Törött ​angyalok (Takeshi Kovacs 2.) 181 csillagozás

Richard Morgan: Törött angyalok Richard Morgan: Törött angyalok

Takeshi Kovacs egy sérült harci testbe burkolva, zsoldosként vesz részt egy brutális helyi háborúban, amit a Protektorátus pénzel, hogy leverjék a Sanction IV-en kirobbant forradalmat. Aztán lehetőség adódik, hogy csatlakozzon egy titkos akcióhoz, amelynek során egy értékes régészeti leletet szerezhetnek meg, és a harcedzett veterán rejtélyek, árulások és véres események középpontjába kerül. A zsákmány értéke felbecsülhetetlen, a hozzá kapcsolódó veszély határtalan. Olyasmi, amiért a Cégek ölni is képesek. Olyasmi, ami az emberiséget új korszakba repítheti. Vagy végleg kitörölheti az univerzumból.

Richard Morgan klasszikusát új szerkesztésben, felújított kiadásban tartja az olvasó a kezében.

Eredeti megjelenés éve: 2003

426 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639868182 · Fordította: Cs. Szabó Sándor

Takeshi Kovacs

FVCsilla P>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Ez most kevésbé tetszett, mint a Valós halál. Kezdődik azzal, hogy az abban történtek a múlt homályába vesztek, itt egy teljesen új helyszín és teljesen új cselekménysor bontakozik ki. Csak Takeshi marad tulajdonképpen, de azért az ő karakterében is van változás, olyan mint akibe nem sok érzelem szorult, mert ő Küldött, szóval igazi kemény fickó, de azért én még mindig nagyon kedvelem. Ennek a résznek a cselekménye elmarad a VH cselekménye mögött, az valahogy annyira magasra tette a lécet, hogy ennek a résznek nem sikerült átugrania. Nem tudom azt mondani, hogy ez a rész rossz, mert ha végig küzdi magát az ember lánya a könyv első vontatott felén, akkor azért megkapja a VH miatt elvárt kemény helyzeteket és jellegzetességeket.

Morpheus>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Féltem attól, hogy ez a rész nem valami jó, mert ezt csiripelték a madarak, így az elvárásaim is elég alacsonyak voltak. Tény, hogy Takeshi kicsit másabb személyiség spoiler, és a történések nagy része egy eléggé behatárolt helyszínen játszódik, csupán néhány ember között, amibe időnként belép pár ember, majd újra és újra, mégis mondhatni, hogy ez egy kamaradráma egy újabb értelmetlen háború hátterére vetítve. Viszont ami pozitívum, hogy valamivel többet megtudhatunk arról a fajról, amely lehetővé tette az emberiség fejlődését azzal, hogy a szemetében kotorásznak. És az emberek tényleg olyanok, mint a csótányok, és addig nincs is baj, amíg a gazda haza nem jön…

CaptainV IP>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Nem tudom, mit mond el rólam meg az ízlésemről, ha szerintem ez nem volt annyira nagy visszaesés az elsőhöz képest, mint amennyire mondták, de akármi is fölöttem az ítélet, szívesen együttélek vele. Abban megegyezhetünk, hogy az első az etalon, a Törött angyalok nem annyira kerek és stílusos, de komplex és fantáziadús, csodás filozófiai tízperceket szállít az olvasónak, és soook-sok fordulatot. És laza. Az is igaz sajnos, hogy itt kezd bekacsintani az a Morgan, akit Az acél emlékében megismertem, az, amelyik szeret céltalanul túlírni dolgokat. Ez az adott pillanatban talán megölte az élményt, de valószínűleg nem erre fogok emlékezni, hanem a klassz ötletekre, a karakterekre, és talán a történetre is, amiben az elején fú, de nagyon nem bíztam, aztán mégis lett belőle valami vállalható.

Ha nem is tudok annyira nagyon lelkesedni, mint anno az első rész iránt, szerettem, és összességében még mindig imádom azt, amit Morgan ebben a sorozatban megvalósít. Bizakodva fogok belekezdeni a harmadik részbe.

Valamint utánajárok, hol lehet kérvényezni, hogy beleírjunk valamit az Értelmező Kéziszótárba. A 'badass' szót szeretném felvetetni, mert szerintem az nincs benne még. A definíciót is szívesen megírom hozzá, nem gáz, van rá időm, belefér, mert úgyis rövid lesz, össze is dobtam, így hangzik: Takeshi Kovacs. Igen. Valószínűleg a második kölyköt is róla nevezem majd el… így szórakozhatnánk azzal, hogy mindenkinek azt mondjuk, valójában egy gyerek van, csak újraburkoltuk.

mandris>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Jó rég volt már (másfél éve), hogy a sorozat első részét elolvastam. Bár alapvetően tetszett, mégsem annyira, hogy ne tudtam volna meglenni anélkül, hogy rögtön folytassam. Főleg, hogy a második rész fülszövege alapján gyanítottam, hogy ez kevésbé fog tetszeni. A sorozatba magába a cyberpunk jellege miatt kezdtem bele, és az első rész azért is talált be nálam nagyon, mert a noir/hardboiled krimi regények is hajlamosak voltak ez idáig elnyerni a tetszésemet. A Valós halál megmutatta, milyen jól tudnak működni a noir hagyományos elemei egy szokatlan cyberpunk/transzhumán kontextusban.
A sikeres első rész után viszont a szerző egy meglehetősen szokatlan dolgot művelt: ahelyett, hogy megpróbált volna még egy bőrt lehúzni a történetről (amit persze mélységesen elítéltem volna), inkább hagyta az egészet, és csak a főhőst tartotta meg, azt sem teljes egészében. Alaposan megváltozott a jelleme, mintha a múltja is már csak kevésbé emésztené, sőt, ebben a részben mintha inkább felvágna vele, nem igazán érződik traumának. Dobta az első rész helyszínét is: a cyberpunk történetek megszokott közegét jelentő nagyváros helyett a helyszín ezúttal egy távoli gyarmatbolygó, és a történet nagy részében ennek egy kis szeglete, egy ásatás, vagyis viszonylag korlátozott térben játszódik a történet jelentős része. Hasonlóan kevés szereplőt mozgat, amelyek száma ráadásul fokozatosan fogy.
A világ kiegészül egy további fajjal, amely ugyan az emberek színre lépése idejére már felszívódott, de itt hagyta rejtélyes relikviáit, amelyekből az emberiség sokat profitált. Bevallom, ez az újítás sokáig nem tetszett, nem igazán bíztam benne, hogy ebből valami jó kisülhet, de a végére végül is egészen megbarátkoztam a dologgal, és ennek farvizén az író be tudott dobni néhány kifejezetten értékelhető gondolatot is. Azért nem teljes mértékben tetszett meg ez a vonal, de az összesített mérleg a végére egyértelműen pozitív lett.
És végül részben elhagyta a hardboiled krimit is, helyette Takeshi Kovacs katonabőrbe bújik, és egy magán zsoldoscsapat tagjaként próbálja biztosítani a marslakó űrhajó feltárásának jogát az őket felbérelő, de azért a noir kötelező elemei, a rejtélyes események és veszélyes nők ebben is megtalálhatók. Persze, az első részből megismert cyberpunk/transzhumán dolgok, úgymint digitalizálható tudatok, tenyésztett testek (burkok), virtuális terek is megmaradtak, mint ahogy a befolyásos óriásvállalatok által meghatározott politikai erőviszonyok is. Ugyanakkor ez most összességében kevésbé volt hagyományos cyberpunk, mint szerettem volna. Azt azért nem mondanám, hogy egyáltalán nem az (a Mirrorshades után már nem is mernék ilyet állítani), mert bizonyos jellemzőiben visszaköszön, de az biztos, hogy nem annak leghagyományosabb darabja.
Ezt leszámítva viszont elég jól elműködött a regény, főleg a második fele, ami még mindig jobb, mintha erős kezdés után esett volna a színvonal. A Valós halál színvonalát valószínűleg semmilyen téren nem éri el, és most sem érzek leküzdhetetlen késztetést arra, hogy rávessem magam a sorozat következő, befejező részére, de előbb-utóbb valószínűleg azért sor fog kerülni arra is.

ViraMors P>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Egészen más volt ez a kötet, mint az első.
A világot már ismerjük, az alapokat már nem kell bemutatni, marad idő másra. Ráadásul egész más a kiindulási helyzet: míg az előző rész cyberpunk noir volt a javából, ez most cyberpunk háborús régészkedés, többé-kevésbé a javából.
Persze van, ami változatlan: Tököshi* Takeshi Kovacs még mindig a helyi macsó, a végletekig cinikus, és néha moralizál egy sort két lövés között. Jobbára a háborúról, néha másról is, és időnként elbeszélget az aktuális hangokkal a fejében.
Pörgős darab, rengeteg eseménnyel, rengeteg vérrel és némi filozófiával.
Nekem bejött.

*by @Sárkánybaby

Fallen_Angel>!
Richard Morgan: Törött angyalok

A Valós halál után azt írtam, hogy nem folytatom a sorozatot, egy évvel később mégis nekiálltam. Mert utálom a befejezetlen dolgokat, és mert kíváncsi voltam, hogy Morgan ezúttal mivel fog bosszantani. Jelentem: szinte semmivel. A gyengébb százaléka ellenére nekem ez a rész jobban tetszett, mint az első. Teljesen más hangulatú, kevésbé sötét, és annak ellenére is féllel több csillagot adok rá, hogy talán kevésbé kerek a sztori. Egyszerűen, mert jobban esett olvasni.
Még az is lehet, hogy megveszem a harmadik részt. :D

ftamas>!
Richard Morgan: Törött angyalok

A történet ezúttal nem a földön játszódik, hanem a gyarmatokon, ami szerintem jól jön. A gyarmatokat kevésbé mutatja be. Eleinte a háborún van a hangsúly, amin látszik, hogy totálisan kíméletlen. Későbbiekben meg már inkább céges hatalmi harc és versengés a „leletért”. Morgan karakterei egyáltalán nem fehérek és feketék, azaz nem jók és rosszak, hanem ellenfelek és szövetségesek különféle jellemvonásokkal. Szóval akitől jót vár az ember simán lehet későbbiekben negatív személy, vagy fordítva.
Külön tetszett, hogy ezúttal nem csak emberek vannak, hanem megjelenik egy idegen faj is.

Igazából amikor megszereztem ezt a könyvet, Morgant nem ismertem és mivel a borítója bűn ronda, nem is tudom miért vettem meg. Viszont, ami biztos nem bántam meg, hogy hozzám került és elolvastam.

VirusSouljah>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Valamiért jó ideig kerültem Kovács kalandjainak folytatását.
Nem érdemes.
Kovacs elég Badass még mindig. Kicsit visszafogottabb lett, de nem fogunk benne csalódni.
A Történet meg letaglózott. Nem a szívem csücske a cyberpunk, de nagyon jól hozta a rejtélyes scifi vonalat.
Nálam jól működött ez a badass és rejtélyes scifi keveredik űroperába ágyazva dolog most.

Szóval a színvonal nem zuhant, csak kicsit átalakult. Jövőre befejezzük ezt a trilógiát.
Hát ennyit tudok írni egy második részről, ami elég hasonló mint az első :)

kolika>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Kicsit nehéz volt ráismernem a főszereplőre, a helyszínnel is voltak gondjaim. A problémám abból eredt, hogy valamiért azt gondoltam, hogy a cselekmény fonala ott folytatódik, ahol az első rész abba maradt. Ehhez képest új helyszín, új események mutatkoznak meg. Takeshi karaktere sem egyszerű. Amikor az gondolnám, hogy na végre kezdem kiismerni,akkor olyat lép, amire egyáltalán nem számítottam. Az biztos, hogy továbbra is kiváló katona, Küldött.
A lelet megfejtése nagyon érdekelt, de a kapott eredményt kissé kevésnek találtam. Nem durrant akkorát,. mint ahogy vártam. Inkább csak kapirgálásnak hatott a csapat próbálkozása. Még a Céhmesteré is. Valami olyannak, amit nem lehet teljesen megérteni, felfogni, aminek megértéséhez az emberiség még nincs felnőve. Az ember – mindegy, hogy eredeti testében van, vagy számtalanszor újraburkolták – itt nem hazudtolja meg mohó, önző természetét. Mindent a cél érdekében.
A kötetben helyenként lassabban csordogáltak az események, máshol magas fordulatszámon pörögtek, amely váratlan csavarokat eredményezett.

Sai_home>!
Richard Morgan: Törött angyalok

Csalódott voltam, amikor befejeztem a könyvet. Igazából már a könyv ötödénél is csalódott voltam, mert egyáltalán nem azt kaptam, amire számítottam és amire vágytam. A Valós halál egyik kedvencem volt tavaly, mert nagyon tetszett a cyberpunk világ és a főszereplő jelleme. Még a történet is jó volt: PTSS-es főszereplő nyomozgatás itt-ott némi tömeggyilkossággal, poszthumán harcosokkal. És persze mindenható MI-k mindenhol.
Ebből a könyvből majdnem minden hiányzott ezek közül, megmaradt a főszereplő neve (és a személyiségéből pár morzsa), egyáltalán nem volt cyberpunk, inkább hasonlított egy olyan űroperára, ahol csak egy főszereplő van. Még az MI-k is eltűntek…
Valahogy így tudom összefoglalni a párbeszédek jelentős részét:
– Küldött voltam.
– Ú, és Ott is voltál?
– Voltam.
– Az kemény.
– Az.
Na és a felnőtt tartalom… Az első részt inkább ne olvassa kiskorú, vagy a témára érzékeny ember, nagyon naturális leírás van benne egy olyan szexuális együttlétről, ami még nem lehetséges (cyberpunk!), és ezért elég érdekes is. Ebben a részben még ezt se kapjuk meg, a szexjelenetek is egyszerűen bénák.
Pedig maga a történet nem rossz, teljesen élvezhető, csak hát ugye semmi köze az előző részhez…

Kimmuriel>!

[…] ha valaki túlságosan sokat foglalkozik az eljövendő világgal, az jó eséllyel azt jelzi, hogy nem igazán boldogul az ittenivel.

Istris>!

– Csak nem morális aggályok ütötték fel undorító kis fejeiket?
Elmosolyodtam.
– Ne legyen abszurd, Hand. Katona vagyok.

Istris>!

A valóság és a virtualitás közötti különbség nagyon egyszerű. Egy szimulációban tudod, hogy mindent egy nagy teljesítményű gép futtat. A valóságban nincs ilyenről szó, ezért könnyen támad az embernek olyan tévképzete, mintha ő irányítana.

Hush_Campo>!

– Parancsnok, én abban hiszek, hogy mindketten civilizált emberek vagyunk és…

Egy lézersugár szakította félbe.

– Nagyon furcsa ez, Kovacs. Magának legalább olyan mély hite van, mint nekem. Csak azon csodálkozom, miért olyan fontos magának, hogy ne higgyen.
Legalább egy percig függött a kérdés a levegőben. Minden elhalkult, mintha még a szél is visszatartotta volna a lélegzetét.
– Téved, Hand – mondtam lassan. – Nagyon szeretnék én is benne lenni azokban a szarságokban, amikben hisz. Nagyon szeretnék megidézni valakit, aki felelős ezért a kibaszott világért. Mert akkor képes lennék arra, hogy megöljem. Méghozzá lassan.

Kapcsolódó szócikkek: Takeshi Kovacs
Hush_Campo>!

Nem vagyok civilizált ember, Hand, katona vagyok. Egy hivatásos barbár, és olyan emberek béreltek fel, mint maga. Nem akarok belemenni, hogy ez magát hogyan minősíti.

Hush_Campo>!

Semmi sem változik, soha sem változik semmi. Eljössz százötven fényévnyire otthonról, és ugyanazzal a szarral találkozol.
Úgy látszik, ez a szarság általánosan érvényes az egész univerzumban.

amnaen>!

Ez teljesen új dolog. NPKRNR-nek hívják. Nyílt Programozású, Környezetre Reagáló Nanoméretű Rendszer.
– NPKRNR? Annyira helyes név.

Kimmuriel>!

A hűség valuta, mint minden más. Amennyit megkerestél belőle, annyit tudsz elkölteni.

– Az okok még nem igazolják a tetteket, Kovacs főhadnagy. –

Takeshi Kovacs sorozat · Összehasonlítás