyesféle képességek kellenek. Hanem érzék a megfelelő szórend és a kontextushoz illő magyar kifejezések megtalálásához. Gondolom én. Enélkül ugyanis az eredendően (feltételezem) gördülékeny angol szöveg rohadtul nem gördülékeny, magyartalan magyar szöveggé változik. Tegyük még hozzá, hogy a kötet szövegei tulajdonképpen az élőbeszéd – három egyetemi előadás – hangulatát kívánják átadni, ami viszont így, ebben a köntösben hol butácskának, hol csapongónak, hol erőltetettnek hat. Jó, persze mindent nem lehet a fordításra fogni – az is igaz, hogy ha megpróbálok leásni a magyarításon túlra, akkor sem sejlik fel túl sok érték a szövegben: sok korlátozottan kihagyhatatlan példa és kellőképpen nem kifejtett fejtegetés, valamint az a mélységesen igaz, de nem újszerű állítás, hogy a tudomány alapja a kételkedés. Úgyhogy ha legközelebb valami isteni jelet látok-hallok jártamban-keltemben, mielőtt reagálok rá, visszakérdezek, hogy tényleg jól értettem-e.


Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai
Érdekes volt hallgatni Feynman véleményét a 3 előadást kitevő témákról, ahogy ő is kifejtette sok mindenbe nagyobb betekintése van, mint az „átlagembernek”, ezeken a helyeken éreztem némi lenézést is a mondanivalóban de nem volt ezzel különösebb gond azért.
Érdekes, könnyed ismeretterjesztő olvasmány.


Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai
Könnyű olvasmány nehéz kérdésekről. Emberfeletti eszmefuttatások, de tökéletesen érthetően átadva. Mondhatnám, hogy a témán belül könnyű olvasmánynak számít, de ez nem azt jelenti, hogy egyszerű. Így is sokatmondó könyv


Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai
Többet vártam ettől a könyvtől. Túlságosan is közérthető akar lenni. Én pedig kicsit tudományosabbat vártam.
Aki olvasott már tőle mást is, az ajánlhatna nekem.


Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai
Hogy ez az ember mindenhez értett?!
Népszerű idézetek




A kételkedés szabadsága igen fontos dolog a tudományban, és azt hiszem, más területeken is.
37. oldal
Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai




Jobb valamit állítani, ha nem is vagyunk teljesen biztosak benne, mint semmit sem mondani.
35. oldal
Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai




Mint már mondtam, ismerek egy csomó embert. Közönséges embereket. És azt hiszem, hogy megsértették az intelligenciájukat. Úgy értem, hogy sokféle dolog létezik. Bekapcsoljuk a rádiót, és ha van lelkünk, megbolondulunk tőle.
Richard P. Feynman: A dolgok értelme 70% Egy tudós polgártárs vallomásai
Hasonló könyvek címkék alapján
- James Gleick: Káosz 90% ·
Összehasonlítás - A. Leo Oppenheim: Az ókori Mezopotámia ·
Összehasonlítás - Josh McDowell: Bizonyítékok a keresztyén hit mellett ·
Összehasonlítás - John MacArthur: Harc a kezdetért ·
Összehasonlítás - J. R. dos Santos: Életjel 76% ·
Összehasonlítás - Leon Lederman: Az isteni a-tom 98% ·
Összehasonlítás - Vermes Géza: A qumráni közösség és a holt-tengeri tekercsek története 93% ·
Összehasonlítás - Hayim Halevy Donin: Zsidónak lenni 93% ·
Összehasonlítás - Michio Kaku: Einstein kozmosza 91% ·
Összehasonlítás - Roger Penrose: A császár új elméje ·
Összehasonlítás